aA
Sausio 13-osios vakarą Gdanske, praėjus kelioms minutėms po to, kai miesto meras Pawelas Adamowiczius pasakė šventinę kalbą ir visi laukė fejerverkų bei lazerių šou, ant scenos atbėgo vyriškis su peiliu ir keliskart bedė merui į širdį.

Užpuolikas dar apie minutę stovėjo ant scenos drauge su pasimetusiais koncerto dalyviais, tarp kurių buvo ir vaikų. „Sveiki! Sveiki! Mano vardas – Stefanas. Aš buvau neteisingai apkaltintas ir sėdėjau kalėjime, o „Pilietinė platforma“ mane kankino. Štai kodėl Adamowiczius mirs“, – išplėšęs iš kažkieno rankų mikrofoną, tūkstantinei miniai pareiškė užpuolikas. Tik tuomet ant scenos atbėgo apsaugininkai ir parbloškė žmogų su peiliu.

„Mes pagalvojome, kad galbūt kažkam iš organizatorių ant scenos pasidarė bloga – niekas net įsivaizduoti negalėjo, kad įvyko išpuolis prieš miesto merą. Renginio vedėjai nieko nepaaiškino, tik paskelbė: koncertas baigtas, visų prašome skirstytis, viso gero“, – hromadske.ua pasakojo koncerte dalyvavusi Olga Borkowska. Moters balsas dreba.

„Stovėjau kiek tolėliau nuo scenos. Likus kelioms sekundėms iki mūsų lauktų fejerverkų visi išsitraukė telefonus, kad galėtų juos užfiksuoti. Tačiau... Ant scenos prasidėjo sumaištis. O po to vedėjai paprašė kuo greičiau atlaisvinti kelią greitosios pagalbos automobiliui, pasakė, kad dabar svarbi kiekviena sekundė“, – prisiminė renginio žiūrovė.

Incidento vaizdo įrašuose matyti, kaip užpuolikas, anot policijos, turėjęs žiniasklaidos darbuotojo kortelę, įsiveržė ant scenos ir puolė P. Adamowiczių, kai šis kartu su kitais stovėjo mojuodamas šaltosiomis ugnelėmis renginiui baigiantis.

Keliskart smogęs merui peiliu vyras atsigręžė į minią ir triumfuodamas iškėlė rankas, bet apsaugininkai greitai jį parbloškė ant žemės ir suėmė.

Džinsai, tamsi striukė, ryški kepurė. Gdansko merą nužudė 27-erių Gdansko gyventojas Stefanas Wilmontas.

Gruodį jis išėjo iš kalėjimo, kur už ginkluotą keturių bankų apiplėšimą prasėdėjo penkerius su puse metų. Jis domėjosi kariniais dalykais, o ankstesnius nusikaltimus, kaip pats teisme prisipažino 2014 metais, kruopščiai planavo: į pagalbą pasitelkęs „Google Street View“, išsirinko vietas, kuriose mažai žmonių, o netoliese yra taksi stovėjimo vietos – kad dingtų iš nusikaltimo vietos, jis naudojosi šia transporto priemone.

Prieš kiekvieną banko apiplėšimą jis pirkdavo naujus drabužius, kuriuos įvykdęs nusikaltimą išmesdavo į skirtingas šiukšliadėžes.

Panašu, kad Gdansko mero nužudymą S. Wilmontas taip pat labai kruopščiai planavo. Kad apeitų apsaugą, jis, kaip manoma, padirbo žurnalisto akreditacijos kortelę.

S. Wilmontas tyčia pasirinko akimirką, kai visi buvo įjungę telefono kameras – žmonės buvo pasiruošę fotografuoti ar filmuoti šviesų šou. Jis žinojo, kada ir iš kurios pusės pakilti ant scenos.

Užpuolikas po išpuolio bėgti nesirengė. Jis stovėjo ant scenos ir laukė, kol prie jo pribėgs apsaugos darbuotojai.

Prokurorai 27 metų suimtajam pateikė kaltinimus nužudymu. Pasak jų, vyras neprisipažino įvykdęs nusikaltimą, bet bus atliktas psichologinis įvertinimas, iškilus „abejonių dėl jo sveiko proto“. Jeigu kaltinamasis būtų nuteistas, jam gali būti skirtas laisvės atėmimas iki gyvos galvos.

Atakos vaizdo įraše, paskelbtame per „YouTube“, matyti, kad mikrofoną sugriebęs užpuolikas nuo scenos šaukė buvęs be kaltės įkalintas, kai šaliai vadovavo liberalios partijos „Pilietinė platforma“ (PO), kuriai anksčiau priklausė Gdansko meras, vyriausybė. Jis tvirtino, kad patyrė kankinimų.

Vienas įvykio liudininkas sakė televizijai TVN, kad vyras atrodė „džiūgaujantis dėl to, ką padarė“.

„Renginyje buvo apsaugos darbuotojų, žinoma, jei 20-mečius vaikinus su šviesą atspindinčiomis liemenėmis galima vadinti apsaugininkais“, – pasakoja dar viena įvykio liudininkė Alisa Mankiewicz.

„Mano manymu, apsauga galėjo būti žymiai geresnė, nesijaučiau ten visiškai saugi“, – tvirtina moteris.

„Įeinant tikrino visų rankines ir kuprines, tačiau iš to jokios naudos nebuvo. Apsaugininkai sureagavo per vėlai. Kai tai nutiko, mačiau jų veidus. Susidarė įspūdis, kad jie baiminosi prieiti prie žmogaus su peiliu rankoje“, – pasakoja O. Borkowska.

Už renginio saugumą atsakinga apsaugos kompanija situaciją komentuoti atsisakė.

Mero žmona išpuolio metu lankėsi JAV. Sužinojusi kraupią žinią ji skubiai nusprendė grįžti namo į Lenkiją – jai parskraidinti pasiųstas valstybinis lėktuvas. Visgi gyvo vyro jai pamatyti jau nebeteko.

Fondo vadovas atsistatydino

Labdaros fondo „Didysis šventinės pagalbos orkestras“ vadovas ir steigėjas Jerzy`is Owsiakas nusprendė atsistatydinti po to, kai per fondo renginį buvo mirtinai sužeistas Gdansko meras Pawelas Adamowiczius. Jis tai pranešė pirmadienį per spaudos konferenciją.

„Tai tragiška situacija, – sakė J. Owsiakas. – Gyvybė buvo prarasta per finalinį mūsų fondo renginį“. „Aš traukiuosi iš fondo vadovo posto“, – pridūrė jis. Anot J. Owsiako, tokiu sprendimu jis nori prisidėti prie to, kad toliau gyvuotų „orkestras“, kuris pastarosiomis valandomis tapo kritikos ir kaltinimų dėl miesto vadovo žūties objektu.

Šiais metais „Didysis šventinės pagalbos orkestras“ buvo surengtas jau 27-ąjį kartą. Kasmet sausio pradžioje vieną sekmadienį jaunuoliai siūlo praeiviams aukoti labdarai. Visi aukojusieji gauna lipduką su organizacijos simboliu – raudona širdimi. Aukoti galima ne tik į savanorių taupykles, bet ir kitais būdais – banko pervedimais, telefono skambučiais, tam tikrų prekių pirkimu.

Pirmoji tokia akcija įvyko 1993 metų sausio 3 d. Per daugiau kaip 25 gyvavimo metus fondas surinko apie 1 milijardą zlotų (235 milijonai eurų) Lenkijos medicinai remti.

Gdansko meras P. Adamowiczius sekmadienį dalyvavo baigiamajame fondo koncerte. Pasakęs kalbą miesto vadovas stovėjo scenoje, kai į ją įsiveržė 27 metų vyras ir kelis kartus smogė jam peiliu. Sunkiai sužeistas meras buvo nugabentas į ligoninę, bet medikams nepavyko jo išgelbėti.

53 metų P. Adamowiczius ėjo Gdansko mero pareigas nuo 1998 metų. Anksčiau jis priklausė Piliečių platformos partijai, kuri dabar yra didžiausia opozicinė jėga šalyje. 2018 metais rinkimuose į vietos valdžios organus P. Adamowiczius atstovavo savo paties asociacijai „Viskas Gdanskui“ ir nugalėjo antrajame rate, aplenkdamas šalį valdančios Teisės ir teisingumo partijos kandidatą.

Lenkijoje tūkstančiai žmonių išėjo į gatves

Tūkstančiai žmonių visoje Lenkijoje pirmadienio vakarą išėjo į gatves pagarbos Gdansko miesto centristinių pažiūrų merui, mirtinai subadytam per savaitgalį vykusį didelį labdaros renginį.

Į krūtinę ir pilvą peiliu sunkiai sužalotas meras Pawelas Adamowiczius mirė pirmadienio popietę, gydytojams nepavykus išgelbėti jo gyvybės.

„Nepaisant visų mūsų pastangų, nesugebėjome jo išgelbėti“, – lenkų žiniasklaidai sakė Gdansko universitetinės ligoninės vedėjas Tomaszas Stefaniakas.

Naujienų agentūra PAP pranešė, kad keliolikoje Lenkijos miestų buvo surengtos gedulo eitynes.

Tūkstančiai žmonių išėjo į gatves Gdansko uostamiestyje, kuriam P. Adamowiczius vadovavo du dešimtmečius. Daugelis dalyvių nešė žvakes arba miesto vėliavas.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas atskrido į savo gimtąjį miestą dalyvauti eitynėse už savo draugo ir buvusio politinio sąjungininko atminimą.

Kreipdamasis į P. Adamowiczių jis sakė: „Visada buvai, kur reikėdavo parodyti gerą ir drąsų veidą bei stoti prieš blogį.“

Dar tūkstančiai dalyvavo gedulingame budėjime sostinėje Varšuvoje, kurios meras Rafalas Trzaskowskis kreipėsi į minią po transparantu su užrašu „Sustabdykite neapykantą!“

Sekmadienį vakare įvykdytas išpuolis prieš P. Adamowiczių, garsėjusį liberaliomis pažiūromis ir oponavimu dabartinei valdančiajai dešiniajai partijai „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS), sukrėtė šalį.

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pagerbė „didį politiką“ ir paskelbė nacionalinį gedulą P. Adamowicziaus laidotuvių, kurių data dar nepaskelbta, dieną.

Europos Parlamentas nužudytą lenkų politiką pagerbė tylos minute.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris išreiškė „didelį liūdesį“ per „Twitter“ paskelbtoje žinutėje ir perdavė „giliausią užuojautą“ savo institucijos vardu.

„Sudie, Pawelai, mes tave prisiminsime“, – per tviterį parašė Lechas Walesa, legendinis Lenkijos antikomunistinio judėjimo lyderis, taip pat gimęs Gdanske ir ten pradėjęs politinę veiklą.

Politikas apie 20 val. vietos (21 val. Lietuvos) laiku buvo subadytas peiliu per kasmetinės lėšų rinkimo akcijos, organizuotos svarbiausios šalies labdaros organizacijos – Didžiojo šventinės pagalbos koncerto (WOSP), finalą.

Gydytojai, kovoję operacinėje dėl 53 metų P. Adamowicziaus gyvybės, sakė, kad pacientui buvo sunkiai sužeista širdis, diafragma ir pilvo ertmės organai.

„Smurto spiralė“

Greitosios pagalbos medikai gaivino P. Adamowiczių scenoje ir skubiai išvežė jį į ligoninę.

Gdansko gyventojai užplūdo kraujo donorystės centrus, paskelbus, kad P. Adamowicziui buvo perpilta 15 litrų kraujo ir kad jam reikia daugiau retos O Rh- grupės kraujo.

„Labai jo pasigesime“, – naujienų agentūrai AFP sakė 35 metų mokytoja Agnieszka Naruszewicz. Pasak jos, velionis meras buvo „malonus, draugiškas, besišypsantis“ žmogus.

„Ši smurto spiralė Lenkijoje nuėjo per toli“, – pridūrė Gdansko gyventoja.

„Sukrečia, kad kažkas panašaus galėjo nutikti Gdanske“, – AFP sakė kitas šio miesto gyventojas, 45 metų biuro darbuotojas Maciejus Szczepanskis.

Du dešimtmečiai mero poste

P. Adamowiczius Gdansko mero poste dirbo du dešimtmečius – nuo 1998 metų. Šis apie pusę milijono gyventojų turintis miestas 9-ame dešimtmetyje tapo Lenkijos antikomunistinio „Solidarumo“ judėjimo lopšiu.

Jo perrinkimą 2018 metų savivaldos rinkimuose palaikė opozicinė „Pilietinė platforma“(PO), arši valdančiosios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) varžovė. P. Adamowiczius tąsyk surinko 64 proc. balsų.

P. Adamowiczius buvo laikomas progresyvių pažiūrų veikėju ir pasisakydavo už LGBT bendruomenės teises bei mažumų toleranciją. Be to, jis demonstravo solidarumą su žydų bendruomene, kai praeitais metais buvo išdaužyti miesto sinagogos langai, ir griežtai pasmerkė šį vandalizmo atvejį.

Nuo atėjimo į valdžią 2015 metais PiS nuolat kaltino PO politikus dėl daugybės dalykų – nuo sukčiavimo pridėtinės vertės mokesčiais iki prezidentinio lėktuvo katastrofos Rusijoje 2010 metais, per kurią žuvo tuometinis prezidentas ir PiS lyderio Jaroslawo Kaczynskio brolis dvynys Lechas Kaczynskis.

Kaip praneša lenkų teisėsauga, įtariamasis buvo nuteistas kalėti ilgiau kaip penkerius metus už keturis ginkluotus bankų apiplėšimus Gdanske.

Pranešimuose sakoma, kad atliekant bausmę jo psichikos būklė smarkiai pablogėjo.

Policija aiškinasi, kaip užpuolikas galėjo praeiti apsaugą ir pasiekti sceną.

„Žinome, kad jis naudojosi atpažinimo kortele su užrašu „Žiniasklaida“, – žurnalistams sakė vietos policijos atstovė Joanna Kowalik-Kosinska. – Dabar turime nustatyti, kaip ji buvo gauta – ar akreditacija buvo suteikta jo vardu ir ar jis iš tikrųjų turėjo teisę būti ten tuo metu?“

Tokie išpuoliai Lenkijoje yra reti. Per panašų incidentą 2010 metais ginkluotas užpuolikas nušovė vieną PiS regioninės būstinės darbuotoją ir dar vieną subadė peiliu. Pastarasis išgyveno.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pravieniškių mafija. Išskirtinė „kamorai“ vadovavusio Kauno „bachūro“ išpažintis (30)

Pravieniškių pataisos namuose įkalinti Kauno organizuotų nusikalstamų grupuočių nariai...

Kurtinaitis – apie „Žalgirio“ nelaimę finale ir bandymą iš „Ryto“ išpirkti Parachovskį (15)

Rimas Kurtinaitis buvo pasyvus Karaliaus Mindaugo taurės turnyro finalo stebėtojas, nors...

Posūkis dėl Nacionalinio stadiono: Vyriausybė svarsto nebeskirsti finansavimo (74)

Finansų ir vidaus reikalų ministrai antradienį pareiškė, kad Vilniaus valdžia nacionaliniam...

„Bloomberg“: po JAV reikalavimų Europai – nejauki tyla Ischingeris: mes turime tikrą problemą (16)

Sekmadienį, baigiantis 2019 metų kasmetinei Miuncheno saugumo konferencijai , jos organizatorius...

„Outlet Park“ turės dvynį: Vilniuje išdygs milžiniškas išparduotuvių centras (214)

Po kelerių metų Vilniuje, prie vakarinio aplinkkelio, turėtų iškilti dar vienas prekybos ir...

Pamaryje paskelbta ekstremali situacija: situacija bloga, bet viskas dar tik prasideda (1)

Dar sekmadienį žiniasklaidoje pasirodė žinia apie Rusnėje kilusį kasmetį potvynį. Kaip rašo...

Mirė mados legenda, „Chanel“ dizaineris Karlas Lagerfeldas (55)

Antradienį mados pasaulį sukrėtė liūdna žinia – Paryžiuje mirė ilgametis „Chanel“...

Vladimiras Laučius. Lietuva, nekenčianti Lietuvos: kuo virto runkelių ir elito kova (909)

Trečias nepriklausomybės dešimtmetis pasižymėjo savitu paradoksu: Lietuvoje mažėjo tikros...

Šiauliuose degė kandidato į mero postą visureigis (11)

Naktį iš pirmadienio į antradienį Šiauliuose apdegė kandidato į miesto merus Marijaus...

Jauna kaunietė skęsta nevilties liūne ir skolose: apie vaiką sužinoję darbdaviai parodo duris (75)

Esu 24-erių metų mama, auginu dvejų metų sūnų. Taip gyvenimas susiklostė, kad pašykštėjo...