aA
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį paragino savo šalies piliečius dalyvauti visuotiniame balsavime dėl konstitucinių reformų, kad būtų užtikrintas valstybės „stabilumas, saugumas ir klestėjimas“.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas
© AFP / Scanpix

Likus vos dienai iki balsavimo pabaigos per kreipimąsi, kurį transliavo televizija, V. Putinas teigė, kad rusai turėtų balsuoti už šalį, „kurią mes norime perduoti savo vaikams ir anūkams“, bet nepaminėjo kontroversiškos nuostatos, galinčios sudaryti sąlygas jam likti valdžioje iki 2036 metų.

„Balsuojame už šalį, kurioje norime gyventi – su šiuolaikiniu švietimu ir sveikatos apsauga, su patikima piliečių socialine apsauga, efektyvia vyriausybe, kuri būtų atskaitinga visuomenei“, – kalbėjo V. Putinas.

Balsavimas dėl anksčiau šiemet pateiktų konstitucijos reformų, įskaitant siūlymą „anuliuoti“ ankstesnes V. Putino kadencijas, kad jis galėtų šį postą užimti dar dvi kadencijas, prasidėjo praėjusią savaitę ir turi baigtis trečiadienį.

Kiti pakete siūlomi pakeitimai sustiprintų prezidento ir parlamento galias, įtvirtintų pagrindiniame šalies įstatyme tradicines vertybes ir faktiškai uždraustų tos pačios lyties asmenų santuokas bei garantuotų piliečiams geresnius atlyginimus ir pensijas.

Balsavimą opozicija vadina neteisėtu ir neapsaugotu nuo klastojimo.

Parlamentas jau patvirtino konstitucijos pataisas, bet V. Putinas pabrėžė, kad jos įsigalios tik tokiu atveju, jei joms pritars dauguma rinkėjų.

„Galime užtikrinti stabilumą, saugumą, klestėjimą ir gerą gyvenimą tik per vystymąsi, tik kartu ir patys“, – sakė prezidentas.

„Prezidentas iki gyvos galvos“

Abeji parlamento rūmai jau patvirtino konstitucijos pataisas, bet V. Putinas pabrėžė, kad jos įsigalios tik tokiu atveju, jei joms pritars dauguma rinkėjų.

„Galime užtikrinti stabilumą, saugumą, klestėjimą ir gerą gyvenimą tik per vystymąsi, tik kartu ir patys“, – sakė prezidentas.

V. Putinas, kuris pirmąkart prezidentu buvo išrinktas 2000 metais, apie reformas paskelbė anksčiau šiemet. 2018 metų rinkimus jis laimėjo didžiule balsų persvara, o dabartinė jo kadencija baigsis 2024-aisiais.

Siūlymas dėl ankstesnių prezidento kadencijų anuliavimo buvo pateiktas paskutinę akimirką prieš įstatymų leidėjų balsavimą dėl reformų, o kritikai V. Putiną apkaltino siekiant tapti „prezidentu iki gyvos galvos“.

Iš pradžių balsavimą ketinta surengti balandžio 22-ąją, tačiau jį teko atidėti dėl koronaviruso protrūkio. Nauja data buvo paskirta V. Putinui pareiškus, kad epidemija jau pasiekė savo piką, netrukus pareigūnai ėmė skelbti apie mažėjančius naujų užsikrėtimo atvejų skaičius.

Beveik neabejojama, kad reformoms bus pritarta, o Rusijos valstybinė sociologinių tyrimų agentūra VCIOM pirmadienį paskelbė balsavusiųjų apklausos rezultatus, rodančius kad 76 proc. rusų remia pasiūlytas konstitucines reformas.

VCIOM apklausė daugiau kaip 163 tūkst. rinkėjų 25 regionuose ir maždaug 70 proc. apklaustųjų sutiko nurodyti, kaip balsavo.

Kremliaus kritikai savo ruožtu smerkia šį balsavimą kaip farsą ir kaltina vyriausybę rizikuojant piliečių gyvybėmis, Rusijoje tebesitęsiant koronaviruso protrūkiui.

Dažnai per televiziją rodomose reklamose rusų prašoma balsuoti, neminint išlygos, kuria iš esmės V. Putino kadencijos Kremliuje vėl būtų skaičiuojamos nuo nulio.

BNS
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.4286

Top naujienos

Parodė nematomą Palangos pusę: turtuolių pliažas, pažinčių skelbimai ir audringų linksmybių namas (83)

Išskirtines ekskursijas Palangoje rengianti Agnė Adomaitytė turistams rodo nematomą šio kurorto...

Gydytoja – apie vitaminų preparatus: turite žinoti, kuo rizikuojate (29)

Pirmadienį žiniasklaidą apskriejo žinia, kad Londone, savo namuose, mįslingai mirė lietuvė....

Vasariška šiluma grįžta: artėja tiesiog nuostabios dienos (3)

Šiandien mūsų krašto orus ir toliau lems aukštesnio slėgio laukas. Rytas išauš gana saulėtas,...

Kaune nustatyta 18 koronavirusu užsikrėtusių asmenų, atvykusių iš Uzbekistano įmonė laikinai stabdo veiklą; papildyta 20.24 (862)

Vienai Kauno įmonių šios dienos – įtemptos. Liepos 2-ąją iš Uzbekijos į Lietuvą atskridus...

Pasaulinio garso kruiziniai laivai stovi tušti: bendrovės ieško skubių išeičių (34)

Prieš kelias savaites šimtai žmonių rikiavosi prie Glazgo Klaido upės krantų, kad galėtų...

Vilniuje rastas į miškelį įvažiavęs sumaitotas prabangus „Mercedes-Benz“ (87)

Vėlų antradienio vakarą Vilniuje , Vaidilutės gatvėje, prabangus automobilis nuvažiavo nuo...

Grupė Vilniaus žydų bendruomenės narių kreipėsi į šalies vadovus: Kukliansky taip elgiasi nebe pirmą kartą (101)

Po Geros valios fondo pirmininkų Fainos Kukliansky ir rabino Andrew Bakerio iškeltų klausimų dėl...

Tragiška avarija Šalčininkų r.: žuvo „Audi“ vairuotojas, į ligoninę skubiai išgabentos sužalotos mažametės papildyta (110)

Policijos departamentas informavo, kad Šalčininkų rajone įvyko baisi avarija. Pranešama, kad...

Jurga Jurkevičienė

Antidepresantų Lietuva. Koks neįtikėtinai liūdnas Kavtaradzės sukurtas Lietuvos įvaizdis spec. Delfi Plius iš Romos

Po pandemijos pirmą kartą ruošiamės atgal į Lietuvą. Ištroškę vasaros, lietuviškų...

Verslininkas: išmokite dirbti taip, kaip aš – jums seksis, bet nebebūsite nuolatos užsiėmę (12)

Jei žmogus visada labai „užsiėmęs“ ir niekada „nieko nespėja“, dauguma galvoja, kad jis...

|Maža didelių žinių kaina