aA
Nustatant užsieniečių įdarbinimo Lietuvoje sąlygas keli Seimo nariai konservatoriai ragina vidaus reikalų ministrą labiau rūpintis vietos darbuotojais, nes jų atlyginimus neva gali dempinguoti per lengvai įdarbinami užsieniečiai.
Žygimantas Pavilionis
Žygimantas Pavilionis
© DELFI / Domantas Pipas

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Laurynas Kasčiūnas, Audronius Ažubalis, Žygimantas Pavilionis ir Paulius Saudargas kreipėsi į vidaus reikalų ministrą Eimutį Misiūną, prašydami įvertinti riziką, kurią, konservatorių nuomone, kelia nuo sausio įsigalioję pakeitimai, plečiantys atvejus, kada užsienietis atleidžiamas nuo pareigos įsigyti leidimą dirbti.

L.Kasčiūnas pranešime spaudai teigia, kad dėl nelygiavertės konkurencijos su trečiųjų šalių piliečiais gali mažėti už tokius pat darbus mokamas atlyginimas Lietuvos piliečiams. Be to, jis atkreipia dėmesį, kad net nemokant su darbo santykiais susijusių mokesčių, sveikatos sutrikdymo atveju komandiruojamam asmeniui vis vien būtų teikiama skubioji medicininė pagalba „Lietuvos mokesčių mokėtojų sąskaita“.

„Komandiruojamam trečiosios šalies piliečiui nereikia leidimo dirbti, todėl nėra tinkamai įvertinama, ar tokios pačios kvalifikacijos darbų negali atlikti asmuo, registruotas Lietuvos darbo biržoje“, – taip pat pažymi L.Kasčiūnas.

A.Ažubalis savo ruožtu pranešime teigia, kad po šio teisės akto pakeitimo matomos neigiamos tendencijos, kai į Lietuvos vizų tarnybas Baltarusijoje, Rusijoje, Ukrainoje ir kitose trečiose valstybėse kreipiasi ne tik įmonės, įdarbinusios Lietuvoje trūkstamų profesijų darbuotojus (suvirintojus, tolimųjų reisų vairuotojus, siuvėjus), bet ir kitų profesijų (maisto pramonės, statybų sektoriaus) darbuotojus, kurių profesijų atstovų Lietuvoje netrūksta.

„Ši tendencija atsispindi Lietuvos išduotų nacionalinių vizų statistikoje – 2016 m. sausio–vasario mėnesiais išduota per 2000 nacionalinių vizų, 2017 metų tuo pačiu laikotarpiu išduota net 4000 vizų. Nesureglamentavus nacionalinių vizų išdavimo į Lietuvą darbo tikslais komandiruojamiems užsieniečiams tvarkos, besikreipiančių asmenų srautas gali dar labiau išaugti“, – sakoma pranešime.

Paklaustas, kodėl patys konservatoriai neregistruoja norimų pataisų, L.Kasčiūnas sakė, kad taip tikisi greitesnių sprendimų.

„Mūsų tikslas šiuo atveju yra atkreipti dėmesį, nes pataisa yra rugsėjo mėnesio, įsigaliojo nuo sausio 1 dienos. Nauja Vyriausybė tiesiogiai neatsakinga už tas landas, čia tik paraginimas ministrui susiorientuoti. Jeigu tokių landų užkamšymas atsiranda ministro darbotvarkėje, visada yra efektyviau, nes tai yra Vyriausybė, tai būtų greičiau politinio proceso prasme, bet jeigu mes gausime atsakymą, kad problemos nėra, tada mes patys inicijuosime pataisas“, – BNS teigė politikas.

Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas BNS sakė, kad su naujomis pataisomis neskubės.

„Negalime skubotai atsakyti, ar tai yra spraga, kuri leidžia nekontroliuojamai atvažiuoti užsieniečiams ir neteisingai konkuruoti su lietuviais, ar vis dėlto yra tinkama norma užpildant darbuotojų trūkumą“, – teigė ministras.

Anot jo, į klausimą, kaip pataisos veikia vietos darbuotojų atlyginimus, turi atsakyti darbo rinkos tyrimas.

„Dėl pataisų keitimo tikrai reikėtų pasvarstyti, nereikėtų skubėti dabar naujai priimto įstatymo iš karto vėl taisyti, reikėtų pasižiūrėti, ar čia tikrai yra didelė grėsmė. Jeigu pasitvirtintų jų (konservatorių) nuogąstavimas, mes, kaip Vyriausybė, galbūt teiktume pasiūlymus taisyti“, – sakė E.Misiūnas.

Sausį įsigaliojo nuostata, kad užsienietis atleidžiamas nuo pareigos įsigyti leidimą dirbti, jeigu yra užsienio valstybėje, kuri nėra Europos Sąjungos ar Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybė narė, įsteigtos ir ne mažiau kaip šešis mėnesius veikiančios įmonės nuolatinis darbuotojas, šios įmonės atsiunčiamas laikinai, bet ne ilgiau kaip vieniems metams, dirbti į įmonę Lietuvoje kaip specialistas pagal turimą profesinę kvalifikaciją.

Dabartinė Vyriausybė – už lengvinimą

Ši Vyriausybė taip pat jau priėmė ir pasiūlė keletą užsieniečių atvykimą lengvinančių sprendimų. Sausį ji leido lengviau įdarbinti kai kurių sričių užsienio specialistus iš ne Europos Sąjungos (ES) šalių ir patvirtino 27 profesijų sąrašą. Tarp jų yra programuotojai, informacinių technologijų specialistai, įvairių sričių inžinieriai, technikai.

Kovo mėnesį Vyriausybė Seimui pateikė svarstyti pataisas, numatančias palankesnes imigracijos sąlygas trečiųjų šalių piliečiams (vadovams, aukštos profesinės kvalifikacijos specialistams, aukštąjį išsilavinimą turintiems stažuotojams), kurie laikinai perkeliami dirbti iš trečiosiose šalyse įsisteigusių įmonių į Lietuvoje įsteigtus tokių įmonių filialus ar tai pačiai įmonių grupei priklausančias įmones.

L.Kasčiūnas sakė, kad vertinti dabartinės Vyriausybės veiksmus dėl darbo jėgos atsivežimo dar anksti.

„Kol kas man sunku vertinti, sugaudyti pataisas ir jų poveikį reikia laiko (...), kartais reikia laiko, kad pamatytum, ar tai veikia efektyviai, ar neatsiranda landų. Aš suprantu logiką supaprastinti užsieniečių teisinę padėtį, nes kartais trūksta darbo jėgos, bet, mano požiūriu, reikia daug daugiau dėmesio skirti sugrįžtančios Lietuvos įdėjai įgyvendinti, demografinėms problemoms. Tai aš esu labai rezervuotas užsieniečių teisinės padėties liberalizavimui, ypač kai atsiranda landos, per kurias prasideda nekontroliuojami procesai“, – BNS sakė politikas.

E.Misiūnas tvirtino, kad darbo rinkos liberalizavimas – neišvengiamas.

„Faktas, kad mes judame link darbo sąlygų liberalizavimo, kad darbuotojai galėtų lengviau atvažiuoti į Lietuvą, bet visada yra saugikliai: dėl darbo užmokesčio, darbo laikotarpio, nustatytų kvalifikacijų, tai žengdami žingsnius nustatome ir saugiklius“, – sakė ministras.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Duomenys, kurie nustebins ne vieną: kokia dalis Lietuvoje yra susipainiojusi, kas kaltas dėl įvykių Ukrainoje (1)

Atrodo, akivaizdu, bet ne visiems, – pagal tai, kokia dalis gyventojų Lietuvoje supranta, kad dėl...

Verslas įstrigęs kainų spąstuose: dalis vėluoja jas kelti, kiti įspėja – tai dar ne pabaiga

Infliacija ir toliau augančios žaliavų ir energetikos kainos verslą spaudžia į kampą....

Karas Ukrainoje. Ukrainos pareigūnas: jau vasarą pereisime į puolimą Taikos derybos – sustabdytos

Evakuacijos misija „ Azovstal “ plieno gamykloje Mariupolyje tęsiasi, trečiadienio naktį savo...

Delfi PliusArūnas Spraunius

Putino pagieža siekia toli – ketina pateikti sąskaitą visiems Vakarams už Rusijos ignoravimą

Iš inteneto platybių po žinios balandžio 13 dieną, jog sulaikytas bėgti į Rusiją susiruošęs...

Žiniasklaida: Putinas ketina savo pyktį nukreipti net prieš savo tariamą krikšto dukrą Kseniją Sobčiak

Manoma, kad Vladimiras Putinas savo pyktį gali nukreipti prieš Kseniją Sobčiak – garsią...

Eteryje – rimtos dvejonės dėl karo: nesėkmę išprognozavęs rusų karininkas nutildė net „Putino lėlę“ (24)

Kelių dienų „speciali operacija“ baigsis rusų armijos pergalės paradu Kyjive. Dabar jau...

Delfi PliusNaomi Kresge

Tyrimai parodė, kas nutinka paskiepytiems žmonėms, kurie užsikrečia omikron

Kas sukelia geresnę apsaugą nuo „ Covid-19 “ ligos: skiepai ar persirgimas? Ir koks imunitetas...

Balsavimo internetu perspektyvos Lietuvoje: didžiausias privalumas būtų vienai rinkėjų grupei

Iki 2030 m. Europos Sąjunga (ES) siekia užtikrinti, kad demokratinis gyvenimas ir internetu...

Verslas PliusLukas Miknevičius

Jachtos Lietuvoje: kiek tautiečiai jų turi ir kiek kainuoja ši svajonė

Nors Lietuvoje yra registruota daugiau kaip tūkstantis jachtoms priskiriamų laivų, dauguma jų...