aA
Jungtinės Karalystės teismas trečiadienį skyrė vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio „WikiLeaks„įkūrėjui Julianui Assange'ui 50 savaičių laisvės atėmimo bausmę už 2012 metais pažeistas paleidimo už užstatą taisykles.
Julianas Assange'as teisme
© AFP / Scanpix

Sadarko karūnos teismo teisėja Deborah Taylor pareiškė, kad J. Assange'as nusipelnė beveik maksimalios bausmės dėl pažeidimo rimtumo. Aktyvistui, prieš septynerius pasiprašiusiam prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone, kad jis nebūtų išduotas Švedijai, grėsė iki vienerių metų laisvės atėmimo.

Teisėja atsisakė patenkinti J. Assange'o prašymą suteikti jam malonę dėl Ekvadoro ambasadoje išbūto laiko.

Australas aktyvistas vėl buvo suimtas balandžio 11-ąją, Ekvadorui atšaukus jam suteiktą politinį prieglobstį ir jį išdavus britų pareigūnams.

Praėjus kelioms valandoms po jo arešto J. Assange'as stojo prieš teismą, o teisėja pripažino, kad jis pažeidė paleidimo už užstatą sąlygas.

Prieš trečiadienio posėdį prie teismo rūmų susirinko būrelis jo šalininkų, laikiusių plakatus su užrašais „Laisvę Julianui Assange'ui“. Atvežtas 47 metų aktyvistas tvarkingai apkirpta barzda parodė iškeltą kumštį.

Jo šalininkai atkartojo šį ženklą.

J. Assange'as stovėjo nejudėdamas, kol jam buvo skaitomas nuosprendis. Jo šalininkai viešojoje galerijoje skandavo teisėjai „Gėda jums!“, kai „WikiLeaks“ įkūrėjas buvo išvedamas.

J. Assange'as pabėgo į Ekvadoro ambasadą 2012 metais, Jungtinės Karalystės teisėjui nurodžius jį išduoti Švedijai, siekusiai apklausti „WikiLeaks“ įkūrėją dėl įtariamos lytinės prievartos ir išžaginimo, nors aktyvistas šiuos kaltinimus griežtai neigė.

J. Assange'as tvirtino, kad prisidengiant šiais įtarimais jį siekiama išduoti Jungtinėms Valstijoms, galinčioms jį teisti už milijonų įslaptintų dokumentų paviešinimą per „WikiLeaks“.

Švedija nebevykdo aktyvaus tyrimo, o Stokholmo išduotas ekstradicijos prašymas nebegalioja.

Tačiau 47 metų J. Assange'ą prašo išduoti Jungtinės Valstijos, kaltinančios jį sąmokslu įsilaužti į Pentagono kompiuterines sistemas.

Kad toks prašymas yra pateiktas, paaiškėjo tik po jo dramatiško arešto, kai besipriešinantis ir šaukiantis J. Assange'as buvo ištemptas policijos iš ambasados pastato.

„Nuosprendis Julianui Assange'ui yra lygiai tiek pat sukrečiantis, kiek yra kerštingas. Esame smarkiai susirūpinę, ar posėdis JK dėl jo ekstradicijos bus sąžiningas, – sakoma trečiadienį paskelbtoje „WikiLeaks“ tviterio žinutėje. – Nuosprendis ... už prieglobsčio prašymą ir jo gavimą yra dvigubai griežtesnis negu rekomenduojama bausmė.“

Posėdis dėl ekstradicijos – ketvirtadienį

J. Assange'o advokatams didžiausią nerimą kelia JAV prašymas išduotų jų klientą. Parengiamasis posėdis dėl šios bylos suplanuotas ketvirtadienį.

JAV kaltinamajame akte aktyvistas kaltinamas 2010 metų kovą rezgęs „sąmokslą“ su buvusiu Amerikos karinės žvalgybos analitiku Bradley Manningu, kad nulaužtų Gynybos departamento kompiuterių tinklo slaptažodį ir prieitų prie ten laikomų dokumentų.

B. Manningas perdavė „WikiLeaks“ šimtus tūkstančių įslaptintų dokumentų, atskleidusių netinkamus JAV kariuomenės veiksmus per Irako karą ir diplomatines paslaptis, susijusias su daugeliu šalių.

B. Manningas buvo suimtas 2010 metų gegužę ir vėliau pakeitė lytį bei tapo Chelsea Manning. 2013 metais ji buvo nuteista kalėti 35 metus, bet JAV prezidentas Barackas Obama paskutinėmis savo kadencijos dienomis suteikė jai malonę.

Jeigu Jungtinės Valstijos įrodytų J. Assange'o kaltę, jam gali būti skirta iki penkerių metų laisvės atėmimo. Tačiau jo advokatai kovoja, kad viešumo aktyvistas nebūtų išduotas, ir šis procesas gali tęstis ne vienerius metus.

Amerikos pareikšti kaltinimai taip pat sukėlė didelį nerimą už žodžio laisvę pasisakančioms organizacijoms, taip pat kai kuriems politikams, įskaitant Britanijos opozicinės Leiboristų partijos lyderį Jeremy Corbyną.

„WikiLeaks“ taip pat atsidūrė dėmesio centre dėl įtariamo vaidmens per 2016 metų JAV prezidento rinkimus, kai buvo nutekinti demokratų kandidatės Hillary Clinton elektroniniai laiškai.

„Nuosprendis Julianui Assange'ui yra lygiai tiek pat sukrečiantis, kiek yra kerštingas. Esame smarkiai susirūpinę, ar posėdis JK dėl jo ekstradicijos bus sąžiningas, – sakoma trečiadienį paskelbtoje „WikiLeaks“ tviterio žinutėje. – Nuosprendis ... už prieglobsčio prašymą ir jo gavimą yra dvigubai griežtesnis negu rekomenduojama bausmė. Vadinamasis žudikas su kateriu, kaltinamas nužudymu, už neatvykimą į teismą buvo nuteistas tik šešiems mėnesiams.“

Švedijos kaltinimai J. Assange'ui susiję su 2010 metais įvykusiu incidentu, įvykusiu tuojau po to, kai pasaulį sukrėtė „WikiLeaks“ paviešinimai.

Kaltinimų lytiniu smurtu senatis suėjo 2015 metais, o kaltinimai išžaginimu buvo panaikinti 2017 metais, bet viena numanoma nukentėjusioji nori, kad byla būtų atnaujinta.

Jeigu Stokholmas pateiktų pakartotinį oficialų prašymą išduoti J. Assange'ą, Britanijai tektų spręsti, kam teikti pirmumą – Švedijai ar Jungtinėms Valstijoms.

Grupė britų įstatymų leidėjų tvirtino, kad pirmumas teiktinas Švedijos iškeltai bylai, nes galimai nukentėjusių moterų teisės neturi būti pažeistos dėl dėl politinio ginčo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Staigus Trumpo manevras: kodėl tvenkiasi naujo karo debesys ir kuo tai gali baigtis (9)

Visi nebūtini JAV ambasados Irake darbuotojai privalo palikti šalį. Toks įsakymas, augant...

Svečiuose pas Pablo Eskobaro brolį: buvau atsakingas už visus kartelio pinigus

Visų laikų žiauriausias ir galingiausias narkotikų prekeivis Pablo Eskobaras buvo nušautas, jo...

Milijardinis atokvėpis: Amerikos superturtuoliai vis rečiau sulaukia Mokesčių inspekcijos skambučių

Tikimybė, kad žmonėms, uždirbantiems per metus mažiausiai dešimt milijonų JAV dolerių, bus...

Rūtos pasitraukimo aplinkybės: tai brendo jau kurį laiką (236)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Fotografavo vėžiu sergančias mamas su vaikais: buvau šokiruota, kiek moterų kasdien yra diagnozuojama ši liga (22)

Amerikoje gyvenanti žinoma lietuvių kilmės fotografė Giedrė Gomes neseniai pristatė visiškai...

Paviešinus Archie gimimo liudijimą paaiškėjo, jog Meghan Markle oficialus titulas – visai ne Sasekso kunigaikštienė

Kas yra Meghan Markle ? Tai klausimas, jau kelis metus kankinantis ne vieną akylą britų...

Nausėda apie „valstiečių“ rinkimų retoriką: niekada nežinai, kas yra dugnas (154)

Prezidento posto siekiantis Gitanas Nausėda sako, kad iš susitikimų su Lietuvos žmonėmis...

Po rekordinių karščių – staigios permainos: Lietuvoje siautės vėjas, trankysis perkūnija (6)

Vieni džiaugiasi rekordiškai šiltomis dienomis, kiti pergyvena dėl ilgai besitęsiančių sausų...

Užkalnis. Nebesvarbu, kas bus prezidentas (186)

Jau daugiau nei savaitę Lietuva gyvena nuostabiai kaip niekada. Gal kažką gerai darė išeinanti...

Adomaitis ragino pamiršti rezultatą, Maksvytis apgailestavo dėl „sudegusios komandos“ (8)

Vilniaus „Ryto“ komandos vyriausiasis treners Dainius Adomaitis po pirmųjų „Betsafe-LKL“...