aA
Per pastarąsias savaites Katare mirė dešimtys iš Nepalo atvykusių darbininkų, tūkstančiai lenkia nugaras, balansuodami ant fizinių galimybių ribos - tokie pažeidimai nustatyti „The Guardian“ atlikus žurnalistinį tyrimą. Gali būti, jog žurnalistų į dienos šviesą iškelti faktai privers suabejoti, ar tikrai Kataras deramai rengiasi 2022 metų pasaulio futbolo čempionatui.
© Reuters/Scanpix

9 mirtys per dieną

Šią vasarą Katare iš Nepalo dirbti atvykę emigrantai mirdavo maždaug devynių asmenų per parą greičiu. Dauguma aukų – jauni vyrai, pražudyti staigių širdies problemų. Tyrimo metu paaiškėjo, jog tūkstančiai atvykėlių iš Nepalo, Katare sudarančių didžiausią iš svetur atkeliavusių darbininkų grupę, šalyje žiauriai išnaudojami. Kitaip tariant, Katare gyvuoja nauja vergovės forma – būtent taip situaciją apibūdina Tarptautinė darbo organizacija.

Kaip galima teigti remiantis Nepalo ambasados Dohoje gautais dokumentais, nuo 2013 metų birželio 4 iki rugpjūčio 8 dienos Katare mirė mažiausiai 44 darbininkai iš Nepalo. Daugiau nei pusės aukų mirties priežastis – širdies smūgis, sustojusi širdis ar nelaimės darbo vietoje.

Tyrimo metu taip pat paaiškėjo ir daugiau įdomių faktų:

· Viename didžiausių Pasaulio futbolo čempionatui skirtų infrastruktūros objektų fiksuojami priverstinio darbo atvejai.

· Dalis atvykėlių iš Nepalo tvirtina mėnesių mėnesius negaunantys atlyginimo - algų mokėjimas užlaikomas, kad darbininkai nesugalvotų pabėgti.

· Dalis darbo vietose kalbintų migrantų sako, jog darbdaviai praktiškai reguliariai konfiskuoja jų pasus ir atsisako parengti asmens tapatybę liudijančius dokumentus, todėl atvykėliai priversti tenkintis neteisėtai dirbančių pašaliečiu statusu.

· Dalis darbininkų teigia neturintys galimybių darbo vietoje nemokamai atsigaivinti geriamu vandeniu, nors statybose ir tvyro nepakeliamas dykumų karštis.

· Apie 30 atvykėlių iš Nepalo prašė prieglobsčio šalies ambasadoje Dohoje – buvo pasirengę bet kam, kad tik pabėgtų nuo nežmoniškų darbo sąlygų.

Rengiamasi 2022 metų pasaulio futbolo čempionatui Katare
© Reuters/Scanpix

Atskleisti šiurpinantys faktai leidžia teigti, jog egzistuoja visas atvykėlių išnaudojimo tinklas, apraizgęs tiek skurdžiai gyvenančius kaimelius Nepale, tiek turtingus Kataro politikos ir verslo veikėjus. Susidaro įspūdis, jog viena iš turtingiausių valstybių pasaulyje, ruošdamasi vienam iš svarbiausių sporto įvykių visoje planetoje, išnaudoja bene vargingiausiai gyvenančios šalies žmones.

„Norėtume išvažiuoti, bet bendrovė mūsų tikrai neišleis“, - teigia vienas atvykėlis iš Nepalo, dirbantis „Lusail City“ – 45 mlrd. dolerių (115 mlrd. Lt) vertės projekte, kuriame numatytas ir 90 tūkst. vietų stadionas, kuriame vyks Pasaulio futbolo čempionato finalas.

„Labai pykstu dėl bendrovės elgesio su mumis, tačiau esame bejėgiai. Gailiuosi čia atvažiavęs, bet ką galiu pakeisti? Atvažiavome ieškodami geresnio gyvenimo, tačiau mums nepasisekė“, - teigia kalbintas darbininkas.

Už Pasaulio futbolo čempionato organizavimą atsakinga žinyba – „Qatar 2022 Supreme Committee“ – „The Guardian žurnalistams sakė, jog darbai, tiesiogiai susiję su artėjančiu čempionatu, dar tik prasidės. Tačiau išreiškė „susirūpinimą dėl metamų kaltinimų, nukreiptų prieš kai kuriuos rangovus ir subrangovus, dirbančius prie „Lusail City“ projekto“. Komiteto atstovai patvirtino, jog šį klausimą laiko itin rimtu. „Buvome informuoti, jog atsakingos valdžios institucijos atlieka su kaltinimais susijusį tyrimą“, - patikino atstovai.

„The Guardian“ atliktas tyrimas taip pat atskleidė, jog ši problema iš esmės aktuali visai Kataro statybų pramonei – kartais darbininkai priversti miegoti po 12 viename kambaryje, nuo higienos trūkumo nešvariuose nakvynės namuose puola įvairiausios ligos. Yra teigiančių, jog iš užsienio atvykę darbininkai dirba už dyką ir priversti elgetauti, kad nemirtų badu.

„Tuščiu skrandžiu tenka išbūti ir 24 valandas. 12 valandų dirbi, o tada eini miegoti alkanas. Kai pasiskundžiau, darbų vadovas mane užsipuolė, išvarė iš vietos, kur gyvenau, ir atsisakė mokėti. Turėjau maldauti, kad kiti darbininkai man duotų bent kąsnelį“, - pasakoja vienas į Katarą laimės ieškoti atvykęs užsienietis.

Praktiškai visi be išimties darbininkai iš Nepalo į Katarą atvyksta slegiami skolų naštos – jie būna prasiskolinę jiems darbą suradusiems agentams. Pareiga grąžinti skolas, laiku nemokami atlyginimai, dokumentų konfiskavimas ir draudimas palikti darbo vietą – štai iš ko susideda sąvoka priverstinis darbas arba šių dienų vergovė, kurios aukomis šiandien įvardijami net 21 mln. žmonių visame pasaulyje. Ši praktika Katare tokia paplitusi, jog Nepalo ambasadorė šalyje Maya Kumari Sharma visai neseniai Emyratą pavadino „atvirai veikiančiu kalėjimu“.

Atskleisti faktai – įrodymas, jog Katare priverstinio darbo problema egzistuoja“, - teigia organizacijos „Anti-Slavery International”, įkurtos 1839 metais, vadovas Aidanas McQuade.

„Tiesą sakant, tokios darbo sąlygos ir pribloškiantis pažeidžiamų darbininkų mirčių skaičius peržengia priverstinio darbo ribą ir turėtų būti traktuojamas kaip vergovė, kai su žmonėmis elgiamasi kaip su daiktais. Rizikos, jog Pasaulio futbolo čempionatui rengiamasi naudojant priverstinį darbą, nėra. Nėra, nes tai jau vyksta“, - pažymėjo A. McQuade.

Kataras – šalis, kur vietos gyventojams tenka didžiausias emigrantų darbininkų skaičius pasaulyje: daugiau nei 90 proc. darbo jėgos šalyje sudaro atvykėliai iš kitų šalių. Stadionų, viešbučių ir kitų objektų statyboms bei kelių tiesimui Kataras greičiausiai samdys dar mažiausiai 105 mln. atvykėlių. Darbininkai iš Nepalo sudaro 40 proc. visų Katare dirbančių užsieniečių. Vien praeitais metais iš gimtosios šalies laimės ieškoti išvyko daugiau nei 100 tūkst. Nepalo gyventojų.

Remiantis įvairiais skaičiavimais, Kataras infrastruktūros objektams, būtiniems Pasaulio futbolo čempionatui, išleis apie 100 mlrd. dolerių (256 mlrd. Lt). Ketinama parengti devynis modernius stadionus. Šalies valdžia 20 mlrd. dolerių (51,26 mlrd. Lt) skirs naujiems vietos keliams, 4 mlrd. dolerių (10,25 mlrd. Lt) atiteks keliui, sujungsiančiam Katarą ir Bahreiną, 24 mlrd. dolerių (61,51 mlrd. Lt) – greitojo geležinkelio tinklui. Taip pat bus parengta ir 55 tūkst. viešbučių kambarių, kur galės apsistoti čempionato svečiai. Bus ir naujas oro uostas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gaisras pasiglemžė 3 mažamečius auginančios šeimos namus: paviešintos 5-mečio nuotraukos abejingų nepalieka (8)

„Sūnaus sveikata geresnė negu buvo ir kasdien po mažą žingsniuką gerėja, bet būklė...

STT: pas korupcija įtariamus teisėjus per kratas rasta 200 tūkst. eurų grynųjų (440)

Specialiųjų tyrimų tarnyba penktadienį pranešė, kad pas korupcija įtariamus teisėjus per...

Marčiulionį ir Kauno eglutės kūrėją į Europos parlamentą siūlantis Karbauskis: dabar bus puolimas papildyta (239)

Penktadienio popietę į Tarybos susirinkimą susirinkę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos...

Albinas Januška - apie šūdmalą, melą politikoje ir Karbauskio herojų (287)

Knygų mugėje per diskusiją iš įtakingo buvusio diplomato, signataro Albino Januškos pusės...

Įvardijo sritis, kuriose labiausiai trūksta darbuotojų (34)

2018 m. sumažėjo laisvų darbo vietų samdomiems darbuotojams. Pernai šalyje jų buvo 18,5 tūkst....

Kauno daugiabučių kiemuose – lyg po karo: duobėse užstringa net tvarkdariai (26)

Kaune, Dainavos mikrorajone, kelio danga kaip po karo – asfaltą nusėjusios didžiulės duobės ,...

Bastys Lietuvą apskundė Strasbūrui (41)

Buvęs parlamentaras Mindaugas Bastys Europos Žmogaus Teismui apskundė Lietuvą, penktadienį...

Skaičiuojami didžiausi turistų srautai šalies istorijoje – šalys lyderės nesikeičia (7)

Praėję metai buvo rekordiniai Lietuvos turizmui. 2018 m. mūsų šalyje bent su viena nakvyne...

Rimos Antonovienės pokyčiai šeimoje tapo pykčių priežastimi: pagrasino skyrybomis

Vidui Antonovui trūko kantrybė – žmonos Rimos namuose nebuvo jau mėnesį laiko. „Mafijos...

Rusija užsipuolė JAV: kaltina perkėlus specialiąsias pajėgas ir karinę įrangą (236)

Rusija penktadienį apkaltino Jungtines Valstijas naudojantis pagalbos teikimu Venesuelai kaip...