aA
Donaldas Trumpas buvo apkaltintas sąmokslu sukčiauti per rinkimų kampaniją, o du jo buvę padėjėjai buvo pripažinti kaltais, teismams antradienį sudavus dvigubą teisinį ir politinį smūgį spaudimą iš visų pusių patiriančiam prezidentui.
Michaelas Cohenas ir Paulas Manafortas pripažinti kaltais
© DELFI montažas

Per įtemptą dramą, lygiagrečiai vykusią dviejuose JAV miestuose, teismai pripažino D. Trumpo padėjėjus kaltais dėl aštuonių kaltinimų, pareikštų vykdant federalinį tyrimą dėl 2016 metų prezidento rinkimų.

Niujorke D. Trumpo buvęs ilgametis asmeninis advokatas Michaelas Cohenas, anksčiau save įvardijęs jo neskaidrių reikalų tvarkytoju, pripažino kaltę dėl visų aštuonių kaltinimų, įskaitant neteisėtą rinkimų kampanijos finansavimą.

M. Cohenas detaliai papasakojo, kaip jis prieš rinkimus sumokėjo už tylą pornožvaigždei Stormy Daniels ir „Playboy“ manekenei Karen McDougal. Abi moterys tvirtina turėjusios romanus su D. Trumpu.

Tačiau buvęs D. Trumpo advokatas teismo salėje sensacingai apkaltino prezidentą, įvardytą „1-uoju asmeniu“, buvus sąmokslo bendrininku. M. Cohenas pareiškė, kad visus savo veiksmus jis „derino su kandidatu į federalinį postą ir veikė jo nurodymu“.

„Dalyvavau šiuose veiksmuose turėdamas tikslą paveikti rinkimus“, – sausakimšoje teismo salėje sakė akivaizdžiai prislėgtas M. Cohenas, kurio balsas jam kalbant trūkčiojo.

Kaip pareiškė antradienį žurnalistams Niujorko prokuratūros atstovas, M. Cohenas nesumokėjo 1,3 milijono dolerių mokesčio už 4,3 milijono dolerių pajamų, gautų 2013-2016 metais.

Kartu jis prisipažino neteisėtai gavęs 500 tūkstančių dolerių kreditą, taip pat dalyvavęs finansuojant vieno iš kandidatų į JAV prezidentus rinkimų kampaniją.

Kaip praneša naujienų agentūra „The Associated Press“, M. Cohenas pareiškė turįs informacijos, kuri „sudomins“ specialųjį prokurorą Robertą Muellerį, tiriantį Rusijos kišimąsi į JAV prezidento rinkimus 2016 metais.

Michaelas Cohenas
Michaelas Cohenas
© Reuters / Scanpix

Šis M. Coheno prisipažinimas gali įstumti prezidentą į keblią teisinę padėtį. Jis leidžia daryti prielaidą, kad buvęs vienas ištikimiausių D. Trumpo bendražygių, kuriuo šis itin pasitikėjo, gali būti pasirengęs atskleisti ne vieną dešimtmetį saugotas jo paslaptis mainais į nuosprendžio sušvelninimą.

Baltieji rūmai M. Coheno pareiškimo nekomentavo, o atstovė spaudai Sarah Sanders žurnalistams tepasakė: „Kreipkitės į prezidento asmeninį konsultantą teisės klausimais.“

M. Coheno advokatas Lanny Davisas paaiškino, kodėl jo klientas, ne vienerius metus žadėjęs padaryti viską, kad apgintų D. Trumpą, staiga pakeitė savo poziciją.

„Tokiu būdu Michaelas įgyvendina savo pažadą... į pirmą vietą iškelti savo šeimą bei šalį ir papasakoti tiesą apie Donaldą Trumpą“, – sakė jis.

„Šiandien jis atsistojo ir davęs priesaiką liudijo, kad Donaldas Trumpas nurodė jam įvykdyti nusikaltimą – sumokėti dviem moterims turint tikslą paveikti rinkimus“, – kalbėjo advokatas.

„Jei tie mokėjimai reiškia, kad Michaelas Cohenas įvykdė nusikaltimą, ar jie neturėtų reikšti, kad nusikaltimą įvykdė ir Donaldas Trumpas?“ – tęsė jis.

„Geras žmogus“

Niujorke vykstant M. Coheno teisinei dramai, prisiekusieji Virdžinijos valstijoje pripažino buvusį D. Trumpo rinkimų kampanijos vadovą Paulą Manafortą kaltu dėl aštuonių iš aštuoniolikos pateiktų kaltinimų, įskaitant bankinį sukčiavimą, mokesčių vengimą ir neinformavimą apie sąskaitas užsienio bankuose.

D. Trumpas išreiškė apgailestavimą dėl prisiekusiųjų verdikto ir sakė, kad P. Manafortas yra „geras žmogus“.

„Man dėl to labai liūdna“, – sakė prezidentas žurnalistams, atvykęs į Vakarų Virdžiniją dalyvauti viename mitinge.

Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas
© AP / Scanpix

Jis tvirtino, kad šis nuosprendis yra dalis „raganų medžioklės“, pradėtos po 2016-ųjų rinkimų.

„Labai liūdna, kad taip nutiko, tai neturi nieko bendra su rusiškuoju sąmokslu“, – kalbėjo D. Trumpas.

Prezidentas taip pat, regis, pabandė atsiriboti nuo P. Manaforto, padėjusio 72 metų verslo magnatui užsitikrinti galimybę tapti Respublikonų partijos kandidatu prezidento rinkimuose.

„Jis dirbo daugeliui žmonių“, – sakė D. Trumpas ir paminėjo buvusio prezidento Ronaldo Reagano bei kandidato į viceprezidentus Bobo Dole'o kampanijas. D. Trumpo kampanijai P. Manafortas vadovavo trijų mėnesių laikotrpyje.

Mitinge prezidentas aptakiai, bet emocingai pasisakė apie P. Manafortą ir specialiojo prokuroro Roberto Muellerio atliekamą tyrimą dėl dėl Rusijos kišimosi į 2016 metų prezidento rinkimus.

„Kur yra slaptas susitarimas?“ – klausė jis minios. – Jie tebeieško slapto susitarimo, kur tas slaptas susitarimas? Raskite slaptą susitarimą. Mes norime rasti slaptą susitarimą.“

Prasidėjo Paulo Manaforto teismo procesas
Prasidėjo Paulo Manaforto teismo procesas
© AFP / Scanpix

Laukia atskrias teismas

Tačiau P. Manaforto teisinės problemos dar anaiptol nesibaigė. Artimiausiu metu numatytas dar vienas teismo procesas, šį kartą vyksiantis Vašingtone. Jam bus pateiktas atskiras Roberto Muellerio komandos parengtas pluoštas kaltinimų, tarp kurių – kaltinimai veikus kaip užsienio agentui ir tą darius neužsiregistravus užsienio agentų registre, bei kaltinimai „sąmokslu prieš Jungtines Valstijas“.

Galutinė bausmė, kurią teks P. Manafortui atlikti už grotų paaiškės po jo teismo Vašingtone.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Juozaičio pranašystė: jei taip toliau, po 20 m. nebebus lietuvių kalbos ir tautos (456)

„Niekada taip nebuvo, kad lietuvis taip ėstų lietuvį. Po bet kurio straipsnio tokių keiksmų...

Su Nekrošiumi dirbusios aktorės vos tramdo ašaras: taip netikėta, taip staiga (5)

Antradienio rytą Lietuvą žaibiškai apskriejo liūdna žinia – mirė garsus teatro režisierius...

Andrius Užkalnis: mano šuo maitinasi geriau negu visa tavo šeima (167)

Lietuviai, nacionalinio maisto gadintojai. Ar pastebėjote, kad lietuviai blogiausiai elgiasi su tuo...

Tenerifėje atostogavęs lietuvis apie salai smogusią stichiją: sakė, kad tai – anomalija (3)

„Tai ne eilinis įvykis, nes anomalija ne bet ką vadina“, – taip savaitgalį šėlusią...

Kitokie pasikalbėjimai. Mantas Katleris su Nagliu Bierancu (193)

„ Kitokie pasikalbėjimai “ — portale DELFI! Jau lapkričio 20 dieną DELFI TV žiūrovai ir...

Gyvai / Paskutinė galimybė pelnyti tašką Tautų lygoje: Serbija – Lietuva (13)

Lietuvos futbolo rinktinė baigia kovas debiutiniame Europos tautų lygos turnyre rungtynėmis...

„Žalgirį“ CSKA pasitiko netikėtai vėsiai, bet su komplimentais specialiai Krepšinis.lt iš Maskvos (2)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai antradienio vakarą surengė pirmąją treniruotę Maskvoje prieš...

Vadina sukčiavimu: vilnietis pakraupo sužinojęs, kiek kainavo tetos kelionė taksi

Praėjusią savaitę DELFI perskaičiau pasipiktinusios pilietės tekstą apie Vilniaus taksi...

Švedai šiurpsta: rado schemą, kaip šiukšlėm pripažintos mašinos Lietuvoje grįžta į kelius (390)

Skandinavijos šalyse į automobilius, importuotus iš Lietuvos, žiūrima ypač įtariai, ir ne be...

Prieš savaitę darytas paskutinis Nekrošiaus interviu: mirties nuojautos tuomet nebuvo (20)

Paskutinysis, dar niekur neskelbtas genialaus teatro režisieriaus Eimunto Nekrošiaus interviu,...