aA
Jeigu Pasaulio sveikatos organizacija bent trumpam paliktų ramybėje Pekiną, jai vertėtų savo dėmesį skirti kitai autoritarinei valstybei, bandančiai suvaldyti koronaviruso krizę – Iranui. Tai, kaip nemokšiškai Teheranas bando tvarkytis su kilusia krize, kelia tiesioginę grėsmę ne tik Irano, bet ir visų Artimųjų Rytų ir Vidurio Azijos kraštų žmonėms, o, atsižvelgiant į neprognozuojamą mikrobo prigimtį, galbūt ir visam pasauliui.
Irajas Harirchi
Irajas Harirchi
© AFP / Scanpix

Iranas – antroji šalis po Kinijos, kur nuo koronaviruso mirė daugiausia žmonių. Virusas visur – atvejai fiksuojami visose šalies provincijose. Oficialus aukų skaičius siekia 34, tačiau neabejojama, kad realybė žymiai baisesnė. Vienas Irano parlamentaras sako, kad vien šventajame Komo mieste aukų skaičius siekia 50. Oficialusis Teheranas sako, kad tokie skaičiai smarkiai perdėti.

Irano žmonės žino, kad šalies valdžia pasitikėti neverta, o naujienos iš Teherano byloja apie vis augančią paniką. Ir situacija tik blogės, turint omenyje, kad valdžios pareigūnas, atsakingas už koronaviruso suvaldymą šalyje ir pats pasigavo pavojingą ligą.

Vos prieš dieną Irano sveikatos reikalų viceministras pats užsikrėtė virusu. Irajas Harirchi per spaudos konferenciją primygtinai neigė kaltinimus, esą, valdžia slepia tikruosius skaičius ir situaciją, nors jau pats jautė ligos simptomus. Ir toliau vaidindamas, kad viskas gerai, I. Harirchi ir toliau vaikščiojo po televizijos studijas ir juokavo apie savo kosulį.

Mąstančius žmones erzina neatsakingas požiūris ir piktavališkas aplaidumas. Niekas nežino, kiek šimtų žmonių turėjo tiesioginį kontaktą su I. Harirchi. Nepaisant to, visą kaltę dėl nežmoniško šalies valdžios elgesio suversti vienam savo sveikata ir gyvybe rizikuojančiam valdininkui būtų nesąžininga. Net ir paaiškėjus tiesai dėl Irano sveikatos reikalų viceministro sveikatos būklės, prezidentas Hassanas Rouhani ir toliau tvirtina, kad ši krizė gali būti „priešų sumanytas ginklas“, kaip pakenkti Irano ekonomikai. Jis atsisako skelbti miestų ar rajonų karantiną, nors ir pasigirsta vis daugiau raginimų uždaryti Komą, kur virusas pareikalavo pirmųjų aukų.

Visa tai neturėtų stebinti. Teherano režimas jau seniai garsėja pavojingais manevrais ir pavojingų sąlygų sudarymu – tiek savo žmonėms, tiek kaimyninėms valstybėms. Gaji tendencija meluoti apie krizes, neseniai visu gražumu atsiskleidusi elgesiu numušus Ukrainos oro linijų lėktuvą, dar labiau pagrindžia teiginius, esą, pirmieji koronaviruso ženklai buvo pastebėti dar vasario 13 dieną, o šalies valdžia šį faktą pripažino tik dar po šešių dienų.

Irano kaimynai šalies valdžios pareiškimų klausimais nusiteikę skeptiškai. Dauguma jau uždarė sienas ir atšaukė skrydžius. Irake, Bahreine, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Kuveite, Omane ir Libane tokių priemonių imtasi per vėlai – virusas iš Irano jau buvo atėjęs ir pas juos.

Kaip ten bebūtų, izoliuoti vieną valstybę – neįmanoma misija. Irano žmonės daug ir dažnai keliauja po visus Artimuosius Rytus ir Vidurio Aziją, ir tikrai ne visi naudojasi oficialiais maršrutais. Be to, nė viena kaimyninė Irano valstybė, kurios valdžia prielanki Teheranui (Libanas, Irakas ir Sirija) neverta pasitikėjimo bet kokių draudimų ar ribojimų pritaikymo klausimu.

Ypatingą nerimą kelia Irakas. Šalies šventovių miestai traukia minias piligrimų iš Irano, kur jie bendrauja su maldininkais iš viso musulmonų pasaulio. Šiitų kovotojai, kuriuos kontroliuoja Islamo revoliucijos gvardija, apie sienas negalvoja. Be to, Irakas – labai svarbi Irano eksporto rinka. Kitos šalys neabejotinai paseks Kuveito, nutraukusio skrydžius iš ir į Iraką, pavyzdžiu.

Toks fragmentuotas veiksmų planas tikrai neįkvepia didelio pasitikėjimo, juo labiau dėl to, kad Irano pareigūnai ir toliau slepia tikruosius viruso krizės skaičius (Komo medicinos universiteto, kuriame taip pat paskelbtas karantinas, direktorius teigia nurodęs šalies sveikatos apsaugos ministerijai neviešinti su viruso proveržiu susijusios informacijos).

Svarbiausia nebeleisti Iranui žaisti su šia pavojinga krize. Tarptautinė bendruomenė privalo spausti šalies valdžią pagaliau surimtėti ir liautis žaidus slėpynių. Norint būti tikriems, kad taip ir nutiks, Pasaulio sveikatos organizacija turi visoje šalies teritorijoje dislokuoti medikų komandų ir stebėti valdžios pastangas kovoje su virusu bei suteikti visą reikiamą pagalbą.

Tai reiškia, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija privalo deramai įvertinti Irano kompetencijos stygiaus keliamą pavojų visam pasauliui ir panaikinti sankcijas medicinos ištekliams ir personalui, kaip kad buvo pasielgta su Šveicarijos bankininkystės kanalu humanitarinei pagalbai.

Teherano valdantysis režimas galbūt ir nesuka galvos pavojaus savo žmonėms ir kaimynams, bet pasaulis neturėtų į tai žiūrėti pro pirštus.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(36 žmonės įvertino)
3.9167

Top naujienos

Nausėdos patarėjas Mačiulis kreipėsi į maršo dalyvius: jo žodžiai palydėti plojimais ir būgnų mušimu

Antradienį prie Seimo prasidėjo „Didžiojo Šeimos gynimo maršo“ organizatorių mitingas,...

VMI imasi naujų priemonių mokesčių vengėjams: keliuose gaudys įmonių automobilius (16)

Norėdama išsiaiškinti, ar automobilius įmonės naudoja pagal paskirtį, o ne asmeniniais tikslais,...

Kūno kalbos ekspertai: Bideno ir Putino elgesys iškalbingesnis už tūkstančius žodžių (88)

Kai JAV prezidentas Joe Bidenas ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pozavo fotografams ir...

Grėsmingos mutacijos akivaizdoje – neįprasta situacija Lietuvoje: tenka išpilti kur kas daugiau vakcinų žada imtis skubių veiksmų (301)

Praėjusią savaitę gerokai sulėtėjo vakcinacijos tempai, o nepanaudotų ir išpilamų vakcinų...

Šimonytė apie galimą karantino pratęsimą: atrodo, kad tam būtinybės neturėtų būti

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad šiuo metu epidemiologinė situacija leidžia tikėtis, jog...

Po mokyklinio autobuso ir „Lexus“ avarijos trūko kantrybė: pavojingoje sankryžoje atsiras naujovių (4)

Ne vieną avariją stebėję Kauno rajono gyventojai pagaliau sulauks pokyčių. Viena avaringiausių...

Seime alkoholio kontrolės švelninimai susidūrė su aršiu opozicijos pasipriešinimu: vienas pateikimų sustabdytas (69)

Seime liberalų pasiūlyti alkoholio kontrolės švelninimai susidūrė su pirmu pasipriešinimu jau...

Sofijos Sapegos tėvas kreipėsi į Lukašenką papildyta (157)

Baltarusijoje sulaikytos rusės Sofijos Sapegos tėvas Andrejus Sapega kreipėsi į Vakarų...

Istorinis įvykis kosmose: Kinijos erdvėlaivis su trijų astronautų įgula susijungė su naująja kosmine stotimi

Kinijos erdvėlaivis, skraidinantis tris įgulos narius, ketvirtadienio popietę sėkmingai susijungė...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Kiek laiko galime priešintis Rusijos karinei agresijai? (1)

Rašant ar diskutuojant karine tematika, klausimas „tai kiek gi laiko atsilaikysime prieš Rusijos...