2010-ųjų pradžioje išryškėjo veiksnys, prisidėjęs prie spartaus tabako gamintojų, kurie iki tol nesulaukė didelio tarptautinio dėmesio, augimo ir tabako gaminių kontrabandos. Paaiškėjo, kad ilgą laiką niekintos žemesnės klasės cigaretės per pastarąjį dešimtmetį tapo tikra aukso kasykla.

Apie tai rašoma Latvijos žurnalistų iš Diena.lv tyrime:

Šio nelegalaus verslo logika paprasta – kuo mažesnė produktų kaina ir gamintojo šalyje taikomas akcizas, lyginant su aplinkinėmis šalimis, tuo pelningiau užsiimti kontrabanda gabenant produktus į užsienį.

Kontrabandinių cigarečių srautai iš Baltarusijos dideliais kiekiais plūsta į Vakarus ir į Rytus. Būtent Europos Sąjungos šalyse iš šių nelegalių produktų pardavimo gaunamas labai didelis pelnas.

Kova už „žaliąjį koridorių“: trys žuvusieji ir keliolika sužeistųjų

Kontrabandinių prekių realizavimo skaičiai nėra vienintelis baltarusiškų kontrabandinių cigarečių problemą apibrėžiantis rodiklis. Ši veikla tampa svarbiu veiksniu valstybių tarpusavio santykiuose, o interesų grupių kova dėl jų srautų gali sukelti net kruvinus konfliktus, turinčius realių politinių pasekmių. Taip nutiko 2015 m. liepą.

Po ginkluoto susirėmimo Mukačeve tarp „Dešiniojo sektoriaus“, policijos ir Ukrainos parlamento nario Mychailos Lanko apsaugininkų, tuometinis Luhansko srities gubernatorius Genadijus Moskalas pareiškė: susišaudymas buvo kovos dėl „žaliojo koridoriaus“, kuriuo į ES gabenamos baltarusiškos cigaretės, pasekmė. G. Moskalas kontrabandos apimtis įvertino ne milijonais, o milijardais dolerių.

Kova dėl teisės kontroliuoti kontrabandos srautus sukėlė ginkluotą susirėmimą, per kurį žuvo trys žmonės, daugiau nei tuzinas buvo sužeisti, ir, pasak A. Moskalo, pristabdė ilgametes Ukrainos pastangas pasiekti bevizį režimą su ES. Po šio incidento tuometinis šalies prezidentas Petro Porošenka sušaukė Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos karinio kabineto posėdį.

G. Moskalas skelbė, kad Donecke vėl pradėjo veikti tabako fabrikai, kuriems anksčiau vadovavo buvęs apsiskelbusios ir nepripažintos „Donecko liaudies respublikos“ lyderis Aleksandras Zacharčenka. Tačiau paaiškėjo, kad didžioji dalis cigarečių kontrabandos iš Ukrainos sudarė baltarusiški prekių ženklai. Per Užkarpatės regioną jie buvo kontrabanda gabenami į ES šalis – Rumuniją, Slovakiją, Vengriją ir Lenkiją.

Liepos viduryje Užkarpatės srities administracijos vadovu paskyrus G. Moskalą, nedelsiant įrengti papildomi patikros postai visuose į sritį vedančiuose perėjimo punktuose, kuriuose dirbo muitininkai, pasieniečiai, Vidaus reikalų ministerijos, Saugumo tarnybos ir Finansų tarnybos darbuotojai.

G. Moskalas nurodė visiems teisėsaugos pareigūnams postuose užkirsti kelią didelių tabako gaminių siuntų įvežimui į Ukrainą.

Po kelių dienų Ukrainos parlamento narys Ihoris Guzas savo „Facebook“ paskyroje parašė pirmąjį vadinamųjų „Moskalo“ priemonių prieš baltarusišką kontrabandą rezultatą: „Ukrainos kontrolės punkte „Domanovo“ Baltarusijos teritorijoje yra 38 sunkvežimiai su kontrabandinėmis cigaretėmis. Aritmetika yra tokia: 38 X $30 000 = $1 140 000.“

Tais pačiais 2015 metais netoli Ukrainos Lucko miesto sudužo lėktuvas „An-2“, kuriuo į Lenkiją buvo gabenamos baltarusiškos cigaretės. Lėktuvas nukrito ant kelio Promino kaime, jo pilotas žuvo. Tiriant avariją paaiškėjo, kad lėktuvas pakilo iš netoli kaimo esančio improvizuoto pakilimo tako. Tai nebuvo pirmas kartas, kai minėtasis „An-2“ skrido į Lenkiją: kaimo gyventojai ne kartą girdėjo jo variklio ūžesį ir tarpusavyje žinojo, kad juo gabenamos kontrabandinės cigaretės. Taip buvęs žemės ūkio pagalbininkas, vadinamas „kukurūzniku“, barstęs trąšas laukuose, tapo kontrabandos transporto priemone.

Dar prieš dvejus metus Slovakijos muitinės pareigūnai pranešė, kad aptiko požeminį tunelį, kuriuo iš Ukrainos į Slovakiją buvo gabenamos kontrabandinės cigaretės. Toks tunelis galėjo būti ne vienintelis, kaip ir vadinamieji „kukurūznikai“, pritaikyti kontrabandos gabenimui.

Lenkijos, Lietuvos ir Latvijos pasienis su Baltarusija

Baltarusijos siena su Lenkija, Lietuva ir Latvija jau seniai aktyviai naudojama neteisėtam tabako gaminių eksportui į ES; o pastarųjų šalių pasieniečiai ir muitininkai beveik kasdien sulaiko daugiausiai baltarusiškus gaminius, kurių vertė siekia milijonus dolerių.

2020 m. gegužės mėn. Lietuvos pasienyje buvo sulaikytas sunkvežimis DAF su lenkiškais numeriais ir 500 000 baltarusiškų cigarečių kontrabandos kroviniu, už kurio pardavimą būtų gauta mažiausiai 1,74 mln. eurų. Vėliau Lenkijos muitinės pareigūnai sulaikė apie 875 tūkst. pakelių cigarečių, kurių vertė – 2,6 mln. eurų. Per Europolo surengtą tarpvalstybinę operaciją konfiskuota 2,6 mln. tonų tabako ir 67 mln. cigarečių, iš kurių 88 proc. buvo pagaminta Baltarusijoje.

2021 m. rugpjūtį Latvijos muitinės pareigūnai Rygos apylinkėse esančiame angare aptiko Baltarusijos valstybinio tabako fabriko „Neman“, pagamintų cigarečių „NZ Gold“ siuntą, kurioje buvo 3,5 mln. vienetų „Arbolite“ blokų. Kratos metu taip pat rasta 1,8 g marihuanos, švirkštų, pakuočių su narkotikų pėdsakais, didelės sumos grynųjų pinigų, asmens tapatybės kortelės su elektroninių parašų PIN kodais, antspaudai ir elektros prietaisai, kurie gali būti strategiškai svarbūs.

2021 m. spalio mėn. atliekant fizinį skubių siuntų patikrinimą, nustatyta, kad dviejų siuntų turinys iš tikrųjų neatitiko dokumentų. Siuntiniuose deklaruotos prekės – pufai, tačiau juose buvo paslėpta Baltarusijos oligarchui Pavelui Topuzidžiui priklausančios gamyklos „Tabak-Invest“ produkcija: 32 tūkst. cigarečių „Camel“ ir 4 tūkst. cigarečių „Winston“ su Baltarusijos akcizo ženklais, taip pat 25,4 tūkst. cigarečių be akcizo ženklų. Jų nebuvimas rodo, kad šie tabako gaminiai buvo tikslingai gaminami nelegaliai rinkai.

Nors 2019 m. Latvijos-Rusijos pasienyje buvo sulaikyta daugiau kontrabandinių cigarečių (13 mln. vnt., arba 22 proc. viso kiekio) nei Latvijos-Baltarusijos pasienyje (10,6 mln. vnt., 18 proc.), pernai Baltarusijos dominavimas tapo akivaizdus: iš Baltarusijos sulaikyta 40 mln. vnt. įvežtų tabako gaminių (55 proc. visos kontrabandos), o iš Rusijos – 0,4 mln. vnt. cigarečių (1 proc. viso kiekio). Tie patys baltarusiško srauto ženklai cigarečių fronte Latvijoje aiškiai matomi ir šiemet.

Vidaus rinka yra daug mažesnė už pagamintą kiekį

Baltarusijos vidaus rinkoje suvartojamo tabako kiekį galima apskaičiuoti gana tiksliai, o tabako gamybos apimtys labai skiriasi. Turimi oficialūs 2014 ir 2015 m. statistiniai duomenys rodo, kad nacionalinė visų Baltarusijos vidaus rinkai skirtų cigarečių kvota tuo metu buvo apie 30 mlrd. vienetų per metus. Šis skaičius verčia nusišypsoti: Baltarusijos gyventojai negali surūkyti tiek daug, nes tai reikštų 10-11 cigarečių per dieną kiekvienam žmogui – nuo kūdikio su sauskelnėmis iki žilagalvių senjorų.

Baltarusijos naujienų portalo „Naviny“ ekspertų pateiktu vertinimu, 2018 m. šioje šalyje suvartota 14-18 mlrd. vienetų cigarečių. Audito įmonės KPMG duomenimis, tais pačiais metais Baltarusijoje suvartota apie 18 mlrd. cigarečių, o eksportuota 13 mlrd. vienetų tabako gaminių, iš kurių 8,6 mlrd. iškeliavo į Rusiją, o 4,3 mlrd. – į ES.

Be to, bent jau 2010-ųjų viduryje buvo nustatyta pirmosios (žemiausios) kainų grupės filtruotų cigarečių su Baltarusijoje registruotais prekių ženklais kvota. Tai, pavyzdžiui, Neman, NZ, Fest, Minsk, Tabak-Invest, Korona ir Fort prekių ženklai. Svarbu tai, kad, priešingai pasaulinei praktikai, akcizai cigaretėms Baltarusijoje yra proporcingai mažesni nei pasaulinės klasės tabako gaminiams.

Maždaug 60-70 proc. visos kvotos tenka pigesniems produktams. Kitas svarbus aspektas: į minėtą nacionalinę kvotą – 30 mlrd. – neįtrauktas eksportuotų cigarečių kiekis. Taigi, galima teigti, kad Baltarusija realiai neriboja eksporto srauto.

2020 m. laiške Rusijos teisingumo ministerijai asociacija „Antikontrafakt“ teigė, kad pigių cigarečių gamyba Baltarusijoje vykdoma pramoniniu mastu: remdamasi Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, „Antikontrafakt“ apskaičiavo, kad Baltarusijos vartotojai per metus surūko apie 17 mlrd. cigarečių, o jų pagaminama tris kartus daugiau. Asociacijos duomenimis, bendras Baltarusijos tabako fabrikų pajėgumas gali pagaminti 67 mlrd. cigarečių per metus. Akivaizdu, kad yra didžiulis eksporto potencialas, ir yra daug požymių, kad šie gamybos pajėgumai kol kas yra išnaudojami nepilnai.

Palyginimui Rusija, kurios gyventojų skaičius daugiau nei 15 kartų viršija Baltarusijos gyventojų skaičių, 2019 m. iš viso pagamino 228,3 mlrd. cigarečių. Tuo pat metu Kazachstane, kurio gyventojų skaičius beveik dvigubai didesnis nei Baltarusijos, pagaminta 17,4 mlrd. cigarečių. „Mūsų rinkos struktūra Baltarusijoje yra tokia, kad jos poreikiai yra beveik du kartus mažesni už faktiškai pagamintą kiekį. Kad suprastumėte, kur eina kita pusė – užsienyje konfiskuotas kiekis daugiausia yra nebrangių prekių ženklų produkcija“, – su anonimiškumo sąlyga komentavo Baltarusijos tabako rinkos ekspertas.

Baltarusijos vidaus rinkai ir oficialiai rinkai pakako 1861 m. įkurto Gardino tabako fabriko „Neman“ pajėgumų. Tačiau dešimtajame dešimtmetyje Pavelui Topuzidžiui priklausiusi bendrovė „Tabak-Invest“ „įsiveržė į valstybės monopolijos sferą“ ir nustebino visus stebėtojus. Tokie pelningi verslai, kaip ir naftos, ginklų ir nekilnojamojo turto verslas, Baltarusijoje buvo prieinamas tik itin artimiems šalies vadovui žmonėms.

„Tabak-Invest“ savo veikloje nepadarė jokių stebuklų: iš pradžių gamino populiarių sovietinių prekių ženklų cigaretes ir degtukus, o vėliau stengėsi gaminti pasaulinių tabako prekių ženklų cigaretes. 2020 m. dar vienas tabako fabrikas „Inter Tobacco“ pradėjo gaminti tabako gaminius, dėl kurių Aliaksandras Lukašenka net pakeitė Minsko administracines ribas, atribodamas pusantro hektaro žemės nuo sostinės. Tačiau „Inter Tobacco“ ilgalaikės perspektyvos vis dar nėra aiškios. Sunkiai tikėtina, kad trijų tabako fabrikų vadovai be savo žinios būtų leidę gaminti ir vėliau pardavinėti nelegalias prekes. Taigi, tai yra ne privačių sunkvežimių ir senų „kukurūznikų“ savininkų, o valstybės skatinamos didelio masto piktybinės kontrabandos problema.

Baltarusijos kontrabandos istorija: ištakos

Baltarusijos, esančios Rytų Europos prekybos kelių kryžkelėje, gyventojai šimtmečius dalyvavo prekių judėjime dabartinėse Rusijos, Lenkijos, Lietuvos ir Latvijos teritorijose. SSRS žlugimas suteikė naują postūmį šiai veiklai ir kontrabanda tapo daugelio baltarusių pajamų šaltiniu. Pasirodė, kad ją pasiekti taip lengva, jog Lenkijoje, Lietuvoje, Latvijoje ir Rusijoje besilankantys žmonės ėmė ne tik vežti cigaretes savo automobilių bagažinėse, bet ir slėpti jas tarp asmeninių daiktų lagaminuose ir krepšiuose.

Daugeliui žmonių nelegalių produktų tiekimas greitai tapo daugiau nei maloniu ir atsitiktiniu papildomu uždarbiu; šios kategorijos žmonės pradėjo slėpti cigaretes miškovežiuose, kai kur tarp krovinių buvo gabenami laivais. Tačiau statistinis baltarusis šiame žaidime nevaidino didelio vaidmens. Nebuvo ir neapmuitinamų parduotuvių, kurių kadaise buvo net 52, todėl jos buvo gana svarbus cigarečių „eksporto“ veiksnys.

Ilgainiui nelegali prekyba prekėmis tapo valstybine. 1995 m. buvo sukurta bendra Rusijos ir Baltarusijos muitų zona, todėl kontrabandos kontrolė perėjo į Baltarusijos prezidento artimiausios aplinkos rankas. Jos pareigūnai reguliavo vištienos kumpių, spiritinių ir alkoholinių gėrimų, taip pat Vidurio Europoje pagamintų nekokybiškų tabako gaminių tiekimą Rusijos rinkai. Apsukriausiems šios aplinkos atstovams kilo klausimas: kodėl tiekiami Vidurio Europos, o ne savi tabako gaminiai?

Rinkos perėmimas iš Rytų Europos konkurentų

Iki 2000-ųjų vidurio vyko kova dėl importo pakeitimo, nors publikacijos Baltarusijos žiniasklaidoje neleidžia daryti išvados, kad lemiamas vaidmuo čia teko valstybei. Buvo veikiau atvirkščiai.

„Gamyklos „Tabak-Invest“ uždarymą galima paaiškinti rinkos persiskirstymu, kurį lėmė dabartinė sumaištis įmonėje, – 2000-ųjų viduryje rašė portalas „Svich“. – Jau šiandien „Tabak-Invest“ iš nedidelės tabako bendrovės, kuri naudojo iš nežinomų šaltinių atvežtus mišinius, tapo galinga Baltarusijos tabako rinkos dalyve.

Daugelis iniciatyvą apriboti cigarečių importą į Baltarusiją sieja būtent su šia struktūra, kuri laiku pasirūpino sudaryti licencijavimo sutartis su didžiausiomis tarptautinėmis tabako korporacijomis, kurių veikla Baltarusijoje atsidūrė aklavietėje.

Bet kokiu atveju, 2004 m. pabaigoje Pavelas Topuzidis, „Tabak-Invest“ valdybos pirmininkas, netikėtai buvo įtrauktas į tarpžinybinę grupę, atsakingą už kitų metų importo apimties nustatymą. Teigiama, kad jis dėjo visas pastangas, kad kvota būtų kuo mažesnė. „Tabak-Invest“ jau buvo sudariusi sutartis su „JT International“ dėl cigarečių „Monte Carlo“, „Magna“ ir „Winston“ gamybos jos gamyklose.

Baltarusijos tabako gamintojai patys suprato seną tiesą: be sėkmingų pardavimų vidaus rinkoje sunku kalbėti apie užsienio rinkų, įskaitant kontrabandines, užkariavimą. Taigi importo taisyklių pakeitimas pasirodė esąs svarbus žingsnis kontrabandos srautų didinimo kelyje.

Kada ir kaip suintensyvėjo kontrabandos srautai

Apie baltarusiškų cigarečių kontrabandą garsiai pradėta kalbėti prieš dešimt metų. Iš pradžių atrodė, kad tai trumpalaikis šuolis kaimyninėse rinkose, tačiau paaiškėjo, kad tai tapo impulsu įspūdingai vystytis visai kontrabandos pramonei.

Būtent 2011 m. Baltarusijos rublis staiga tapo tris kartus pigesnis dolerio atžvilgiu. Ypatingai pelningu tapo laikotarpis, kai prekių kursas dar nebuvo spėjęs pabrangti. Kurį laiką Baltarusijoje netgi trūko tabako gaminių, tačiau jie užplūdo Ukrainos ir kitų šalių rinkas.

Netrukus tos pačios cigaretės per Ukrainą pradėjo aktyviai keliauti į ES, kur jų mažmeninė kaina yra 2-4 kartus didesnė nei Baltarusijoje. Iš pradžių kontrabanda buvo gabenami ne tik vietiniai prekės ženklai: Baltarusijos tabako fabrikai taip pat buvo sudarę sutartis dėl pasaulinių prekės ženklų produktų gamybos. Daugeliui vartotojų kilo dilema – jei galima nusipirkti kontrabandinį „Tabak-Invest“ pagamintą „Winston“ pakelį už eurą, kam už jį mokėti oficialius 4 eurus?

Spartus Baltarusijos rublio nuvertėjimas euro ir dolerio atžvilgiu pasirodė esąs ne trumpalaikis epizodas, o įspūdinga paskata legalaus ir nelegalaus baltarusiškų cigarečių eksportui į ES valstybes.

Netgi oficiali eksporto statistika rodo, kad 2010-ųjų pirmąjį pusmetį Baltarusijos tabako gaminių invazija į šias rinkas buvo didelė. 2012 m. valstybė eksportavo 5,988 mln. vienetų tabako gaminių už 300,2 mln. dolerių, 2013 m. – 8,822 mln. vienetų už 269 mln. dolerių, o 2014 m. – jau 10,7 mlrd. vienetų už 211,1 mln. dolerių. Vos per porą metų oficialus eksportas padvigubėjo. Pajamų mažėjimas yra aiškus rodiklis, rodantis, kaip apibrėžiama ir kalibruojama jos rinkos niša, kurios šūkis yra „Pigiai, bet daug“.

Kartu eksporto geografijos pokyčiai rodo, kad baltarusiškų cigarečių paklausa gana lanksti. Jei 2012 m. į Nepriklausomos Valstybių Sandraugos (NVS) valstybes buvo eksportuota tik 15,2 proc. oficialiai eksportuojamų cigarečių, tai 2013 m. – 54,1 proc., t. y. nuo 908 mln. vnt. iki 4770 mln. vnt., t. y. daugiau nei penkis kartus. Tiekimas į Ukrainą išaugo nuo 39 mln. iki stulbinančio 2 571 mln. -taigi turime įspūdingą 66 kartų eksporto augimą.

2014 m., palyginti su ankstesniais metais, cigarečių į NVS šalis buvo išsiųsta net 36,3 proc. daugiau – 6,5 mlrd. vienetų. Eksportas į Ukrainą išaugo 34,6 proc. iki 3,462 mln. vienetų. Tai galima paaiškinti atsižvelgiant į nelegalios rinkos realijas. Padidėjęs eksportas į Ukrainą iš tiesų labai dažnai reiškė, kad kaimyninė šalis, nurodyta kaip paskirties šalis, iš tikrųjų buvo tik tarpinis taškas kontrabandinėms cigaretėms į ES gabenti.

Siuntos į ES padidėjo nuo 115 mln. vienetų 2012 m. iki 201 mln. vienetų po metų. Tačiau tikrasis šuolis įvyko 2014 m., kuomet oficialus cigarečių eksportas iš Baltarusijos į ES jau siekė 1 106 mln. vienetų.

Čia statistikos kreivės nutrūksta: vienas iš kelių rimto valstybės kišimosi į cigarečių gamybą ir pardavimą požymių 2010-ųjų viduryje buvo tai, kad buvo nutrauktas statistinių duomenų apie tabako gaminius skelbimas. Oficialių duomenų įslaptinimas tik darsyk įtikina analitikus, kad be valstybės dalyvavimo šešėlinis didelio masto baltarusiškų cigarečių eksportas nebūtų įmanomas.

Chuliganizmo prevencija vidaus rinkoje

2014-2015 m. sukurta schema, susijusi su Prezidento reikalų direktoratu, buvo iš dalies pakeista: dabar kontrabanda galėjo užsiimti tik didelės komercinės struktūros. Kelias dešimtis tokių įmonių įsteigė A. Lukašenkos artimiausios aplinkos oligarchai. Norvegišką žuvį, lenkiškus obuolius ir ukrainietišką mėsą jie perpakavo atviruose logistikos centruose Baltarusijoje. Savo ruožtu tabako sektoriui buvo lemta tapti atskiru didelio pelno šaltiniu ir vienu svarbiausių Baltarusijos ekonomikos sektorių, daugiausia pagrįstu kontrabanda.

2016 m. paskelbtame KPMG tyrime išryškėjo realybė, kurią daugelis jau numanė. Vakarų šalyse cigarečių kainos buvo 4,6-5,5 karto didesnės nei Baltarusijoje: vidutinė pakelio kaina Lenkijoje buvo 3,17 euro, o Baltarusijoje – 0,58 euro. Baltarusijoje cigaretės buvo perkamos dideliais kiekiais, o daugelis dirbtuvių ir amatininkų įrengė slėptuves geležinkelio vagonuose ir sunkvežimiuose. Iš Baltarusijos į Kaliningrado sritį taip pat gabenami tabako gaminiai, kurie ES rinkas pasiekia jūra, o nelegalios platinimo sistemos veikia visu pajėgumu. Valstybė nusprendė į tai žiūrėti pro pirštus.

Tuo pat metu, 2010-ųjų viduryje, tarptautinėms tabako bendrovėms buvo atimta galimybė Baltarusijoje gaminti savo pigių prekių ženklų gaminius – visa gamyba buvo nukreipta į „Neman“ fabriką, priklausantį koncernui „Belgospischeprom“, ir Pavelo Topuzidžio įmonę „Tabak-Invest“. Cigarečių importas į šalį dideliais kiekiais pirmiausia yra prezidento administracijos prerogatyva.

Kai Baltarusijos portalas „Naviny“ pabandė išsiaiškinti, ar kontrabandos grandinė prasidėjo nuo „skylėtos“ vidaus rinkos, grupė „Belgospischeprom“ pareiškė, kad jos pagamintas cigarečių kiekis daugiausia suvartojamas šalyje.

„Taikomos griežtos tabako gamybos vidaus rinkai, taip pat alkoholio gamybos kvotos. Visa kvota parduodama. Turime minimalias liekanas. Ši rinka yra labai griežtai reguliuojama ir kontroliuojama. Niekas neleis chuliganizmo vidaus rinkoje“, – „Naviny“ korespondentui tuomet sakė koncerno „Belgospischeprom“ pirmininko pirmasis pavaduotojas Igoris Šustovas.

Šiuo metu Baltarusijoje fiziniams asmenims negalima pirkti didelių partijų tiesiai iš gamyklų, reikia būti juridiniu asmeniu, atitinkančiu didmeninės prekybos akcizais apmokestinamomis prekėmis reikalavimus. Todėl dėl kontrabandos problemos dabar galima kaltinti būtent didmenininkus, dažnai susijusius su prezidento administracija, neapmuitinamomis parduotuvėmis arba mažmeninės prekybos tinklų savininkais. Ne veltui A. Lukašenka kadaise patikėjo Aleksejui Oleksinui vadovauti tabako pramonei. Svarbi visos šios kontrabandos schemos detalė – „Tabak-Invest“ savininkas Pavelas Topuzidis ilgą laiką valdė ne tik cigarečių fabriką, bet ir prekybos centrų bei mažų parduotuvių tinklą.

Didelė paklausa užsienyje: Lukašenka šaukia posėdį

2017 m. gruodį įvykęs posėdis dalyvaujant A. Lukašenkai neleido abejoti, kad cigarečių pramonė buvo svarstoma aukščiausiu politiniu lygmeniu. Iš tiesų buvo aptarta cigarečių gamybos plėtra, įskaitant bendro prekybos tinklo sukūrimą, apsvarstytas planas gerokai padidinti „Neman“ gamyklos pajėgumus – nuspręsta įrengti dar dvi linijas ir į kiekvieną iš jų investuoti po 10 mln. dolerių. Skelbta, kad oficiali konsultacijų su pramonės atstovais priežastis – didelė baltarusiškų cigarečių paklausa užsienyje. Visgi, išmanantiems statistiką kyla natūralus klausimas – kokia paklausa?

Kontrabandinių cigarečių, importuojamų iš Baltarusijos į aplinkinius užsienio šalių regionus, dalis yra daug didesnė už Rusijos vidurkį. Kantar TNS duomenimis, 2017 m. Briansko ir Smolensko regionuose šis rodiklis siekė 21 %, o Šiaurės Kaukaze baltarusiškos cigaretės jau užėmė 17 % rinkos. Tai Rusijos regionai, kuriuose Minske įsikūrusios bendrovės „Tabak-Invest“ pozicijos yra ypatingai stiprios.

Leidinys „Belarusians and Market“, išanalizavęs tabako fabrikų pajėgumus ir visą legalų ir nelegalų eksportą, apskaičiavo, kad 2020 m. eksportas į ES ir Rusiją sieks mažiausiai 690 mln. dolerių. EBPO duomenimis, oficialus cigarečių eksportas iš Baltarusijos sudaro tik kelis milijonus per metus, o Europos Sąjungoje beveik jokios baltarusiškos cigaretės nėra legaliai parduodamos apskritai.

Savo ruožtu KPMG tyrimas patvirtino, kad 2016 m. baltarusiškų kontrabandinių cigarečių dalis Latvijoje siekė 16,6 proc. viso suvartojimo, arba 407 mln. vienetų, o Lietuvoje – 14,5 proc., arba 485 mln. vienetų. Nuo 2007 m. į Latviją legaliai nieko nebuvo eksportuojama, išskyrus praėjusiais metais, kai Baltarusija oficialiai pristatė tabako gaminių už 10 tūkst. eurų.

Po jau minėto 2017 m. susitikimo Baltarusijos ministro pirmininko pavaduotojas Michailas Rusijus pažadėjo griežtai kontroliuoti privačių verslininkų įsileidimą į „tokias sritis“. Į klausimus dėl gamybos plėtros, M. Rusijus paaiškino, kad pastaruoju metu padidėjo baltarusiškų cigarečių paklausa užsienyje: gamyklos dirba visą parą, tačiau neįmanoma užtikrinti reikiamo cigarečių eksporto kiekio, nesusilpninant vidaus rinkos. Atkreiptinas dėmesys, kad net vietinėje žiniasklaidoje prasprūdo žinutės, jog nepastebėta jokių ženklų, rodančių cigarečių trūkumą vidaus rinkoje.

Keistas sutapimas: kaip tik tuo metu, kai duomenys apie baltarusiškų tabako gaminių gamybą ir eksportą nebebuvo viešai prieinami, atsirado labai daug ženklų, kad nelegali prekyba baltarusiškomis cigaretėmis užsienyje dar labiau išaugo. Tyrimų organizacijos „The Project Sun“ 2015 m. metinėje ataskaitoje Baltarusija jau buvo įvardyta kaip didžiausia tabako gaminių kontrabandininkė ES.

2020 m. birželio mėn. paskelbtame KPMG tyrime nurodoma, kad 2019 m. iš Baltarusijos į ES buvo neteisėtai įvežta 2,4 mlrd. cigarečių, t. y. iš viso 6,2 proc. visų nelegalių cigarečių ES.

Tokios konkurencijos kontekste kyla rimtas klausimas, kokį eksportą – legalų ar nelegalų – turi omenyje Baltarusijos vadovas A. Lukašenka, kuris sakė: „Neseniai į mane kreipėsi užsienio verslininkai, sakydami, kad mūsų įmonės nenori parduoti savo produkcijos eksportui. Net Europos Sąjungoje yra didelių nišų. Jie mums naudingi. Kodėl nenorime jų užpildyti? Nurodžiau patikrinti šią informaciją. Kalbame apie vieną iš svarbių biudžeto papildymo šaltinių. Todėl, jei yra paklausa, turėtume pardavinėti tabako gaminius. Jei neparduosime mes, parduos kiti. Rinkos bus užpildytos“.

Baltarusija puikiai tinka esamam valstybiniam verslo modeliui

Oficialios Baltarusijos valstybės pajamos iš tabako pramonės nėra žinomos.

Pavyzdžiui, buvęs finansų ministras Maksimas Jermolovičius 2019 m. pabaigoje teigė, kad pajamos iš įvairių mokesčių ir rinkliavų, taikomų cigarečių gamintojams, sudaro daugiau kaip 1,2 mlrd. Baltarusijos rublių (apie 420 mln. eurų), iš kurių daugiau kaip 800 mln. rublių (apie 280 mln. eurų) sudaro akcizai už tabako gaminius.

2019 m. gruodžio mėn. Eurazijos ekonominės tarybos (EEB) lygmeniu dėmesio sulaukė du konkretūs įvykiai tabako sektoriuje. Pirma, EEB valstybės narės pasirašė susitarimą iki 2024 m. sumažinti tabako gaminių akcizus visoje savo teritorijoje iki 35 eurų už tūkstantį cigarečių. 2020 m. gruodžio mėn. atitinkami akcizų tarifai Rusijoje buvo 29,6 euro, Kazachstane – 18,5 euro, o Baltarusijoje – 8,5 euro.

„Esami tarifų skirtumai yra pagrindinė priežastis, dėl kurios didėja nelegalių tabako gaminių srautas į Sąjungą“, – aiškiai ir trumpai pasakė Eurazijos ekonominės komisijos ekonomikos ir finansų ministras Timuras Žaksylykovas.

Antras svarbus 2019 m. gruodžio mėn. įvykis – A. Lukašenkos susitikimas dėl tabako pramonės efektyvumo, kuriame jis, neigdamas cigarečių kainų poveikį rūkymui, pareikalavo, kad jo šalis neleistų smarkiai didinti kainų šiame produktų segmente. Aiškindamas, kad cigarečių ir alkoholio kainos EEB yra daug didesnės nei Baltarusijoje, A. Lukašenka prognozavo, kad suvienodinus mokesčių įstatymus „tabako kainos gali gerokai išaugti“.

Nepaisant neigiamų alkoholio ir tabako vartojimo aspektų, A. Lukašenka aiškino, kad „tai yra rimtos mūsų biudžeto sudedamosios dalys, todėl čia negalima daryti jokių žingsnių į šalį“.

„Jei kas nors šiandien pasiūlys schemą, kaip dirbti tabako gaminių gamybos ir pardavimo srityje, ji bus nedelsiant įgyvendinta. Tačiau principas tas pats: jie turėtų būti pelningesni už dabartinę schemą“, – jau seniai sakė A. Lukašenka, kuris tapo tikru oligarchu-kontrabandininku, nelegalius srautus pavertusiu savo šalies ekonomikos ašimi.

Dabartinė schema akivaizdi: dėl mažų kainų ir mažų akcizų bei sienų uždarymo Baltarusija tapo nelegalių EEB ir ES rinkų lydere. Sunku sugalvoti geresnę schemą. Ypač todėl, kad ją nepaliaujamai remia valstybinė gamykla „Neman“ ir privati, bet Minsko režimui artima Topuzidžio bendrovė „Tabak-Invest“.