aA
Lenkijos prezidentas nedalyvaus ketvirtadienį Jeruzalėje vyksiančiame Holokausto forume, nes jam nebuvo suteikta galimybė pasakyti kalbą šiame renginyje, Varšuvą užgriuvus naujai melagingų Rusijos pareiškimų apie šalies vaidmenį Antrajame pasauliniame kare bangai.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas
© Zuma Press / Scanpix

Jeruzalės Holokausto memoriale ir muziejuje „Yad Vashem“ vyksiantis forumas skirtas paminėti Aušvico nacių mirties stovyklos, kur buvo nužudyta 1,1 mln. žmonių, išvadavimo 75-ąsias metines. Ši Holokausto vieta yra tapusi nacistinės Vokietijos vykdyto genocido, kurio aukomis tapo apie 6 mln. Europos žydų, simboliu.

Renginyje, kurio vienas iš organizatorių yra artimas Kremliaus sąjungininkas, dalyvaus ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Prancūzijos vadovas Emmanuelis Macronas, Jungtinių Valstijų viceprezidentas Mike'as Pence'as. Visi jie buvo įtraukti į forumo kalbėtojų sąrašą.

Tuo metu sausio 27-ąją buvusioje Aušvico-Birkenau nacių mirties stovykloje pietiniame Osvencimo mieste rengiama oficiali ceremonija jos išvadavimo 75-osioms metinėms paminėti. Renginyje kalbą pasakys ir Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda.

Aušvicas
Aušvicas
© Reuters / Scanpix

A. Duda sakė nusprendęs nedalyvauti Jeruzalėje vyksiančiame forume, nes neturės galimybės atsikirsti V. Putinui, jeigu šis pasinaudos renginiu vėl pažerti Lenkijai kaltinimų antisemitizmu.

Praėjusį mėnesį V. Putinas išprovokavo pasipiktinimo bangą, melagingai apkaltinęs Lenkiją, kad šalis prisidėjo pakurstant Antrąjį pasaulinį karą.

Pasak lenkų politologo Marcino Zaborowskio, V. Putino tikslas yra supriešinti Lenkiją su Izraeliu ir – tuo pačiu – su Jungtinėmis Valstijomis.

Andrzejus Duda, Benjaminas Netanyahu
Andrzejus Duda, Benjaminas Netanyahu
© AP / Scanpix

Milijardierius Kremliaus sąjungininkas


Vienas iš forumo Jeruzalėje organizatorių ir rėmėjų yra Moshe Kantoras – Kremliui artimas milijardierius ir įtakinga figūra Rusijos žydų bendruomenėje. Jis taip pat yra Europos žydų kongreso (EJC) prezidentas.

Pasak M. Zaborowskio, V. Putinas turi nemažai draugų tarp Izraelio ir Rusijos žydų, daugelis kurių yra įtakingos figūros, pavyzdžiui, Avigdoras Liebermanas – buvusioje Sovietų Sąjungoje gimęs Izraelio nacionalistinės partijos „Yisrael Beitenu“ („Izraelis – mūsų namai“) vadovas.

„Jeigu lenkų ir žydų santykiai pašlis, Jungtinės Valstijos palaikys Izraelį“, – naujienų agentūrai AFP sakė buvęs Lenkijos tarptautinių reikalų instituto (PISM) direktorius M. Zaborowskis.

„Izraelyje į Lenkiją nežiūrima kaip į [Hitlerio] auką ir ten vis dar gajos antilenkiškos nuotaikos“, – pridūrė jis.

Tokių nuotaikų nepakeitė ir faktas, jog Lenkija padarė nuolaidų, kad užbaigtų diplomatinę krizę, kilusią 2018 metais, kai Varšuva parengė įstatymą, kuriuo, Izraelio nuomone, norėta uždrausti žydams kalbėti apie karo metais prieš juos įvykdytus lenkų nusikaltimus.

A. Dudos nedalyvavimas reiškia, kad ketvirtadienį Jeruzalėje Lenkija bus antrame plane. Oficialiame 46 valstybių delegacijų vadovų sąraše nėra nė vieno Lenkijos atstovo.

Moshe Kantoras
Moshe Kantoras
© AFP / Scanpix

Per Antrąjį pasaulinį karą, kuris prasidėjo 1939 metų rugsėjo 1-ąją, kai nacistinės Vokietijos pajėgos įsiveržė į Lenkiją, žuvo beveik 6 mln. Lenkijos piliečių, pusė jų – žydai.

Tarp Lenkijos piliečių yra daugiausiai žmonių, kuriuos „Yad Vashem“ yra paskelbęs Pasaulio tautų teisuoliais už tai, kad jie rizikuodami savo gyvybėmis padėjo gelbėti žydus per Antrąjį pasaulinį karą.

Po 2014 metais Rusijos įvykdytos Ukrainai priklausančio Krymo aneksijos, dėl kurios Europos Sąjunga paskelbė Maskvai sankcijas, Varšuvos ir Maskvos santykiai buvo įtempti, bet stabilūs, todėl pastarieji V. Putino melagingi pareiškimai Lenkijai buvo netikėti.

Varšuva šiuos jo veiksmus traktavo kaip bandymą nukreipti dėmesį nuo Rusijos nesėkmių ir paruošti dirvą Jeruzalės forumui, kur antisemitizmas veikiausiai bus pagrindinė tema.

Izraelis pirmenybę suteikė V. Putinui, o ne A. Dudai, dienraščiui „Fakt“ sakė lenkų žurnalistas Konstanty Gebertas.

Anot jo, Izraelio vyriausybės vadovui Benjaminui Netanyahu reikia pelnyti daugelio buvusioje Sovietų Sąjungoje gimusių izraeliečių simpatijas prieš kovą vyksiančius visuotinius rinkimus, kurie labai svarbūs jo politiniam išlikimui.

Pirmadienį, sausio 27-ąją, Aušvice vyksiančioje ceremonijoje Jungtinėms Valstijos atstovaus iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas, Izraeliui – prezidentas Reuvenas Rivlinas, Prancūzijai – ministras pirmininkas Edouardas Philippe'as, Vokietijai – prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris.

Rusija į ceremoniją deleguoja savo ambasadorių Varšuvoje Sergejų Andrejevą.

BNS
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(67 žmonės įvertino)
3.7612

Top naujienos

Užsienyje gyvenančios lietuvės papasakojo, kiek čia kainuoja vaikų darželiai: apie tokią sumą, kokia – Lietuvoje, net nesvajoja (29)

Sostinėje pakilus valstybinių darželių kainoms, tėvai sujudo. Kai kurie už sausio mėnesį...

Šiurpūs pasaulio oro uostai: neįprasti keleivių patikrinimai, flomasteriu rašomi skrydžiai ir tuščias, auksu nulietas terminalas (2)

Ar matėte filmą „Terminalas“? Jo herojus, kurį vaidina Thomas Hanksas, papuola į kvailą...

Alytaus zonoje – skandalingi įvykiai: naktį, įtariama, sumuštas buvusios „pupytės“ vyras Jakutis (168)

Alytaus pataisos namuose – skandalingi įvykiai: įkalinimoje įstaigoje, įtariama, kiti bausmę...

Tomas Vaitelė

Laimėti „Euroviziją“: ar tikrai tai taip svarbu

Kasmet sausio ir vasario mėnesiai prasideda tuo pačiu: „kokios šiemet bus tendencijos“, „ar...

Gyventojai aptiko įstatymų spragą: architektai daro, ką nori, o institucijos skėsčioja rankomis (41)

NT ekspertai Vilniuje esantį istorinį Žvėryno mikrorajoną įvardija kaip vieną...

Putino portretą lifte pakabinęs blogeris užfiksavo gyventojų reakcijas: jūs ką, rimtai? (2)

Vienas Rusijos blogeris nusprendė iškrėsti pokštą savo kaimynams ir daugiabučio lifte pakabino...

Beveik trys dešimtys Vilniaus daugiabučių gali likti be liftų: būklė kelia pavojų (22)

Beveik trys dešimtys Vilniaus daugiabučių gali likti be liftų, mat dėl pavojaus saugumui juos...

Elito medžioklės stebina slaptumu: jau ne vienas nuslėptas faktas atrodo skandalingai (267)

„Čia yra vieno žmogaus, galbūt ministro arba urėdijos direktoriaus, valios reikalas. Jeigu net...

Taksi vairuotojas spėjo pasakyti keleiviui, kad pasijuto labai blogai ir trenkėsi į medį (13)

Antradienio vakarą, apie 19.30 val., Vilniuje, Maironio g., taksi automobilis „Toyota“ nuvažiavo...

|Maža didelių žinių kaina