aA
Lenkijos opozicija ketvirtadienį apskundė šio mėnesio prezidento rinkimų rezultatus, palankius dabartiniam šalies vadovui Andrzejui Dudai, remiamam dešiniojo sparno partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS).
Lenkijos prezidento rinkimai
Lenkijos prezidento rinkimai
© Zuma Press / Scanpix

Opozicinė partija „Pilietinė platforma“ (PO), kurios kandidatas Rafalas Trzaskowskis nedideliu balsų skirtumu pralaimėjo liepos 12-ąją vykusį antrą prezidento rinkimų turą, pareiškė, kad opozicinė koalicija pateikė skundą Aukščiausiajam Teismui dėl pažeidimų.

Be kita ko, skunde visuomeninis transliuotojas TVP kaltinamas šališkumu.

„Paprašėme, kad rinkimai būtų paskelbti negaliojančiais“, – žurnalistams sakė PO lyderis Borysas Budka (Borisas Budka).

„Šie rinkimai nebuvo nei lygūs, nei visuotiniai. Jie buvo nesąžiningi“, – kalbėjo jis ir pridūrė, kad „visas valstybės aparatas pažeidė įstatymus“ palaikydamas A. Dudą.

Per sekmadienį vykusį Lenkijos prezidento rinkimų antrąjį ratą A. Duda laimėjo surinkęs 51,21 proc. balsų, o jo varžovas liberalių pažiūrų Varšuvos meras R. Trzaskowskis gavo 48,79 proc. balsų.

Opozicija pateikė skundą dėl 2 tūkst. žmonių praneštų pažeidimų, tokių kaip problemos dėl rinkėjų registracijos, laiku neišsiųsti balsalapiai ir nesklandumai balsuojant užsienyje.

„Apskųsti gali bet kas“

Kairiojo sparno įstatymų leidėja Barbara Nowacka (Barbara Novacka) iš Pilietinės koalicijos, kuri pateikė minimą skundą, sakė, kad balsavimas buvo „nesąžiningas“.

„Viena iš priežasčių, kodėl šiandien teikiu šį skundą dėl rinkimų, yra ta, kad esantieji valdžioje žinotų, jog piliečiai juos stebi. Nes jei šiandien tai paleistume, tada jie per kitus rinkimus dar labiau užveržtų veržles“, – kalbėjo ji.

Žemųjų parlamento rūmų Seimo pirmininkė ir PiS narė Elzbieta Witek (Elžbieta Vitek) sakė, kad rinkimus „apskųsti gali bet kas“.

„Tie skundai bus išnagrinėti, bet aš nemanau, kad koks nors skundas gali paveikti balsavimo rezultatą“, – kalbėjo ji.

Kaip numato Lenkijos konstitucija, Aukščiausiasis Teismas iki rugpjūčio 3-osios turės nuspręsti, ar rinkimai yra galiojantys.

Stebėtojai iš Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuro (ODIHR) pirmadienį pareiškė, kad Lenkijos prezidento rinkimus temdė visuomeninės televizijos šališkas nušvietimas.

„Dabartinio prezidento kampanijoje ir visuomeninio transliuotojo nušvietime buvo homofobiškos, ksenofobiškos ir antisemitinės retorikos“, – sakoma ODIHR pranešime.

Per savo kampaniją A. Duda smerkė LGBT teisių judėjimą kaip už komunizmą pavojingesnę „ideologiją“, žadėjo neleisti homoseksualioms poroms tuoktis ar įsivaikinti vaikų ir kritikavo žydų reikalavimus dėl kompensacijų už Holokausto metu atimtą ar paliktą turtą. A. Dudos rinkimų kampanija taip pat teigė, kad R. Trzaskowskis „išduos“ lenkų šeimas žydų interesams.

Nemažai apžvalgininkų sakė, kad TVP nušvietimas buvo itin šališkas A. Dudos naudai, be to, abu kandidatai atsisakė dalyvauti debatuose toje pačioje televizijoje – iki šiol pokomunistinėje šalies istorijoje to nebuvo nutikę.

„Politinė poliarizacija ir nešališkumo stoka visuomeninėje žiniasklaidoje pakenkė [siekiui turėti] gerai organizuotus rinkimus“, – sakė ODIHR Specialiosios rinkimų vertinimo misijos vadovas Thomas Boserupas (Tomas Boserupas).

„Po kampanijos, kurioje trūko dialogo, ypač svarbu pabrėžti, kad demokratijos grindžiamos pagarba įvairovei ir visų, ne tik daugumos, teisėms“, – pridūrė jis.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
2.4737

Top naujienos

Buvęs VSD vadovas: jau aišku, kad pirmąją karo fazę Rusija pralaimėjo (2)

Vladimiras Putinas gegužės 9-ąją oficialiai nepaskelbė karo Ukrainai, kaip buvo prognozuota....

Kaip sustabdyti didžiulį kainų šuolį: verslo atstovai įvardijo dabartines problemas (1)

Lietuvai išsiskiriant Europos Sąjungoje didžiausiais infliacijos rodikliais, verslo atstovai kalba...

Rusijos parlamentaras: mums vis tiek, kiek šalių sunaikinti (3)

Rusijos Valstybės Dūmos deputatas Aleksejus Žuravliovas, ketvirtadienį komentuodamas Suomijos ir...

Kirilenkos pareiškimas: mes patys save suspendavome

Andrejus Kirilenka stengiasi nesudeginti tiltų. Nors išvakarėse Tarptautinė krepšinio...

Žiniasklaida: Putino dukros partneris – Igoris Zelenskis (5)

Žiniasklaida sužinojo, kad Rusijos prezidento Vladimiro Putino dukra Katerina Tichonova sukūrė...

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Gamtininkas Selemonas Paltanavičius pasakė, kada pagaliau prasidės tikra vasara ir kokių orų laukti artimiausiu metu

Jau kurį laiką Lietuvą naktimis balinančios šalnos verčia dar labiau ilgėtis vasaros....

Karas Ukrainoje. Ukraina įvardijo, ką laikys pergale prieš Rusiją: jei pralaimėsime, Europa bus visai kitokia Ukrainos kariuomenė praneša apie dar daugiau teritorinių laimėjimų

Rytiniame Donecko regione Rusijos pajėgos nužudė mažiausiai 10 ukrainiečių civilių, tarp jų...

Penkiskart iš eilės Šaro nuliūdintas „Real“ vedlys: kvaila galvoti, kad tai mūsų asmeninė dvikova specialiai „Delfi“ iš Belgrado

Septintasis šio sezono „ El Clasico “ po penkių iš eilės karčių piliulių, kurias Madrido...

Netikėtas akibrokštas propagandinėje rusų laidoje apie karą Ukrainoje: kodėl tai pateko į eterį? (9)

Žymaus Rusijos karo analitiko Michailo Chodarionoko propagandinėje rusų televizijoje išsakytą...