Rusijos diplomatijos vadovas pareiškė, kad Šiaurės Makedonijos, Juodkalnijos ir Bulgarijos atsisakymas suteikti leidimą Rusijos valstybiniam lėktuvui nuskristi į Serbiją, dėl ko teko atšaukti vizitą minėtoje šalyje, yra „beprecedentis ir nesuvokiamas protu“.

„Kilo labai daug klausimų dėl reakcijos į tokį precedento neturintį sprendimą, kurį priėmė kai kurios Šiaurės Atlanto aljanso valstybės narės, sprendimą, užkirtusį kelią planuotam Rusijos užsienio reikalų ministro vizitui Serbijos Respublikoje“, – pirmadienį per spaudos konferenciją kalbėjo S. Lavrovas.

Jis piktinosi, esą veiksmai šalių, uždraudusių skrydį, „nesuvokiami protu ir gluminantys“.

„Suvereniai valstybei neleista pasinaudoti teise į užsienio politiką. Užblokuota tarptautinė Serbijos veikla, bent jau kol kas tik Rusijos kryptimi“, – pridūrė ministras.

Maskva pirmadienį pasmerkė „priešiškus“ kelių Europos šalių veiksmus.

„Tokie mūsų šaliai priešiški veiksmai gali sukelti tam tikrų problemų“, – sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas, bet tvirtino, kad Rusija ir Serbija tęs kontaktus.

S. Lavrovas atšaukė planuotą dviejų dienų vizitą Serbijoje, kai trys Serbijos kaimynės uždarė savo oro erdvę jo lėktuvui, sekmadienį pranešė naujienų agentūra „Interfax“.

Šiaurės Makedonija, Bulgarija ir Juodkalnija atsisakė leisti S. Lavrovo lėktuvui skristi į Belgradą per jų oro erdvę, pranešė Serbijos dienraštis „Vecernje Novosti“.

Aukšto rango Užsienio reikalų ministerijos pareigūnas patvirtino, kad vizitas atšauktas, jis „Interfax“ sakė: „Mūsų diplomatija dar neįvaldė teleportacijos.“

Dėl Rusijos karo Ukrainoje Vakarai taiko S. Lavrovui sankcijas. Europos Sąjunga dėl invazijos taip pat uždarė savo oro erdvę Rusijos lėktuvams. S. Lavrovas turėjo lankytis Serbijoje pirmadienį ir antradienį, jis ketino aptarti Rusijos energijos tiekimą šaliai.

„Serbiją supančios šalys uždarė bendravimo kanalą – atsisakė leisti perskristi lėktuvui, kuriuo į Serbiją vyko Sergejus Lavrovas“, – Rusijos naujienų agentūros citavo URM atstovę Mariją Zacharovą.

„Rusijos delegacija turėjo atvykti į Belgradą derybų. Tačiau ES ir NATO šalys narės uždarė savo oro erdvę“, – pridūrė ji.

Serbijos dienraštis „Večernje Novosti“ pranešė, kad naudotis savo oro erdve neleido Bulgarija, Makedonija ir Juodkalnija.

Rusijos diplomatinis šaltinis naujienų agentūrą „Interfax“ patikino, kad nebuvo kito pasirinkimo, tik atšaukti vizitą.

„Rusijos diplomatija dar neišmoko teleportuotis“, – sakė šaltinis.

Rusų parlamento aukštųjų rūmų Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Konstantinas Kosačiovas pareiškė, kad NATO spaudė tas tris šalis.

„Kalbame apie NATO demaršą, o be Jungtinių Valstijų to nebūtų buvę“, – platformoje „Telegram“ paskelbė K. Kosačiovas.

Jis apkaltino Aljansą „tiesioginiu kišimusi“ į dvišalius Rusijos ir Serbijos ryšius, taip pat „bandymu užgrobti ir pavergti likusią Europą“.

Atanasas Atanasovas, vienas iš valdančiajai koalicijai priklausančios dešiniosios partijos „Demokratinė Bulgarija“ pirmininkų, anksti pirmadienį pareiškė visuomeninei televizijai BNT: „Tai yra dalis priemonių, kurias laisvasis pasaulis taiko Rusijai, ir jos turėtų būti tęsiamos.“

„Šie dalykai atspindi Rusijos valstybės veiklą, ir toks yra taikomų priemonių tikslas“, – pabrėžė jis.

S. Lavrovas turėjo susitikti su prezidentu Aleksandru Vučičiumi, savo kolega Nikola Selakovičiumi ir Serbijos patriarchu Porfirije.

Nors Belgradas pasmerkė Rusijos karinius veiksmus Ukrainoje, jis nepasakė Europos Sąjungos pavyzdžiu ir nepaskelbė sankcijų Maskvai, nors Serbija siekia įstoti į ES.

Abi šalis sieja istoriniai glaudūs ryšiai, o Belgradas neseniai pasirašė trims metams naują sutartį dėl rusiškų gamtinių dujų importo.

Anot analitiko Slobodano Stuparo, S. Lavrovo siekis apsilankyti Belgrade buvo „šou“, kurį Maskva būtų išnaudojusi dar labiau apjuodinti Vakarus.

„Manau, kad rusai [į Serbiją] save pasikvietė patys, – naujienų agentūrai AP sakė S. Stuparas. – Jie siaubingai izoliuoti... Dabar jie gali sakyti, kad Europa ir pasaulis nėra demokratiški ir neleidžia paprasčiausiai praskristi virš savo teritorijos.“

Serbų analitikai atkreipia dėmesį į tai, kad S. Lavrovo vizitas būtų dar labiau pabloginęs Serbijos padėtį Vakaruose, Belgradui atsisakius įvesti sankcijas Maskvai.

Vėliau šią savaitę regione turėtų lankytis Vokietijos kancleris Olafas Scholzas.

S. Stuparas teigė, kad A. Vučičius atsidūrė tarp Rusijos ir Vakarų, nes bando palaikyti ryšius su Maskva, o Serbija tuo pat metu siekia narystės Europos Sąjungoje.

„Tai blogiausia padėtis, kokią tik galima įsivaizduoti“, – sakė S. Stuparas.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (30)