Penktadienį prisaikdintas naujasis Lenkijos konservatorių prezidentas Lechas Kaczynskis, žadėdamas kovoti su korupcija bei dirbti ruošiant naują konstituciją, teigė, kad Lenkiją reikia "atkurti ir apvalyti".
Varšuvos gatvė
© Reuters/Scanpix
"Valstybė tinkamai nefunkcionuoja", - pareiškė 56 metų L.Kaczynskis, uolus katalikas ir buvęs teisingumo ministras. "Ją reikia atkurti ir apvalyti", - teigė jis, žadėdamas išnaikinti "korupciją ir nusikalstamumą, kuri įsišaknijo" vyriausybėje nuo tada, kai prieš 16 metų žlugo komunizmas.

"Per tą laiką buvo per mažai teisingumo, solidarumo ir sąžiningumo. Šiuo atžvilgiu mums reikia esmingų pokyčių", - teigė L.Kaczynskis, prezidento poste pakeitęs socialdemokratą Aleksandrą Kwasniewskį.

D.Tuskas ir L.Kaczynskis
© AFP/Scanpix

"Esu įsitikinęs, kad Lenkijai reikia naujo pagrindinio įstatymo, kuris geriau atitiktų mūsų poreikius negu dabartinė konstitucija. Ketinu dirbti šia kryptimi, gerai suvokdamas, jog pasiekti, kad parlamentas priimtų tokį įstatymą, bus sudėtinga", - sakė jis.

Lenkijos prezidentas šalies viduje turi ribotą politinę galią, nors yra atsakingas už ginkluotąsias pajėgas ir užsienio politiką.

Tačiau L.Kaczynskiui bus lengviau, nes jo brolis dvynys Jaroslawas Kaczynskis vadovauja konservatyviai partijai "Įstatymas ir teisingumas", kuri po pergalės parlamento rinkimuose suformavo mažumos vyriausybę.

Penktadienį L.Kaczynskis taip pat patvirtino, kad glaudžiai bendradarbiaus su Jungtinėmis Valstijomis.

Kalėdinė eglutė Varšuvoje
© Reuters/Scanpix

Jis pasveikino pastaruoju metu pagerėjusius Lenkijos santykius su Prancūzija ir Vokietija, tačiau pažymėjo, kad santykiuose su Berlynu dar liko problemų, nors jas kiek sušvelnino anksčiau šį mėnesį įvykęs L.Kaczynskio ir kanclerės Angelos Merkel susitikimas.

Varšuvos ir Berlyno santykiams ypač pakenkė Rusijos ir Vokietijos sprendimas Baltijos jūros akvatorija nutiesti dujotiekį, kuris aplenktų Lenkiją. Vis dėlto L.Kaczynskis išreiškė viltį, kad pagerės santykiai su Maskva ir pridūrė, kad "konkretesnę strateginę partnerystę" reikėtų užmegzti su Ukraina.

L.Kaczynskis buvo išrinktas per antrąjį prezidento rinkimų turą spalio 23 dieną.

Jis davė priesaiką prieš abejų parlamento rūmų narius, o vėliau Varšuvos katedroje dalyvavo mišiose, kurias aukojo kardinolas Jozefas Glempas.

Pamaldose dalyvavo A.Kwasniewskis, jo pirmtakas, judėjimo "Solidarumas" lyderis Lechas Walesa, ir paskutinis Lenkijos prezidentas emigracijoje Ryszardas Kaczorowskis.

Lechas Kaczynskis
© Reuters/Scanpix

56 metų L.Kaczynskis, kuris pakeitė buvusį komunistą Aleksandrą Kwasniewskį, įtvirtins galutinį Lenkijos į posūkį į dešinę po to, kai jo dvynio brolio Jaroslawo vadovaujami konservatoriai rugsėjo mėnesį laimėjo prezidento ir parlamento rinkimus.

Įtemptą kovą dėl prezidento posto L.Kaczynskis laimėjo žadėdamas nusigręžti nuo pokomunistinės šalies praeities, kurią, pasak jo, temdė korumpuotos ir nesėkmingos reformos, atnešusios naudą tik privilegijuotai saujelei.

Skirtingai nei A.Kwasniewskis, kuris per savo dvi penkerių metų kadencijas retai naudodavo veto ar įstatymo leidybos galias vidaus politikos klausimais, tačiau vykdė aktyvią užsienio politiką, L.Kaczynskis žada būti aktyvesnis žaidėjas šalies viduje ir įgyvendinti ambicingą darbų programą - išnaikinti korupciją bei kurti tvirtą ir sąžiningą valstybę.

"Noriu būti aktyvus prezidentas, išnaudojantis savo įgaliojimus", - šią savaitę interviu sakė L.Kaczynskis.

Analitikai bei bendražygiai spėlioja, kokią įtaką prezidentui darys jo 45 minutėmis vyresnis brolis Jaroslawas, kurį kai kurie vadina pagrindiniu jo dvynio kelio į prezidentūrą strategu. "Politine prasme naujo prezidento vardas yra Jaroslawas-Lechas Kaczynskis, jie tikrai valdys drauge", - dienraščiui "Rzeczpospolita"teigė opozicijos lyderis Janas Rokita.

Lechas Kaczynskis
© Reuters/Scanpix

Skirtingai nei telegeniškasis A.Kwasniewskis, puikiai besijaučiantis tiek kampanijų mitinguose, tiek tarptautiniuose viršūnių susitikimuose, L.Kaczynskio populiarumą daugiausiai lemia jo sudarytas nepaperkamo politiko, niekada neturėjusio iš politikos asmeninės naudos, įvaizdis.

Buvęs Varšuvos meras, sukęs kritikos dėl to, jog uždraudė gėjų paradą, bei nustebinę Briuselį siūlymu uždrausti gėjams mokytojauti, pasaulio politikos scenoje yra beveik nežinomas.

Rinkimų kampanijos metu L.Kaczynskis save pateikė kaip nacionalinių interesų gynėją, pasirengusi pasipriešinti Briuseliui bei didiesiems Lenkijos kaimynams Vokietijai ir Rusijai. Jis sukritikavo Berlyną ir Maskvą dėl Lenkiją aplenkiančio planuojamo dujotiekio ir pažadėjo išlaikyti glaudžius ryšius su Vašingtonu.

Tačiau analitikai teigia, kad kol kas neaišku, kaip jam seksis savo nuostatas įgyvendinti konkrečioje politikoje. Kai kurie sako, kad savo pažiūromis, kuriose socialinis konservatizmas susipina su simpatijomis valstybės įsikišimui, L.Kaczynskis yra labai artimas Prancūzijos prezidentui Jacques'ui Chiracui.

Užsienio žiniasklaidos vadinamas euroskeptiku ir nacionalistu, L.Kaczynkis mėgina atsikratyti tokio įvaizdžio ir išgyrė ministrą pirmininką Kazimierzą Marcinkiewiczių dėl praėjusios savaitės ES viršūnių susitikime pasiekto kompromiso dėl būsimo bloko biudžeto.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Bėda viena nevaikšto: liberalams ruošia naują smūgį (92)

Valdančioji Vilniaus miesto koalicija pakibo ant plauko po to, kai Liberalų sąjūdžiui pareikšti...

Paaiškino, kodėl juntamo brangimo nerodo statistika Iš konferencijos „Lūžio taškas 2017” (36)

Ekonomistė, rašytoja, robotikos įmonės steigėja, knygos „Signalai“ autorė Pippa Malmgren...

Sprendžiamas klausimas: ar rinkimų prievaizdai atims iš liberalų piniginę (4)

Teisėsaugai pareiškus įtarimus Liberalų sąjūdžiui bei Darbo partijai, Vyriausioji rinkimų...

R. Sadauskas-Kvietkevičius. Kodėl socialdemokratai gręžiasi į sovietmečio pasiilgusius rinkėjus? (96)

Jau maniau, kad šita ideologija pranyko drauge su „Tarybine“ dešra ir kailinėmis vyrų...

Iš atostogų grįžę lietuviai negali atsigauti: dėl gąsdinančių sekso pasiūlymų vengėme atokių vietų

Kelionė į Taitį, be jokios abejonės, paryškintomis raidėmis įsirašys į egzotiškiausių...

STT: kyšius Liberalų sąjūdžiui verslininkai galbūt mokėjo už veikimą koncerno naudai ir dabar, ir ateityje (152)

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) sako, kad koncernas „ MG Baltic “ kyšius Lietuvos liberalų...

Nutukusių žmonų vyrams – didesnė pavojingos ligos rizika (9)

Mėgstančios pavalgyti moterys kelia grėsmę savo vyrų sveikatai, rodo naujausias tyrimas, kurio...

Beprotiškiausios pasaulio lyderių mintys, nuskambėjusios Jungtinėse Tautose (35)

Vykstant Jungtinių Tautų Generalinei Asamblėjai Niujorke kartkartėmis pavyksta išgirsti išties...

Liberalai išsižada savų: pasakė, kokį nematerialų kyšį gavo E. Masiulis (172)

Liberalų sąjūdžio pirmininko pirmasis pavaduotojas Eugenijus Gentvilas Seime surengtos spaudos...

Kredito unijoje – 3 mln. eurų afera: su svetimais pinigais elgėsi kaip su savais (42)

Net 3 mln. eurų vertės aferą prasukęs Vilniuje veikusios kreditijo unijos „Amber“ vadovas...