Reidas surengtas augant įtampai tarp buvusio valstybės vadovo ir dabartinio prezidento Sooronbajo Žejenbekovo, galinčiai sukelti politinę krizę šioje nestabilioje Centrinės Azijos valstybėje.

Reidas į pietus nuo sostinės Biškeko esančioje eksprezidento rezidencijoje prasidėjo trečiadienį vakare ir tęsėsi iki paryčių. Pareigūnams pasipriešino minia A. Atambajevo šalininkų. Dalis jų užsibarikadavo rezidencijoje ir paėmė šešis pareigūnus įkaitais.

A. Atambajevo šalininkams bandant sutrukdyti specialiosioms pajėgoms sulaikyti eksprezidentą buvo pašautas ir kiek vėliau mirė vienas pareigūnas, pranešė Kirgizijos sveikatos apsaugos ministerija.

„Pašautas specialiųjų pajėgų pareigūnas itin sunkios būklės buvo atvežtas į ligoninę. Nepaisant pastangų jį išgelbėti pareigūnas mirė“, – rašoma ministerijos išplatintame pranešime.

Kaip informavo naujienų agentūra „Interfax“, Kirgizijos vidaus reikalų ministro pavaduotojas Kursanas Asanovas pareiškė, kad po derybų su A. Atambajevo šalininkais buvo priimtas sprendimas atsitraukti. Eksprezidento šalininkai sutiko iki ryto paleisti šešis įkaitus, jeigu pajėgos atsitrauks.

Kirgizijos naujienų agentūra jg.24 pranešė, kad specialiosios pajėgos išvyksta iš Koi Tašo kaimo, tačiau daugiau jokių detalių nepateikė.

Sveikatos apsaugos ministerija nurodė, kad į ligonines buvo nuvežti 45 nukentėję asmenys, tarp jų specialiųjų pajėgų narys, kuris vėliau mirė. Į jį buvo šauta iš rezidencijos.

Šis reidas pakurstė nerimą dėl politinio stabilumo su Kinija besiribojančioje Kirgizijoje, kur veikia Rusijos karinė bazė.

Vietos žiniasklaida pranešė, kad dalis nukentėjusiųjų, tarp jų vienas žurnalistas, buvo pašauti specialiųjų pajėgų narių. Valstybės saugumo komitetas nurodė, kad per reidą naudotos tik plastikinės kulkos.

Kirgizijos parlamentas birželį panaikino A. Atambajevo teisinę neliečiamybę, kurią jis turėjo kaip buvęs valstybės vadovas, taip sudarydamas sąlygas patraukti jį baudžiamojon atsakomybėn.

Nuo tada eksprezidento šalininkai nuolat budėjo prie jo rezidencijos Koi Toše, esančiame maždaug 20 km nuo Biškeko, kad užkirstų kelią areštuoti A. Atambajevą.

Buvęs valstybės vadovas įtariamas įvairiais nusikaltimais, įskaitant korupciją ir nuosavybės nusavinimą.

2011–2017 metais prezidento poste dirbęs A. Atambajevas šiuos kaltinimus vadina absurdiškais ir tvirtina, kad juos sufabrikavo anksčiau jo protežė buvęs S. Žejenbekovas.

A. Atambajevas liepą buvo susitikęs su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir leido suprasti turįs Kremliaus palaikymą. Visgi V. Putinas vėliau pareiškė, jog Rusija pasirengusi dirbti su S. Žejenbekovu.

Kirgizija, anksčiau laikyta „demokratijos sala“ posovietinėje Centrinėje Azijoje, 2005 ir 2010 metais išgyveno dvi revoliucijas, per kurias buvo nušalinti du prezidentai.

Po prezidento nušalinimo 2010 metais pietuose įsiplieskę susirėmimai tarp gyventojų daugumą sudarančių kirgizų ir uzbekų mažumos pareikalavo 400 gyvybių.