aA
Dėl reisinio lėktuvo MH17 numušimo Ukraina yra pareiškusi Rusijai ieškinį, kurį nagrinėja Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO)Tarptautinis Teisingumo Teismas, primena „Forbes“ apžvalgininkas Paulas Roderickas Gregory.
Kremlius keičia dūdelę: pateikė naują MH17 katastrofos argumentą
© AFP/Scanpix

Su MH17 katastrofa susijusi byla nagrinėjama pagal Konvencijos dėl terorizmo finansavimo 2.1.b straipsnį. Ši konvencija draudžia „bet kokius veiksmus, kurių tikslas – sukelti mirtį arba rimtus kūno sužalojimus civiliams arba bet kuriems kitiems asmenims, tiesiogiai nedalyvaujantiems kovos veiksmuose ginkluoto konflikto aplinkybėmis“.

Ukraina apkaltino Rusiją dėl raketų žemė–oras tiekimo. Būtent tokia raketa 2014 m. liepos 17 d. ir buvo numuštas reisinis lėktuvas MH17.

Rusijos gynyba Tarptautinio Teisingumo Teisme rūpinasi advokatas iš Londono Samuelis Wordsworthas. Jis tikina, kad teismui nepateikta absoliučiai jokių įrodymų, kad Rusija tiekė kuriai nors šaliai ginklus, žinodama arba numanydama, kad tie ginklai bus panaudoti civilinės paskirties lėktuvui numušti, kaip kad turėtų būti, kad ieškinys atitiktų minėtą 2.1.b straipsnį.

Anot S. Wordsworto, ta šalis, kuri, kaip tvirtinama, būtų pristačiusi raketų kompleksą „Buk“, būtų dariusi tai reaguodama į Ukrainos karinių orlaivių įvykdytus ginkluotus išpuolius. Advokatas perša išvadą, kad ginklų tiekėjo tikslas neturėjo nieko bendro su keleivinio lėktuvo numušimu. Viskas, ko jis galėjo siekti, – tai užkirsti kelią Ukrainos karo lėktuvų agresijai.

Kremlius keičia dūdelę: pateikė naują MH17 katastrofos argumentą
© AP/Scanpix

Ekspertai laikosi nuomonės, kad teismas greičiausiai atsižvelgs į įtikinamus argumentus dėl užmačių ar kėslų nebuvimo. Bėda tik ta, kad šie argumentai griauna pirminę standartinę Kremliaus pateiktą versiją, būtent – tvirtinimą, kad Ukraina sąmoningai numušė MH17, kad vėliau galėtų suversti kaltę Rusijai.

„Forbes“ publikacijos autorius mano, kad Maskva bent JTO Tarptautiniame Teisingumo Teisme, kuriame tokia aplinkybė kaip kėslai ar tikslai laikoma kone rimčiausiu argumentu, nutarė netiesiogiai pripažinti, jog Rusija iš tiesų pristatė MH17 numušusią raketą. Rusija ir toliau atsisako pripažinti, kad raketa buvo paleista jos pačios iniciatyva, nors Nyderlandų vadovaujamos Jungtinės tyrėjų komandos, taip pat nepriklausomų „Bellingcat“ tinklo tyrėjų surinkti įrodymai jau nekelia jokių abejonių.

Ekspertai laikosi nuomonės, kad teismas greičiausiai atsižvelgs į įtikinamus argumentus dėl užmačių ar kėslų nebuvimo. Bėda tik ta, kad šie argumentai griauna pirminę standartinę Kremliaus pateiktą versiją, būtent – tvirtinimą, kad Ukraina sąmoningai numušė MH17, kad vėliau galėtų suversti kaltę Rusijai.

Įsidėmėtina, kad pats Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nebandė neigti, jog MH17 buvo numuštas rusiška raketa. Per pirmąjį oficialų kreipimąsi 2014 m. liepos 18 d. V. Putinas pasakė: „Noriu pabrėžti, kad tragedijos būtų pavykę išvengti, jei šioje šalyje būtų įsivyravus taika ir bent jau nebūtų atnaujinti kovos veiksmai pietrytinėje Ukrainos dalyje. Atsakomybę dėl įvykusios kraupios tragedijos, be jokios abejonės, turi prisiimti ta valstybė, kurios teritorija įvyko ši tragedija.“

Kremlius keičia dūdelę: pateikė naują MH17 katastrofos argumentą
© Reuters/Scanpix

Po MH17 katastrofos V. Putino propagandos aparatas paskelbė begalę sąmokslo teorijų. Rusijos piliečiai iki šiol tiki, kad nekaltų MH17 keleivių žūtis – Vakaruose rezgamų sąmokslų padarinys. Tačiau Vakaruose žmonės instinktyviai nujaučia tiesą. Vakariečiai tikrai žino, kad MH17 numušė Rusijos remiami separatistai, rašo „Forbes“ apžvalgininkas.

Kyla klausimas, kodėl po dvejų su puse metų V. Putinas veikiausiai nutarė pripažinti, kad MH17 buvo numuštas per nedovanotiną klaidą, ir neneigti, kad raketa, kuria lėktuvas buvo numuštas, pristatyta iš Rusijos. Galbūt jis tikisi, kad teismui nagrinėjant bylą (procesas, beje, gali trukti ketverius metus ar net ilgiau), lemiamas vaidmuo atiteks konkretiems tikslams ar užmačioms.

Gali būti, kad V. Putinas supranta, jog jo tvirtinimai, kad Rytų Ukrainoje nėra Rusijos karių, skamba mažų mažiausiai neįtikinamai. Pagaliau, gali būti, kad V. Putinas tiesiog mąsto, kaip pagaliau pabaigti istoriją, susijusią su MH17 katastrofa. Juk pasaulis įsitikinęs, kad kaltininkas – Rusija, Jungtinių tyrėjų komandos vykdomas tyrimas artėja prie pabaigos, įrodymų vis daugėja, o nukentėjusieji darosi vis labiau įtūžę.

Viena vertus, siekį susitarti dėl finansinės kompensacijos ir atsiprašymą veikiausiai būtų galima paaiškinti kaip sankcijų mažinimo link vedančią taktiką. Kita vertus, V. Putinas turėtų nepamiršti ir Rusijos piliečių reakcijos, supratus, kad jiems buvo meluojama. Jei V. Putinas pasiryš prisipažinti ir už viską sumokėti, vadinasi, jis įsitikinęs, kad tvirtos jo valdžios, kuriai besąlygiškai paklūsta visa šalis, negali susilpninti net smerktinas MH17 numušimo atvejis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nemokami antikūnų testai daromi ne visiems ir ne visur: vietų skaičius ribotas siūlo vertinti pagal du kriterijus

Nuo trečiadienio gyventojai vieną antikūnų testą gali atlikti nemokamai.

Po Puteikio istorijos su taromatu žmonės jam veža butelius: tai yra sukčiavimas pildoma (23)

Buvęs Seimo narys Naglis Puteikis ir parlamentaras Petras Gražulis ketvirtadienį Seime surengė...

Sėkminga pareigūnų operacija Kaune: itin didelis kiekis narkotikų, kurie turėjo patekti kaliniams į įkalinimo įstaigas

Po ilgalaikio tyrimo Kalėjimų departamento Kriminalinės žvalgybos pareigūnai sulaikė ir...

Sparčiai blogėjant situacijai SAM pateikė naujausias rekomendacijas šventiniam laikotarpiui (37)

Artėjantis šventinis laikotarpis daugeliui reiškia dažnesnius susitikimus su artimaisiais,...

Pietų Afrika parodė, kokiu greičiu plinta omikron

Pietų Afrikoje per dieną padvigubėjo naujų koronaviruso atvejų skaičius. Trečiadienį pranešta...

„Litgrid“ ieško daugiau kaip 20 naujų darbuotojų – siūloma ir itin reta darbo pozicija (19)

Daugiausia darbo pasiūlymų yra projektų vadovams, duomenų analitikams ir inžinieriams .

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Naujųjų metų sutikimas užsienyje: ar tik rizikuojantys gers šampaną?

„Delfi“ portale lapkričio 23-26 dienomis įvyko nemokama asmeninių finansų konferencija „Mano...

Putinas iškėlė reikalavimą NATO papildyta (126)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareikalavo, kad NATO nutrauktų savo plėtrą į Rytus....

Navicko komandoje netikėtos permainos – traukiasi vienas iš viceministrų

Ketvirtadienį žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko komandą pasiekė permainos – iš komandos...

Buvusio Lietuvos diplomatijos vadovo analizėje – kontroversiškos įžvalgos: ar stumiame Minską į Maskvos glėbį (109)

Buvęs užsienio reikalų ministras, ambasadorius Vygaudas Ušackas perspėjo, kad tik sankcijomis...