aA
Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka šeštadienį išskrido į Juodosios jūros kurortą Sočį susitikti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir tartis dėl galimybių glaudinti abiejų šalių integraciją įgyvendinant „sąjunginės valstybės“ projektą.
Aleksandras Lukašenka, Vladimiras Putinas
Aleksandras Lukašenka, Vladimiras Putinas
© Itar-Tass / Scanpix

Per šio susitikimo išvakarėse įvykusias Rusijos premjero Dmitrijaus Medvedevo ir Baltarusijos vyriausybės vadovo Sergejaus Rumo derybas buvo aptartos dvišalės integracijos gairės, apie kurias jie turėjo informuoti savo valstybių vadovus.

D. Medvedevas per derybas sakė, kad Rusijos ir Baltarusijos vyriausybių vadovai negali išspręsti visų ginčijamų integracijos problemų, todėl buvo paprašyta susitikti valstybių vadovų. Jis išreiškė viltį, kad A. Lukašenkos ir V. Putino susitikimas „daug ką paaiškins“.

Pasak A. Rumo, faktas, kad tarp Maskvos ir Minskos „dar esama kažkokių klausimų [dėl integracijas], atrodo savaimes suprantamas“.

„Temų, susijusių su integracija, ratas – milžiniškas“, – sakė D. Medvedevas.

Jis taip pat tikino A. Rumą, kad Rusijoje nėra integracijos su Baltarusija priešininkų ir „antibaltarusiškų elementų“, nors pripažino, kad diskusijas dėl šio proceso „visada lydi aptarinėjimai, išsakomos nuomonės, kai kada – emocingos pozicijos“.

Anksčiau šią savaitę A. Lukašenka pareiškė, kad kai kurie Kremliui artimi veikėjai daro „didžiausią antibaltarusiškas spaudimą“.

„Mūsų dienomis prezidentui Putinui daromas didžiausias spaudimas. Beje, jau iš artimiausios aplinkos – antibaltarusiškos“, – ketvirtadienį parlamento nariams Minske sakė Baltarusijos lyderis.

Prieš susitikimą su D. Medvedevu A. Rumas sakė žurnalistams, kad jie ketina aptarti 16 klausimų, įskaitant kainą už Rusijos tiekiamas dujas. Pasak jo, Minskas tikisi, kad Rusija pardavinės dujas Baltarusijai tokiomis pačiomis kainomis, kiek jos kainuoja vakarinėje Smolensko srityje, pridėjus transportavimo išlaidas.

A. Lukašenka savo ruožtu tvirtino, kad dokumentas dėl integracijos gairių nebus pasirašytas neišsprendus klausimų dėl angliavandenilių tiekimo ir rinkų atvėrimo.

Baltarusijos prezidentas sakė, kad jį tenkintų, jeigu Rusija už tūkstantį kubinių metrų dujų prašytų 105–110 JAV dolerių (94,6–99,1 euro). 2019 metams Rusija pardavinėjo dujas Baltarusijai po 127 dolerius (114,5 euro) už tūkstantį kubinių metrų. Iškilus nesutarimų dėl integracijos abi šalys dėl kainos ateinantiems metams dar nesusitarė.

Vis dėlto A. Rumas nurodė, kad į planuojamas integracijos gaires neketinama įtraukti politinių klausimų ir kad jose bus apžvelgiami tik ekonominio bendradarbiavimo planai.

„Galbūt kieno nors galvose šie [politiniai] klausimai yra – man tai nežinoma. Tačiau dokumentuose, kuriuos siūlysime pasirašyti valstybių vadovams, nenumatyti jokie viršvalstybiniai organai“, – kalbėjo Baltarusijos lyderis.

„Netaps kitos valstybės dalimi“

Prieš derybas Sočyje A. Lukašenka sakė, kad per jas gali būti priimtas sprendimas dėl integracijos glaudinimo, bet perspėjo, kad Minskas nepasirašys jokių dokumentų su Rusija, jeigu tai keltų grėsmę Baltarusijos suverenitetui ir būtų žalingi šaliai. Jis pridūrė, kad „Baltarusijai bendrai nieko nereikia iš Rusijos“, tik „mūsų susitarimų, kuriuos esame sudarę, raidės ir dvasios vykdymo“.

Baltarusijos vadovas ketvirtadienį parlamentui pareiškė, kad šalis niekada netaps jokios kitos valstybės dalimi, net ir tokios „broliškos“ kaip Rusija. Pasak jo, bet kokia sąjunga su Rusija turėtų būti kuriama tik lygiomis sąlygomis.

„Na, o koks kitas pamatas sąjungai? Aneksija, perėmimas, poėmis? Ne. Laikai jau nebe tie, ir niekas taip nesikalbės su baltarusiais. Mes to tiesiog neleistume”, – sakė prezidentas, atmesdamas spėliones, kad Rusija galėtų prisijungti Baltarusiją.

„Niekada nesirengėme ir nesirengiame patekti į kokios nors valstybės sudėtį, net ir broliškos Rusijos, – parlamentui sakė A. Lukašenka. – Niekas Baltarusijoje nesirengia atiduoti šalies nepriklausomybės ir suvereniteto.“

Jo nuomone, pagrindinis integracijos turinys yra padėties šalyse gerinimas, o ne bloginimas. „Įstojome į sąjungą, kurios pagrindas šiandien yra ir turi būti Rusija – tik tam, kad drauge kurtume savo istoriją. Supratome, kad gausime iš Rusijos, ko mums reikia, o jie gaus, ko reikia jiems“, – sakė A. Lukašenka.

BNS
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
1.0000

Top naujienos

Gauti koronavirusu užsikrėtusios moters šeimos narių tyrimų rezultatai: visi ėminiai neigiami atnaujinta 22.56 (186)

Praėjusią naktį pranešus, kad iš Italijos sugrįžusi 39 metų moteris yra užsikrėtusi...

Atrodė, karjera bus trumpa, bet viską pakeitė Landsbergio skambutis: kaip jauna provincijos gydytoja tapo įtakinga politike (69)

Kitą rytą po laimėtų rinkimų į Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamąjį Seimą Rasa Rastauskienė...

Rizikingą žingsnį ir lūžusią derinių lentą aptaręs Jasikevičius galiausiai pasisakė ir apie virusą (194)

Krepšinis „Žalgirio“ arenoje penktadienį turėjo padėti pamiršti tiek Italijoje, tiek...

Į infekcines ligonines vežami žmonės iš visos Lietuvos, kol kas naujų susirgimų nenustatyta (29)

Į penkias šalies ligonines, kuriose yra specialiai pritaikyta infrastruktūra ir infekcinių ligų...

Svarbi pergalė lenktynėse dėl TOP-8: prireikė pratęsimo, bet „Žalgiris“ patiesė Milano ekipą (682)

Penktadienio vakarą Nemuno saloje vykusiose Eurolygos 26-ojo turo rungtynėse Kauno „Žalgiris“...

Visockas apie koronaviruso identifikavimą: tai sėkmės atvejis (22)

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas po miesto savivaldybėje surengto ekstremalių situacijų...

Užsienietis nesitikėjo tokio akibrokšto gydymo klinikoje: moka visus mokesčius, bet paslauga – neprieinama (51)

Lietuvoje jau kelerius metus gyvenantis ir dirbantis užsienietis labai nustebo, kai jam prireikus...

Po sauso penktadienio laukia nauja kritulių banga (6)

Šeštadienio naktį orus lems tolstančio ciklono pietvakarinis pakraštys. Šlapdriba ir sniegas...

Žaidimas degtukais virš parako statinės: ar Turkija įtrauks NATO į Trečiąjį pasaulinį karą su Rusija? (674)

Jungtinių Valstijų kariuomenė atsargiai vertina savo vaidmenį Sirijoje . Tačiau Jungtinių...

Vitalija Guobė

Karas šeimoje: kodėl geria garsių vyrų žmonos? N-18

Kai eilinį kartą pro langą kieme pamačiau kelis prabangius automobilius su man nelauktais...

|Maža didelių žinių kaina