aA
Pražūtingų sprogdinimų virtinės Šri Lankoje aukų padaugėjo iki 310, praeitą naktį mirus keliems sužeistiesiems, antradienį pranešė vienas policijos atstovas.
Šri Lankoje driogstelėjo virtinė sprogimų
© Reuters / Scanpix

Atstovo Ruwano Gunasekeros pranešime sakoma, kad per mirtininkų sprogdintojų išpuolius dar apie 500 buvo sužeista.

Jis pridūrė, kad šiuo metu 40 asmenų yra suimti dėl šių atakų. Šri Lankos vyriausybė dėl sprogdinimų kaltina anksčiau buvusią mažai žinomą vietinę islamistų grupuotę „National Thowheeth Jama'ath“ (NTJ).

Šri Lanka anksti antradienį nuščiuvo, trimis tylos minutėmis pagerbdama 310 žmonių, žuvusių per virtinę mirtininkų sprogdintojų išpuolių.

Šalies vėliavos buvo nuleistos iki pusės stiebo, o žmonės nulenkė galvas tylėdami 8 val. 30 min. vietos (6 val. Lietuvos) laiku – tuo pat metu, kai sekmadienį buvo įvykdyta pirmoji iš šešių atakų.

Vyriausybė antradienį paskelbė gedulo diena. Ant visų vyriausybinių pastatų vėliavos bus nuleistos iki pusės stiebo, neveiks alkoholio parduotuvės, o radijas ir televizija transliuos tik gedulingą muziką.

Prie Šv. Antano bažnyčios Kolombe, kur sekmadienio rytą susisprogdino pirmasis mirtininkas, kelios dešimtys žmonių laikė uždegtas žvakes ir tyliai meldėsi suglaudę delnus, užsimerkę.

Kai kuriems sunkiai sekėsi sulaikyti ašaras. Pasibaigus trims tylos minutėms minia pradėjo garsiai melstis.

Tuojau po šio pagerbimo vienas policijos atstovas pranešė, kad aukų skaičius nuo 290 išaugo iki 310, praeitą naktį mirus keliems sužeistiesiems.

Dėl mirtininkų įvykdytų sprogdinimų buvo areštuoti 40 žmonių.

Tai daugiausiai aukų pareikalavusios atakos nuo tada, kai prieš dešimtmetį baigėsi Šri Lankos pilietinis karas. Šios atakos taip pat yra kruviniausias istorijoje išpuolis prieš nedidelę šalies krikščionių mažumą, sudarančią vos 7 proc. iš 21 mln. Šri Lankos gyventojų.

Tyrėjai šiuo metu aiškinasi, ar vietos islamistų grupuotė „National Thowheeth Jama'ath“ (NTJ), įtariama Velykų sekmadienį surengusi virtinę sprogdinimų, sulaukė „tarptautinės paramos“, sakė kabineto ministras ir vyriausybės atstovas spaudai Rajitha Senaratne.

Jis pridūrė, jog negali būti, kad tokia „maža grupuotė“ būtų galėjusi pati įvykdyti taip gerai koordinuotas mirtininkų atakas.

Prezidentas Maithripala Sirisena sakė, jog esama žvalgybinės informacijos, kad „už vietos teroristų“ stovi „tarptautinės teroristinės organizacijos“. Jis pridūrė, jog bus prašoma užsienio pagalbos tyrimui atlikti.

Vidurnaktį (pirmadienį 21 val. 30 min. Lietuvos laiku) įsigaliojo nepaprastoji padėtis, o policijai ir kariškiams buvo suteikti specialūs įgaliojimai kovotojų atakoms atremti. Įtariamieji gali būti sulaikomi be teismo sankcijos.

Antrą naktį iš eilės buvo įvesta komendanto valanda, tačiau išaušus ji buvo atšaukta.

Pareigūnai taip pat aiškinasi, kodėl nebuvo imtasi papildomų atsargumo priemonių, kai balandžio 11 dieną Šri Lankos policija įspėjo, jog viena „užsienio žvalgybos agentūra“ pranešė, kad NTJ planuoja mirtininkų atakas prieš bažnyčias.

M. Senaratne sakė, kad apie įspėjimą nebuvo informuotas nei ministras pirmininkas Ranilas Wickremesinghe, nei joks kitas aukščiausio rango ministras.

Didžiulė įtampa

Šalyje toliau tvyro didžiulė įtampa ir taikomos griežtos saugumo priemonės, pirmadienį policijai aptikus bombą netoli vienos iš Velykų sekmadienį atakuotų bažnyčių. Bomba sprogo policijai nespėjus jos neutralizuoti. Sprogimas buvo galingas, laimei, žmonės per jį nenukentėjo.

Kolombo autobusų stotyje policija taip pat aptiko 87 bombų detonatorius.

Tuo tarpu ima aiškėti daugiau detalių apie užsieniečius, žuvusius per sprogdinimus.

Jungtinės Valstijos pranešė, kad žuvo mažiausia keturi amerikiečiai, tarp jų vienas vaikas. Nyderlandai informavo, kad atakos pareikalavo trijų olandų gyvybių.

Per atakas žuvo trys Danijos milijardieriaus Anderso Holcho Povlseno vaikai, patvirtino jam priklausančios prekybos drabužiais įmonių grupės „Bestseller“ atstovas.

Taip pat skelbiama, kad žuvo aštuoni britai, tiek pat indų, tarp aukų yra Turkijos, Australijos, Japonijos, Prancūzijos ir Portugalijos piliečių.

Mirtininkai smogė trims prabangiems Kolombo viešbučiams, kuriuose apsistodavo daug turistų iš užsienio – „Cinnamon Grand“, „Shangri-La“ ir „Kingsbury“, taip pat trims bažnyčioms: dviem Kolombo regione ir vienai – rytiniame Batikaloa mieste.

Dar du sprogimai driokstelėjo saugumo pajėgoms ieškant įtariamųjų.

Interpolas pranešė siunčiąs į Šri Lanką tyrėjų ir ekspertų komandą. Tuo tarpu JAV Valstybės departamentas įspėjo apie galimas naujas atakas.

Pilietinio karo prisiminimai

Šri Lanką ne vieną dešimtmetį draskė etninė ir religinė nesantaika. Po beveik keturis dešimtmečius trukusio konflikto su tamilų sukilėliais pastaraisiais metais šalyje smarkiai padaugėjo susirėmimų tarp gyventojų daugumą sudarančių budistų ir musulmonų.

Antradienį bus laidojamos pirmosios sekmadienio atakų aukos.

Į Šv. Sebastijono bažnyčią vienas po kito buvo nešami karstai su žuvusiaisiais ir aukojamos gedulingos mišios, o kiek vėliau turi prasidėti bendra atsisveikinimo ceremonija.

„Aukų labai daug, todėl vienu metu negalime sutalpinti visų karstų“, – naujienų agentūrai AFP sakė Kolombo vyskupas augziliaras Anthony Jayakody.

Atakos išprovokavo didžiulę pasipiktinimo bangą Šri Lankoje ir užsienyje.

Dvi pagrindinės Šri Lankos musulmonų organizacijos išplatino pareiškimus, smerkiančius sekmadienio atakas, o Ceilono ulemų (islamo teisės ir teologijos žinovų) aukščiausioji taryba (All Ceylon Jamiyyathuul Ulama, ACJU) paragino „skirti griežčiausią bausmę kiekvienam, prisidėjusiam prie šių bailių aktų“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.5714

Top naujienos

Pro serbų palengvėjimo atodūsius – lietuvių abejonės dėl „nelegalaus“ varžovų įvarčio (4)

Metų laikai keičiasi, o Lietuvos rinktinės taškų aruodas išlieka toks pat tuščias lyg...

Ekspertas: toks Trumpo požiūris turėtų kelti nerimą ir Lietuvai (294)

„Visa tai kelia labai daug rimtų klausimų dėl NATO kaip Aljanso darnos ir dėl to, kiek dar...

Dėl storo debesų sluoksnio šiluma mažės (4)

Artimiausią parą Lietuvos orus lems aukštesnio slėgio laukas. Naktis numatoma nepastoviai...

Nužudytas 22-omis bausmėmis iki gyvos galvos nuteistas pedofilas: tvirkino 200 vaikų, vaizdus platino internete (6)

2016 m. Richardui Huckle‘ui buvo skirta 22 laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės už 200...

Naktiniame bare apsvaiginta mergina kreipėsi į kaunietes: būkite atsargios (95)

Portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė istorija apie neseniai viename Kauno naktiniame...

„Partizan“ strategas piktai reagavo į klausimą apie Landale'ą: nematau prasmės apie jį kalbėti (3)

Belgrado „Partizan“ į Vilnių atvyko su buvusiu vietos publikos numylėtiniu Artiomu...

Priežastys, dėl kurių sutuoktinį gali nustoti dominti seksas (30)

Romantiški įsimylėjėliai ir ką tik susituokę žmonės varsto vieni kitus aistringais...

Etatinio savo skriaudiko nesulaikę lietuviai liko be taškų ir paskutinėse namų rungtynėse (110)

Europos čempionato atrankoje B grupėje Lietuvos futbolo rinktinė pirmadienį vakare namuose...

Po garsiausias Balkanų šalies vietas keliavę lietuviai patarė, kur nevykti silpnesnių nervų žmonėms (22)

Prieš kelionę į Bosniją kažkur skaičiau, kad nepaisant šalies gamtos grožio, įdomiausias jos...