aA
Libijos saugumo tarnybų vadovas paragino Jungtines Valstijas įkurti bazę Šiaurės Afrikos šalyje, kuri padėtų atsverti augančią Rusijos įtaką Afrikoje.
Fathi Bashagha
Fathi Bashagha
© Reuters / Scanpix

Anot Fathio Bashaghos, Tripolyje veikiančios administracijos vidaus reikalų ministro, šalies vyriausybė pasiūlė įsteigti bazę po to, kai JAV gynybos sekretorius Markas Esperis išdėstė planus apriboti JAV karines pajėgas žemyne ir daugiau dėmesio skirti jėgų dislokavimui pasauliniu mastu. F. Bashaghos vyriausybė yra įsitraukusi į mėnesius trunkančią kovą su pajėgomis, mėginančiomis užimti sostinę, kurioms vadovauja Khalifa Haftaras, remiamas Rusijos samdinių karių.

„Mums kyla daug klausimų dėl perdislokavimo, – „Bloomberg“ naujienų agentūrai duodamas interviu kalbėjo F. Bashagha. – Bet mes tikimės, kad į šį perdislokavimo procesą bus įtraukta ir Libija, idant neliktų laisvos vietos, kuria iškart pasinaudotų Rusija.“

Nafta turtinga valstybė pastaruosius metus tapo viena iš pagrindinių platformų, į kurią taikosi Rusija, siekdama sustiprinti savo įtaką regione. Per tūkstantį samdinių, dislokuotų Rusijos prezidento Vladimiro Putino patikėtinio, remia K. Haftaro vykdomą puolimą siekiant atkovoti šalies sostinę Tripolį iš tarptautiniu mastu pripažintos vyriausybės rankų.

F. Bashagha perspėjo, kad Rusijos sprendimas remti K. Haftarą yra dalis platesnio masto kovos dėl įtakos.

„Rusų nėra Libijoje tik dėl K. Haftaro, – sakė jis. – Libijoje, ir apskritai Afrikoje, jie laikosi didelių užmojų strategijos.“

Vartai į Afriką


M. Esperio planas atitraukti karius iš Afrikos pakurstė kritiką Kongrese; vienuolika įstatymų leidėjų, vadovaujamų demokrato, Atstovų Rūmų ginkluotųjų tarnybų komiteto vicepirmininko Anthonio Browno, pažymėjo sausį rašytame laiške, esą Rusija bei Kinija investuoja į žemyną, siekdamos sustiprinti savo įtaką regione.

Respublikos senatorius Lindsey Grahamas, vienas iš svarbiausių prezidento Donaldo Trumpo sąjungininkų, buvo vienas iš dvipartinės įstatymų leidėjų grupės narių, kurie stojo prieš M. Esperį Miuncheno saugumo konferencijos kuluaruose ir tvirtino neremsiantis plano, skelbė NBC.

Sausio pabaigoje M. Esperis pareiškė, kad Jungtinės Valstijos neatitrauks visų savo karių iš Afrikos, bet pripažino, jog yra svarstoma nauja strategija, pagal kurią pasipriešinimas Rusijai bei Kinijai taptų prioritetu. Jungtinės Valstijos Afrikoje turi apie 6 000 karių, įskaitant ir tuos, kurie saugo diplomatų korpusą, rodo vieno gynybos pareigūno duomenys.

Kaip teigiama vasarį publikuotame Pentagono vyriausiojo generalinio inspektoriaus pareiškime, Rusijos veikla Libijoje ir Šiaurės Afrikoje kelia „rimtų iššūkių Jungtinėms Valstijoms ir jų partneriams“, kenkdama kariniams santykiams su regiono šalimis.

„Libija yra svarbi šalis Viduržemio regione: ji yra turtinga nafta, be to, didžiuojasi 1 900 kilometrų pakrante bei uostais, dėl ko Rusija ir renkasi ją kaip vartus į Afriką, – sakė F. Bashagha. – Jeigu Jungtinės Valstijos paprašys bazės, mes, kaip Libijos vyriausybė, neprieštarausime – siekdami kovoti su terorizmu bei organizuotu nusikalstamumu ir išlaikyti užsienio valstybes, kurios kišasi, per atstumą. Amerikiečių bazė nutiestų kelią į stabilumą.“

Išpuolis Bengazyje


Jungtinės Valstijos Libijoje nelaiko karių nuo praėjusių metų balandžio, kai ji išvedė savo pajėgas, generolui Khalifai Haftarui savo daliniams davus įsakymą žygiuoti Tripolio link.

Šalį drasko neramumai ir chaosas nuo 2011 metų, kai per JAV vadovaujamą ir NATO paremtą sukilimą buvo nuverstas ilgametis diktatorius Muammaras Gaddafis. Kitais metais džihadistų grupuotė užpuolė JAV konsulatą Libijos rytiniame Bengazio mieste, nukaudami Jungtinių Valstijų ambasadorių, Christopherį Stevensą.

2016 metais, duodamas interviu „Fox News“, tuometinis šalies prezidentas Barackas Obama pareiškė, kad didžiausia jo klaida prezidento poste buvo ta, jog nesugebėta „parengti plano dienai po Libijos diktatoriaus Muamaro Kadhafio (Muamaro Kadafio) nuvertimo“, kai šalis nugrimzdo į chaosą ir buvo palikta viena kovoti su ekstremistais.

„Mes tikimės, kad Jungtinės Valstijos pajėgs nustumti šį apgailėtiną incidentą praeitin ir judėti toliau, – pareiškė F. Bashagha, kalbėdamas apie išpuolį prieš ambasadą. – Visi libiai dėl to apgailestauja. Tą padarė ne libių tauta, o nedidelė nusikaltėlių grupuotė.“

Nuo praėjusių metų balandžio šalies kontrolę pasidalijo K. Haftaro pajėgos, kurias taip pat remia Egiptas ir Jungtiniai Arabų Emyratai, ir Jungtinių Tautų (JT) pripažinta vyriausybė, kuriai karinę paramą teikia Turkija. Karas pakurstė Jungtines Valstijas išvesti savo kovos su teroristais kontingentą iš Tripolio, kuris gelbėjo kovoje prieš „Islamo valstybės“ (IS) kovotojus Afrikoje.

F. Bashagha perspėjo, kad ginklai, tiekiami į šalį, nepaisant Jungtinių Tautų ginklų embargo, gali nukeliauti į kaimyninį Egiptą, kur ginklai, kontrabandiniu keliu išvežti iš Libijos, pasiekia IS kovotojus Sinajaus pusiasalyje ir kaimyniniame Palestinos Gazos ruože.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Neįtikėtina afera: vadybininkė įrodė, kad su svetimais dokumentais galima ir apsipirkti, ir gauti kreditų (36)

Pateikusi svetimus dokumentus vienoje uostamiesčio kelionių agentūroje dirbusi vadybininkė ne...

Šis vėžys – labiausiai paplitusi vyrų onkologinė liga: daktaras nurodė kone vienintelį būdą nuo jo išsigelbėti (49)

Pusė milijono vyrų vien Europos Sąjungoje kasmet išgirsta prostatos vėžio diagnozę. Deja, šis...

Lietuvių numylėta šalis atšaukinėja karantino suvaržymus – pradeda pavėluota turistinį sezoną (89)

Turistinis sezonas lietuvių pamiltame Sakartvele šiemet vėluoja kaip niekada. Tik šios savaitės...

Drėgmė ir vėsa dar užsibus, o gerokai šiltesni ir sausesni orai tik savaitgalį (1)

Šiandien Lietuvos orus lems šiaurės vakarinė ciklono dalis. Beveik visur dangus bus apniukęs,...

Žiniasklaida: Vilniuje girta prie automobilio vairo sustabdyta Edita Mildažytė (608)

Sekmadienį Vilniuje policija sulaikė garsią laidų vedėją, pranešė žiniasklaida.

Vytautė Merkytė | D+

Šis judėjimas jau seniai išgąsdino Jungtines Tautas: antivakserius į dienos šviesą ištraukė gydytojas, kuris apgavo visą pasaulį

Šiandien kone kiekvienas pažįstame dėdę, pusseserę ar kaimyną, kuris pasisako prieš skiepus...

Plaukų stilistė originaliu vardu padarė dar originalesnį liapsusą: laukiau laukiau, bet nieks negrįžo (2)

Jau dvejus metus savo plaukus buvau patikėjusi Monikai, kitaip tariant, Mo. Taip ji pirmąkart, kai...

Julija Leimonė | D+

Iš Ganos į Lietuvą atvykęs Aleksas žada čia likti ilgam: nustebsite sužinoję, kokie kriterijai paskatino užsienietį įsigyti vienpusį bilietą (5)

Šiuo metu vienoje iš Afrikos valstybių, Ganoje, yra 26 laipsniai šilumos. Pirmadienį turėtų...

Baltarusija ir Lenkija skelbia šalių pasienyje aptikusios migrantų kūnų (417)

Baltarusija sekmadienį paskelbė, jog jos pasienyje su Lenkija aptikta mirusi migrantė iš Irako, o...

Iš jūros gelmių ištraukė šiurpios išvaizdos vandenų monstrą – ryklį kiaulės snukiu (28)

Vandenyje jis atrodo kaip ir bet kuris kitas ryklys : greitai judantis pilkas plešrūnas stačiais...