aA
Nedidelio Rusijos kaimo gyventojai atpažino kaip aukšto rango žvalgybos agentą vieną iš dviejų asmenų, įtariamų Anglijoje apnuodijus kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga buvusį rusų šnipą, ketvirtadienį pranešė dienraštis „Kommersant“.
Ruslanas Boširovas
© AFP / Scanpix

Ši informacija patvirtina Jungtinės Karalystės tiriamosios žurnalistikos grupės „Bellingcat“ surinktus faktus.

„Bellingcat“ trečiadienį pranešė, kad vienas iš dviejų buvusio dvigubo rusų agento Sergejaus Skripalio ir jo dukters apnuodijimu įtariamų asmenų yra Rusijos karinės žvalgybos tarnybos GRU pulkininkas Anatolijus Čepiga, kuriam 2014 metais buvo skirtas aukščiausias šalies apdovanojimas – Rusijos didvyrio medalis.

Britų pareigūnai šį asmenį įvardijo kaip Ruslaną Boširovą. Būtent šia pavarde šis asmuo prisistatė ir tada, kai davė interviu Kremliaus finansuojamai televizijai RT, kuriame tvirtino neturįs nieko bendra su išpuoliu Solsberyje.

„Bellingcat“ paskelbė nuotrauką iš 2003 metais A. Čepigai išduoto paso, kurioje matomas asmuo labai panašus į R. Boširovą. Tačiau grupei nepavyko rasti daugiau įrodymų, kad tai yra tas pats žmogus.

„Kommersant“ pasikalbėjo su keliais nedidelio Beriozovskos kaimo, kur anksčiau gyveno A. Čepigos šeima, gyventojais. Jie patvirtino, kad A. Čepiga yra vienas iš dviejų britų pareigūnų įvardytų įtariamųjų.

Kaimo gyventojai sakė maždaug dešimtmetį nematę A. Čepigos, tačiau atpažino jį nuotraukose, kurias paskelbė britų policija, taip pat tada, kai jis kalbėjo per televiziją RT. Vienas kaimietis jį apibūdino kaip „labai gerą, protingą vaikiną“, kitas sakė, kad kaimo gyventojai žinojo, jog A. Čepiga dirba „slaptojoje tarnyboje“, o jo motina labai nerimavo dėl jo darbo.

Britanija kaltina R. Boširovą ir kitą įtariamąjį Aleksandrą Petrovą kovo 4 dieną Anglijos Solsberio mieste pasikėsinus nužudyti S. Skripalį ir jo dukterį Juliją panaudojant prieš juos Sovietų Sąjungoje sukurta nervus paralyžiuojančią medžiagą „Novičiok“.

Lenta, kurioje iškaltas GRU pulkininko Anatolijaus Čepigos vardas
Lenta, kurioje iškaltas GRU pulkininko Anatolijaus Čepigos vardas
© Reuters / Scanpix

Britanija tvirtina, kad šiai atakai buvo pritarta „valstybiniu lygiu“. Maskva savo ruožtu kategoriškai neigia savo sąsajas su Skripalių apnuodijimu.

Abu vyrai anksčiau šį mėnesį davė išskirtinį interviu Kremliaus finansuojamai televizijai RT, kuriame tvirtino, kad su pasikėsinimu nužudyti Skripalius neturi nieko bendra. Anot jų, jiedu yra verslininkai, užsiimantys maisto papildais sportininkams, o Solsberyje lankėsi kaip turistai, atostogų metu.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas anksčiau šį mėnesį sakė, kad šie įtariamieji yra eiliniai civiliai, nepadarę nieko nusikalstama.

Paprašytas pakomentuoti „Bellingcat“ paskelbtą informaciją, Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas ketvirtadienį sakė, kad prezidentas laikosi savo anksčiau išsakytos pozicijos. Jis pridūrė, kad Kremlius nežino, kas yra A. Čepiga, bet pažadėjo pasiaiškinti, ar jis yra gavęs aukščiausią Rusijos apdovanojimą.

Paieška „Spark-Interfax“ įmonių duomenų bazėje parodė, kad Vladimirui Čepigai, kurio vardas ir pavardė rodo, kad jis galėtų būti Anatolijaus Vladimirovičiaus Čepigos tėvas, priklauso 6 proc. nedidelės statybų įmonės akcijų. Ši įmonė įsikūrusi Beriozovkos kaime.

Lenta, kurioje iškaltas GRU pulkininko Anatolijaus Čepigos vardas
Lenta, kurioje iškaltas GRU pulkininko Anatolijaus Čepigos vardas
© Reuters / Scanpix

Vietos patriotinė organizacija pernai gruodį viename straipsnyje apie A. Čepigą trumpai užsiminė, kad 2001 metais jis baigė Tolimųjų Rytų kariuomenės vadų aukštąją mokyklą Blagoveščensko mieste. Straipsnyje buvo rašoma, kad jis tris kartus tarnavo Čečėnijoje ir buvo apdovanotas Rusijos didvyrio medaliu.

Kai kurios Rusijos žiniasklaidos priemonės ketvirtadienį stengėsi sumalti į miltus „Bellingcat“ tyrimą.

Populiariausias laikraštis „Komsomolskaja Pravda“ ketvirtadienį citavo Gynybos ministerijos atstovą, pakomentavusį kelis, anot jo, „neatitikimus“ šiame tyrime. Šis šaltinis kalbėjo anonimiškai, nes tebėra kariškis. Jis sakė, jog sunku patikėti, kad Tolimųjų Rytų kariuomenės vadų aukštosios mokyklos absolventas galėtų būti šnipas, nes ten nerengiami žvalgybos karininkai.

Tačiau A. Čepiga, pasak „Bellingcat“, baigęs šią aukštąją mokyklą tęsė mokslus kitoje karo akademijoje.

Minėtas šaltinis Gynybos ministerijoje taip pat išsakė abejonių dėl pranešimų, esą A. Čepiga dirbo Ukrainoje ir už tai buvo apdovanotas Rusijos didvyrio medaliu.

Lenta, kurioje iškaltas GRU pulkininko Anatolijaus Čepigos vardas
Lenta, kurioje iškaltas GRU pulkininko Anatolijaus Čepigos vardas
© Reuters / Scanpix

Daugelis kitų paviešintą informaciją komentavusių pareigūnų, tarp jų Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova, užuot kalbėję apie „Bellingcat“ pateiktus faktus, sutelkė dėmesį į grupės šaltinius.

Generolas majoras Aleksandras Michailovas sakė, kad „Bellingcat“ paskelbti duomenys yra tokie slapti, kad negalėjo būti nutekinti. Jis pateiktą informaciją pavadino „nesąmone“.

Socialiniai tinklai Rusijoje ketvirtadienį mirgėjo nuo memų, kuriuose buvo šaipomasi iš atskleistos A. Čepigos tapatybės.

Vieną jų paskelbė RT vyriausioji redaktorė Margarita Simonian, paėmusi išskirtinį interviu iš Skripalių apnuodijimu įtariamų vyrų. Memas vaizduoja pačią M. Simonian, vieno iš įtariamųjų klausiančią: „Ar jūs Čepiga?“. Vyras, save įvardijantis Boširovu, atsako: „O jūs?“

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Andrius Navickas – apie tai, kaip konservatoriai rengiasi perimti valdžią į savo rankas (53)

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai ( TS – LKD ) šiuo metu išgyvena naują...

Prakalbo apie žemės kainų burbulo sprogimą: padėtis panaši, kaip buvo su butais prieš 10 metų (28)

Ūkininkai prakalbo apie tai, kad keletą metų iš eilės mažėjant ūkių pelningumui pradėjo...

Rimvydas niekada rimtai nesirgo, kol neužpuolė gripo virusas: praėjus 6 metams nuo ligos, teko persodinti širdį (2)

Apie 2000-uosius metus paplito gripo forma, kuria sergant žmogui nepakyla temperatūra. „Tais...

JAV ir Kinijos santykiai nusirito iki neregėtų žemumų (29)

Praėjusi savaitė turėjo būti ta, per kurią JAV ir Kinijos derybos grįžo į vėžes, o abi...

Karališkiesiems asmenims suteikti slapti kodiniai vardai: kai kas net nesupranta, kas skambina telefonu (8)

Karališkosios šeimos šaltinis atskleidė neįprastą karalienės kodinį vardą, praneša...

Pusantro kėlinio žaidęs Sabonis surinko dvigubą dublį

Indianos „Pacers“ ekipa dar viename priešsezoniniame mače namuose 111:119 (20:27, 28:24, 37:32,...

„Kalėte“ mintinai jūs, šitaip mokytis patariate ir savo vaikams: mokytoja pasakė, kodėl toks būdas netinkamas (6)

Vis dažniau mokytojai pastebi, kad per pamokas vaikai sunkiai išlaiko dėmesio koncentraciją,...

Dėl šios krizės gali nepakilti ir jūsų lėktuvas: jai spręsti reikalingas antrasis Maršalo planas

Žmogaus veiklos sukelta klimato kaita nesustabdomai vyksta. Ši tema tampa vis labiau aktuali ir...

Ką daryti, jei skalbiant nusidažė drabužiai?

Ryškių spalvų ir tamsius daiktus rekomenduojama skalbti atskirai nuo šviesių. Skalbiant viską...