aA
Lenkijos užsienio reikalų ministerija pirmadienį atmetė Europos Sąjungos įspėjimą dėl kontroversiškų šalies konstitucinio teismo įstatymų pakeitimų, kurie, Briuselio teigimu, kelia rimtą grėsmę įstatymo viršenybei.
© Shutterstock nuotr.

Europos Komisija, 28 nares turinčios ES aukščiausia vykdomosios valdžios institucija, nurodė Lenkijos vyriausybei iki vasario mėnesio pabaigos atšaukti pakeitimus, priešingu atveju žadėdama imtis prieš Varšuvą sankcijų.

Konservatyvios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) vyriausybė pirmadienį savo oficialiame atsakyme Briuseliui pažymėjo, kad priimti pakeitimai „atitinka europinius standartus, taikomus konstitucinių teismų funkcionavimui “.

Laiške taip pat rašoma, kad lapkritį ir gruodį šalies parlamento priimti įstatymai dėl Konstitucinio Tribunolo yra „išsamūs ir baigtiniai, kalbant apie sistemos ir teismo funkcionavimo reguliavimą“, bei atitinka Venecijos komisijos rekomendacijas.

Venecijos komisija veikia kaip Europos Tarybos patariamoji institucija konstitucinės teisės klausimais ir teikia rekomendacijas Europos Tarybos valstybėms narėms, siekiančioms suderinti savo teisę ir institucijų veiklą su Europos standartais ir tarptautine patirtimi demokratijos, žmogaus teisių ir teisės viršenybės srityse.

Varšuva taip pat apkaltino Europos Komisijos vicepirmininką Fransą Timmermansą (Fransą Timermansą) žaidžiant politinius žaidimus.

F.Timmermansas buvo vienas garsiausių Varšuvos kritikų, raginusių ją kuo skubiau atšaukti konstitucinio teismo reformą, kurią jos kritikai laiko nekonstitucine.

Varšuva kaltino F.Timmermansą, kad jis „ragino kitas valstybes nares sudaryti bendrą frontą su Europos Komisija prieš Lenkiją“.

Lenkija laiko Franso Timmermanso veiksmus ir pareiškimus politiškai motyvuotais ir skirtais stigmatizuoti valstybę narę“, rašoma laiške.

2015-ųjų pabaigoje į valdžią atėjusi PiS vyriausybė pakeitė konstitucinio teismo funkcionavimo tvarką, įskaitant tai, kaip vyksta bylų nagrinėjimas ir skiriamas teismo pirmininkas.

Be to, vyriausybė į Konstitucinį Tribunolą paskyrė savo teisėjus, kurie pakeitė kolegas, į šias pareigas patvirtintus ankstesnio parlamento.

Kritikai tvirtina, kad įvykdyta reforma pakerta teismų nepriklausomumą ir valdžių atskyrimo principą.

Jie kaip argumentus pateikia kitus PiS mėginimus konsoliduoti valdžią, įskaitant žingsnius įtvirtinti valstybės kontrolę visuomeniniams transliuotojams.

Teisminės reformos išprovokavo didžiulio masto antivyriausybinius protestus, peraugusius į pilietinį judėjimą „Komitetas demokratijai ginti“ (KOD).

Europos Komisija dar pernai liepą buvo nurodžiusi Lenkijai per tris mėnesius atšaukti Konstitucinio Tribunolo reformą, priešingu atveju žadėdama imtis prieš Varšuvą sankcijų.

Praėjusią savaitę virtinė tarptautinių teisių gynimo organizacijų, tarp „Amnesty International“, „Human Rights Watch“, „Reporters Without Borders“,Tarptautinė žmogaus teisių federacija (FIDH) ir Atviros visuomenės Europos politikos institutas, paragino ES imtis prieš Lenkiją vykdymą užtikrinančių priemonių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos strateginėje zonoje atsivėrė pavojingas kelias (60)

Prieš porą savaičių, kai dangus buvo ganėtinai saulėtas, o oro sąlygos buvo santykinai...

Lietuva užsienio akimis: darbuotojai emigruoja, bet pensininkai lieka (328)

Kad nepatirtų ekonominio nuosmukio, rytinėms ES narėms teks susigrąžinti išvykusius darbuotojus...

Rimvydas Valatka. Išgirsti popiežių Pranciškų pavergto proto šalyje (578)

Kodėl pavergto proto? Juk popiežius Pranciškus aiškiai pasakė, kad „ši tauta iš tiesų...

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Kremlius prognozuoja neišvengiamą karą su Vakarais (775)

Susiskaldžiusi Europa , stagnuojančios JAV ir drąsus daugiapolis pasaulis, kuriame Kremlius...

Iš CSKA – į „Žalgirį“: Westermannas grįžta į Kauną Leo komentaras (15)

Kauno „Žalgiris“ surado ilgai ieškotą patikimą atakų organizatorių. Į Kauną po sezono...

Bastys: man reikia mandato, kad galėčiau tarnauti su nauja priesaika (99)

2017 metų gruodį prieš pat Kalėdas Konstitucinis Teismas paskelbė, kad Seimo narys Mindaugas...

Velionės laidotuvės virto farsu: kur pagarba mirusiajam ir artimiesiems? (62)

Rugsėjo 9 dieną laidojome kaimynę ir daugiavaikę mamą, kuri buvo užauginusi 7 vaikus.

Finansų planavimo programėlės – išmanus būdas taupyti (6)

Finansų ekspertai sako, kad tarp turtuolio ir vargšo paprastai būna vienas esminis skirtumas –...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 19.00 (1387)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Gražulio nuopelnų (252)

Petro Gražulio paskyrimas į Žmogaus teisių komitetą ne tik sulaukė 16 tūkst. parašų,...