aA
Lenkijos opozicija ketvirtadienį apskundė šio mėnesio prezidento rinkimų rezultatus, palankius dabartiniam šalies vadovui Andrzejui Dudai, remiamam dešiniojo sparno partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS).
Lenkijos prezidento rinkimai
Lenkijos prezidento rinkimai
© Zuma Press / Scanpix

Opozicinė partija „Pilietinė platforma“ (PO), kurios kandidatas Rafalas Trzaskowskis nedideliu balsų skirtumu pralaimėjo liepos 12-ąją vykusį antrą prezidento rinkimų turą, pareiškė, kad opozicinė koalicija pateikė skundą Aukščiausiajam Teismui dėl pažeidimų.

Be kita ko, skunde visuomeninis transliuotojas TVP kaltinamas šališkumu.

„Paprašėme, kad rinkimai būtų paskelbti negaliojančiais“, – žurnalistams sakė PO lyderis Borysas Budka (Borisas Budka).

„Šie rinkimai nebuvo nei lygūs, nei visuotiniai. Jie buvo nesąžiningi“, – kalbėjo jis ir pridūrė, kad „visas valstybės aparatas pažeidė įstatymus“ palaikydamas A. Dudą.

Per sekmadienį vykusį Lenkijos prezidento rinkimų antrąjį ratą A. Duda laimėjo surinkęs 51,21 proc. balsų, o jo varžovas liberalių pažiūrų Varšuvos meras R. Trzaskowskis gavo 48,79 proc. balsų.

Opozicija pateikė skundą dėl 2 tūkst. žmonių praneštų pažeidimų, tokių kaip problemos dėl rinkėjų registracijos, laiku neišsiųsti balsalapiai ir nesklandumai balsuojant užsienyje.

„Apskųsti gali bet kas“

Kairiojo sparno įstatymų leidėja Barbara Nowacka (Barbara Novacka) iš Pilietinės koalicijos, kuri pateikė minimą skundą, sakė, kad balsavimas buvo „nesąžiningas“.

„Viena iš priežasčių, kodėl šiandien teikiu šį skundą dėl rinkimų, yra ta, kad esantieji valdžioje žinotų, jog piliečiai juos stebi. Nes jei šiandien tai paleistume, tada jie per kitus rinkimus dar labiau užveržtų veržles“, – kalbėjo ji.

Žemųjų parlamento rūmų Seimo pirmininkė ir PiS narė Elzbieta Witek (Elžbieta Vitek) sakė, kad rinkimus „apskųsti gali bet kas“.

„Tie skundai bus išnagrinėti, bet aš nemanau, kad koks nors skundas gali paveikti balsavimo rezultatą“, – kalbėjo ji.

Kaip numato Lenkijos konstitucija, Aukščiausiasis Teismas iki rugpjūčio 3-osios turės nuspręsti, ar rinkimai yra galiojantys.

Stebėtojai iš Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuro (ODIHR) pirmadienį pareiškė, kad Lenkijos prezidento rinkimus temdė visuomeninės televizijos šališkas nušvietimas.

„Dabartinio prezidento kampanijoje ir visuomeninio transliuotojo nušvietime buvo homofobiškos, ksenofobiškos ir antisemitinės retorikos“, – sakoma ODIHR pranešime.

Per savo kampaniją A. Duda smerkė LGBT teisių judėjimą kaip už komunizmą pavojingesnę „ideologiją“, žadėjo neleisti homoseksualioms poroms tuoktis ar įsivaikinti vaikų ir kritikavo žydų reikalavimus dėl kompensacijų už Holokausto metu atimtą ar paliktą turtą. A. Dudos rinkimų kampanija taip pat teigė, kad R. Trzaskowskis „išduos“ lenkų šeimas žydų interesams.

Nemažai apžvalgininkų sakė, kad TVP nušvietimas buvo itin šališkas A. Dudos naudai, be to, abu kandidatai atsisakė dalyvauti debatuose toje pačioje televizijoje – iki šiol pokomunistinėje šalies istorijoje to nebuvo nutikę.

„Politinė poliarizacija ir nešališkumo stoka visuomeninėje žiniasklaidoje pakenkė [siekiui turėti] gerai organizuotus rinkimus“, – sakė ODIHR Specialiosios rinkimų vertinimo misijos vadovas Thomas Boserupas (Tomas Boserupas).

„Po kampanijos, kurioje trūko dialogo, ypač svarbu pabrėžti, kad demokratijos grindžiamos pagarba įvairovei ir visų, ne tik daugumos, teisėms“, – pridūrė jis.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
2.4737

Top naujienos

Vaidas Saldžiūnas

Po skandalą sukėlusių ministro pasisakymų į kovą dėl milijardų vertės sandorio stoja naujas žaidėjas (16)

Vasarą kilęs skandalas dėl KAM siūlymo rinktis vokiškus tankus „ Leopard 2 “ prigeso. Tačiau...

Arūnas Milašius, Kiril Čachovskij

Malinauskas – apie kurjerius su grynaisiais, nelegalią kelionę sovietmečiu į Lenkiją ir aferistą, pagrobusį viską, ką uždirbo (2)

Viliumas Malinauskas , Grūto parko įkūrėjas, buvęs grybų ir sraigių karalius pragyveno įdomų...

Mirė realybės šou „Kelias į žvaigždes“ dalyvis Rūlė

Mirė realybės šou „Kelias į žvaigždes“ išgarsėjęs marijampolietis Rolandas...

Angela Bubeliak

Ukraina apie naujausius pranešimus dėl „Wagner“ samdinių: jų dainelė sudainuota

Į rytinį Ukrainos frontą atvyko keli šimtai „Wagner“ grupės samdinių, tačiau kardinaliai...

Lietuvoje – naujas šilumos rekordas, kurio nebuvo ilgus dešimtmečius (1)

Dėl užplūdusios labai šiltos oro masės, vakar dieną temperatūra kilo išskirtinai aukštai. 76...

4 dalykai, nulemiantys gyvenimo trukmę: garsūs medicinos ir mokslo ekspertai dalinsis ilgaamžiškumo paslaptimis išskirtinė ilgaamžiškumo konferencija

Jei reikėtų sugalvoti vienintelį norą, kuris stebuklingai išsipildytų, kas „šautų“ į...

Karas Ukrainoje. ISW: Ukrainos kariuomenė padarė proveržį dar vienoje linijoje naktį Ukraina vėl atakuota dronais

Rugsėjo 27 d. Ukrainos kariuomenė įžengė į apkasų liniją į vakarus nuo Verbovojaus (16 km...

Verslas PliusJulija Leimonė

Kylant palūkanų normoms, žaibiškai didėja ir naudotos buitinės technikos paklausa: skelbimai išnyksta akimirksniu pasakė, į ką atkreipti dėmesį perkant dėvėtą buitinę techniką

Lietuvoje jau kuris laikas jaučiamas išaugęs naudotos buitinės technikos poreikis. Ekonomistai...

Putiną pašiepusiai Hillary Clinton – Kremliaus atsakas (13)

Buvusi JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton antradienį pašiepė Rusijos prezidentą...

Verslas PliusEwa Krukowska

Europoje – naujos priemonės išjudinti pristojusią vėjo energetiką

Spalio mėnesį Europos Sąjunga planuoja pristatyti priemones, skirtas padėti jos sunkumų...