aA
Norvegija išsiunčia iš šalies Lenkijos diplomatą, Varšuva atsako tuo pačiu. Diplomatinį konfliktą įžiebė Lenkijos konsulo nesutarimai su Norvegijos valstybinėmis institucijomis, ypač susijusiomis su vaiko teisių apsauga.
© AFP / Scanpix

Norvegijos teisėsauga sako, kad konsulas viršijo diplomatinius įgaliojimus. Varšuva kaltinimus atmeta ir tvirtina, kad jis tiesiog labai pareigingai rūpinosi tėvynainiais.

NATO sąjungininkės, turinčios tvirtus ekonominius ryšius, išsiunčia namo viena kitos diplomatą. Lenkija paskelbė persona non grata Norvegijos diplomatą, reaguodama į Norvegijos sprendimą išsiųsti iš šalies Lenkijos diplomatą.

Diplomatinį konfliktą įžiebė Lenkijos konsulo Slawomiro Kowalskio elgesys, kuris, pasak Norvegijos atstovų, nesuderinamas su diplomato statusu. Norvegijos Užsienio reikalų ministerija pranešė, kad iš valstybės institucijų gauta daug skundų, jog konsulas trukdė joms dirbti savo darbą. Konfliktinės situacijos kilo Norvegijos institucijoms sprendžiant vaikų iš lenkiškų šeimų problemas.

„Jis kaltinamas grasinęs valstybės tarnautojams ir gana agresyviai su jais elgęsis. Taip pat kaltinamas trukdęs pareigūnams dirbti savo darbą“, – apie kaltinimus Lenkijos konsului sakė Norvegijos Užsienio reikalų ministerijos atstovė Ane Haavardsdatter.

Lenkijos piliečiai yra didžiausia imigrantų grupė Norvegijoje – beveik 100 tūkstančių. Lenkijos atstovai sako, kad konsulas visais jais labai rūpinosi ir neįžvelgia, kad būtų kaip nors viršijęs savo pareigas.

„Konsulas su manimi susisiekė, viską man paaiškino. Vieninteliai jo neįprasti veiksmai buvo tai, kad jis padėdavo Lenkijos piliečiams net naktį“, – sako Lenkijos teisingumo viceministras Michalas Wojcikas.

Tačiau Norvegijos teisėsauga mano kitaip. Tarp kaltinimų – trukdymas dirbti vaikų apsaugos tarnybos „Barnevernet“ pareigūnams.

Diplomatinio konflikto židiniu tapo atvejis, kai S. Kowalskis pasipriešino tarnybos sprendimui laikinai paimti iš vienos lenkų šeimos vaiką.

„Jis elgėsi labai trikdančiai, kabinėjosi ir net grasino“, – apie konsulo veiksmus sakė Inlandeto policijos komisariato pareigūnas Johanas Martinas Welhavenas.

S. Kowalskis išplatino vaizdo įrašą, kuriame matoma, kaip pareigūnai jį išprašo iš susitikimo su vaiku. Tuomet internete šis įrašas pasklido su jį palaikančia peticija.

Dėl skundų Norvegija dar praėjusią savaitę paragino Varšuvą atšaukti konsulą. Šiai nesutikus, pranešė išsiunčianti S. Kowalskį pati. Lenkijos atstovai sprendimą kritikuoja ir apgailestauja dėl kilusios įtampos.

„Manau, sprendimas blogas, nes ponas Slawomiras Kowalskis yra labai prisidėjęs prie gerų Lenkijos ir Norvegijos santykių. Tai žmogus, kuris iš tiesų padėjo mūsų tėvynainiams, ypač vaikams“, – sakė Lenkijos teisingumo ministras M. Wojcikas.

Lenkijos konsulas Oslą turi palikti per savaitę. Ginčuose su „Barnevernet“ dėl Lenkijos piliečių vaikų jau ilgą laiką dalyvaujatis diplomatas prieš trejus metus buvo apdovanotas užsienio reikalų ministerijos metų konsulo titulu.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(114 žmonių įvertino)
4.7632

Top naujienos

LKL užkulisiai: kodėl „Rytas“ nepanoro australo ir kaip pergalės neatnešė net pažadėti „iPhone“ laida „Krepšinio zona“ (28)

Eurolyga jau žino savo šių metų čempionus bei prizininkus, o po poros savaičių juos turės ir...

Mažame Lietuvos mieste dirbančiai gydytojai pacientai negaili pagyrų: kaip jai pavyko tapti visų mylima (26)

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos ( VLK ) duomenimis, Lietuvoje dirba...

Po kepinančio karščio – audringos liūtys, vėjas ir perkūnija: skelbia, kuriems miestams klius (5)

Antradienio pirmoje dienos pusėje vyraus nepastoviai debesuoti ir sausesni orai .

Sklinda kalbos apie „valstiečių“ partijoje bręstantį sukilimą: Skverneliui mato du kelius (205)

Dar prieš pirmąjį Prezidento rinkimų turą Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS...

Valančiūnas – apie FIBA 2019 akistatą su kanadiečiais: pasistengsime „išspardyti užpakalius“ (9)

Atrodė, kad tai eros pabaiga: po septynerių ištikimybės metų Toronto „Raptors“ išmainė...

„Valstiečiai“ siūlo užmiršti Karbauskio kalbas ir žiūrėti į ateitį (143)

Porą savaičių blaškęsi ir traukimusi iš valdžios rinkėjus gąsdinę „valstiečiai“...

Tūkstančiams dirbančių – lemtingas galvosūkis dėl pensijų: termino pabaiga negailestingai artėja (92)

Kokio dydžio pensiją gausite? Ar likti II pakopos pensijų fonduose? Klausimai, kuriuos sau užduoda...

Brandūs vyrai atvirai: kodėl jie renkasi jaunas moteris? (149)

Tenka daug kalbėtis su žmonėmis gana asmeniškomis temomis. Ypač mėgstu pasiklausyti, ką kalba...

Vitulskienė atidarė plius dydžio drabužių parduotuvę: pagaliau moterys priima savo kūną tokį, koks yra (81)

Gegužės 20 dieną Erika Vitulskienė įsimins visam gyvenimui. Pirmadienio vakarą sostinėje...

Šeimoje – tikras stebuklas: pirmąkart gimė šešetukas, nesitikėjo net medikai (8)

Lenkijoje viena moteris pirmąkart šalies istorijoje pagimdė šešetuką, o kiekvienas naujagimis...