aA
Nuo kitų metų Latvijoje du tos pačios lyties asmenys, palaikantys artimus santykius, turintys bendrą namų ūkį, tačiau nesantys pirmosios eilės giminaičiai arba sutuoktiniai, ir norintys prisiimti atsakomybę rūpintis vienas kitu, galės pas notarą sudaryti partnerystę.
Latvijoje įteisinta partnerystė
© Shutterstock

Latvijos parlamentui prireikė beveik ketvirčio amžiaus, kol partnerystės įstatymas buvo pagaliau priimtas.

Ketvirtadienį, lapkričio 9 dieną, pritarus 53 deputatams, parlamentas patvirtino aštuonių įstatymų pataisas, kuriomis Latvijoje įsigalios nauja juridinė santykių forma – partnerystė.

Per 24 metus Latvijos parlamentas ne vieną kartą svarstė įstatymo projektų, numatančių partnerystės įteisinimą, tačiau niekada svarstymai nebuvo pasiekę balsavimo etapo. Šį kartą ledai pagaliau pajudėjo.

Pagrindinė priežastis, kodėl partnerystės įstatymas Latvijoje nebuvo priimtas taip ilgai – daugumos šalies parlamentų nuogąstavimai, kad tradicinių konservatyvių vertybių rinkėjai pasipiktins sprendimu, uždegančių žalią šviesą netradicinės seksualinės orientacijos asmenų santykių įteisinimui, rašo Delfi.lv.

Įstatymų pakeitimai įsigalios 2024 metų liepos 1 dieną, pranešė Latvijos visuomeninis transliuotojas LSM.

Parlamento balsavimai rodo, kad vidutiniškai 35–40 deputatų buvo prieš šias įstatymų pataisas – visos opozicinės politinės jėgos.

Šį įstatymų paketą Saeima priėmė praėjus trejiems metams po Konstitucinio Teismo (KT) sprendimo, kuriame pabrėžiama valstybės pareiga apsaugoti tos pačios lyties partnerių šeimas.

Partnerystės įstatymo esmė


Naujosiose Latvijos partnerystės įstatymų nuostatose numatyta, kad du suaugę asmenys, kuriuos sieja artimi asmeniniai santykiai, kurie turi bendrą ūkį ir ketina juo rūpintis, prižiūrėti ir remti vienas kitą, galės sudaryti partnerystę notarine sutartimi.

Susituokę asmenys, giminaičiai, broliai, seserys, pusseserės, pusbroliai ir pusseserės negalės sudaryti partnerystės. Duomenys apie partnerystės sudarymą ir pasibaigimą bus įrašomi į fizinių asmenų registrą.

Sudarius partnerystę, vienas partneris turės teisę priimti sprendimus, susijusius su kito partnerio gydymu, jeigu jis ar ji negali savimi pasirūpinti ar laisvai išreikšti savo valios, taip pat gauti informaciją apie partnerį iš gydymo įstaigų. Pakeitimai taip pat leis partneriams gauti socialines garantijas.

Partneryste nesiekiama pakeisti santuokos ar prilygti jai.

Nors įstatyme teigiama, kad partnerystė nėra tapati santuokai, opozicijos parlamentarai ne kartą pavadino šį reguliavimą surogatu, „santuokos plagiatu“, „santuokos interpretacija“, „santuokos klonu“ ir bandymu apeiti Konstitucijos nuostatą, kad santuoka yra vyro ir moters sąjunga, taip pat pirmuoju žingsniu siekiant leisti tos pačios lyties poroms įsivaikinti vaikus.

Opozicijos parlamento nariai pabrėžė, kad reglamentu siekiama būtent įteisinti tos pačios lyties asmenų santykius.

Dar prieš svarstant visų įstatymų pataisas opozicija paskelbė, kad prašys prezidento stabdyti jų įsigaliojimą, kad galėtų surinkti parašus atitinkamam referendumui inicijuoti.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(108 žmonės įvertino)
2.9722

Top naujienos

Išreiškė norą rinkimuose balsuoti nuo 16 metų: įvardijo ir didžiausią tokio sumanymo grėsmę (3)

Kitais metais vyksiantys net treji rinkimai vėl atskleidžia opią problemą – jaunimas prie...

Netikėtai sustiprėjęs zlotas euro atžvilgiu – ką tai reiškia vykstantiems apsipirkti lietuviams?

Lenkijos politinėje erdvėje vykstant svarbiems pokyčiams į tai sureagavo ir šalies valiuta....

Apie gyvybės langelyje paliktą mergaitę – naujos detalės: specialistai įvardijo, kad mažylė labai išgyvena paaiškėjo tikslus vaiko amžius (5)

Gyvybės langelyje sekmadienį paliktai mergaitei dar nėra dvejų metų, tačiau mažylė jau daug...

Karo ekspertai: Putinas pasiuntė labai aiškią žinią (12)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „ Locked N‘ Loaded “ ekspertai mano, kad dėl...

Lenkijos Seimas premjeru išrinko Tuską

Lenkijos Seimas išrinko Donaldą Tuską premjeru. Jo kandidatūrą į vyriausybės vadovo postą...

Jautrusis dainius Jamesas Bluntas — profesionalus karys, vaikystėje mokęsis internatinėje mokykloje

„Paskutinį mano patiekalą sudarytų „buffalo” vištų sparneliai užkandžiui, o pagrindiniam...

Kūčių stalo karaliene silkę vadiname ne veltui: turbūt nežinojote, kiek naudingų savybių ji turi + 3 šventiniai receptai

Silkė ne veltui vadinama Kūčių stalo karaliene – ji lengvai prieinama, gardi, paprastai...

„Nedovanotina klaida“: Macronui – kritikos strėlės ne tik iš oponentų (3)

Į Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną – kritikos strėlės ne tik iš oponentų, bet ir...

Šeštą dieną nepavyksta susisiekti su Navalnu kolonijoje jo esą nebėra (9)

Rusijos opozicionieriaus Aleksejaus Navalno advokatams pranešta, kad A. Navalno nebėra pataisos...