aA
Britų ministrė pirmininkė Theresa May antradienį susitinka su savo susiskaldžiusia vyriausybe, derybininkams stengiantis pasiekti „skyrybų“ su Europos Sąjunga susitarimą ir didėjant nerimui dėl galimybės jo neturint tiesiog „iškristi“ iš bloko.
Theresa May
© Reuters / Scanpix

Th. May pirmadienį tikino, jog jos vyriausybė „itin sunkiai“ dirba, kad išgelbėtų susitarimą. Londono finansų rajono pareigūnams ji sakė, kad derybos „dabar yra baigiamosios fazės“.

Šaltinis britų vyriausybėje sakė, kad turi būti susitarta iki trečiadienio, jei norima dar šį mėnesį surengti neeilinį ES viršūnių susitikimą, kuriame būtų pasirašytas Britanijos išstojimo susitarimas.

Th. May faktinis pavaduotojas Davidas Lidingtonas BBC radijo laidai „Today“ antradienį sakė, kad susitarimas „dar ne visai (parengtas), bet pasiekiamas“.

Dar reikia susitarti dėl „kelių sunkių klausimų“, sakė jis ir nurodė, kad pasiekti susitarimą iki trečiadienio „vis dar įmanoma“, tačiau tai tebekelia abejonių.

Th. May pirmadienį kreipdamasi į Londono Sičio lyderius sakė, kad jos derybininkai siekdami pažangos dėl likusių klausimų dirba „per naktis“.

„Neisiu į kompromisus dėl to, už ką žmonės balsavo referendume. Tai nebus susitarimas bet kokia kaina“, – pridūrė ji.

Tačiau „Brexit“ remiantys ministrai nerimauja, kad Th. May gali sutikti su ES reikalavimais svarbiu Airijos sienos klausimu.

Lenktynės su laiku: susitarimas būtinas artimiausiu metu, kitaip blogiausias scenarijus – neišvengiamas
© Shutterstock

„Visiškai nepriimtini“

Šiuo klausimu nesutariama, kaip išvengti pasienio patikrinimų tarp Jungtinei Karalystei priklausančios Šiaurės Airijos ir ES narės Airijos Respublikos, Britanijai kitų metų kovo 29 dieną išstojus iš bloko.

Londonas siūlo, kad Britanija laikinai toliau laikytųsi bloko taisyklių, bet nori pasilikti teisę pasitraukti iš susitarimo.

ES atrodo pasirengusi su tuo sutikti tik tokiu atveju, jei į „skyrybų“ susitarimą bus įrašyta atsarginė galimybė Šiaurės Airijai likti ES bendrojoje rinkoje, iš kurios Britanija pasitrauks.

Britų ministrai perspėja, kad ES reikalavimai yra „visiškai nepriimtini“ ir per antradienio pasitarimą turi susiremti su Th. May, rašė laikraštis „The Daily Telegraph“.

Buvęs „Brexit“ ministras Davidas Davisas, kuris dabar garsiai kritikuoja Th. May strategiją, perspėjo, kad vyriausybė „turėtų būti pasirengusi išstoti be susitarimo“.

Jei susitarimo iki trečiadienio nebus, bet kokios sutarties pasirašymas gali būti atidėtas iki eilinio ES viršūnių susitikimo gruodžio 13 dieną, ir tada Th. May turėtų labai nedaug laiko prastumti susitarimą maištaujančiame britų parlamente, kur jai reikės įtikinti ir „Brexit“ šalininkus, ir priešininkus savo partijoje, taip pat – Šiaurės Airijos Demokratinę junionistų partiją (DUP), nuo kurios paramos parlamente yra priklausoma jos konservatorių vyriausybė.

Laukiančių kovų ženklas yra ir tai, kad euroskeptikai ministrės pirmininkės partijoje reikalauja jos išdėstyti „vyriausybės politinę ir teisinę poziciją“ dėl įvairių „Brexit“ scenarijų.

Leiboristai antradienį turėtų žengti dar vieną žingsnį ir pareikalauti publikuoti visą teisinę rekomendaciją, kurią vyriausybei pateikė generalinis prokuroras Geoffrey Coxas.

Susitarime turi būti numatyta galutinė Britanijos išstojimo sąskaita – maždaug 39 mlrd. svarų (45 mlrd. eurų). Jis taip pat turi užtikrinti piliečių teises ir numatyti metų bei devynių mėnesių pereinamąjį laikotarpį, kurio metu Londonas laikysis ES taisyklių.

Britų ir Europos derybininkai šiuo pereinamuoju periodu surengs ambicingesnes derybas dėl būsimų prekybinių ir teisinių santykių.

Britanija bus priversta stiprinti savo planus galimam išstojimui be susitarimo, jei susitarimas nebus pasiektas šią savaitę.

Tvyrant nežinomybei, ES piliečiai, regis, ima balsuoti kojomis. Antradienį paskelbti oficialūs rezultatai rodo, kad Britanijoje dirbančių ES piliečių skaičius sumažėjo 132 tūkstančiais iki 2,25 milijono. Tai didžiausias metinis sumažėjimas nuo 1997-ųjų, kai buvo pradėti kaupti tokie duomenys.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pasiekė karjeros viršūnę Vokietijoje ir grįžo į Lietuvą: niekur kitur būti dabar nenorėtų (94)

Skaičiuojama, kad 78 proc. į užsienį emigravusių lietuvių ketina grįžti į Lietuvą. 31-erių...

Sudėliojo visus tašku ant „i“: trinktelėsi durelėmis – pildysi deklaraciją (85)

Ar ateis diena, kai radę įbrėžtas ar įlenktas savo automobilio dureles galėsime kviesti...

Tarp mulais vadinamų narkotikų kurjerių – ne vienas lietuvis: po tokių „atostogų“ kai kurie namo ir nebegrįžta (101)

Mulai – taip vadinami sutikusieji dirbti narkotikų kurjeriais. Dalis jų dienas leidžia Pietų ar...

Kaip sulaukti 100 metų ir turėti šviesų protą: 10 mokslininkų rekomendacijų (12)

Vis daugiau žmonių gyvena ilgai – kai kurie 100 metų ir ilgiau. Mokslininkai bando suprasti, kaip...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Kodėl „geltonosios liemenės“ laimėjo, o „Paskutinis skambutis“ liko neišgirstas? (163)

Andriaus Tapino ir dešimčių profesinių sąjungų organizuotoje „Paskutinio skambučio“...

Ko dar mes galime laukti ir tikėtis iš žiemos? (37)

Lietuvoje gruodžio vidurys, beveik pačių tamsiausių dienų metas. Sakome „beveik“, nes kas yra...

Miunchene – Krampuso viršus: kaip „Žalgirio“ vyrus sprukti privertė vokiškas siaubūnas pažymiai žaidėjams (58)

Kauno „Žalgirio“ vyrai antrą sezoną iš eilės iš Vokietijos savo gerbėjams lauktuvių...

Bilis pagerino Lietuvos rekordą ir pateko į finalą (8)

Simonas Bilis pagerino Lietuvos rekordą ir pateko į Kinijoje vykstančio pasaulio plaukimo...

Nomedos Kazlaus partneris dėl vienos ypatybės išgirsta itin nekorektiškų klausimų (19)

Graži gruodžio tradicija tęsiama: lietuvių operos solistė sopranas Nomeda Kazlaus vėl kviečia...

Spalvingasis Laosas – maža, bet didelių stebuklų kupina šalis (2)

Laosas – tarsi balta varna Azijoje. Ji dažnai aplenkiama keliaujant į Vietnamą, Tailandą ar...