Lenkija ir kitos Europos Sąjungos (ES) šalys, esančios rytiniame bloko pakraštyje, kaltina Rusiją ir jos sąjungininkę Baltarusiją inicijavus tūkstančių migrantų stūmimo per jų sienas kampaniją.
Minėtas teisės akto projektas leistų Lenkijai laikinai riboti teisę prašyti prieglobsčio, o apribojimai galėtų būti pratęsti, jei tam pritartų parlamentas. Vyriausybė taip pat turėtų nurodyti konkretų pasienio ruožą, kuriame būtų taikomi ribojimai. Įstatymą palaikė 72 senatoriai iš 100, o tam, kad jis įsigaliotų, jį turi pasirašyti prezidentas.
ES praėjusiais metais pranešė, kad su Rusija ir Baltarusija besiribojančioms šalims narėms leidžiama apriboti migrantų teisę į prieglobstį, jei Maskva ir Minskas juos „paverčia ginklu“.
Gruodį Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas pavadino naująjį įstatymo projektą siekiu susigrąžinti „Lenkijos sienų kontrolę“.
Tačiau į siūlomas priemones su pasipiktinimu sureagavo žmogaus teisių grupės.
Praėjusį mėnesį organizacija „Human Rights Watch“ paragino Lenkijos parlamentą atmesti šį teisės akto projektą, kuris, pasak jos, „prieštarauja Lenkijos tarptautiniams ir ES įsipareigojimams“. Tuo metu „Amnesty International“ planus suspenduoti teisę prašyti prieglobsčio pavadino „akivaizdžiai neteisėtais“.
„Ministras pirmininkas D. Tuskas tai žino. ES šalys narės, tokios kaip Lenkija, žaidžia politinius žaidimus su pabėgėlių ir migrantų teisėmis“, – spalį tvirtino „Amnesty“ Europos regiono direktoriaus pavaduotoja Dinushika Dissanayake.