aA
Rugsėjo 6 d. Rusijos ministras pirmininkas Dmitrijus Medvedevas ir Baltarusijos ministras pirmininkas Sergejus Rumas parafavo projektą „Baltarusijos ir Rusijos sutartinių veiksmų dėl sąjunginės valstybės sukūrimo realizavimo programa“, praneša RBC.
Aleksandras Lukašenka, Vladimiras Putinas
© Sputnik / Scanpix

„Kommersant“ susipažino su šiuo dokumentu, kurio autentiškumą patvirtino šaltinis ministrų kabinete.

Kaip rašoma laikraštyje, esminės derybos šiuo klausimu tarp Maskvos ir Minsko aukščiausiu lygiu vyko nuo šių metų pavasario. Tiesa, programos projektas nebuvo viešinamas.

Kol kas abi šalys susitarė iki šių metų lapkričio 1 d. pateikti pasiūlymus dėl ūkių sujungimo planų. Iki kitų metų pabaigos ketinama parengti atitinkamus įstatyminius projektus, o sąjunginės valstybės veiklos pradžios (pagal daugelį sutarties punktų) data siūloma 2021 m. sausio 1 d.

„Kommersant“ pažymi, kad svarbiausias projekto punktas yra mokesčių sistemų sujungimas. Siūloma iki 2021 m. balandžio 1 d. patvirtinti bendrą mokesčių kodeksą. Viena vertus, kol kas neįmanoma pasakyti, kada jis įsigalios. Kita vertus, jei nuo 2022 m. sausio 1 d. sąjunginėje valstybėje bus atribotos sritys, susijusios su bendrais ir nacionaliniais mokestiniais reikalais, tuomet 2022 m. bus galima pakeisti Rusijos mokesčių kodeksą.

Sergejus Rumas, Dmitrijus Medvedevas
Sergejus Rumas, Dmitrijus Medvedevas
© Sputnik / Scanpix

Du programos punktai yra susiję su muitinės politikos (rašoma vos ne apie bendros muitinės tarnybos įkūrimą) ir energetikos politikos (dokumente kalbama apie vieno naftos ir dujų pramonės bei elektros energijos reguliuotojo įsteigimą) sujungimu nuo 2021 m. Be to, šalys turi susitarti dėl mokėjimo sistemų sujungimo ir praktiškai bendro investicijų apsaugos režimo, tačiau dokumente neužsimenama apie bankų išleidėjų sujungimą ir bendrą valiutą.

Taip pat siūloma sukurti bendrą „pramonės politikos“ reguliavimo normų rinkinį.

„Kad ir ką reiškia „pramonės politika“, konkrečiai turimas omenyje valstybinis žemės ūkio rinkos, prekybos, transporto ir susisiekimo, antimonopolinės politikos bei vartotojų apsaugos režimo reguliavimas“, – nurodyta dokumente.

Be to, iki 2021 m. planuojama sukurti bendrą prieigą prie viešųjų pirkimų, bendrą turto apskaitos sistemą ir unifikuoti ūkio įstatymus. Ko gero, numatomas ir civilinio kodekso suvienodinimas. Nuo 2022 m. sausio mėnesio Rusija ir Baltarusija ketina vykdyti „suderintą politiką“ darbo rinkos ir socialinės apsaugos srityse.

Sutartyje neminima krašto apsauga, valstybės saugumas, teismų sistema, teisėsauga, švietimas, sveikatos apsauga, mokslas ar Rusijos arba Baltarusijos vykdomosios valdžios vidaus struktūra.

„Kommersant“ integracijos programą pavadino „iš esmės radikaliu projektu“.

Joje siūloma integracija daugeliu atžvilgių yra glaudesnė už Europos Sąjungos. Laikraščio teigimu, atsižvelgus į keletą punktų, projektą galima palyginti su valstybių konfederacija ar net federacija.

Nepaisant to, integracija vargu ar bus vienoda: Rusijos ekonomika yra 29 kartus didesnė, jos reguliavimo infrastruktūra – kur kas geriau išvystyta, todėl yra didelė tikimybė, kad Baltarusija tiesiog pritaikys Rusijos standartus. „Kommersant“ pabrėžia, kad programa neketinama sujungti abiejų šalių – joje kalbama išskirtinai tik apie ekonominę integraciją.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(54 žmonės įvertino)
2.6296

Top naujienos

Seime visiška teisinė sumaištis dėl Pranckiečio Pranckietis: to klausimo į darbotvarkę netrauksiu (336)

Ketvirtadienį susirinkusi Seimo valdyba nutarė, kad reikalavimas balsuoti iš naujo dėl...

Grybauskaitė: mes pažeminome save ir pažeminome Jungtinę Karalystę (220)

Ketvirtadienį į Briuselį į ES viršūnių tarybą besirenkantiems šalių lyderiams kadenciją...

Kaimynai apie atokioje sodyboje rastą šeimą: naujienos pribloškė šeimos tėvą įvardijo kaip „labai aršų“ (1)

Nyderlandų policija apklausia Austrijos pilietį po to, kai atokioje kaimo sodyboje Nyderlanduose...

Karbauskis: po antradienio balsavimo Seimo pirmininko kabinetas bus laisvas (181)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigia, kad nei Seimo valdyba , Teisės...

Nauja atsakomybė: Grybauskaitė prisijungs prie Europos galingųjų (8)

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė taps Briuselyje veikiančio analitinio centro...

Šapoka apie naujus ir didesnius mokesčius: skolas vis tiek reikės grąžinti (54)

„Bet kokias skolas vis tiek reikės grąžinti, kai ekonomikos padėtis yra neapibrėžta, mūsų...

ES ir JK susitarė dėl „Brexit“ pasirodė pirmosios detalės apie susitarimą (175)

Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės derybininkai susitarė dėl „ Brexit “. Apie tai...

Seimas palaiko Nausėdos siūlymą didinti mokesčius ne darbo pajamoms (28)

Seimas priėmė svarstyti prezidento Gitano Nausėdos siūlymą kitas nesusijusias su darbo...