Lenkijos "Solidarumo" lyderio, Nobelio premijos laureato Lecho Walesos žmona atviroje biografijoje, kuri dar prieš savo publikavimą sukėlė šalyje nemenką sąmyšį, rašo apie vienatvę ir namų rutiną, su kuriomis susidūrė, kai jos vyras iškilo į valdžią.
Danutos Walesos knyga
© Sipa Press/Scanpix

Danuta Walesa, kuriai dabar - 62-eji, nuo 1990 iki 1995 metų buvo Lenkijos pirmoji ponia. Jos sutuoktinis buvo pirmasis demokratiškai išrinktas Lenkijos prezidentas. Pripažinimą tarptautinėje arenoje jis pelnė "Solidarumo" vadovaujama kova su komunizmu, kuris Lenkijoje žlugo 1989 metais.

Tačiau užkulisiuose Danuta ne pačiomis lengviausiomis sąlygomis augino aštuonis poros vaikus, rodo ištraukos iš jos pirmosios biografijos "Svajonės ir paslaptys" (Marzenia i Tajemnice).

"Į mūsų butą nuo aušros iki vėlyvos nakties plūsdavo profesinės sąjungos narių, patarėjų, politikų, žurnalistų ir bepročių minios, - rašo ji. - Visiškas chaosas vietoje normalių namų".

Danuta sako, kad "Solidarumo" piko metu jų butas būdavo nuolatos remontuojamas, kad net besilaukdama ji buvo palikta rūpintis vaikais, atlikti namų ruošos darbus ir visiems, tarp jų - ir nesibaigiančiam lankytojų srautui, gaminti valgį.

"Buvau motina, mokytoja, virėja, valytoja, slaugė, neturėjau laiko niekam kitam", - sakė ji. Knygoje ji rašo, kad tai jai buvo vis sunkiau ir sunkiau, kol galiausiai ji pratrūko.

"Mano pradinis bejėgiškumas virto maištu. Šis pasipriešinimas augo manyje, kol pratrūkau. Psichologiškai paprasčiausiai nebegalėjau nešti šios naštos", - pasakojama 550 puslapių knygoje.

Danuta Walesa gimė pamaldžių katalikų šeimoje nedideliame Rytų Lenkijos kaime, o vėliau persikraustė į pajūrio miestą Gdanską, kuriame užgimė "Solidarumo" judėjimas. Šiame mieste ji dirbo gėlių parduotuvėje ir susipažino su būsimuoju vyru.

Praėjus beveik dviem dešimtmečiams po jųdviejų pažinties, ji 1983 metais nuvyko į Oslą vyro vardu atsiimti Nobelio taikos premijos. Tuo metu jie baiminosi, kad Lenkijos komunistų valdžia neįsileis L.Walesos atgal į šalį, jeigu jis pats nuvažiuos atsiimti apdovanojimo.

D.Walesa taip pat aprašo, kaip jos vyras priėmė daugelį svarbių sprendimų, tarp jų - sprendimą 1990 metais siekti Lenkijos prezidento posto neatsižvelgiant į jos poreikius.

"Klausiu savęs, ar vyrų mąstysena sumažėja iki tokio siauro dėmesio jų pačių reikalams, kad jie nebemato aplinkui kitų žmonių? Tad kai sakau, jog į mane nebuvo kreipiamas dėmesys kaip į moterį, kaip į partnerę, turiu omenyje tokią ir kitas situacijas", - rašoma knygoje.

Danuta, kuri šią knygą rašė pastaruosius dvejus metus, taip pat sako, kad dabar ji ir Lechas gyvena didele dalimi atskirus gyvenimus.

L.Walesa yra pripažinęs, jog savo politinės karjeros metais apleido šeimą, ir šią savaitę sakė, kad žmonos knygos dar neskaitė, bet ketina sutuoktinei nupirkti gėlių.

"Mano žmona nemeluoja, bet viską reikia vertinti atsižvelgiant į kontekstą, ... atskirti tai, kas privatu, nuo to, kas vieša", lenkiškajai žurnalo "Newsweek" versijai sakė 68 metų buvęs prezidentas.

"Politikoje, kai buvau iškeltas, kai pats turėjau greitai priimti sprendimus, neturėjau laiko pasitarimams, net su savo žmona", - sakė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prokurorai pradėjo tyrimą dėl Karbauskio koncerno valdomų žemių (65)

Generalinė prokuratūra antradienį nusprendė pradėti tyrimą įvertinti žiniasklaidos...

Medikų pasakojimai glumina: dar nėra nė 18-kos, o geria iki komos ir psichozės (8)

Kol visas dėmesys nukrypęs į 18-mečius ir 19-mečius, kuriems nuo sausio 1 d. uždrausta pirkti,...

Vilniuje pasikėsinta nužudyti Lietuvos fitneso čempionę: suimtas garsus sportininkas (433)

Pragaras tęsėsi metų metus, tačiau Lietuvos ir Europos fitneso čempionė Ilona Kokoš taip ir...

Rengia naujoves pacientams: prie pigiausių vaistų pratins prievartiniu būdu (27)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) imasi strategijos, kuri turėtų ilgainiui pacientus įpratinti...

Ispanijos žiniasklaida skelbia apie du Tenerifėje nuskendusius lietuvius papildyta 15.24 (48)

Ispanijos žiniasklaida skelbia apie Tenerifėje nuskendusius du lietuvius.

Ėmėsi pilnametystės dar nesulaukusių paauglių gaujos: dviejų merginų mamos sako, kad reikia pagalbos (120)

Pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl, įtariama, paauglių merginų gaujos sumuštos...

Sustabdyta populiaraus kelionių pardavėjo licencija (66)

Valstybinis turizmo departamentas laikinai sustabdė vieno iš didžiausių Lietuvoje kelionių...

Jauna mama pademonstravo geležinę valią ir 27 kilogramų atsikratė ne sporto salėje ko teko atsisakyti (25)

Jauna moteris pademonstravo geležinę valią – ji sulieknėjo 27 kg, norėdama tapti geresne,...

Kraupaus švedų žurnalistės nužudymo atomazga: byla yra labai neįprasta ir ypač bjauri (4)

Danų išradėjui Peteriui Madsenui antradienį buvo pateikti oficialūs kaltinimai dėl švedų...

Prašoma skelbti kredito unijos Centro taupomosios kasos bankrotą (11)

Lietuvos banko valdyba pripažino kredito uniją Centro taupomąją kasą nemokia ir visam laikui...