aA
Autoritarinis Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka penktadienį pareiškė, kad kai bus priimta nauja šalies Konstitucija, jis prezidentu nebebus.
Aliaksandras Lukašenka
Aliaksandras Lukašenka
© Itar-Tass / Scanpix

Kada tiksliai tai galėtų būti, jis nepatikslino.

„Jokios sau patogios Konstitucijos aš nekuriu. Įsigalėjus naujai Konstitucijai, jūsų prezidentu jau nebūsiu. Todėl nusiraminkite ir viską ramiai ištverkite“, – perdavė jo žodžiu agentūra BelTA.

A. Lukašenka pridūrė, kad nepakęs, „jei priimant naują Konstituciją kas nors ims sukčiauti arba vėliau sufabrikuos rinkimus pagal naują Konstituciją“.

„Net jei žinosiu, kad tai bus ne tai, ko noriu. Kodėl? Kadangi baltarusiai turi pergyventi tai, ką turi pergyventi. Geriau dabar, be karo. Jei mums primes karą, bus blogiau“, – pasakė jis.

Lankydamasis vienoje iš Minsko ligoninių A. Lukašenka taip pat pareiškė, kad naujos Konstitucijos šalininku yra ne todėl, kad tiki demokratija, o dėl to, kad situaciją, kai, galiojant tokiems pagrindiniams įstatymams, kokie yra dabar, šaliai vadovaus kitas žmogus, laiko grėsminga.

„Nežinomam prezidentui tokios Konstitucijos perduoti negalima. Sulauksime bėdų“, – pasakė A. Lukašenka.

„Mūsų Konstitucija labai rimta. Kazachstanas, Rusija, mes – tikriausiai trys pažangios šalys, kurių Konstitucijos yra tokios griežtos, kur nuo prezidento sprendimo priklauso viskas. Šia prasme, žinant, kad, neduok Dieve, gali ateiti žmogus ir sumanytų pradėti karą ir panašiai... Taip, mums reikia priimti naują Konstituciją, kuri būtų naudinga mūsų šaliai, kad šalis nesugriūtų“, – tvirtino A. Lukašenka.

„Niekada neleisiu, kad, priimant naują Konstituciją, kas nors ją sufabrikuotų, arba vėliau rinkimus pagal naują Konstituciją kas nors sufabrikuotų. Net jei žinosiu, kad tai bus ne tai, ko aš noriu. Kodėl? Todėl, kad baltarusių tauta turi pereiti tai, ką ji turi pereiti. Geriau dabar, be karo, nei tuo atveju, jei mums tą karą primestų“, – kalbėjo Baltarusijos lyderis.

Jis taip pat prabilo apie siūlymus steigti partijas ir rengti rinkimus į parlamentą pagal partinius sąrašus. A. Lukašenkos teigimu, tai gresia visuomenės susiskaldymu ir įvairių interesų grupių iškilimu.

„Visa tai gerai, kai pas kitus matai – partiniai sąrašai ir visa kita. Tačiau, jei to norėsite, ir tauta už tai nubalsuos – taip ir bus“, – teigė jis.

Apie pagrindinių įstatymų pataisas jis kalbėjo dar birželį. Tada žadėjo, kad pakeitimai bus esminiai.

Jis nurodė, kad būtina perskirstyti įvairioms valdžios institucijoms tenkančius įgaliojimus, kad dalį teisių reikia nuleisti žemyn – rajonų vykdomųjų komitetų pirmininkams, gubernatoriams.

Pokyčius, esą, reikia vykdyti palaipsniui, stengiantis neardyti valstybėje galiojančios tvarkos. Vis dėlto A. Lukašenka nesutiko su mintimi, kad visos pareigos turi atitekti rinkimų keliu. Jis priminė, kad tokie dalykai jau vyko Michailo Gorbačiovo laikais ir privedė Sovietų Sąjungą prie subyrėjimo.

Baltarusiją jau ketvirtą mėnesį krečia masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų.

Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais. Europos Sąjunga dėl rinkimų klastojimo ir smurto prieš protestuotojus taiko sankcijas daugiau kaip pusšimčiui Minsko režimo pareigūnų, tarp jų ir A. Lukašenkai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(75 žmonės įvertino)
3.6000

Top naujienos

Per šalčius autobusu turėjusi grįžti COVID-19 susirgusi Trakų r. gyventoja pasibaisėjo: tai yra pasityčiojimas (90)

Sergantiems COVID-19 savivaldybės turi sudaryti sąlygas, kad neturintys transporto galėtų...

Edgaras Savickas | D+

Senosios Hario Poterio knygos brangsta kaip burtų lazdele pamojus: kolekcionieriai moka iki penkių kartų brangiau (2)

Pilnos septynių seno leidimo knygų kolekcijos trokštantys Hario Poterio gerbėjai už trūkstamą...

Nekaltas pasivaikščiojimas pajūriu kaip reikiant paplonins piniginę: už karantino pažeidimą – 500 eurų bauda (777)

Žiemiškais Olando Kepurės vaizdais pasigrožėti panorę ne Klaipėdos rajono savivaldybės...

5 metus Lietuvoje gyvenantis rusas sulaukia komentarų dėl kalbos: pavargau įrodinėti, kad nesu nusiteikęs prieš Lietuvą (158)

Vasarą bus penkeri metai, kai gyvenu Lietuvoje. Ir vėl ta pati idiotiška situacija. Nebetylėsiu...

Į kieno rankas dabar papuolė Navalnas? Šio žmogaus biografijoje – daugybė juodų dėmių (716)

Pernai gruodžio 29 d. buvo paskelbta Rusijos opozicijos politiko paieška. Įsakymą pasirašė...

Iš naujoko į pasaulio milijardierių gretas – kojos nepakišo nė pandemija

Tranas Dinhas Longas neturėjo jokios patirties plieno versle, kai nusprendė brautis į pramonę...

C karta: terminas, apibūdinantis atskirą visuomenės grupę, kuriai galbūt priklausote ir jūs (20)

Apie Y, X ar Z kartas girdėjome bemaž kiekvienas. Pasirodo, egzistuoja ir Lietuvoje kur kas mažiau...

Praneša apie koronaviruso protrūkius įmonėse ir globos namuose, šeimose užsikrėtė 105 žmonės (107)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje...

Rusijoje prasidėjus protestams sulaikyta kelios dešimtys Navalno šalininkų (211)

Rusijoje policija šeštadienį sulaikė dešimtis protestuotojų, Kremliaus kritiko Aleksejaus...

Slouką užjautęs Jokubaitis vis stipriau jaučia varžovų radarų spindulius: ir sunku, ir smagu Grigonis stebisi taisyklių traktavimu (6)

Kauno „Žalgirio“ gynėjas Rokas Jokubaitis tapo netikėtu vakaro herojumi Eurolygos sezono...