aA
Šri Lankos sostinėje Kolombe pirmadienį driokstelėjo dar vienas sprogimas netoli Šv. Antano bažnyčios, ankstesnę dieną tapusią vienu iš keleto mirtininkų sprogdintojų atakų taikinių, pranešė naujienų portalas „Euronews“.
Šri Lankoskariai patruliuoja Kolombo gatvėse
© AFP / Scanpix

Naujienų agentūros AP žiniomis, sprogus prie šių krikščionių maldos namų paliktam mikroautobusui niekas nenukentėjo.

Policininkai išvyko apžiūrėti mikroautobuso pirmadienį gavę pranešimą, kad ši įtartina transporto stovėjo šalia Šv. Antano bažnyčios nuo sekmadienio.

Mikroautobuso viduje pareigūnai aptiko tris bombas ir pamėgino jas neutralizuoti. Vis dėlto sprogmenys detonavo, o panikos apimti praeiviai ėmė bėgti toliau nuo įvykio vietos.

Tiesioginėje vaizdo transliacijoje iš įvykio vietos buvo matyti riogsančios visiškai sunaikintos transporto priemonės nuolaužos ir aplink susirinkę saugumo tarnybų pareigūnai.

Per Velykų sekmadienį Šri Lankoje surengtus sprogdinimus bažnyčiose ir prabangiuose viešbučiuose žuvo mažiausiai 290 žmonių, dar apie 500 buvo sužeista.

Pasak pareigūnų, ruošiamasi apklausti 24 sulaikytus įtariamuosius.

Žuvo 39 užsieniečiai

Per Šri Lankoje Velykų sekmadienį surengtus sprogdinimus žuvo 39 turistai užsieniečiai, o dar 28 buvo sužeisti, pirmadienį paskelbė šalies turizmo ministras.

Pasak Johno Amaratungos, jo vadovaujama institucija bendradarbiauja su Užsienio reikalų ministerija ir vietos diplomatinėmis misijomis, siekdama „užtikrinti, kad su aukomis susiję formalumai būtų sutvarkyti kaip įmanoma greičiau“.

„Vyriausybė jau siūlo pagalbą visiems nukentėjusiesiems, apgadintiems maldos namams ir viešbučiams, paveiktiems sekmadienį įvykdytų atakų“, – pridūrė ministras pirmadienį paskelbtame pareiškime.

Anot jo, Šri Lankos turizmo pramonė ir vyriausybė deda visas įmanomas pastangas, kad užtikrintų šalyje esančių žmonių saugumą.

Per Velykų sekmadienį Šri Lankoje surengtus devynis sprogdinimus bažnyčiose ir prabangiuose viešbučiuose žuvo mažiausiai 290 žmonių, dar apie 500 buvo sužeista.

Šri Lanka

Absoliuti dauguma aukų, kaip manoma, yra Šri Lankos piliečiai. Daugelis žuvusiųjų priklausė mažumą saloje sudarančioje krikščionių bendruomenei.

Jungtinė Karalystė

Šri Lankos aukščiausio rango diplomatas Didžiojoje Britanijoje sakė, kad tarnyboms žinoma apie aštuoni JK piliečius, žuvusius per šiuos sprogdinimus.

Indija

Indijos pareigūnai sakė, kad per atakas žuvo penki šalies piliečiai.

Danija

Danų žiniasklaida paskelbė, kad per vieną iš atakų žuvo trys iš keturių milijardieriaus verslo magnato Anderso Holcho Povlseno vaikų.

Australija

Australijos premjeras nurodė, kad Šri Lankoje žuvo du šalies piliečiai.

Kinija

Kinų valstybinė žiniasklaida informavo, kad per sprogimus žuvo du šalies piliečiai.

Kitos šalys

JAV, Japonija ir Portugalija patvirtino, kad tarp aukų esama jų piliečių.

Autobusų stotyje rasti 87 bombų sprogdikliai

Šri Lankos policija pirmadienį pranešė vienoje Kolombo autobusų stotyje radusi 87 bombų sprogdiklius.

Ši žinia buvo paskelbta praėjus parai po virtinės sprogdinimų šalies bažnyčiose ir viešbučiuose, per kuriuos žuvo beveik 300 žmonių.

Policijos pranešime sakoma, kad pareigūnai rado sprogdiklius Bastiano Mawathos privačioje autobusų stotyje. Iš jų 12 buvo rasti išmėtyti ant žemės, o dar 75 – išmesti į vieną šalimais esantį šiukšlių konteinerį.

Kas žinoma apie sprogimus Šri Lankoje

Virtinės Velykų dieną surengtų pražūtingų sprogdinimų nusiaubtą Šri Lanką pirmadienį pribloškė smarkiai šoktelėjęs aukų skaičius, jau beveik pasiekęs 300.

Žemiau pateikiama, kas žinome apie vieną kruviniausių šios salos valstybės istorijoje atakų, surengtą bažnyčiose ir prabangiuose viešbučiuose.

Kas įvyko?

Šalies sostinėje Kolombe įsikūrusius tris viešbučius sekmadienį sukrėtė galingi sprogimai. Kolombe esantis „Cinnamon Grand“ buvo užpultas apytiksliai 8 val. 30 min. (6 val. 30 min. Lietuvos laiku), o neužilgo, 9 val. 5 min. (7 val. 5 min. Lietuvos laiku) sprogimas driokstelėjo „Shangri-La“. Užpuolikų taikiniu taip pat tapo viešbutis „Kingsbury“.

Šri Lankoje driogstelėjo virtinė sprogimų
Šri Lankoje driogstelėjo virtinė sprogimų
© Reuters / Scanpix

Be to, virtinė sprogimų driokstelėjo trijuose krikščionių maldos namuose: Kolombo istorinėje Šv. Antano bažnyčioje, kiek šiauriau sostinės esančio Negombo miestelio Šv. Sebastijono bažnyčioje ir Siono bažnyčioje, esančioje rytinės pakrantės mieste Batikaloa.

Visus šešis išpuolius įvykdė mirtininkai sprogdintojai.

Po kelių valandų policija surengė reidus dviejose vietovėse. Abiejose iš jų per operacijas taip pat nugriaudėjo sprogimai; per vieną jų žuvo trys pareigūnai.

Be to, vėlai sekmadienį prie Kolombo oro uosto buvo rasta ir neutralizuota savadarbė bomba.

Kas tapo aukomis?

Sekmadienį driokstelėję sprogimai buvo kruviniausi išpuoliai prieš nedidelę Šri Lankos krikščionių mažumą. Atakos buvo surengtos trijose bažnyčiose, kur į velykines pamaldas buvo susirinkę daugybė tikinčiųjų.

Per atakas viešbučiuose ir bažnyčiose taip pat buvo sužeisti daugiau nei 500 žmonių.

Pasak vyriausybės, žuvo mažiausiai 37 užsieniečiai, įskaitant tris britus, du Turkijos piliečius, vieną Portugalijos pilietį ir du žmones, turėjusius tiek Didžiosios Britanijos, tiek JAV pasus.

Kaip informavo amerikiečių valstybės sekretorius Mike'as Pompeo, „tarp žuvusiųjų yra keli JAV piliečiai“.

Be to, gyvybės neteko trys danai, vienas Japonijos pilietis, du Kinijos piliečiai ir mažiausiai penki indai, patvirtino jų atitinkamos vyriausybės.

Olandų diplomatijos vadovas Stefas Blokas parašė socialiniame tinkle „Twitter“, kad tarp aukų yra viena Nyderlandų pilietė – 54 metų moteris, pranešė olandų laikraštis AD.

Šri Lankoje driogstelėjo virtinė sprogimų
Šri Lankoje driogstelėjo virtinė sprogimų
© AFP / Scanpix

Australijos vyriausybė paskelbė apie du žuvusius savo piliečius.

Šri Lankos užsienio reikalų ministerija savo ruožtu paskelbė, jog dingę yra dar devyni užsieniečiai, ir kad 25 žuvusieji, kurių tapatybė kol kas nenustatyta, veikiausiai yra užsienio šalių piliečiai.

Kas yra kaltininkai?

Iš karto po atakų nė viena grupė neprisiėmė atsakomybės už išpuolius.

Policija pranešė, kad po atakų iš viso buvo sulaikyti 24 žmonės, bet nepateikė išsamesnės informacijos apie šiuos įtariamuosius.

Salą valstybę daugelį metų siaubdavo kruvinos kovotojų atakos: ypač daug jų surengė etninių tamilų ekstremistai per kelis dešimtmečius trukusį pilietinį karą, užsibaigusį 2009 metais, kai Šri Lankos pajėgos numalšino šį sukilimą.

Pastaruoju metu taip pat dažnėja susirėmimų tarp daugumą sudarančios sinhalų budistų bendruomenės ir musulmonų mažumos, o pernai kovą vyriausybė buvo paskelbusi 12 dienų nepaprastąją padėtį, siekdama suvaldyti prieš musulmonus nukreiptas riaušes.

Šalies krikščionys taip skundžiasi, kad prie jų vis dažniau priekabiauja griežtosios linijos budistai.

Šri Lankoje driogstelėjo virtinė sprogimų
Šri Lankoje driogstelėjo virtinė sprogimų
© Reuters / Scanpix

Remiantis dokumentais, su kuriais susipažino naujienų agentūra AFP, Šri Lankos policijos viršininkas prieš 10 dienų perspėjo aukšto rango pareigūnus, kad šalyje veikianti radikaliųjų musulmonų grupuotė „National Thowheeth Jama'ath“ (NTJ) galimai ruošė mirtininkų sprogdintojų atakas prieš bažnyčias ir Indijos diplomatinę misiją. Dokumentuose nurodoma, kad policijos vadovas vadovavosi tam tikros „užsienio žvalgybos agentūros“ pranešimais.

Pirmadienį sveikatos apsaugos ministras Rajitha Senaratne per spaudos konferenciją sakė, kad visi septyni sprogdintojai buvo Šri Lankos piliečiai, siejami su NTJ.

Teisėsaugos institucijos informavo, kad ruošiamasi nustatyti, ar užpuolikai palaikydavo kokių nors „užjūrio ryšių“.

Anksčiau Šri Lankoje nepasitaikydavo su užsienio islamistų organizacijomis ryšius palaikančių kovotojų atakų, bet sausio mėnesį policija konfiskavo sprogmenų ir detonatorių siuntą, o prieš tai suėmė keturis vyrus, priklausančius vienai neseniai suformuotai radikalų grupuotei.

Kaip sureagavo Šri Lanka?

Premjeras Ranilas Wickremesinghe paragino gyventojus „būti vieningiems“ ir pažadėjo „sunaikinti šią grėsmę visiems laikams“.

Kolombo arkivyskupas Malcolmas Ranjithas pavadino užpuolikus „žvėrimis“ ir paragino valdžią „negailestingai juos nubausti“.

Šri Lankos musulmonų bendruomenės lyderiai pirmadienį irgi pareikalavo „griežčiausios bausmės“ atsakingiesiems už išpuolius.

„Raginame vyriausybę užtikrinti visų religinių objektų saugumą ir skirti griežčiausią bausmę kiekvienam, prisidėjusiam prie šių bailių aktų“, – paskelbė Ceilono ulemų (musulmonų teologų) aukščiausioji taryba (All Ceylon Jamiyyathuul Ulama, ACJU).

Šalyje buvo imtasi papildomų saugumo priemonių. Iš karto po išpuolių įvesta nacionalinė komendanto valanda buvo panaikinta anksti pirmadienį, bet mokyklos buvo uždarytos dar dviems dienoms, taip pat neveikia Kolombo vertybinių popierių birža.

Vėliau vyriausybė informavo, kad visuotinė komendanto valanda bus taikoma nuo pirmadienio 20 val. iki antradienio 4 valandos.

Tarnybos sekmadienį taip pat nusprendė „laikinai“ užblokuoti socialinių tinklų veikimą „siekiant užkirsti kelią neteisingos ir klaidingos informacijos plitimui“. Pirmadienį kilo neaiškumų, kokios programėlės ir svetainės buvo dalinai ar visiškai paveiktos dėl šių apribojimų.

Saugumas buvo padidintas ir Kolombo oro uoste, pranešė oro linijų bendrovė „SriLankan Airlines“, patarusi keleiviams atvykti likus keturioms valandoms iki numatytų skrydžių.

Užsienio šalių ambasados perspėjo savo piliečius vengti išeiti iš namų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(24 žmonės įvertino)
3.5000

Top naujienos

Paauglei per klaidą buvo sulašintas dezinfekcinis skystis: paaiškino, kaip tai įvyko papildyta 13.16 (41)

Praėjusį penktadienį per Lietuvą nuaidėjo žinia apie Kauno klinikose įvykusią slaugytojos...

Gaisro gesinimo realybė Alytuje: skambinome per visą Lietuvą, maldavome verslininkų papildyta 13:20 val. (140)

Šeštą parą Alytuje kovojama su gaisru padangų perdirbimo įmonėje. Mieste yra paskelbta...

Kauno r. sugalvojo atkirtį Matijošaičiui, pasiryžusiam per dieną už vaiką reikalauti kone 10 eurų (132)

9,20 euro už vieną Kauno vaikų darželiuose praleistą dieną. Tiek kitais metais reikės mokėti...

Finalas gali būti skandalingas: jei į Pranckiečio ir valdančiųjų konfliktą dėl posto būtų įtraukta net policija (268)

Antradienį Seimo posėdžių salę pasieks ne tik kitų metų biudžeto projektas ir jo pateikimas....

Įtarusi galimą dokumento klastojimą, Širinskienė kreipėsi į Seimo kanclerę

Dėl tikrovės neatitinkančių duomenų pateikimo spalio 15 d. nenumatyto Seimo plenarinio posėdžio...

Stilistė palygino pigius ir brangius drabužius – atrodo taip pat, o kainos skiriasi dešimtis kartų (12)

Žinomas prekinis ženklas – tai tik žmogaus puikybės ženklas ar, vis dėlto, nepriekaištinga...

Rokiškėnas praturtėjo neteisėtai: skyrė baudą ir konfiskavo 354 tūkst. namuose rastų eurų (27)

Lietuvos apeliacinis teismas patenkino Panevėžio apygardos prokuratūros apeliacinį skundą ir...

Paaiškėjo naujos Anastasijos Zavorotniuk gydymo detalės: gydymo brangiame reabilitacijos centre prireikė staiga pablogėjus sveikatai (2)

Žurnalistai išsiaiškino, kiek kainuoja paslaugos elitiniame Pamaskvės rajone (Rubliovkoje)...

Į Lietuvą atvyko JAV tankai (111)

Į Lietuvą pirmadienį atvyko pusmečiui šalyje dislokuojamo Jungtinių Valstijų bataliono...

Ko patys medikai nelaiko savo namų vaistinėlėse

Retas kuris neturi namų vaistinėlės – paprastai vonioje kabančios spintelės, kurioje sukrautos...