aA
Aukščiausio rango Kinijos diplomatas paragino JAV liautis „perženginėti ribas ir žaisti su ugnimi“ Taivano atžvilgiu, perspėdamas prezidentą Joe Bideną nesikišti į Pekino reikalus.
Wangas Yi
Wangas Yi
© Zuma Press / Scanpix

Kinijos užsienio reikalų ministras Wangas Yi sekmadienį per savo metinę spaudos konferenciją pareiškė, kad Pekino pretenzijose į demokratiškai valdomos salos suverenitetą „nėra vietos nei kompromisams, nei nuolaidoms“. Wango Yi pasisakymas Taivano klausimu nuskambėjo kaip bendresnė jo kritika JAV, kuri „sąmoningai kišasi į kitų šalių vidaus politiką, prisidengdama demokratija ir žmogaus teisėmis“.

„Svarbu, kad Jungtinės Valstijos kuo greičiau tai pripažintų, – pabrėžė Wangas Yi kalbėdamas Nacionaliniame liaudies kongrese Pekine. – Priešingu atveju pasaulyje ramybės nesulauksime.“
Tuo pat metu Wangas Yi pakartojo Kinijos norą bendradarbiauti su JAV ieškant sprendimų dėl koronaviruso pandemijos ir pasaulinės ekonomikos. „Tikiuosi, kad Kinijos ir JAV atnaujintas bendradarbiavimas klimato kaitos klausimais teigiamai paveiks ir dvišalių santykių klimatą“, – pridūrė diplomatas.

Nors Kinija išreiškė optimizmą, kad valdant J. Bidenui santykiai pasitaisys, ji ir toliau verčia Vašingtoną atlyginti žalą, padarytą per ketverius metus trukusią Donaldo Trumpo kadenciją. Sekmadienį Wangas Yi kalbėjo apie Pekino kovą su „hegemonija, arogancija ir bauginimu“ bei „įžūliu kišimusi į Kinijos vidaus reikalus“, vardydamas šalies diplomatinius pasiekimus per pastaruosius metus.

J. Bideno administracija pasižadėjo skirti daugiau dėmesio žmogaus teisėms ir sutelkti bendrą sąjungininkų atsaką prieš Kiniją, tuo pačiu dėdama pastangas išsklaidyti antikinišką D. Trumpo eros retoriką. JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas praėjusią savaitę santykius su Kinija pavadino lemiamu šimtmečio išbandymu, apibūdindamas numatomą Vašingtono poziciją Pekino atžvilgiu kaip „iš esmės konkurencingą, prireikus bendradarbiaujančią ir pagal aplinkybes priešišką“.

Kinijos orlaivių transporteris
Kinijos orlaivių transporteris
© AFP / Scanpix

Gynybos sekretorius Lloydas Austinas vėliau interviu užsiminė, kad JAV sustiprintų savo paramą Azijos ir Ramiojo vandenyno sąjungininkams susidūrus su „labai agresyviais“ Kinijos veiksmais. „Būta atvejų, kai jie pasitelkdavo prievartą. Dalis tos prievartos buvo nukreipta prieš mūsų sąjungininkus. O mūsų sąjungininkai mums labai svarbūs“, – sekmadienį ABC laidoje „This Week“ kalbėjo L. Austinas.

Kinijos gynybos ministerijos atstovas vyresnysis pulkininkas Wu Qianas gynė šalies planuojamą šiųmetinį gynybos išlaidų padidėjimą 6,8 proc. (nuo 6,6 proc. pernai) kaip „pagrįstą, racionalų ir nekritikuojamą“, teigiama pirmadienį ministerijos interneto svetainėje paskelbtame pasisakymo nuoraše.

Panašu, kad Kinija bando atkurti status quo, sutrikdytą D. Trumpo kadencijos metais. Ankstesnė JAV administracija, be kita ko, sankcionavo vyriausiuosius Kinijos pareigūnus dėl žmogaus teisių pažeidimų Sindziange ir Honkonge, patvirtino aukščiausio rango ministrų kabineto vizitą Taivane (pirmą kartą per keturis dešimtmečius) ir įvedė muitus maždaug 335 mlrd. dolerių vertės Kinijos prekėms kasmet.

Sekmadienio spaudos konferencija buvo paskutinė indikacija, kad įtampa tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų gali tęstis ir toliau. Wango Yi pareiškimai atkartojo valdančiosios Komunistų partijos užsienio reikalų ministerijos vadovo Yango Jiechi pastabas, kai šis paragino JAV neperžengti Kinijos „raudonų linijų“. Valstybinė žiniasklaida neseniai skundėsi, kad ankstyvoji J. Bideno politika ne ką tesiskiria nuo jo pirmtako.

„Raginame naująją JAV administraciją pagaliau pripažinti Taivano klausimo jautrumą“, – kalbėjo Wangas Yi, kritikuodamas „ankstesnės administracijos požiūrį“, kuris garsėjo „ribų peržengimu ir žaidimu su ugnimi“, ir skatindamas šia tema kalbėti „tinkamai bei apdairiai“.

Pirmadienį Žemyninės Kinijos reikalų taryba Taipėjuje paskelbė žinutę, dar kartą išreikšdama savo nepritarimą Pekino ketinimams Taivano atžvilgiu. Kinijos Respublika – toks yra oficialus Taivano pavadinimas – niekada nebuvo Liaudies Respublikos dalimi, pabrėžė taryba. „Dar kartą raginame Kinijos valdžios institucijas pripažinti ir gerbti Taivano statusą ir visuomenės nuomonę“, – pabrėžiama žinutėje.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(39 žmonės įvertino)
3.7949

Top naujienos

Dėl tariamos migranto žūties – įtartinai greita Baltarusijos reakcija: kaltę jau verčia Lietuvai pildoma (445)

Baltarusijos režimui paskelbus apie pasienyje su Lietuva tariamai mirusį Irako pilietį ši žinutė...

Vyriausybė siūlo riboti grožio salonus, apsipirkimą, keliones ir kitas paslaugas, kai kurie darbuotojai privalės skiepytis (875)

Jokių grožio salonų, apsipirkimų, remontų, renginių ar kelionių asmenims be Galimybių paso –...

Landsbergis: kontrabanda trąšų krovose verčia mus imtis priemonių (188)

Lietuva siūlo gilinti sektorines sankcijas Baltarusijai. Greičiausiai tai paliestų ir trąšų...

Į skolas įklimpę smulkieji prekybininkai lieja nuoskaudas: netikėtai atimta išmoka ir vis dar nesulaukta papildoma parama (26)

Smulkiųjų prekybininkų atstovai pasakojo, kad nors prekyba ir nebebuvo ribojama, įtampa šiam...

Tragiška žinia – jaunimo olimpinių žaidynių dalyvę pražudė nelaimė per treniruotę (7)

Tokijo olimpinių žaidynių įkarštyje pasaulį apskriejo liūdna žinia, jog 19-metė Kubos kūjo...

Romanovskis apie naujausius ribojimus: gali būti keliama įtampa tarp verslų (7)

Valdžiai planuojant nuo rugsėjo 13-osios apriboti Galimybių paso neturinčių asmenų gaunamas...

Lietuvės itališką olimpinę svajonę sužlugdė geriausia pasaulio žaidėja

Lietuvos olimpinei delegacijai Tokijuje vis dar liekant be medalių, viltis užlipti ant apdovanojimų...

Žaidimų industrijos aukso amžius pasiekė ir Lietuvą: čia specialistų poreikis augs keliariopai

Pandemijos metu pasiilgę kelionių, daugybė žmonių leidosi ieškoti nuotykių virtualiame...

Jurga Jurkevičienė | D+

Dabar tai degsiu pragare, arba Kodėl su trenksmu išmečiau Druskininkuose pirktus kalmarus

Dabar jau tikrai žinau – po mirties pakliūsiu į pragarą. Teatleidžia man Dievas ir mano...