Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų lyderė Marine Le Pen pasiūlė savo Nacionalinį frontą, kurį prieš 46 metus padėjo įkurti jos tėvas, pervadinti Nacionaliniu sambūriu (Rassemblement national) ir pradėti naują erą po jos didelio pralaimėjimo praėjusių metų prezidento rinkimuose.
Marine Le Pen
© Reuters / Scanpix

M. Le Pen pasiūlymas buvo jos baigiamosios kalbos dvi dienas trukusiame partijos suvažiavime kulminacija. Suvažiavimas įvyko šalies šiaurėje esančiame Lilyje, Nacionalinį frontą labiausiai remiančio regiono sostinėje.

Pavadinimui „Nacionalinis sambūris“ turi pritarti partijos nariai, per balsavimą paštu, ir kol kas neaišku, ar jie patvirtins pakeitimą.

Kita svarbi permaina yra partijos sprendimas galutinai nutraukti ryšius su 89 metų įkūrėju Jeanu-Marie Le Penu, panaikinant jo garbės prezidento iki gyvos galvos titulą.

Pakeitimais siekiama atgaivinti šios nacionalistų partijos sėkmę, nušalintojo įkūrėjo dukrai prieš 10 mėnesių pralaimėjus Emmanueliui Macronui. J.-M. Le Penui buvo uždrausta dalyvauti partijos suvažiavime.

Pralaimėjusi prezidento rinkimus M. Le Pen pažadėjo partijos „perkūrimą“. Vadovybėje atsirado naujų veidų, buvo balsuojama dėl naujų įstatų. Tačiau partijos pamatas, pirmiausia – antiimigracinė darbotvarkė, išliko.

2011-aisiais perėmusi vadovavimą partijai, M. Le Pen stengėsi panaikinti rasizmo ir antisemitizmo dėmę, partijos įvaizdį aptemdžiusią vadovaujant jos tėvui. Partija, pasak naujosios lyderės, iš protestų judėjimo virto opozicija. Dabar lyderė norinti, kad ji kurtų aljansus ir būtų laikoma pajėgia valdyti.

Tačiau M. Le Pen taip pat reikėjo iš naujo patikinti tuos narius, kurie baiminasi, kad partija nukrypsta nuo savo esmės. M. Le Pen gynė prancūzų identitetą ir kalbėjo apie jam gresiančias tamsiąsias jėgas.

„Globalizacija ir islamizacija yra dvi ideologijos, norinčios dominuoti pasaulyje“, – pareiškė ji. Šie jos žodžiai buvo palydėti pritarimo šūksniais.

M. Le Pen valandą ir 20 minučių trukusioje savo kalboje daug kalbėjo apie centristą, buvusį bankininką ir investicijų specialistą E. Macroną, kurį vadino globalizacijos, su kuria kovoja jos partija, įsikūnijimu.

„P. Macrono modelis nuvedė ne prie išsivadavimo, o prie susvetimėjimo, prie nieko neprisirišusio asmens“, – sakė M. Le Pen.

Kraštutinių dešiniųjų lyderė užgavo stygą, kuri jos šalininkams yra svarbi ištisus dešimtmečius: Prancūzijos pasaulietinių vertybių apsaugą. Pasak M. Le Pen, šias vertybes naikina imigracija, pirmiausia – musulmonų.

„Prancūzijoje būdamas užsienietis gerbi mūsų įstatymus... Kai būdamas užsienietis pažeidi teisę, privalai lipti į lėktuvą“, – sakė ji. Šie jos žodžiai buvo palydėti šūksniais „On est chez nous“ („Mes esame savo žemėje“).

Nacionalinis frontas dešimtmečius buvo politinė jėga, nuo jos priklausė jėgų pasiskirstymas po virtinės rinkimų, o per kitus partija taip pat buvo reikšminga veikėja. Europos Parlamento rinkimuose Nacionalinis frontas gavo daugiau vietų nei bet kuri kita Prancūzijos partija.

Tačiau pačiai M. Le Pen gali iškilti pasitikėjimo problemų. Jos konservatyvią dukterėčią Marion Marechal-Le Pen, populiarią tarp tradicinių katalikų ir išrinktą populiariausia per ankstesnį suvažiavimą, liaupsino šeštadienį netikėtai pasirodęs ypatingasis svečias Steve'as Bannonas, buvęs pagrindinis JAV prezidento Donaldo Trumpo strategas.

M. Le Pen neseniai sakė, kad galėtų perleisti vadovavimą, bet norėtų likti dar mažiausiai trejiems metams.

Turėdama omenyje pavadinimo keitimui nepritariančius narius, kurių gali būti daug, M. Le Pen pažymėjo, kad nuo partijos įkūrimo 1972-aisiais gyvuojantis pavadinimas „Nacionalinis frontas“ yra susijęs su „šlovinga praeitimi“, tačiau dabar yra psichologinis barjeras potencialiems naujiems nariams ir rinkėjams. Visų pirma toks esąs žodis „frontas“, kuris daugeliui siejasi su opozicija.

Nepaisant jos problemų, Marine Le Pen per suvažiavimą buvo perrinkta naujai kadencijai partijos prezidento poste. Ji buvo vienintelė kandidatė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / Susirėmimas dėl trečios vietos: „Žalgiris“ – CSKA (74)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai sekmadienio vakarą (18 val.) Belgrado „Štark“ arenoje turi...

Planas sustabdyti Kremlių Baltijos šalyse: kuo gali praversti „Uber“ pavyzdys (26)

Staigaus Rusijos puolimo metu JAV ir sąjungininkų pajėgos Baltijos šalyse būtų greitai...

Užkalnis: baiminausi, kad neaptarnaus ir dar viską atims (37)

Visgi jūs dar stebinate toje savo Lietuvoje . Grįžti žmogus į trasą po dviejų mėnesių, puoli...

Pajūrio darbdaviai neviltyje: nesusigundo nei nemokamu maitinimu, nei nakvyne (547)

Pajūrio verslininkai muša pavojaus varpais – katastrofiškai trūksta darbuotojų. Darbas...

Krauju aplietas Vertelkos portretas: nuo nukirstų galvų maišeliuose iki prabangos kalėjimo kameroje (354)

„Pinčia“ vadinamas Algimantas Vertelka – žmogus, kurio pavardė Lietuvos kriminalinėje...

Košmaras nacių okupuotame Paryžiuje: tokiu barbariškumu negalėjo patikėti nei vietiniai, nei teisėsauga (26)

Visi, kas pažinojo, laikė jį labiausiai žmonėms pasišventusiu, geranoriškiausiu gydytoju nacių...

Tai, ko neišgirdote: iššifravo, ką karališkoji pora ir svečiai šnabždėjosi vestuvių metu (49)

Iškart po karališkųjų vestuvių, įvykusių šį šeštadienį Vindzoro pilyje, imta kalbėti, ką...

FSB karininko išpažintis: praregėjus nuo visko pradeda pykinti (295)

Daugeliui, matyt, teko girdėti ne vieną istoriją apie perbėgėlių iš sovietų ir rusų...

Čempionai: „Lietuvos ryto“ pamaina laimėjo jaunimo Eurolygą! (173)

Vilniaus „Lietuvos rytas“ gali džiaugtis daug žadančia pamaina – Arvydo Gronskio vadovaujama...

Ant hercogienės Meghan Markle rankos suspindo dar vienas ypatingas žiedas (25)

Sasekso kunigaikštiene po šeštadienio tuoktuvių tapusi Meghan Markle jautriai pagerbė šviesaus...