aA
Kinija grasina atimti iš žurnalistų jų vizas, baugindama užsienio žiniasklaidą „kaip niekada anksčiau“, pirmadienį paskelbė viena žiniasklaidos grupė.
Kinija vis labiau grasina užsienio reporteriams, teigia žiniasklaidos grupė
© Reuters / Scanpix

Užsienio korespondentų Kinijoje klubo (FCCC) pranešimas pasirodė po to, kai praėjusį mėnesį Kinija išvarė tris užsieniečius žurnalistus.

Savo metinėje ataskaitoje FCCC taip pat reiškia nuogąstavimus, kad Pekinas rengiasi išvaryti daugiau reporterių, nes dviem žurnalistams šiais metais buvo išduotos darbo vizos tik vienam mėnesiui.

Spaudos kredencialai, galiojantys pusmetį ar mažiau, buvo išduoti mažiausiai 12 korespondentų. Šis skaičius yra daugiau kaip dvigubai didesnis nei ankstesniais metais ir FCCC jį pavadino rekordiniu.

Vizos žurnalistams gyventi ir dirbti, kurios privalomos visiems užsienio žiniasklaidos atstovams Kinijos pagrindinėje teritorijos dalyje, paprastai išduodamos vieniems metams.

„Kinų pareigūnai vizas kaip ginklus prieš užsienio spaudą naudoja kaip niekada anksčiau“, – perspėjama ataskaitoje, kurioje atkreipiamas dėmesys į „tolesnį sąlygų reporteriams dirbti blogėjimą“.

2013 metais atėjus į valdžią prezidentui Xi Jinpingui, Kinija išprašė devynis užsienio žurnalistus: tiesiogiai išvarydama arba neatnaujindama vizų, nurodė FCCC.

Ataskaitoje taip pat nurodoma, kad 82 proc. apklaustų žurnalistų sakė per vienus pastaruosius metus dirbdami Kinijoje patyrę kišimąsi, puldinėjimą ar smurtą.

Korespondentų, sakiusių, kad susidūrė su sunkumais atnaujindami savo kredencialus, skaičius yra beveik dvigubai didesnis nei pernai, be to, visi šie korespondentai mano, kad tai yra susiję su jų darbu.

Paklaustas apie FCCC ataskaitą, Užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijianas (Džao Lidzianas) pirmadienį per eilinę trumpą spaudos konferenciją sakė, kad Kinija „niekada nėra pripažinusi šios organizacijos“.

Jis pridūrė, kad šalis „visuomet mielai leidžia užsienio žiniasklaidai visapusiškai ir objektyviai pranešinėti apie Kiniją“.

Vasario pabaigoje Pekinas nurodė išvyksti iš šalies trims laikraščio „The Wall Street Journal“ reporteriams, priežastimi nurodydamas esą rasistinę antraštę vienam komentarui, prie kurio rašymo šie žurnalistai neprisidėjo.

Skyriaus vadovo pavaduotojui Joshui Chinui ir reporterei Chao Deng, kurie abu yra JAV piliečiai, taip pat australų reporteriui Philipui Wenui buvo duotos penkios dienos išvykti.

Anksčiau jie yra rašę apie Kinijos vakarinį Sindziango regioną: įtarimus dėl prievartinio darbo, sekimą ir perauklėjimo stovyklas.

Zhao Lijianas pirmadienį žiniasklaidai sakė, kad „The Wall Street Journal“ reporterių išvarymas yra „vienintelis atvejis“, ir pridūrė, kad maždaug 600 Kinijoje esančių užsienio žurnalistų nereikia nerimauti dėl savo darbo, „kol jie gerbia Kinijos įstatymus ir rengia reportažus vadovaudamiesi įstatymais ir taisyklėmis“.

Pernai rugpjūtį Kinija atsisakė atnaujinti spaudos darbuotojo kredencialus „The Wall Street Journal“ korespondentui Chun Han Wongui, kai jis ir Ph. Wenas parašė straipsnį apie vieną Xi Jinpingo giminaitį.

FCCC perspėjo, jog „priešiškumas užsienio spaudai dabar taip viską persmelkęs, kad Kinijoje dažnai žlugdomi net patys pagrindiniai žurnalistikos elementai“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po pasibaigusių rinkimų Rusijoje neatmeta net kraštutinio scenarijaus: nieko nebeįmanoma padaryti (260)

Nebuvo jokių abejonių, jog Kremliaus režimas per šį savaitgalį vykusius Rusijos Valstybės...

Edmundas Jakilaitis | D+

Apie karybą: brutalus žaidimas – kas pirmas pradėjo naudoti informacines technologijas kaip kovos priemonę?

Tai – jau trečiasis Edmundo Jakilaičio pokalbis apie karybą su Vilniaus universiteto Istorijos...

Su Čanaku susirėmęs amerikietis – FIBA juodajame sąraše (1)

Praėjusiame sezone Panevėžio „Lietkabeliui“ atstovavęs, bet finišo tiesiojoje dėl klubo...

„Rimi Latvija“: žinia apie „Alfa“ pardavimą „Maximos“ savininkams mums buvo staigmena

Informacija apie tai, kad keičiasi prekybos centro Latvijoje „Alfa“ savininkas, „Rimi“...

EŽTT sprendime minimus afganus galbūt priglaudę gyventojai apklausti kaip specialieji liudytojai (22)

Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendime minimus afganistaniečius galbūt priglaudę Ignalinos...

Ania Nussbaum, Samy Adghirni | D+

Galingą pažeminimą patyręs Macronas trauks naujas kortas? (1)

Emmanuelis Macronas aiškiai leidžia suprasti, kad Prancūzijos įniršis neslūgsta po to, kai...

Saulius Skambinas su mylimąja Živile dukrai Milai iškėlė gimtadienio šventę: paviešino jautrų kadrą iš ligoninės (4)

Rugsėjo 20-oji žinomo šokėjo Sauliaus Skambino ir jo mylimosios Živilės Barzdaitytės...

Nuo ko pradėti tvarkyti kambarį: svarbu visada laikytis pagrindinės taisyklės

Kadangi žmonės skirtingi, skiriasi ir jų tvarkymosi stiliai. Vieni susitvarko laukdami svečių,...

Įkvėpimo dėl nelegalių migrantų rado Danijoje: siūlo jiems kurti gyvenvietes už ES ribų (151)

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė Dovilė Šakalienė siūlo svarstyti galimybę...