Suskaičiavus daugiau kaip 99 proc. balsų, preliminarūs rezultatai parodė, kad 62 metų buvęs Bogotos meras Gustavo Petro surinko 40,3 proc. balsų.

Dabar jis turi šansą tapti pirmuoju Kolumbijos kairiųjų pažiūrų prezidentu ir atimti valdžią iš politinio ir ekonominio elito, kuris tradiciškai visą laiką buvo prie valdžios vairo.

Rodolfo Hernandezas, 77-erių metų milijonierius ir pats buvęs meras, užėmė antrąją vietą ir surinko 28 proc. balsų, taip nesuteikdamas galimybės G. Petro gauti daugiau nei 50 proc. balsų, reikalingų pergalei pirmajame ture.

R. Hernandezas, pasisakęs už kovą su korupcija, aplenkė dešiniųjų kandidatą Federico Gutierrezą – buvusį antrojo pagal dydį Medeljino miesto merą, į kurį dėjo viltis valdančiosios partijos ir kuriam apklausų rengėjai prognozavo antrąją vietą.

Sekmadienį G. Petro pažadėjo „tikrus pokyčius“, jei bus išrinktas, ir žadėjo siekti „socialinio teisingumo ir ekonominio stabilumo“.

„Joks verslas negali augti, jei visuomenė yra nuskurdinta. Pelnas negali tvariai augti, jei dauguma gyventojų alkani“, – sakė jis.

Maždaug 12 tūkst. rinkimų apylinkių veikė aštuonias valandas sekmadienį, tvyrant įtemptai atmosferai, praėjus metams po žiauraus saugumo susidorojimo su gatvės protestais, kuriuos paskatino gilėjančios socialinės ir ekonominės problemos.

Daugiau kaip 8,5 mln. kolumbiečių balsavo už G. Petro, tikėdamiesi, kad jis yra tas žmogus, kuris padės spręsti skurdo, smurto kaimuose, nusikalstamumo miestuose ir paplitusios korupcijos problemas šalyje, kurią istoriškai valdė dešinysis elitas.

Jokiai partijai nepriklausantis R. Hernandezas surinko 5,9 mln. balsų, o F. Gutierrezas – 5 mln. balsų. Balso teisę turi apie 39 mln. žmonių.

Ivanas Duque, kuris 2018 metais įveikė G. Petro ir iškovojo prezidento postą, po konstitucijoje numatytos vienintelės ketverių metų kadencijos palieka postą su rekordiniais nepalaikymo rodikliais.

Pasaulio banko duomenimis, apie 40 proc. iš 50 mln. Kolumbijos gyventojų gyvena skurde, o pajamų nelygybė šalyje yra viena didžiausių pasaulyje. Problemas dar paaštrino koronaviruso pandemija, o kas šeštas miesto gyventojas yra bedarbis.

Šaltinis
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją