aA
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas pasiūlė Šiaurės Korėjos lyderiui Kim Jong Unui tvirtą palaikymą įstrigusiose denuklearizacijos derybose su Jungtinėmis Valstijomis ir pabrėžė, kad abi šalys turi „susitikti pusiaukelėje“, ketvirtadienį pranešė valstybinė žiniasklaida.
Xi Jinpingas
© Reuters / Scanpix

Kim Jong Unas šią savaitę buvo traukiniu atvykęs į Pekiną dviejų dienų vizito. Šalių lyderių diskusijose buvo dar kartą patvirtintas Kinijos vaidmuo derybų procese, o ši Kim Jong Uno kelionė daugelio laikoma svarbiu strateginiu žingsniu prieš planuojamą antrą jo susitikimą su Amerikos prezidentu Donaldu Trumpu.

Birželį Singapūre surengtame pirmame susitikime lyderiai pasirašė miglotą dokumentą, kuriuo Kim Jong Unas pažadėjo, kad bus siekiama „Korėjos pusiasalio denuklearizacijos“. Tačiau nuo tada derybose faktiškai nebuvo pasiekta pažangos, Pchenjanui ir Vašingtonui, turinčiam 28 500 karių Pietų Korėjoje, nesutariant, ką tai turėtų reikšti.

Šiaurės Korėja reikalauja sušvelninti jai taikomas tarptautines sankcijas, įvestas dėl jos branduolinių ginklų bei raketų programų. JAV nori, kad šios priemonės liktų galioti, kol Pchenjanas atsisakys savo ginklų, o tokio pažado jis kol kas viešai nėra davęs.

Kinija taip pat nori, kad sankcijos Šiaurės Korėjai būtų sušvelnintos. Xi Jinpingas „išreiškė viltį, kad KLDR ir Jungtinės Valstijos susitiks pusiaukelėje“, pranešė Kinijos valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“.

Kinijos prezidentas „palankiai atsiliepė apie teigiamas priemones, kurių ėmėsi DPRK“, pridūrė agentūra.

Šiaurės Korėja įvykdė šešis branduolinius bandymus ir paleido raketų, galinčių pasiekti Jungtines Valstijas. Tačiau Pchenjanas jau ilgiau nei metus neberengia tokių bandymų ir sugriovė įėjimus į požeminius tunelius branduolinių bandymų poligone, nurodęs, kad šaliai jo nebereikia.

Šiaurės Korėja atmeta JAV reikalavimus dėl „vienašališko nusiginklavimo“ ir vadina juos „gangsteriškais“.

Kinija yra vienintelė įtakinga Šiaurės Korėjos sąjungininkė ir svarbi prekybos partnerė, tačiau pastaraisiais metais dėl Pchenjano branduolinės veiklos jų santykiai buvo pašliję. Visgi pernai ryšiai tarp šalių pastebimai pagerėjo, o Kim Jong Unas net tris kartus susitiko su Xi Jinpingu.

Šiaurės Korėjos valstybinė naujienų agentūra KCNA pranešė, kad Kim Jong Unas per diskusijas su Xi Jinpingu kalbėjo apie „sunkumus ir susirūpinimą“ dėl derybų su Jungtinėmis Valstijomis. Anot jos, Kinijos lyderis išsakė tvirtą palaikymą Šiaurės Korėjos pozicijai.

Viršūnių susitikimas – „neišvengiamas“

Visi ankstesni Kim Jong Uno ir Xi Jinpingo susitikimai vykdavo prieš Šiaurės Korėjos lyderio derybas su D. Trumpu arba Pietų Korėjos prezidentu Moon Jae-inu ar po jų.

Sekmadienį D. Trumpas pareiškė, kad Vašingtonas ir Pchenjanas derasi dėl kito viršūnių susitikimo vietos, o Moon Jae-inas ketvirtadienį sakė, kad tos derybos yra „neišvengiamos“.

Pasak Pietų Korėjos vadovo, Pchenjanui reikia imtis „ryžtingų, praktinių priemonių siekiant denuklearizacijos“, kad užtikrintų sankcijų panaikinimą. Kalbėdamas su žurnalistais prezidentas taip pat pabrėžė, kad JAV irgi turi imtis „atitinkamų priemonių“, tokių kaip susitarimas dėl „taikos režimo“ ir oficialus 1950–1953 metų Korėjos karo užbaigimas.

Moon Jae-inas pripažino, kad Singapūre pasiektas D. Trumpo ir Kim Jong Uno susitarimas yra „gana miglotas“, o Pchenjano pažadas dėl branduolinio nusiginklavimo kelia „skeptiškas“ nuotaikas.

Vis dėlto Kim Jong Unas jį ir kitus lyderius užtikrino, kad jo požiūris į denuklearizaciją „niekuo nesiskiria nuo to, ko reikalauja tarptautinė bendruomenė“, o Pchenjanas to nesieja su JAV pajėgų buvimu Pietų Korėjoje ar netoliese, teigė Moon Jae-inas.

Tuo metu praėjusį mėnesį KCNA išplatintame komentare sakoma, kad kai Pchenjanas kalba apie „Korėjos pusiasalio denuklearizaciją“, jis turi galvoje Šiaurės Korėją, Pietų Korėją ir „gretimas teritorijas, iš kurių taikomasi į Korėjos pusiasalį“.

Korėjos nacionalinės diplomatijos akademijos analitikas Kim Han-kwonas perspėjo, kad preliminarios Pchenjano ir Vašingtono derybos gali būti labai svarbios.

„Jei tai, ką po savo viršūnių susitikimo su Kinija pasiūlys Šiaurės Korėja, neatitiks Vašingtono lūkesčių, kils konfliktas ir naujų abejonių, ar antras viršūnių susitikimas turėtų įvykti“, – teigė jis naujienų agentūrai AFP.

Gimtadienio banketas

Vašingtonas ir Pekinas turi konkuruojančių strateginių interesų Šiaurės Rytų Azijoje, o kaip pranešė „Xinhua“, Xi Jinpingas dar kartą pabrėžė, kad Kinijos vaidmuo šiame diplomatiniame procese yra svarbus.

Pekinas yra pasirengęs „suvaidinti teigiamą ir konstruktyvų vaidmenį išlaikant taiką ir stabilumą, įgyvendinant denuklearizaciją pusiasalyje ir tvarią taiką bei stabilumą regione“, naujienų agentūra „Xinhua“ cituoja Kinijos lyderį.

Antradienį, kai, kaip manoma, Šiaurės Korėjos lyderis šventė gimtadienį, Xi Jinpingas susitiko su Kim Jong Unu šalia Tiananmenio aikštės esančioje Didžiojoje liaudies salėje, kur posėdžiauja Nacionalinis Liaudies Kongresas, o vėliau kinų prezidentas pakvietė svečią su žmona Ri Sol Ju į banketą.

Be to, Kim Jong Unas trečiadienį apsilankė vienoje medikamentų gamykloje, kur gaminami tradiciniai kinų vaistai, o prieš vykdamas namo dar papietavo su Xi Jinpingu.

Šis Šiaurės Korėjos lyderio vizitas Pekine sutapo su prekybos derybomis tarp kinų ir amerikiečių pareigūnais.

Analitikų teigimu, Pekinas gali pasinaudoti Šiaurės Korėjos klausimu kaip koziriu derybose su Vašingtonu, tačiau Kinijos užsienio reikalų ministerija neigė esant kokių nors sąsajų su Kim Jong Uno viešnage ir derybomis su amerikiečiais.

Būta „retos istorinės galimybės“ rasti politinį sprendimą Korėjos pusiasalio klausimu, Xi Jinpingą citavo „Xinhua“. Be to, Pekinas „palaiko KLDR ir Jungtinių Valstijų rengiamus viršūnių susitikimus ir pasiekiamus rezultatus“, teigė Kinijos vadovas.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kremliaus ruporams šūkaujant dėl Skvernelio, šis įspėja nekurti iliuzijų dėl santykių su Rusija (178)

Premjero sprendimą pavasarį kandidatuoti į Lietuvos prezidento postą pasveikino ne visi. Tarp...

Arūnas Milašius. Po „Brexit“ turim fantastišką progą, bet ją nubrauksim plačiu bajorišku mostu (19)

Lietuva palaiminga šalis. Mes tikim ne skaičiais ir prognozėmis, bet svajonėmis bei pažadais ir...

„Armani“ puolimo potencialą Jasikevičius gesins gynyba: negalime žaisti 90 taškų rungtynių (1)

Kauno „Žalgiris“ (8-11) trečiadienį išskrido į Milaną, kur ketvirtadienį žais Eurolygos...

Jazzu planuoja užkariauti pasaulį – pristato dykumoje filmuotą ir 100 tūkst. eurų kainavusį klipą (133)

Sausio 23 diena, gali būti, pateks į Justės Arlauskaitės-Jazzu svarbiausių datų sąrašą....

Pavojingas incidentas prie Pietų Korėjos krantų: konfliktas tarp partnerių vis didėja (12)

Pietų Korėjos kariškiai trečiadienį apkaltino Japoniją „aiškia provokacija“ dėl...

Prieštaringa apklausa: įvardija didžiausią šalies priešą, nori jį bausti ir draugauti (665)

Kurią valstybę lietuviai įvardija kaip draugiškiausią, o kurią - kaip priešiškiausią? Koks...

„Revolut” vadovo atviras laiškas: suprantu jūsų patirtį su Rusija, bet mes ne Kremliaus įmonė (261)

„ Revolut ” duomenų serverius turi tik Europos Sąjungoje ir Jungtinėje Karalystėje , tik...

Nelaimė Šiauliuose: nuo gripo komplikacijų mirė moteris (48)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro ( ULAC ) duomenimis, nuo gripo Šiauliuose mirė moteris. Tai...

Patikėjusi nuotoliniu gydymu iš Maskvos, mažeikiškė prarado 26 000 eurų (15)

Į policiją kreipėsi Mažeikių gyventoja (gim. 1949 m.), kuri praėjusiųjų metų...

Buvęs žalgirietis Packas iki šiol jaučia apmaudą dėl Arvydo Sabonio sprendimo specialiai Krepšinis.lt iš Londono (11)

Robertas Packas savo gyvenime pakeitė daugybę komandų. Treneriu per pastaruosius 10 metų...