Lenkija – Ukrainos, kovojančios su Rusijos invazija, kaimynė ir tvirta sąjungininkė – gegužės pabaigoje įsteigė komitetą, kurio tikslas – tirti piliečius, kurie galėjo pasiduoti Rusijos įtakai.

Pagal įstatymą kaltais pripažintiems asmenims 10 metų galėjo būti uždrausta eiti viešąsias pareigas, susijusias su valstybės finansais ir įslaptinta informacija.

Kritikai teigė, kad įstatymas, atsiradęs likus vos keliems mėnesiams iki parlamento rinkimų, bus panaudotas prieš opozicijos lyderį Donaldą Tuską. Jo partija dėl numanomo tikslo net pavadino jį „Lex Tusk“, arba „Tusko įstatymu“.

Priėmus įstatymą ES pradėjo teisinius veiksmus prieš Lenkiją, o JAV išreiškė susirūpinimą, kad įstatymas „gali būti panaudotas opozicijos politikų kandidatūroms blokuoti be tinkamo proceso“.

Susidūręs su kritika, Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pasiūlė pataisas, kuriomis panaikinamos bausmės, ir trečiadienį pasirašė iš dalies pakeistą įstatymo projektą.

Pagal naująją įstatymo versiją asmeniui, kurį komitetas pripažins patyrusiu Rusijos įtaką, nebus draudžiama užimti viešų pareigų. Vietoj to komisija paskelbs pareiškimą, kad asmuo pasidavė Rusijos įtakai ir nėra garantijos, kad jis tinkamai dirbs visuomenės labui.

Be to, devyni komiteto nariai nuo šiol bus ekspertai, o ne įstatymų leidėjai ir senatoriai. Komiteto sprendimus bus galima apskųsti apeliaciniam teismui.

Kritikai teigia, kad tokių pakeitimų nepakanka.

Lenkijos valdantieji konservatoriai nuo pat atėjimo į valdžią 2015 metais nesutaria su Briuseliu, nes, ES nuomone, Varšuva ne visiškai laikosi ES teisės aktų, ypač susijusių su teismų sistema.

D. Tuskas, buvęs Lenkijos ministras pirmininkas ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkas, meta rimtą iššūkį valdančiajai Teisės ir teisingumo partijai (PiS) prieš vėliau šiais metais vyksiančius rinkimus.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją