aA
Jungtinės Karalystės (JK) ministrų kabinetas patvirtino, kad premjerė Theresa May vėlų pirmadienio vakarą susitarė dėl „teisiškai privalomų“ pakeitimų jos numatytam „Brexit“ planui.
Theresa May, Jeanas-Claude'as Junckeris
© AFP / Scanpix

Šią žinią ji pranešė po vėlai vakare surengtos kelionės į Strasbūrą, kur su aukščiausiais ES pareigūnais tarėsi dėl galimų sutarties pakeitimų, liekant vis mažiau laiko iki numatyto Britanijos išstojimo iš Bendrijos kovo 29 dieną.

Konservatorius Davidas Lidingdonas žiniasklaidai paskelbė, jog pokyčiai „sustiprins ir pagerins“ JK bei Europos Sąjungos santykius ir patį „Brexit“ sandorį.

Taip pat politikas pabrėžė, kad derybos vyksta toliau, mat viešėdama Strasbūre Th. May susitiks su kitais ES politikais.

Vadinamasis šešėlinis „Brexit“ sekretorius Keiras Starmeris suabejojo, ar buvo priimta sprendimų dėl paties susitarimo atidėjimo.

Atsakydamas į D. Lidingdono paskelbtą žinią, jis pakomentavo: „išvydę detales žmonės liks nusivylę“.

Britanijos parlamentas dėl šios sutarties turėtų balsuoti antradienį, o Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris perspėjo, kad rizika didėja.

„Pasirinkimas aiškus: arba ši sutartis, arba „Brexit“ apskritai gali neįvykti. Veskime JK išstojimą prie tvarkingos pabaigos“, – žurnalistams sakė buvęs Liuksemburgo premjeras, sėdėdamas šalia Th. May per spaudos konferenciją, vėlai vakare surengtą rytiniame Prancūzijos mieste.

Theresa May
Theresa May
© PA / Scanpix

„Jokios trečios galimybės nebus“, – pridūrė jis.

Trišaliu pakeitimų paketu siekiama išspręsti nesutarimus dėl britų įstatymų leidėjų labiausiai kritikuojamos vadinamosios apsidraudžiamosios priemonės, turinčios užtikrinti, kad po „Brexit“ siena tarp Airijos Respublikos ir JK provincijos Šiaurės Airijos išliks atvira.

„Šiandien užsitikrinome teisinių pakeitimų, – Th. May sakė žurnalistams po derybų su J.-C. Junckeriu ir ES vyriausiuoju derybininku Micheliu Barnier.

„Dabar laikas susivienyti, paremti šią pagerintą „Brexit“ sutartį ir įvykdyti Britanijos žmonių nurodymą“, – pridūrė premjerė.

Britų parlamentarai išnagrinės naujus pasiūlymus prieš antradienį turintį įvykti balsavimą dėl „skyrybų“ sutarties, likus vos 17 dienų iki planuojamo Jungtinės Karalystės išstojimo iš bloko, kuriam ji priklausė 46 metus.

Britanijos Bendruomenių Rūmai sausį triuškinamai atmetė „Brexit“ sutartį. Prognozuota, kad jie antradienį pasielgs lygiai taip pat, jeigu nebus pasiekta reikšmingų pakeitimų.

„Nekompetencija ar nepagarba?“

Jeigu Th. May siūlomas susitarimas parlamento būtų vėl atmestas, Britanijai gresia kovo 29-ąją nutraukti ryšius su savo pagrindine prekybos partnere be jokios sutarties ir pereinamojo laikotarpio. Tai sukeltų didžiulę sumaištį abipus Lamanšo sąsiaurio.

Taip pat tikėtinas scenarijus, kad „Brexit“ bus atidėtas, juolab kai Th. May pažadėjo leisti parlamentarams vėliau šią savaitę balsuoti, ar bus pasitenkinta išstojimu be jokio susitarimo, ar bus prašoma pasitraukimą trumpam atidėti.

J.-C. Junckeris sakė rekomendavęs atnaujintą susitarimą ES Tarybai, atstovaujančiai Bendrijos narėms. Pasak jo, Airijos premjeras Leo Varadkaras yra pasiruošęs paremti pakeitimus, susijusius su apsidraudžiamąja priemone.

Demonstracija prieš „Brexit“
Demonstracija prieš „Brexit“
© PA / Scanpix

„Mūsų darbas visada buvo vaisingas, o mūsų ranka – visada ištiesta (Britanijai). Esant tokiai atmosferai premjerė ir aš susitarėme dėl teisiškai įpareigojančio instrumento dėl išstojimo sutarties, patikslinančio, suteikiančio teisinių garantijų dėl apsidraudžiamosios priemonės pobūdžio“, – Europos Komisijos pirmininkas sakė per bendrą spaudos konferenciją.

„Backstop – tai draudimo polisas, ne daugiau ir ne mažiau. Nėra svarbiausia, kad jis būtų panaudotas, kaip ir visų kitų draudimo polisų atveju. Ir jeigu jis turės būti panaudotas, jis niekada netaps spąstais. Svarbiausia, kad kitai pusei visada būtų suteiktos durys išeiti“, – aiškino jis.

„Brexit“ palaikantys britų parlamentarai atsargiai reagavo į žinią apie pasiektą susitarimą ir sakė norintys nuodugniai išnagrinėti pakeitimus.

„Aišku, mes jį analizuosime labai, labai įdėmiai“, – sakė Th. May vyriausybę remiančios Šiaurės Airijos Demokratinės junionistų partijos (DUP) pirmininko pavaduotojas Nigelas Doddsas.

DUP parama yra gyvybiškai svarbi, kad susitarimas galėtų būti priimtas Bendruomenių Rūmuose.

Th. May kelionė į Strasbūrą kai kuriems parlamentarams sukėlė susirūpinimą. Jie skundėsi, kad iki numatyto balsavimo gali nepakakti laiko nuodugniai išnagrinėti, dėl ko susitarė premjerė.

„Ar tai nekompetencija, ar tiesiog nepagarba parlamentui?“ – klausė opozicinės Leiboristų partijos narė Yvette Cooper.

Theresa May, Jeanas Claude'as Junckeris
Theresa May, Jeanas Claude'as Junckeris
© Reuters / Scanpix

„Sunkiau pasitraukti iš backstop“

Th. May vyriausybės ir ES preliminarus susitarimas buvo parengtas po ilgiau kaip metus trukusių įtemptų derybų. Jis apibrėžia Britanijos finansinius įsipareigojimus Bendrijai, Jungtinėje Karalystėje gyvenančių europiečių ir ES gyvenančių britų teises, sienos tarp Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos provincijos statusą, taip pat pereinamojo laikotarpio planus.

Tačiau Bendruomenių Rūmai sausį šį dokumentą atmetė 432 balsais prieš 202. Tarp jam nepritarusių buvo daug pačios Th. May Konservatorių partijos narių.

Vėliau įstatymų leidėjai nurodė premjerei iš naujo derėtis dėl apsidraudžiamosios priemonės.

Ji numato, kad Britanija liktų ES muitų sąjungos ir, iš dalies, bendrosios rinkos narė. Ši priemonė nebebūtų taikoma tik radus kitą būdą – pavyzdžiui, sudarius laisvosios prekybos sutartį – leidžiantį išvengti tikrinimų pasienyje.

J.-C. Junckeris ir Th. May paskelbė susitarę dėl „teisinio instrumento“, turinčio sumažinti britų susirūpinimą dėl backstop.

Daugelis parlamentarų baiminasi, kad ši priemonė yra „spąstai“, turintys susaistyti Britaniją su ES taisyklėmis. Tačiau Briuselis nesutiko patenkinti prašymų, kad būtų numatyta apsidraudžiamosios priemonės ilgiausio veikimo riba arba galimybė vienašališkai iš jos pasitraukti.

Leo Varadkaras
Leo Varadkaras
© AFP / Scanpix

„Pasitraukti iš backstop sunkiau negu išstoti iš ES“, – teigė konservatorių įstatymų leidėjas Jacobas Reesas-Moggas, įtakingas „Brexit“ šalininkas.

Th. May žadėjo, kad Britanija kovo 29-ąją bet kokiu atveju pasitrauks iš ES, bet daugelis parlamentarų nuogąstauja, kad išstojimas be jokio susitarimo gali sukelti chaosą ekonomikoje.

Iškilus kabineto narių maišto grėsmei premjerė pažadėjo, jog jeigu parlamento nariai vėl atmestų jos planą, jie galės vėliau šią savaitę balsuoti, ar Jungtinė Karalystė turėtų palikti ES be jokio susitarimo, ar siekti, kad pasitraukimas būtų atidėtas.

Bet kokiam pasiūlymui atidėti išstojimą dar turėtų pritarti kitų 27 ES šalių lyderiai. Jie planuoja susitikti Briuselyje kovo 21–22 dienomis, likus savaitei iki „Brexit“ dienos.

Nigelas Farage'as, vadovavęs kampanijai, atvedusiai Britaniją į 2016 metų birželį surengtą referendumą dėl išstojimo iš ES, tvirtai laikėsi savo pozicijos.

„Visa tai tėra žodžiai ir iškraipytos prasmės. Niekas nepasikeitė. Atmeskite. Atmeskite. Atmeskite“, – sakoma N. Farage'o „Twitter“ žinutėje.

Leiboristų partija taip pat pasisakė prieš sutartį.

„Šio vakaro susitarimas su Europos Komisija neapima nieko panašaus į pokyčius, kuriuos Theresa May žadėjo parlamentui“, – pareiškė leiboristų lyderis Jeremy Corbynas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(40 žmonių įvertino)
3.3750

Top naujienos

Pirmadienį dalyje Lietuvos viršyti šilumos rekordai (10)

Pirmadienį dalyje Lietuvos viršyti šilumos rekordai – sinoptikai žada, jog prie jų bus...

Lauras Bielinis. Labai, labai sunkus valstiečių-žaliųjų pasirinkimas prieš balsavimus (116)

Jau tampa aksioma nuomonė , kad valstiečiams-žaliesiems palaikyti Ingridą Šimonytę reiškia...

Vaida Kurpienė – apie nedovanotinas lietuvių klaidas: mano, kad gamina sveikai, o iš tiesų mirtinai sau kenkia (19)

Pastaraisiais metais Lietuvoje grilinimo mada išpopuliarėjo tiek, kad kepti maistą ant žarijų...

Andrius Baranauskas: jei su „Google“ susitarti nepavyks, Lietuvoje „Huawei“ nebeliks (113)

Technologijų pasaulį sukrėtė žinia: JAV interneto milžinė „Google“, kurios mobilioji...

Chodorkovskis apie Zelenskio inauguraciją: man gyvenime nėra taip buvę (60)

Rusijos opozicijos veikėjas Michailas Chodorkovskis savo paskyroje socialiniame tinkle...

Nidą pasieksime greičiau: į Nemuno vandenis grįžta legendinė „raketa“ (135)

Beveik baigtas laivo, kuris į Nidą plaukė nuo 1963 m., remontas. Planuojama, kad šį...

Grybauskaitė: Lietuvos žmonėms pasisekė nerekomenduoja sekti Zelenskio pavyzdžiu (269)

Balsą antrame prezidento rinkimų ture atidavusi kadenciją baigianti šalies vadovė Dalia...

Skaisgirių skyrybos bus skandalingos: išplatintuose kadruose tik suaugusiems – jų santykių dramos? (62)

Skirtingais keliais sukantys Vaida ir Rolandas Skaisgiriai, regis, gražiuoju neišsiskirs. Nors pora...

Pranešama, kad Brandonas Daviesas pasiekė susitarimą su „Real“ klubu (5)

Kauno „Žalgiryje“ dvejus metus rungtyniavęs vidurio puolėjas Brandonas Daviesas 2019-2020 m....

Techninių apžiūrų tvarka gali keistis: pajudino dešimtmečius veikiantį monopolį (328)

Privalomąją techninę apžiūrą Lietuvoje teikia dešimt pelningai dirbančių įmonių. Visos jos...