„Mes labai aiškiai leidome suprasti, kad bet kokie kroviniai, kurie pateks į Ukrainos teritoriją ir kuriuose, mūsų manymu, bus gabenami ginklai, taps teisėtu taikiniu. Tai visiškai suprantama“, – RT duoto interviu metu sakė S. Lavrovas.

Jis ypač perspėjo NATO valstybes nares dėl sovietmečiu sukurtų raketų kompleksų S-300 pristatymo į Ukrainą.

S. Lavrovas primygtinai tvirtina, kad tokios šalys kaip Slovakija, kuri pasiruošusi nusiųsti raketų Ukrainai, neturi tam teisės, nes, esą vadovaujantis dar sovietmečiu pasirašytomis sutartimis, negali siųsti ginklų trečiosioms šalims.

Slovakija preliminariai sutiko Ukrainai perduoti sovietmečiu sukurtų galingų priešlėktuvinės gynybos sistemų, kad padėtų apsiginti nuo Rusijos oro atakų, nurodė trys su situacija susipažinę šaltiniai, kovo 16 d. pranešė CNN.

Šią savaitę Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) gynybos sekretorius Lloydas Austinas lankosi Slovakijoje ir Bulgarijoje. Abi šalys turi priešlėktuvinių raketų sistemų S-300, sukurtų Sovietų Sąjungoje XX a. aštuntajame dešimtmetyje. Šios sistemos labai praverstų Ukrainai, nes jos kariai moka jomis naudotis.

Anot dviejų CNN šaltinių, Slovakija nori garantijų, kad vietoje Ukrainai atiduotų priešlėktuvinių sistemų nedelsdama gaus vakarietiškų analogų. Bet kuri šalis, davusi Ukrainai S-300, tikriausiai gaus JAV gamybos priešlėktuvinės gynybos sistemų „Patriot“ gynybiniams pajėgumams atstatyti, nurodė šaltiniai.

Vokietija ir Nyderlandai viešai pranešė į Slovakiją siunčiantys priešlėktuvinės gynybos sistemų „Patriot“. Tačiau naujos ir įmantrios priešlėktuvinės gynybos sistemos integravimas į dabartinę šalies karinę architektūrą bei kareivių apmokymas gali užimti laiko, įspėjo vienas su situacija susipažinęs šaltinis.

Žada precedento neturinčią paramą

Šią savaitę JAV prezidentas Joe Bidenas pranešė apie dar vieną 1 mlrd. dolerių vertės pagalbą Ukrainos saugumui ir ilgesnio veikimo nuotolio ginklų siuntimą į šią šalį, užtikrindamas Amerikos sąjungininkei „precedento neturinčią“ paramą kare su Rusija.

Į šią sumą, patvirtintą Rusijos pajėgoms iš kelių krypčių artėjant prie Ukrainos sostinės Kijevo, įeina savaitgalį skirta 200 mln. JAV dolerių pagalba ir papildomai dar 800 mln. JAV dolerių iš pagalbos paketo, kurį Kongresas patvirtino praėjusią savaitę.

„Tai yra tiesioginis mūsų Gynybos departamento technikos perdavimas Ukrainos kariuomenei, kad padėtų jiems kovoti su šia invazija“, – sakė J. Bidenas.

Jis taip pat pranešė apie JAV pagalbą Ukrainai įsigyjant „papildomų ilgesnio nuotolio priešlėktuvinių sistemų“.

Kaip prognozuota, J. Bidenas nepasakė nieko nauja apie Kyjivo raginimus Vakarų šalims nustatyti neskraidymo zoną virš Ukrainos. NATO atkakliai atmeta šią galimybę, baiminantis, kad toks žingsnis vestų prie tiesioginės konfrontacijos su Rusija ir netgi Trečiojo pasaulinio karo.

Tačiau Baltieji rūmai paskelbė, kad Ukrainai bus perduota dar 800 nešiojamųjų priešlėktuvinių raketų sistemų „Stinger“, 9 000 prieštankinių ginklų, 7 000 lengvųjų ginklų ir 20 mln. šovinių.

Be to, JAV perduos Kyjivo pajėgoms 100 dronų – taktinių bepiločių aviacijos sistemų. Anot J. Bideno, šis žingsnis „demonstruoja mūsų įsipareigojimą siųsti Ukrainos gynybai mūsų pažangiausias sistemas“.

Kalbėdamas apie didesnio veikimo nuotolio oro erdvės gynybos sistemas, Atstovų Rūmų užsienio reikalų komiteto pirmininkas Gregory Meeksas sakė, kad Ukraina galėtų gauti sovietinės gamybos raketų „žemė–oras“ sistemų S-300, kurių turi kai kurios NATO šalys.

„Šios S-300 ir ilgesnio nuotolio artilerijos pajėgos yra tai, kas padės uždaryti padangę“ virš Ukrainos, po J. Bideno kreipimosi televizijai CNN sakė G. Meeksas.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis „neprašo Amerikos karių ar amerikietiškos įrangos ar kažko panašaus padangei uždaryti“, pridūrė įstatymų leidėjas.

„Jis prašo artilerijos, kur tai padarys. S-300 gali būti dalykas, kuris tai padarys“, – sakė G. Meeksas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją