aA
Šiuo metu Prancūzijos sostinėje, Paryžiuje, labai neramu. Pareigūnų pilname mieste esanti lietuvė Milda DELFI portalui pasakoja, kad kartu su kitais žmonėmis buvo uždaryta Eifelio bokšte apie valandą.
Susirėmimai Prancūzijoje
© Skaitytojo nuotr.


„Buvome uždaryti Eifelio bokšte apie valandą laiko, neišleido dėl saugumo. Viskas aplink Eifelio bokštą nusiaubta“, - sako moteris.

Ji taip pat pasakoja, kad šiuo metu mieste labai daug policijos pareigūnų, o kai kurios centre esančios vietos visiškai nusiaubtos.

„Visą dieną mieste daug policijos, sirenos tiesiog nerimsta, vos pradėjo eiti į Eifelio aikštę protestuotojai iškart uždarė Eifelio bokšto liftus ir išėjimus, daug gatvių uždaryta“, - DELFI pasakojo Milda.

Moteris pasakoja, kad Paryžiuje ji jau antrą dieną, o prieš vykdama į šį miestą žinojo, kad šiuo metu čia vyksta protestai.

„Žinojome, kad neramumai, bet kad būsime uždaryti Eifelio bokšte, tikrai nesitikėjome. Vos už kelių metrų nuo aikštės vyksta tarsi kitas gyvenimas – žmonės sėdi sau kavinėse“, - sako moteris.

„Daug protestuotojų susirinko į aikštę, daug sproginėjo petardų, pajutome dūmų kvapą ir pamatėme, kad dega mašina. Pradėjo rinktis policija su žirgais, mašinomis, atvažiavo gaisrinės. O kai buvome bokšte, žmonės ieškojo, kaip išeiti, bet pareigūnai kontroliavo srautus. Žmonių buvo daug visuose aukštuose“, - pasakoja lietuvė.

Anot Mildos, protestuojai nusiteikę iš tiesų labai agresyviai.

Naujienų agentūra BNS skelbia, kad Prancūzijoje jau 13 savaitgalį iš eilės tęsiantis vadinamųjų „geltonųjų liemenių“ protestams, Paryžiuje per demonstrantų susirėmimą su policija šeštadienį vienam protesto dalyvių buvo nutraukta plaštaka, pranešė šalies žiniasklaida.

Remiantis kai kuriais šaltiniais, protesto akciją fotografavęs 30-etis vyras taip pat buvo sužeistas į galvą.

Incidentas įvyko netoli Nacionalinės Asamblėjos rūmų, kai pareigūnai prieš demonstruotojus panaudojo specialiąsias priemones. Vienas iš įvykio liudininkų žurnalistams sakė, kad vyras buvo sužeistas sprogus granatai, skirtai išvaikyti minią.

Susirėmimai Prancūzijoje
Susirėmimai Prancūzijoje
© Skaitytojo nuotr.

Policija patvirtino, kad vienam iš protestuotojų buvo sužalota ranka, bet daugiau informacijos nesuteikė.

Pasak policijos, kilus susirėmimams netoli Eliziejaus Laukų prospekto ir Nacionalinės Asamblėjos buvo suimti apie 10 demonstruotojų.

Riaušių policijos pareigūnai lazdomis ir ašarinėmis dujomis stengėsi išvaikyti protestuotojus. Kai kurie demonstrantai apmėtė policininkus nuolaužomis.

Susirėmimai Prancūzijoje
Susirėmimai Prancūzijoje
© Skaitytojo nuotr.

„Geltonųjų liemenių“ aktyvistai, į gatves per tris mėnesius išvedę šimtus tūkstančių prancūzų, dabar siekia sėkmės rinkimuose, tačiau kol kas judėjimas yra politiškai susiskaldęs ir be aiškaus lyderio.

Tuo tarpu prezidentas Emmanuelis Macronas, sulaukęs daugelio protestuotojų pykčio, regis, susigrąžina visuomenės palaikymą savo bandymais nuraminti „geltonąsias liemenes“ nacionalinių debatų keliu. Naujausių visuomenės nuomonės apklausų duomenimis, E. Macrono reitingai pamažu, bet auga.

Gali surizikuoti paskelbti referendumą

Prezidentas Emmanuelis Macronas galėtų būti pasirengęs organizuoti pirmą po 14 metų pertraukos Prancūzijos referendumą, kad baigtųsi jau mėnesius besitęsiantys „geltonųjų liemenių“ protestai, bet analitikai sako, kad tai būtų rizikingas žaidimas.

E. Macronas pastarosiomis savaitėmis atkovojo dalį prarasto populiarumo skirdamas daug dėmesio savo „didiesiems nacionaliniams debatams“ – virtinei renginių miestuose, surengtų siekiant slopinti lapkritį prasidėjusius „geltonųjų liemenių“ protestus.

Tačiau tikras išbandymas 41 metų prezidentui – imtis atsakomųjų veiksmų po šimtų pokalbių visoje šalyje ir daugiau kaip 700 tūkst. internete paskelbtų nuomonių.

E. Macronas patvirtino, kad svarsto galimybes sušaukti referendumą dėl kai kurių reikalavimų, išsikristalizavusių per šias viešas konsultacijas. Pranešama, kad referendumas galėtų įvykti tą pačią dieną kaip Europos Parlamento rinkimai – gegužės 26-ąją.

„Kažkuriuo metu man galiausiai gali tekti paklausti mūsų piliečių apie vieną ar kitą (dalyką)“, – sakė jis pirmadienį vakare Paryžiaus pietuose įvykusiame susitikime su jaunimu.

Pokario lyderis Charles'is de Gaulle'is – E. Macrono didvyris – yra dabartinės konstitucijos architektas. Jis referendumus laikė svarbia Prancūzijos valdymo dalimi veikiant sistemai, kai didžiausia valdžia sutelkiama prezidento rankose.

Ch. de Gaulle'is savo pozicijas įtvirtino laimėjęs tris referendumus, bet suklupo per ketvirtąjį 1969 metais, kai buvo pareikštas „Ne“ jo regionų ir Senato reformoms. Tai paskatino jį pasitraukti iš prezidento posto.

„Bandydamas išbristi iš krizės ryžtiesi statyti dvigubą sumą arba nieko... rizikuodamas įklimpti į dar didesnę krizę“, – naujienų agentūrai AFP sakė Lilio universiteto teisės profesorius ir konstitucijos ekspertas Jeanas-Philippe'as Derosier.

Po Ch. de Gaulle'io dirbę Prancūzijos prezidentai nesiverždavo tartis su liaudimi: per tą laikotarpį įvyko tik penki referendumai. Praėjusį kartą – 2005 metais – pralaimėjimo šoką patyrė tuometis prezidentas Jacques'as Chiracas, rinkėjams atmetus naują Europos Sąjungos konstituciją.

Tiesioginė demokratija

Referendumas būtų E. Macrono pastangų užbaigti didžiausią jo metus ir aštuonis mėnesius trunkančio prezidentavimo krizę kulminacija.

Protestuotojai šalies kaimiškuosiuose rajonuose ir mažuose miesteliuose lapkričio viduryje pradėjo blokuoti žiedines sankryžas. Netrukus protestų judėjimas išaugo į maištą prieš E. Macroną su savaitiniais mitingais Paryžiuje ir kituose miestuose, reguliariai prasiveržiant smurtui.

Pirmoji prezidento reakcija buvo paskelbti apie 10 mlrd. eurų vertės mokesčių mažinimo ir kitų priemonių paketą mažai uždirbantiems žmonėms ir pensininkams.

Vėliau jis inicijavo „didžiuosius nacionalinius debatus“ ir pažadėjo, kad tai nuves prie realių pokyčių.

Kai kurių idėjų pateikimas referendumui galėtų padėti pastiprinti jo legitimumą ir numalšinti kritiką, kad jis negirdi paprastų rinkėjų rūpesčių.

„Vienas pagrindinių „geltonųjų liemenių“ judėjimo dalykų yra įspūdis, jog daug kas Prancūzijoje mano, kad diskredituotas politinis elitas nepakankamai į juos atsižvelgia“, – AFP sakė Paryžiaus politikos studijų instituto ir Orleano universiteto istorijos profesorius Jeanas Garriguesas.

Rasti pusiausvyrą

Tačiau yra dvi potencialios problemos.

Kai kurie ministrai ir E. Macrono partijos parlamentarai nerimauja, kad rengiant referendumą tą pačią dieną kaip ir Europos rinkimus, kampanija būtų labai paini.

Tuo tarpu analitikai sako, kad E. Macronui taip pat reiktų rasti pusiausvyrą tarp prasmingų klausimų rinkėjams ir poreikio vengti „karštų“ temų, galinčių nulemti asmeninį pralaimėjimą.

„Paprastai žmonės pamiršta atsakyti į užduotą klausimą ir vietoje to atsako apie klausimą uždavusį žmogų, paversdami tai plebiscitu dėl to, ar jie remia prezidentą, ar ne“, – sakė J.-Ph. Derosier.

Pranešama, kad E. Macronas svarsto galimybes pateikti rinkėjams kelis pasiūlymus, kuriuos remia daug žmonių – pavyzdžiui, pasiūlymą mažinti parlamentarų skaičių ar įvesti kadencijų limitą politikams.

Kiti, tarp jų pagrindinės opozicinės Respublikonų partijos lyderis Laurent'as Wauquiez (Loranas Vokjė), siūlė referendumu išbandyti E. Macrono ekonomikos politiką, grindžiamą investicijų pritraukimu ir ir verslumo skatinimu.

„Geltonosios liemenės“ taip pat nori daugiau, įskaitant galimybę organizuoti Šveicarijos stiliaus piliečių inicijuojamus balsavimus nacionalinės svarbos klausimais.

E. Macronas, kuris savo rinkimų kampanijos metu propagavo liaudies demokratiją, neatrodo labai norintis eiti šiuo keliu.

„Netikiu referendumų rengimu kiekvieną dieną ir kiekviena tema“, – ketvirtadienį jaunimo grupei centriniame Sonos ir Luaros departamente sakė jis.

„Pažiūrėkit, kas nutiko Britanijoje“, – sakė prezidentas. Jo nuomone, Jungtinės Karalystės gyventojų daugumos balsavimas už „Brexit“ tapo demagogijos ir per didelio sudėtingų klausimų supaprastinimo pavyzdžiu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(38 žmonės įvertino)
3.7105

Top naujienos

Apklausė gyventojus: atsakymas, ar susitikti su Putinu, abiem kandidatams nepatiktų (153)

Ar turėtų Lietuvos vadovai susitikti su Rusijos prezidentu? Toks klausimas buvo gyvai...

Schema veikia jau kurį laiką: už skatikus išvilioti automobiliai pradingsta šrotuose arba išnyra skelbimuose

Sukčiai bus sugalvoję dar vieną būdą, kaip iš gyventojų išvilioti pinigus ir turtą. Lietuvoje...

Turintys ką slėpti milijonieriai kadaise droždavo į Ženevą, dabar jos spindesys slopsta (3)

Ženevoje, netoli prabangių parduotuvių gatvės Rue du Rhone, šešių aukštų pastatas, kuriame...

Nėra energijos ir sunku atsikelti: žolininkas Lasinskas įvardijo 3 vaistažoles, kurios išspręs ne vieną problemą papasakojo, kaip iš kiaulpienės pasigaminti makaronus

Yra trys vaistažolės , kurios gali padėti išlikti ne tik sveikiems, bet ir turėti daug...

Niekada nedirbusi ir su tėvais gyvenanti 30-metė Lina įpykdė lietuvius: pasakiau garsiai, ką galvoja kiekviena moteris (87)

Laidos „ Yra, kaip yra “ herojė savo pasisakymais apie pinigus ir vyrus kaip reikiant įkaitino...

Siaubingi radiniai šokiravo turistų mėgiamos salos gyventojus: sunku suvokti (28)

Kipre iki šiol jau rasti penki kūnai, įskaitant dviejų žmonių palaikus lagaminuose, kurie buvo...

Savivaldybėse jau galima balsuoti EP ir Prezidento rinkimų antrajame ture (7)

Pirmadienį prasideda išankstinis balsavimas Europos Parlamento (EP) ir Prezidento rinkimų antrajame...

Svarbiausios klaidos, kurias padarome per pirmas 10 min. darbe

Visa mūsų darbo diena, produktyvumas ir bendravimas su aplinkiniais labai priklauso nuo to, kokios...

Mokslininkai ledynuose aptiko pavojingų medžiagų: grėsmė tyko jau artimiausioje ateityje (2)

Stebėti skilinėjančius ir tirpstančius ledynus yra tas pats, kas klausyti, kaip tiksi bomba virš...

Dviejų pratęsimų trilerį išgyvenę „Raptors“ namuose įveikė Milvokio klubą (1)

Itin svarbią pergalę NBA pirmenybėse iškovojo Toronto „Raptors“ krepšininkai. Kanados...