aA
Spygliuota tvora, žmonės su šunimis ir pusiau kalėjimo režimas. Taip rugpjūtį Baltarusijoje vykusių protestų metu sulaikyti žmonės apibūdina netoli Slucko miesto esančią specialią stovyklą.
Radio Svoboda nuotr.
Radio Svoboda nuotr.

Ten juos nuvežė praėjusių metų rugpjūčio viduryje. Tačiau oficialiai, nepaisant liudininkų pasakojimų ir rodymų, tokios vietos nebuvo ir nėra, skelbia currenttime.tv.

„Radio Svoboda“ Baltarusijos padalinys kalbėjosi su kai kuriais buvusiais kaliniais.

Leidinys gavo ir liudininkų atiųstas nuotraukas, kaip atrodė speciali sulaikytiesiems kalinti įkurta stovykla.

„Radio Svoboda“ pašnekovui, Zmiteriui Chvedarukui, pačiam teko pabuvoti minėtoje vietoje.

Ši įkalinimo įstaiga, sulaikytųjų teigimu, įsikūrusi už maždaug 100 km nuo Minsko. Ji yra tarp miškų, toli nuo pašalinių akių. Kaip rodo žemėlapis, šioje vietoje yra profilaktinės medicinos įstaiga nr. 3, skirta priverstiniam pacientų gydymui nuo narkomanijos ir alkoholizmo.

Tačiau, pasak liudytojų, praėjusių metų rugpjūčio viduryje ši vieta kelioms dienoms buvo virtusi specialia stovykla sulaikytiems protestuotojams.

Radio Svoboda nuotr.
Radio Svoboda nuotr.
Radio Svoboda nuotr.
Radio Svoboda nuotr.

Z. Chvedarukas buvo sulaikytas rugpjūčio 9-ąją, pačią pirmąją Baltarusijos protestų dieną. Į netoli Slucko esančią įkalinimo įstaigą jis pateko rugpjūčio 14 d. Iki tol vyriškis kelias dienas praleido izoliatoriuje Minske, Okrestino gatvėje.

Tokie buvo pirmieji jo įspūdžiai apie įkalinimo vietą: „Tamsi naktis, beveik jokio apšvietimo, žmones išveda vieną po kito. Išrikiuoja, draudžia pakelti galvą. Galima matyti tik tai, kad aplink yra žmonių su ginklais ir šunimis“.

Jau vietoje suimtiesiems pranešta, kad jie atsidūrė Slucko laikino sulaikymo izoliatoriuje. Po to jie buvo apgyvendinti barakų tipo nameliuose. Iš viso drauge su Z. Chvedaruku į stovyklą buvo atvežta apie 150 žmonių.

„Kai mėginome užmigti, regėjome švarius langus, mišką ir tolumoje esančias tvoras. Tačiau ryte pabudome apsupti spygliuotos vielos tvora, kuri driekėsi visiškai palei langus. Vadinasi, ten buvę ir mus saugoję žmonės per naktį iš spygliuotos vielos pastatė tvorą. Ji juosė ne tik visą įstaigos teritoriją, kurioje mes buvome, bet ir kiekvieną toje teritorijoje buvusį barako tipo namuką“, – pasakojo Z. Chvedarukas.

Liudininkai „Radio Svoboda“ Baltarusijos padalinio redakcijai atsiuntė rugpjūtį darytų stovyklos nuotraukų. Viename kadre matyti teritoriją kontroliuojantys automatu ginkluoti asmenys.

Tapatybės neatskleisti pageidavęs nuotraukos autorius pasakojo, kad rugpjūčio 10 d. Baltarusijos bausmių vykdymo departamentui buvo duotas nurodymas „skubiai“ vieną iš teritorijų parengti stovyklos organizavimui.

„Tam buvo nutarta panaudoti profilaktinės medicinos įstaigą nr. 3, esančią prie Slucko. Ten gydyti asmenys buvo skubiai perkelti į kitas įstaigas. Rugpjūčio 12 d. ši vieta buvo parengta apgyvendinti sulaikytus piliečius jiems taikant sukarintą apsaugą“, – pasakojo liudytojas.

Keletas sulaikytųjų patvirtino, kad nuotraukose iš tiesų užfiksuota ta vieta, kurioje juos laikė rugpjūtį.

Buvęs milicijos pareigūnas Dmitrijus Dmitrijevas papasakojo apie neįprastą vietą prie Slucko, kur jį ir kitus sulaikytuosius atvežė rugpjūčio 13 d.

„Buvo matyti, kad visą teritoriją ką tik aptvėrė. Mediena buvo visiškai šviežia, nė kiek nepatamsėjusi. Teritoriją juosė penkių metrų aukščio tvora ir bokšteliai su sargybiniais. Kas 10 metrų stovėjo ginkluoti patruliai su šunimis“, – pasakojo D. Dmitrijevas.

Antrą dieną visi buvo netikėtai paleisti. D. Dmitrijevas mano, kad valdžia galėjo būti įspėta dėl kareivių elgesio: „Norint užtikrinti tokios stovyklos saugumą, reikia daugybės žmonių. Kai susidūrėme su kariškiais, jie pamatė, kad esame normalūs žmonės, su mumis galima normaliai kalbėtis. Kad mes esame adekvatūs. Jie užmezgė su mumis ryšį. Veikiausiai tai kažkam nepatiko“.

Opozicijos iniciatyva BYPOL, vienijanti buvusius jėgos struktūrų darbuotojus, sausio 15 d. paskelbė garso įrašą, kaip teigiama padarytą praeitų metų spalį per vidaus reikalų viceministro Mikalajaus Karpiankovo susitikimą su milicijos pareigūnais.

Įraše girdima, kaip vyras, kurį aktyvistai įvardijo kaip M. Karpiankovą, demonstruoja iš Rusijos įsigytus naujus galingus pistoletus, pritaikytus šaudyti guminėmis kulkomis, ir pamini, kad per rugpjūtį vykusius protestus žuvęs Aliaksandras Taraikovskis „mirė, aišku, nuo guminės kulkos, atskriejusios jam į krūtinę“.

Įraše girdimų pokalbių tekste, kuriuos taip pat paskelbė Baltarusijos naujienų portalas Tut.by, M. Karpiankovas pabrėžia, kad „rusiškas trauminis ginklas, esant mažam atstumui, nuo kovinio niekuo nesiskiria“.

Įraše girdimas vyras taip pat dėstė, kad „visi tie, kas šiuo metu išeina į gatves sudalyvauti geležinkelių kare, bluokuojantys kelius, puldinėjantys milicininkus, mėtantys Molotovo kokteilius – tie patys teroristai – yra mūsų šalyje nereikalingi žmonės“.

„Naudoti ginklą prieš jį tiesiai į kaktą – tiesiai į veidą, tiesiai ten. Po to jis jau niekada... nebegrįš į būklę, kokios buvo. Na, atgaivins – tai atgaivins. Jis nebeturės pusės galvos smegenų – na, ten jam ir kelias“, – kalba įraše girdimas žmogus.

Numanomas N. Karpiankovas taip pat užsiminė apie būtinybę įkurti specialią stovyklą suimtiems protestuotojams ir opozicijos šalininkams.

„Kuriama duomenų bazė. Pagal šią duomenų bazę, kas įkliūva antrą kartą, turi ten [arešte] ir pasilikti. Liepta parengti, įkurti stovyklą... – ne kariškiams, netgi ne internuotiesiems, o stovyklą turintiems ypač aštrias kanopas izoliuoti. Ir aptverti spygliuota viela... Laikyti juos ten, kol visi nusiramins“, – kalbėjo vyras.

Nacionalinės antikrizinės valdybos (NAV) vadovas ir opozicinės Koordinacinės tarybos prezidiumo narys Pavelas Latuška pažadėjo perduoti šį įrašą Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai, Europos Vadovų Tarybai, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO) ir Europos Tarybai, taip pat JAV ir Rusijos vyriausybėms.

„Kelsime klausimą dėl Lukašenkos režimo pripažinimo teroristiniu“, – sakė opozicionierius.

Jis pridūrė, kad Baltarusijos kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija vyriausioji valdyba (GUBAZiK) ir milicijos specialiosios pajėgos OMON (AMAP) turi būti tarptautiniu lygiu pripažintos teroristinėmis organizacijomis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(52 žmonės įvertino)
3.6923

Top naujienos

NT rinkoje įsibėgėja nerimą kelianti tendencija: Vyriausybei namų darbus pasidaryti reiktų jau dabar (15)

Kiek laiko galima toleruoti tendenciją, kai būsto kainos auga sparčiau negu vidutinis darbo...

Kovos dėl olimpinio medalio: galingai finišavęs Rapšys užtikrintai žengė į finalą (8)

Lietuvos plaukimo rinktinės lyderis Danas Rapšys sugebėjo tinkamai išnaudoti trumpą atokvėpį...

Nuo pirmadienio reikės izoliuotis grįžtantiems iš Airijos, Belgijos, dalies Graikijos salų

Nuo pirmadienio atlikti koronaviruso tyrimą ir izoliuotis turės šia liga per paskutinį pusmetį...

Savo planu pasidžiaugęs Rapšys žavėjosi tunisiečio akibrokštu: gal dėl to man ir buvo lemta nepatekti į finalą specialiai Delfi iš Tokijo

„Protingiau plaukiau. Kaip ir vakar sakiau, rezervo tikrai yra. Kadangi ryte tikrai nežinojau, kiek...

Europos siūlomos anglies dioksido taisyklės susidurs su naftą ryjančia pramone: ko tikėtis (3)

Plataus masto ES pasiūlymai apriboti šiltnamio efektą sukeliančius išmetamuosius teršalus per...

Martyna Bankauskaitė | D+

Teisininkas atsako: ar galima iš žmogaus atimti paskutinį būstą fizinio asmens bankroto metu?

„Delfi Plius“ sulaukė skaitytojos Marytės klausimo, ar LR įstatymai numato teisę iš asmens,...

Po tragedijos Robino Williamso sūnus prabilo apie paskutines tėvo gyvenimo akimirkas: jis jautė kančią

Robino Williamso sūnus Zakas davė atvirą interviu Maxo Lugavere tinklalaidės „The Genius...

Pusfinalyje poziciją pagerinusi Teterevkova įrodė, jog neatsitiktinai pateko greta planetos elito (2)

Jauniausios Lietuvos rinktinės narės 19-metės Kotrynos Teterevkovos debiutas olimpinės žaidynėse...

Gydytojas Morozovas išvardijo kelias klaidas, dėl kurių kiekvienas gali priprasti prie vaistų

Prie gero greitai priprantama, net jei tas geras – viso labo tabletės ir lašiukai. Ar tikrai prie...