aA
Šimtai tūkstančių Europos Sąjungos šalininkų iš visos Jungtinės Karalystės ketina šeštadienį dalyvauti Londone vyksiančiose eitynėse, per kurias bus reikalaujama surengti pakartotinį referendumą dėl šalies narystės bloke, Didžiąją Britaniją krečiant politinei krizei dėl „Brexit“.
© AFP / Scanpix

Britanijos išstojimo iš ES priešininkai vidurdienį (14 val. Lietuvos) laiku susirinko prie Haid parko ir nužygiavo prie Vestminsterio. Šios demonstracijos šūkis – „Atiduokite (teisę nuspręsti) žmonėms“.

Tarp renginio oratorių bus Škotijos vyriausybės vadovė Nicola Sturgeon, Londono meras Sadiqas Khanas ir opozicinės Leiboristų partijos lyderio pavaduotojas Tomas Watsonas. Jie kreipsis į žmones, susirinksiančius į mitingą prie parlamento.

„Brexit“ yra visiška ir beviltiška netvarka, - renginio išvakarėse sakė S. Khanas. – Šeštadienį žygiuosiu kartu su žmonėmis iš kiekvieno šalies kampelio ir atstovaujančių visoms gyvenimo sritims, kad pareikalautume, jog lemiamas balsas būtų suteiktas Britanijos žmonėms.“

Šis protestas gali tapti vienu didžiausių sostinėje per kelis pastaruosius dešimtmečius. Jis rengiamas ES lyderiams šią savaitę sutikus atidėti „Brexit“ ir premjerei Theresai May mėginant iš trečio karto įtikinti parlamento narius pritarti jos suderėtai išstojimo sutarčiai.

Tačiau jos laukia bauginamas iššūkis, nes įstatymų leidėjai jau daug mėnesių neįstengia susitarti, kaip turėtų būti įgyvendinama per 2016 metų referendumą gyventojų išreikšta valia pasitraukti iš bloko. Britanijos visuomenė šiuo klausimu taip pat yra smarkiai susiskaldžiusi.

Jeigu Th. May pastangos bus sėkmingos, Britanija, kuriai grėsė kovo 29-ąją nutraukti ryšius su ES neturint jokios sutarties, išstos gegužės 22-ąją pernai premjerės su Briuseliu suderinta „Brexit“ sutartimi numatytomis sąlygomis.

Priešingu atveju – jeigu įstatymų leidėjai sutartį trečiąkart atmes – Londonas turės skubiai parengti naują planą arba susitaikyti, kad šalis jau balandžio 12-ąją išstos iš ES be sutarties. To dar būtų galima išvengti paprašius ilgesnio pratęsimo ir sutikus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose.

Bet koks tolesnis atidėjimas veikiausiai išprovokuos naujų raginimų surengti antrąjį referendumą, galintį tapti vienintele galimybe išeiti iš aklavietės.

„Paskutinis žodis“

Proeuropietiška organizacija „People's Vote“ protestą surengė po panašios demonstracijos spalio mėnesį, kurioje dalyvavo maždaug pusė milijono žmonių.

Organizatoriai užsakė šimtus autobusų ir net traukinį protestuotojams iš visos šalies į sostinę atvežti.

Tarp dalyvių yra 96 metų Antrojo pasaulinio karo veteranas Stephenas Goodallas, kuris traukiniu atvyko 300 km iš Pietvakarių Anglijos drauge su keturioms kartoms priklausančiais šeimos nariais, įskaitant provaikaitę.

„Aš – senas žmogus ir rezultatas manęs nepaveiks, bet jis daug metų veiks mano šeimą ir daug mano pažįstamų žmonių“, – sakoma jo pareiškime, kurį paskelbė organizatoriai.

Ministrė pirmininkė ne kartą atmetė galimybę surengti antrą referendumą šiuo klausimu ir tvirtino, kad toks balsavimas skaldytų visuomenę, be to, juo būtų sulaužyti pažadai gerbti 2016-ųjų referendumo rezultatą.

Tuo tarpu pagrindinė opozicinė Leiboristų partija atrodo nesutarianti šiuo klausimu.

Per savo 2018 metų suvažiavimą ji parėmė antrą referendumą kaip paskutinę priemonę, ragindama likti muitų sąjungoje su ES ir išlaikyti glaudžius ryšius su bendrąja rinka.

Tačiau vieni parlamentarai aktyviai ragina vėl leisti pasisakyti žmonėms, o kiti – atstovaujantys išstojimo šalininkų regionams centrinėje ir Šiaurės Anglijoje – tam kategoriškai nepritaria.

Susiskaldymą pademonstravo ir tai, kad mažiausiai pustuzinis leiboristų šešėlinių ministrų drauge su lyderio pavaduotoju T. Watsonu dalyvauja šeštadienio demonstracijoje, o pati partija paprašė aktyvistų vietoje to padėti vykdyti kampaniją prieš gegužės 2-ąją planuojamus vietos valdžios rinkimus.

T. Watsonas sakė dabar „nenoromis“ nusprendęs agituoti už referendumą ir paremsiantis Th. May susitarimą, jei jis taip pat bus pateiktas žmonėms.

„Šalies susitaikymas gali prasidėti tik jei visi mes gausime paskutinį žodį, o tada gyvensime su rezultatu, – sakė jis. – Pasitikiu žmonėmis, kuriems atstovauju. Ir tik jie gali sutvarkyti šią netvarką.“

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(72 žmonės įvertino)
4.5694

Top naujienos

LKL užkulisiai: kodėl „Rytas“ nepanoro australo ir kaip pergalės neatnešė net pažadėti „iPhone“ laida „Krepšinio zona“ (29)

Eurolyga jau žino savo šių metų čempionus bei prizininkus, o po poros savaičių juos turės ir...

Mažame Lietuvos mieste dirbančiai gydytojai pacientai negaili pagyrų: kaip jai pavyko tapti visų mylima (27)

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos ( VLK ) duomenimis, Lietuvoje dirba...

Po kepinančio karščio – audringos liūtys, vėjas ir perkūnija: skelbia, kuriems miestams klius (7)

Antradienio pirmoje dienos pusėje vyraus nepastoviai debesuoti ir sausesni orai .

Sklinda kalbos apie „valstiečių“ partijoje bręstantį sukilimą: Skverneliui mato du kelius (208)

Dar prieš pirmąjį Prezidento rinkimų turą Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS...

Valančiūnas – apie FIBA 2019 akistatą su kanadiečiais: pasistengsime „išspardyti užpakalius“ (9)

Atrodė, kad tai eros pabaiga: po septynerių ištikimybės metų Toronto „Raptors“ išmainė...

„Valstiečiai“ siūlo užmiršti Karbauskio kalbas ir žiūrėti į ateitį (149)

Porą savaičių blaškęsi ir traukimusi iš valdžios rinkėjus gąsdinę „valstiečiai“...

Tūkstančiams dirbančių – lemtingas galvosūkis dėl pensijų: termino pabaiga negailestingai artėja (93)

Kokio dydžio pensiją gausite? Ar likti II pakopos pensijų fonduose? Klausimai, kuriuos sau užduoda...

Brandūs vyrai atvirai: kodėl jie renkasi jaunas moteris? (158)

Tenka daug kalbėtis su žmonėmis gana asmeniškomis temomis. Ypač mėgstu pasiklausyti, ką kalba...

Vitulskienė atidarė plius dydžio drabužių parduotuvę: pagaliau moterys priima savo kūną tokį, koks yra (86)

Gegužės 20 dieną Erika Vitulskienė įsimins visam gyvenimui. Pirmadienio vakarą sostinėje...

Šeimoje – tikras stebuklas: pirmąkart gimė šešetukas, nesitikėjo net medikai (8)

Lenkijoje viena moteris pirmąkart šalies istorijoje pagimdė šešetuką, o kiekvienas naujagimis...