Rusija penktadienį paskelbė, kad išsiunčia Vokietijos, Lenkijos ir Švedijos diplomatus dėl „dalyvavimo neteisėtuose mitinguose“ Maskvoje ir Sankt Peterburge, kai tuo metu Maskvoje vyko J. Borrellio ir Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo susitikimas.

Pasak Kremliaus atstovo Dmitrijaus Peskovo, trijų užsienio diplomatų paskelbimas nepageidaujamais asmenimis „buvo kai kurių diplomatinių atstovybių Maskvoje veiksmų nelegalių riaušių fone pasekmė“.

Jis pridūrė, kad Rusija „aiškiai parodė, kad neketina to toleruoti“.

Sausį du savaitgalius iš eilės dešimtys tūkstančių rusų protestavo prie prezidento Vladimiro Putino valdymą ir reikalavo paleisti opozicijos lyderį Aleksejų Navalną – geriausiai žinomą prezidento V. Putino kritiką, kuris praėjusią savaitę buvo nuteistas beveik trejų metų laisvės atėmimo bausme.

J. Borrellis teigė, kad apie sprendimą išsiųsti diplomatus sužinojo susitikimo su S. Lavrovu metu ir griežtai pasmerkė šį sprendimą.

Iš pradžių J. Borrelis teigė, kad nėra skubių planų įvesti naujas sankcijas Rusijai, bet po vizito Maskvoje politikas pakeitė poziciją ir pareiškė, kad Rusija atmeta konstruktyvų dialogą su ES ir Europa turi „padaryti išvadas“, įskaitant galimas naujas sankcijas.

„Rusija buvo ir tebėra suinteresuota atgaivinti Maskvos ir Briuselio santykius“, – pirmadienį tvirtino D. Peskovas.

Kiek anksčiau pirmadienį šalies Užsienio reikalų ministerijos atstovas Rusijos naujienų agentūroms sakė, kad Rusija „nustebo“ sužinojusi J. Borrellio komentarus, nes jie „smarkiai skyrėsi“ nuo jo pareiškimų per spaudos konferenciją Maskvoje.

Sergejus Lavrovas, Josepas Borrellis

J. Borrellis sugriežtino toną

Kritikos dėl vizito Rusijoje sulaukęs Europos Sąjungos diplomatijos vadovas J. Borrellis sekmadienio vakarą pakeitė toną ir paskelbė griežtesnę poziciją Maskvos atžvilgiu, užsimindamas apie galimas sankcijas.

Savo tinklaraščio įraše ispanų diplomatas pripažino, kad Rusija savo elgesiu per jo vizitą parodė nenorinti konstruktyvesnio dialogo su Europos Sąjunga.

„Agresyviai surežisuota spaudos konferencija ir trijų ES diplomatų išsiuntimas per mano vizitą rodo, kad Rusijos valdžia nenorėjo pasinaudoti šia galimybe turėti konstruktyvesnį dialogą su ES“, – parašė J. Borrellis.

Jis pripažino, kad apie trijų ES diplomatų išsiuntimą iš Maskvos sužinojo iš socialinės žiniasklaidos susitikimo su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu pačioje pabaigoje.

„Kaip ES mes turėsime padaryti išvadas, atidžiai įvertinti, kokia kryptimi vystyti santykius su Rusija ir veikti vieningai ir ryžtingai“, – teigė diplomatas.

„Aptarsime šiuos klausimus su kolegomis ES užsienio reikalų ministrais. Kaip visada, dėl tolimesnių žingsnių turės nuspręsti valstybės narės ir taip, tai gali apimti sankcijas. Šiuo atžvilgiu turime papildomą įrankį neseniai priimto ES žmogaus teisių sankcijų režimo dėka“, – teigė J. Borrellis.

J. Borrelis į Maskvą vyko nepaisant Lenkijos ir Baltijos šalių raginimo to nedaryti, išaugus įtampai dėl Kremliaus kritiko A. Navalno įkalinimo.

Kritikos banga dar išaugo dėl vizito eigos. Būtent jo metu Maskva išsiuntė Lenkijos, Vokietijos ir Švedijos diplomatus, apkaltinusi juos dalyvavus A. Navalno šalininkų protestuose.

J. Borrelis taip pat sulaukė kritikos dėl savo elgesio per spaudos konferenciją su S. Lavrovu, kai Rusijos žurnalisto paklaustas apie Kubą jis kritikavo Jungtines Valstijas, nereagavo į S. Lavrovo pastabas, esą ES yra nepatikimas partneris, ir pareiškė, kad nė viena ES šalis nesiūlo įvesti sankcijų Rusijai.

Kurį laiką po vizito J. Borrellis dar gynė savo strategiją, sakydamas, kad diplomatiniai kanalai turi būti atviri, tačiau jo laikyseną savaitgalį griežtai kritikavo ne tik politiniai oponentai, bet ir Europos spauda.

„Nieko nepasiekta, nepasinaudota galimybėmis, reputacija supurtyta. Prarasti trys diplomatai“, – tviteryje parašė Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

„Rusija pažemino Borrelį Maskvoje“, – skelbė Briuselio internetinio dienraščio „EUobserver“ antraštė.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (551)