Miesto administracija informavo atšauksianti renginius, įskaitant muges prie šventyklų, pastaraisiais metais pritraukdavusias daugybę turistų, siekiant „sustiprinti prevenciją ir paramą“.

Virusas užklupo tuo metu, kai milijonai žmonių rengiasi keliauti šalies viduje arba į užsienį švęsti Kinų Naujųjų metų. Šventė prasideda šį savaitgalį.

Koronaviruso protrūkio epicentru laikomas Uhano miestas izoliuotas. Už 70 km nuo jo esančio Huangango, kur gyvena 7,5 mln. žmonių, gyventojams taip pat nurodyta neišvykti iš miesto.

Pasak visuomeninio miesto televizijos kanalo pranešimų, Huangango miestas nuo ketvirtadienio vakaro stabdo viešojo transporto – autobusų ir geležinkelio – sistemos veiklą.

Valdžia taip pat įpareigojo iki to paties termino uždaryti visas uždarose patalpose esančias pramogų vietas, įskaitant kino teatrus ir interneto kavines. Gyventojams nurodoma neišvykti iš miesto, išskyrus tuos atvejus, kai susiklosto ypatingos aplinkybės.

Nuo ketvirtadienio vakaro taip pat bus uždaryta netoliese esančio Edžou miesto traukinių stotis. Apie kitas priemones šiame milijoną gyventojų turinčiame mieste kol kas neskelbiama.

„Mano žiniomis, bandymas izoliuoti 11 mln. gyventojų turintį miestą mokslui yra naujiena. Anksčiau tokių visuomenės sveikatos priežiūros priemonių imtasi nebuvo. Šiuo metu negalime pasakyti, ar jos bus veiksmingos“, – teigia Gaudenas Galea, Pasaulio sveikatos organizacijos atstovas Kinijoje.

DELFI primena, kad Kinija ketvirtadienį uždraudė traukiniams ir lėktuvams išvykti iš Uhano miesto, kuris atsidūrė naujo viruso protrūkio epicentre.

Naujasis koronavirusas, kuriuo taip pat užsikrėtė šimtai kitų žmonių, kelia nerimą dėl savo panašumo į ūminį kvėpavimo takų sindromą (SARS), 2002–2003 metais pareikalavusį žemyninėje Kinijoje ir Honkonge beveik 650 žmonių gyvybių.

Kaip ir SARS sukėlėjas, naujasis virusas gali būti perduodamas žmonių žmonėms, per kvėpavimo takus.

Uhano – svarbaus transporto mazgo – pareigūnai taip pat sustabdė visuomeninių autobusų ir metropoliteno traukinių eismą, o gyventojams nurodė „be ypatingos priežasties“ niekur nevykti.

Visoje Kinijoje naujuoju virusu jau užsikrėtė daugiau kaip 570 žmonių, daugiausia Uhane, kur kaip protrūkio židinys buvo identifikuotas jūros produktų turgus, kuriame būdavo nelegaliai pardavinėjami laukiniai gyvūnai.

Uhano gyventojai savo vargais dalijosi į „Twitter“ panašioje kiniškoje platformoje „Weibo“. Vienas vartotojas rašė „kone pravirkęs“, kai buvo paskelbta apie faktinį karantiną.

„Jaučiamės taip, tarsi tai būtų pasaulio pabaiga“, – rašė kitas, reikšdamas susirūpinimą dėl maisto ir dezinfekavimo priemonių stygiaus.

„Mums tikrai reikia visų pagalbos“, – pridūrė jis.

Uhano geležinkelio stotis buvo beveik tuščia: matėsi tik darbuotojai ir keliolika keleivių su kaukėmis, laukusių taksi, pranešė naujienų agentūros AFP reporteris.

Pirmas užsikrėtimo naujuoju virusu atvejis buvo patvirtintas gruodžio 31 dieną. Susirgimo atvejų jau užregistruota Japonijoje, Honkonge, Makao, Pietų Korėjoje, Taivane, Tailande ir Jungtinėse Valstijose.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) trečiadienį atidėjo sprendimą dėl to, ar skelbti tarptautinę nepaprastąją padėtį. Tai reta priemonė, naudojama tik didžiausių protrūkių atvejais.

Nepaprastųjų situacijų komitetas vėl susirinks ketvirtadienį. Jo pirmininkas Didier Houssinas sakė, kad ekspertų nuomonės dėl tarptautinės nepaprastosios padėties skelbimo išsiskyrė.

PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas sakė, kad reikia „daugiau informacijos“, bet taip pat gyrė Kinijos „labai, labai griežtas priemones“.

„Griežtais veiksmais jie ne tik kontroliuos protrūkį savo šalyje, bet taip pat iki minimumo sumažins šio protrūkio išplitimo tarptautiniu mastu tikimybę“, – sakė PSO vadovas, paklaustas apie Uhano transporto uždarymą.

Uždarytas miestas

Šią savaitę visoje Kinijoje šimtams milijonų žmonių keliaujant pas šeimas Naujiesiems metams, Nacionalinė sveikatos komisija trečiadienį paskelbė priemones protrūkiui suvaldyti, įskaitant sterilizavimą ir vėdinimą šalies oro uostuose, autobusų stotyse, lėktuvuose ir traukiniuose.

Uhano specialus kovos su virusu centras paskelbė, kad karantino priemonėmis siekiama „veiksmingai nutraukti viruso plitimą, ryžtingai pažaboti protrūkį ir užtikrinti žmonių sveikatą bei saugumą“, skelbė valstybinė žiniasklaida.

Nors išvykti uždrausta, traukiniai ir lėktuvai vis dar įleidžiami į miestą.

Uhano turizmo ir kultūros departamentas atšaukė visas grupines ekskursijas iki vasario 8-osios, pranešė žiniasklaida.

Uhane taip pat atšaukti dideli vieši Naujųjų metų renginiai. Šalies sostinės Pekino administracija taip pat paskelbė, jog dėl naujo viruso protrūkio grėsmės dideli naujametiniai renginiai atšaukiami.

Nežinomieji

Manoma, kad pradinis viruso šaltinis yra gyvūnai. Pasak kinų sveikatos apsaugos pareigūnų, virusas pasirodė minėtame turguje, o šią savaitę paskelbtos studijos rodytų, kad virusą galėjo perduoti šikšnosparniai arba gyvatės.

PSO patvirtino, kad virusas gali plisti tarp žmonių, bent jau artimų kontaktų metu. Kinijos sveikatos pareigūnai perspėjo, kad virusas gali mutuoti ir toliau plisti.

„Reikia išsiaiškinti daug šio įvykio nežinomųjų, įskaitant klinikinį [ligos] sunkumą, tikrąjį mastą ir ligos perdavimo pobūdį“, – sakė Michaelas Ryanas, vadovaujantis PSO nepaprastųjų situacijų programai.

Kinų pareigūnai ketvirtadienį pranešė apie dešimtis naujų užsikrėtimo atvejų, kurių bendras skaičius padidėjo iki 571. Maždaug 5 tūkst. žmonių toliau stebi medikai.

Tačiau Londone įsikūrusio Imperijos koledžo mokslininkai apskaičiavo, kad Uhane užsikrėtė 4 tūkst. žmonių.

Šalys suintensyvino pastangas viruso, kurio techninis pavadinimas yra „2019-ųjų naujasis koronavirusas“ (2019-nCoV), plitimui sustabdyti.

Keleiviai dėl šio viruso tikrinami oro uostuose visame pasaulyje.

„Pagirtina“ Kinija

PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas trečiadienį užsiminė, kad situacija dar netampa nevaldoma, ir sakė, kad kol kas esama tam tikro „stabilumo“.

Jis taip pat paminėjo „pagirtiną“ Kinijos atvirumą dėl šio protrūkio.

Tačiau JAV valstybės departamento aukšto rango pareigūnas sakė, kad Vašingtonas „vis dar susirūpinęs“ dėl skaidrumo Kinijos vyriausybėje.

Per SARS epidemiją Kinijos vyriausybė tik po kelių mėnesių pranešė apie ligą ir iš pradžių neleido PSO ekspertų į pietinę Guangdongo provinciją, kur ši epidemija prasidėjo.