aA
Autoritarinis Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka penktadienį pareiškė, kad kai bus priimta nauja šalies Konstitucija, jis prezidentu nebebus.
Aliaksandras Lukašenka
Aliaksandras Lukašenka
© Itar-Tass / Scanpix

Kada tiksliai tai galėtų būti, jis nepatikslino.

„Jokios sau patogios Konstitucijos aš nekuriu. Įsigalėjus naujai Konstitucijai, jūsų prezidentu jau nebūsiu. Todėl nusiraminkite ir viską ramiai ištverkite“, – perdavė jo žodžiu agentūra BelTA.

A. Lukašenka pridūrė, kad nepakęs, „jei priimant naują Konstituciją kas nors ims sukčiauti arba vėliau sufabrikuos rinkimus pagal naują Konstituciją“.

„Net jei žinosiu, kad tai bus ne tai, ko noriu. Kodėl? Kadangi baltarusiai turi pergyventi tai, ką turi pergyventi. Geriau dabar, be karo. Jei mums primes karą, bus blogiau“, – pasakė jis.

Lankydamasis vienoje iš Minsko ligoninių A. Lukašenka taip pat pareiškė, kad naujos Konstitucijos šalininku yra ne todėl, kad tiki demokratija, o dėl to, kad situaciją, kai, galiojant tokiems pagrindiniams įstatymams, kokie yra dabar, šaliai vadovaus kitas žmogus, laiko grėsminga.

„Nežinomam prezidentui tokios Konstitucijos perduoti negalima. Sulauksime bėdų“, – pasakė A. Lukašenka.

„Mūsų Konstitucija labai rimta. Kazachstanas, Rusija, mes – tikriausiai trys pažangios šalys, kurių Konstitucijos yra tokios griežtos, kur nuo prezidento sprendimo priklauso viskas. Šia prasme, žinant, kad, neduok Dieve, gali ateiti žmogus ir sumanytų pradėti karą ir panašiai... Taip, mums reikia priimti naują Konstituciją, kuri būtų naudinga mūsų šaliai, kad šalis nesugriūtų“, – tvirtino A. Lukašenka.

„Niekada neleisiu, kad, priimant naują Konstituciją, kas nors ją sufabrikuotų, arba vėliau rinkimus pagal naują Konstituciją kas nors sufabrikuotų. Net jei žinosiu, kad tai bus ne tai, ko aš noriu. Kodėl? Todėl, kad baltarusių tauta turi pereiti tai, ką ji turi pereiti. Geriau dabar, be karo, nei tuo atveju, jei mums tą karą primestų“, – kalbėjo Baltarusijos lyderis.

Jis taip pat prabilo apie siūlymus steigti partijas ir rengti rinkimus į parlamentą pagal partinius sąrašus. A. Lukašenkos teigimu, tai gresia visuomenės susiskaldymu ir įvairių interesų grupių iškilimu.

„Visa tai gerai, kai pas kitus matai – partiniai sąrašai ir visa kita. Tačiau, jei to norėsite, ir tauta už tai nubalsuos – taip ir bus“, – teigė jis.

Apie pagrindinių įstatymų pataisas jis kalbėjo dar birželį. Tada žadėjo, kad pakeitimai bus esminiai.

Jis nurodė, kad būtina perskirstyti įvairioms valdžios institucijoms tenkančius įgaliojimus, kad dalį teisių reikia nuleisti žemyn – rajonų vykdomųjų komitetų pirmininkams, gubernatoriams.

Pokyčius, esą, reikia vykdyti palaipsniui, stengiantis neardyti valstybėje galiojančios tvarkos. Vis dėlto A. Lukašenka nesutiko su mintimi, kad visos pareigos turi atitekti rinkimų keliu. Jis priminė, kad tokie dalykai jau vyko Michailo Gorbačiovo laikais ir privedė Sovietų Sąjungą prie subyrėjimo.

Baltarusiją jau ketvirtą mėnesį krečia masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų.

Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais. Europos Sąjunga dėl rinkimų klastojimo ir smurto prieš protestuotojus taiko sankcijas daugiau kaip pusšimčiui Minsko režimo pareigūnų, tarp jų ir A. Lukašenkai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(75 žmonės įvertino)
3.6000

Top naujienos

Baigėsi dalies į Kaliningradą gabenamų prekių kvotos: ko laukti iš Rusijos

Dar neatėjus gruodžiui Kaliningradas spėjo išeikvoti kai kurių statybinių prekių kvotas, o...

Aiškėja, kaip atrodys pokyčiai rūkantiesiems: parduotuvėse gali atsirasti sąrašai, nauji skyriai

Kiek daugiau nei už poros metų tabako gaminių prekyboje laukia didžiuliai pokyčiai, kurie palies...

Verslas PliusElizabeth Low, Chunzi Xu

Dėl Putino karo Vakarai tampa kaip niekad priklausomi nuo Azijos

Karas Ukrainoje stiprina Azijos ir Artimųjų Rytų, kaip pagrindinių tokio kuro kaip dyzelinas ir...

Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Įvertino Putino užmojus užpulti Japoniją: tai – ne kliedesiai (25)

Pastarosiomis dienomis pasirodžiusios naujienos apie Rusijos puoselėtus planus užpulti Japoniją...

Vytautė Merkytė

31 metų Agnė gyvena su asmenybės sutrikimu: dėl menkiausios kritikos noriu mirti

Tikriausiai jus ne kartą gyvenime yra aplankęs vienišumo jausmas ar baimė, kad mylimas žmogus...

„Financial Times“ publikacijos apie Lietuvą – apmokėtos iš ministerijai pavaldžios įstaigos kišenės papildyta FT komentaru (39)

Šią savaitę britų portalas „ Financial Times “ paskelbė specialią publikacijų seriją apie...

Karas Ukrainoje. Politologas: Putino bunkeryje – esminis įvykis Stoltenbergas: turime būti pasirengę naujiems išpuoliams (7)

Rusijos pajėgoms pasitraukus iš Chersono, įvyko esminis įvykis – Rusijos prezidento Vladimiro...

Per skausmus Iraną namo išsiuntę amerikiečiai – pasaulio čempionato aštuntfinalyje

Prie sienos priremti JAV futbolininkai paskutinėse ir lemiamose B grupės rungtynėse antradienį 1:0...

Britai pasisvėrė druską Katare – Anglija švystelėjo per petį Velsą

Anglija – viršūnėje, Velsas – dugne. Po tarpusavio rungtynių dviejų Didžiosios Britanijos...

Kalendorinė žiema prasidės šalčiais: paspaus ir iki minus 14

Trečiadienio dieną dangų dengs vientisas pilkų debesų sluoksnis, trumpalaikiai ir negausūs...