Lenkijos sostinei ketvirtadienį minint 75-ąsias Varšuvos geto sukilimo metines, vidurdienį aidėjo sirenos ir skambėjo bažnyčių varpai.
Andrzejus Duda
© Reuters / Scanpix

Televizijos vedėjai, politikai ir paprasti piliečiai ketvirtadienį segi popierinius narcizus, kurie simbolizuoja gedulą dėl kovojusių ir žuvusių žydų, taip pat milijonų kitų, per Holokaustą nužudytų žydų.

Narcizų tradiciją pradėjo Marekas Edelmanas, paskutinis iš gyvų likusių sukilimo vadų – jis per kiekvienas metines padėdavo šių pavasarinių gėlių prie paminklo kovotojams. Jis mirė 2009 metais.

Per oficialų minėjimą kalbą pasakė prezidentas Andrzejus Duda. Jis pagerbė šimtus žydų kovotojų, kurie 1943 metais su ginklu rankoje sukilo prieš Lenkiją okupavusias nacių Vokietijos pajėgas. Sukilimas baigėsi daugumos kovotojų žūtimi, bet paliko neblėstantį pasipriešinimo simbolį.

„Ar sukilimas turėjo karinių tikslų? Ar jie norėjo kažką konkretaus pasiekti? Ar norėjo nugalėti? Ne, šis sukilimas neturėjo karinio tikslo. Tai buvo žmonių, išsaugojusių orumą ir pasiryžusių šį orumą išsaugoti iki galo bei žūti su ginklu rankoje, sukilimas. Jie nenorėjo likti gyvi, – sakė A. Duda. – Jie išdidžiai sukilo, kad parodytų vokiečiams, jog žydai neleis būti visiškai nugalėti ir pažeminti, kad tai vokiečiams kainuos gyvybių.“

„Šiandien visi žemai lenkiame galvą prieš jų didvyriškumą, ištvermę, ryžtą ir drąsą“, – pridūrė prezidentas.

Per ceremoniją prie Varšuvos rotušės sostinės garbės piliečio titulas bus suteiktas trims Holokaustą išgyvenusiems žmonėms Helenai Birenbaum, Krystynai Budnickai ir Marianui Turskiui.

Taip pat planuojamas „nepriklausomas“ susirinkimas – jį rengia lenkai, pykstantys ant savo vyriausybės, kuri kartais atrodo toleruojanti ar net remianti antisemitines pažiūras, nors oficialiai smerkia antisemitizmą.

Su antisemitizmu ir ksenofobija kovojanti asociacija „Atviroji respublika“ (Otwarta Rzeczpospolita) sakė organizuojanti ceremoniją, kuri bus atsvara vyriausybės „tuščiai nacionalistinei pompastikai“, ir priminė, kad premjeras šiais metais pagerbė vieną karo metų pogrindinę lenkų sukarintą organizaciją, esą kolaboravusią su naciais.

Kylančio nacionalizmo ženklai taip pat sustiprino ryžtą tų, kas siekia susitaikymo. Šiemet rekordiškai daug – 2 tūkst. – savanorių dalijo popierinius narcizus, tapusius jaudinamu lenkų krikščionių gailesčio dėl prarastų žydų simboliu. Lenkijos žydų bendruomenė prieš Holokaustą buvo didžiausia Europoje.

„Jaučiu, kad tai mano atsakomybė, ir darau tai iš visos širdies“, – sakė 76 metų Barbara Sekulska, prisidėjusi prie daugiausia jaunesnio amžiaus savanorių.

Varšuvos geto sukilimas prasidėjo 1943 metų balandžio 19 dieną, kai maždaug 750 jaunų žydų kovotojų, ginkluotų tik pistoletais ir Molotovo kokteiliais, puolė daugiau kaip trigubai didesnes vokiečių pajėgas. Savo testamentuose jie rašė žinantys, kad yra pasmerkti, bet nori mirti savo pasirinktu laiku ir savo pasirinktoje vietoje.

Kovotojai išsilaikė beveik mėnesį – ilgiau nei kai kurios šalys, į kurias įsiveržė vokiečiai.

Naciai sugriovė getą ir nužudė daugumą kovotojų, tik kelioms dešimtims pavyko kanalizacijos kanalais ištrūkti iš geto į miesto „arijų“ dalį. Tarp jų buvo ir M. Edelmanas.

Varšuvos gete išgyvenęs 87 metų Marianas Kalwary (Marjanas Kalvaris) naujienų agentūrai „The Associated Press“ sakė, kad baisisi matydamas šiandienos smurtą pasaulyje ir, jo nuomone, Lenkijoje kylančias tokias pačias nacionalistines pažiūras, kurios paskatino nacių Vokietiją pradėti Antrąjį pasaulinį karą ir Holokaustą.

Svarbiose Varšuvos geto sukilimo metinėse paprastai dalyvauja garbingų svečių iš Izraelio, bet šiemet dauguma jų liko namie, nes metinės Varšuvoje šiemet sutampa su 70-ųjų Izraelio įkūrimo metinių iškilmėmis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karbauskio išviešintas Urbšys: Tomas Dapkus tiesiog mane informuodavo, jei kas blogai (24)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) lyderis Ramūnas Karbauskis teigė...

Palygino kainas Lietuvoje ir Portugalijoje: lietuviai neturėtų skųstis (35)

Tūkstančiu eurų per mėnesį papilnėjanti piniginė – įprastas ir orus portugališkas...

Prabilo pasikėsinimą nužudyti išgyvenusi Julija Skripal: man pasisekė, kad esu gyva (1)

Julija Skripal pirmą kartą prabilo viešai po pasikėsinimo į jos ir jos tėvo gyvybę 2018 metų...

Dalia Grybauskaitė – apie „paskolas dėžutėse“, VSD pažymas ir „Agroverslo“ susiliejimą su politika išskirtinis interviu (711)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė mano, kad teisėsauga turi labai atsargiai galvoti, kokius slaptus...

„Žalgirį“ premijomis motyvavęs Motiejūnas paslapčia pildo galimų naujokų sąrašą (26)

Neįtikėtinai sėkmingas „Žalgirio“ sezonas suteiks klubui tvirtą finansinį pagrindą, kuris...

Karbauskis atrėžė Grybauskaitei: į prezidentūrą iki rinkimų kojos nekels (931)

„Valstiečių žaliųjų“ lyderis Ramūnas Karbauskis užbrėžė raudoną liniją santykiuose...

Miegojo šalia agentūros durų, kol gavo svajonių darbą (3)

Filmų kūrėjas, fotografas, kūrybininkas Danielis Soares taip norėjo dirbti reklamos versle, kad...

Idėjos šios vasaros vestuvėms iš karališkosios puotos stilistės verdiktas (1)

Nieko nesitikėjau iš šių karališkųjų vestuvių, todėl natūraliai nebuvo ir jokios staigmenos...

Pridėtinio cukraus atsisakiusi Agnė Kulitaitė: trys spurgos „vienu mauku“ man prilygdavo juokui

Socialiniuose tinkluose išgarsėjusi Agnė Kulitaitė ryžosi eksperimentui: pasitikdama vasarą...

Pasitikrinkite: išskyrė 5 neįprastus simptomai, išduodančius širdies ligas (5)

Pagal mirtingumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų Lietuva užima labai aukštas pozicijas, o ir...