aA
Kinija sekmadienį pareiškė, jog kruvinas protestuotojų išvaikymas Tiananmenio aikštėje prieš trisdešimt metų buvo „teisinga“ politika.
Tiananmenio aikštė
© Reuters

Tai buvo retas atvejis, kuomet šalies valdžia viešai pripažino šį incidentą, kurio 30-osios metinės bus minimos birželio 4 dieną.

Po septynias savaites trukusių studentų ir darbininkų protestų, kurių metu buvo reikalaujama demokratinių pokyčių ir padaryti galą korupcijai, 1989 metų birželio 4 dieną ginkluoti kareiviai ir tankai išvaikė ir išžudė demonstrantus ir įvykius stebėjusius žmones gatvėse, vedančiose link Tiananmenio aikštės Pekine.

Skaičiuojama, jog per tokį brutalų susidorojimą žuvo šimtai, o galbūt ir daugiau nei vienas tūkstantis žmonių. Tikslus aukų skaičius lieka nežinomas.

„Tas incidentas buvo politinių neramumų atvejis ir centrinė valdžia ėmėsi priemonių nutraukti neramumus, o tai yra teisinga politika“, – per regioninį saugumo forumą Singapūre pareiškė Kinijos gynybos ministras generolas Wei Fenghe.

Jis klausė, kodėl žmonės vis dar sako, jog Kinija „ėmėsi netinkamų priemonių šiam incidentui suvaldyti“.

„Praėjusieji 30 metų įrodė, jog Kinijoje įvyko didelių pokyčių“, – sakė jis ir pridūrė, jog dėl tuometinių valdžios veiksmų Kinija iki šiol mėgaujasi „stabilumu ir plėtra“.

Kinijoje visa armija interneto cenzorių „valo“ socialinius tinklus, šalina straipsnius, memus, grotažymes ir nuotraukas, kuriose minimas susidorojimas su Tiananmenio aikštės protestuotojais.

Šalyje yra griežtai uždrausta kalbėti apie 1989 metų prodemokratinius protestus ir brutalias represijas. Artėjant šių įvykių metinėms, valdžia kiekvienais metais sulaiko arba perspėja aktyvistus, advokatus ir žurnalistus.

Privačiai šeimose ir su draugais įmanoma kalbėtis apie Tiananmenio įvykius, tačiau bet koks viešas paminėjimas beveik garantuoja, jog būsi suimtas.

Savo kalboje, pasakytoje po to, kai tame pačiame forume pasisakė JAV gynybos sekretoriaus pareigas laikinai einantis Patrickas Shanahanas, Kinijos gynybos ministras pareiškė, jog Kinija nesileis Jungtinių Valstijų bauginama ir gins savo politiką dėl Taivano, Pietų Kinijos jūros ir neramaus Sidziango regiono.

Vašingtonas ir Pekinas jau ilgą laiką kovoja dėl įtakos Azijos ir Ramiojo vandenyno regione, kur yra potencialių „konflikto taškų“, tokių kaip Pietų Kinijos jūra, Korėjos pusiasalis ir Taivano sąsiauris.

Kinija neatsisakys siekio panaudoti jėgą, kad prisijungtų savivaldą turintį Taivaną, ir perspėja, jog yra „labai pavojinga“ nuvertinti Pekino valią, sakė ministras.

„Su didžiausiu nuoširdumu ir didžiausiomis pastangomis sieksime taikaus susijungimo proceso, tačiau nežadame atsisakyti jėgos panaudojimo“, – pareiškė Kinijos ministras.

Kinija ir Taivanas atskirai valdomi nuo 1949 metų pilietinio karo žemyninėje Kinijos dalyje pabaigos, tačiau Kinija vis dar laiko Taivaną savo teritorijos dalimi, kuri vieną dieną bus prijungta.

„Bet koks Kinijos liaudies išlaisvinimo armijos ryžto ir valios nuvertinimas yra labai pavojingas“, – pareiškė Kinijos gynybos ministras ir pridūrė, jog armija turi „šventą pareigą“ ginti Kinijos teritoriją.

Savo kalboje minėtame forume P. Shanahanas šeštadienį pareiškė, jog Vašingtonas ir toliau dalinsis su Taivanu savo kariuomenės ekspertų žiniomis ir tieks įrangą, kad Taivanas galėtų apsiginti.

„Ši parama įgalina Taivano liaudį lemti savo pačių ateitį“, – sakė jis ir pridūrė, kad joks skirtingų pozicijų sprendimas negali būti vykdomas per prievartą.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Po įvykių Vokietijoje – nerimą keliančios užuominos: jau esama tokių, kurie rimtai svarsto palikti šalį (35)

Vokietijoje tebesitęsia po Halės išpuolio įsiplieskusios diskusijos apie šalyje stiprėjantį...

Jautri Lietuvos slaugytojų išpažintis: sveikatą alinantis darbas, fizinis bei psichologinis smurtas (9)

Kaip skelbia „Sodra“, Lietuvoje slaugytojais dirba 22,3 tūkst. žmonių. Tai – viena...

Orai: savaitę užbaigsime rekordine šiluma (1)

Sekmadienį mūsų laukia dar viena labai šilta ir graži diena. Naktį vietomis tvyrojęs rūkas...

Naujų technologijų era: piršto atspaudu ar veidu atrakinami išmanieji telefonai – kiek tai saugu (62)

Šiandien jau nieko nestebina, kad pirštų atspaudu ar savo veidu galite atrakinti išmanųjį...

Sutampa net aplinkybės: Karbauskiui teko savo kailiu pabūti Pranckiečio vietoje (257)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis patekęs į...

Gaisras Alytuje: dūmai nusisuko nuo miesto Prognozuoja, kada gaisras bus užgesintas. Papildyta 21:03 (584)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Zelenskis negrąžins didžiausio šalies banko savininkui: gresia rimtas konfliktas su buvusiu partneriu (52)

Ukrainos prezidentas pareiškė, kad jo vyriausybė negrąžins didžiausio šalies banko...

Veryga kreipėsi į Alytaus gyventojus (133)

Alytuje jau ketvirtą parą nepavykstant užgesinti padangų perdirbimo gamykloje kilusio gaisro,...

Johnsonas įpareigotas atidėti „Brexit“: tikisi, kad ši idėja nesužavės ES (14)

Borisas Johnsonas teigė nesijaučiąs sužlugdytas, nors Jungtinės Karalystės (JK) parlamentas...

Prancūzijoje turėjo savo krautuvėlę, bet ramybės oazę atrado mažame Žemaitijos kaimelyje (29)

Trylika metų mažame miestelyje Prancūzijoje gyvenusi Lina Galminaitė Blanchot ten turėjo savo...