aA
Laisvosios Europos radijo svetainė pristato penkis sovietų kurtus skraidančius, važiuojančius ar vandens paviršiumi slydusius aparatus. Visų jų likimas tas pats – jie nebenaudojami. Kai kurie netgi tapo pajuokos objektais.
© DELFI montažas / Vida Press

1. „KM Ekranoplan“ („Kaspijos jūros pabaisa“)
Tai veikiau ne lėktuvas, o skraidantis laivas. „Ekranoplan“ buvo nuleistas į Kaspijos jūrą 1966 m.
Po šio keisto sovietinio karinio jūrų laivyną papildžiusio lėktuvo sparnais oro srovė sukuria aukštą spaudimą (būtent dėl to kai kurie jūriniai paukščiai sklendžia visai palei vandenį).

Kai CŽA agentai pirmą kartą palydovo nuotraukose pamatė šį paslaptingą aparatą, jie net pašiurpo ir norėjo padaryti daugiau jo nuotraukų, pritaisę fotoaparatą prie radijo bangomis valdomo aparato (planas neišdegė, nes bepiločiai per bandymus vis suduždavo).

„KM Ekranoplan“ („Kaspijos jūros pabaisa“)
„KM Ekranoplan“ („Kaspijos jūros pabaisa“)
© Vida Press

Jie nerimavo ne be pagrindo. „Kaspijos jūros pabaisa“ galėjo sklęsti 650 km per valandą greičiu, jam buvo nepavojingos laivų minos, be to, jis skrido taip žemai, kad dauguma radarų jo nefiksuodavo. Vienas analitikas teigė TV kanalui „Mokslas“: „Sovietai per tris valandas galėjo įsiveržti į San Fransiską, o mes nebūtume supratę, kad jie čia, kol jie nebūtų pasirodę.“

Kai 1980 m. pirmoji pabaisos versija sudužo ir nuskendo Kaspijos jūroje (kur ir šiandien tebeguli), 1987 m. pastatė naują variantą – ekranoplaną „Lun“ su šešiomis branduolinėmis raketomis „Moskit“ ant nugaros.

Nors ekranoplanai suteikė naujų dimensijų kariniam jūrų laivynui, jų buvo atsisakyta, nes Sovietų Sąjunga žlugo ir pritrūko pinigų. „Lun“ tebestovi pietinėje Rusijos pakrantėje.

2. Sraigtinis visureigis „Zil 4904“
Pelkių žvėrį – sraigtaeigį „Zil 4904“ varė du aliuminio pontoniniai tiltai, įsukti į sriegį, kuris sriegdavo į pažliugusią žemę, kaip grąžtas į medieną. „Zil“ galėdavo dumti per sniegą dideliu greičiu, aplenkti bet kokį plaukiantį žmogų atvirame vandenyje, važiuoti per pelkes.

Sovietų laikais nerado, kur naudoti šią didžiulę mašiną, taigi „Zil 4904“ greitai išėjo į poilsį. Vėliau pradėjus skrydžių į kosmosą programą, buvo sukurta mažesnė versija – „Zil-2906“. Mažasis „Zil“ paimdavo kosmonautus, nusileidžiančius kapsulėse Kazachstane. Mažasis antrininkas ir šiais laikas funkcionuoja – priklauso kosmonautų paieškos ir gelbėjimo tarnybai „Žydroji paukštė“.

Sraigtinis visureigis „Zil 4904“
Sraigtinis visureigis „Zil 4904“
© Stopkadras

3. Aerorogės „Sever-2“

Šias juokingas aeroroges 1959 m. sukūrė sovietų inžinieriai – jie įdėjo reaktyvinio lėktuvo „Jak-12“ variklį į sedaną „GAZ M20“ ir pritaisė prie šio kūrinio teflonu dengtas slides.

Aerorogių darbas buvo gana nuobodus. Jomis užšalusiomis upėmis gabendavo paštą į tolimus kaimus Rusijos šiaurėje. „Sever-2“ turėjo daug trūkumų – sunkiai užvažiuodavo ant kalvų, slidinėdavo siaurais miškų keliais, o vietos pašto kroviniui buvo labai nedaug.

Aerorogės „Sever-2“
Aerorogės „Sever-2“
© Stopkadras

Po trejų metų „Sever-2“ pakeitė tvirtesnėmis, erdvesnėmis aerorogėmis „KA30“, kurios tarnavo iki dešimto dešimtmečio.

Iš visų sukurtų „Sever-2“ aerorogių išliko tik vienerios, jos eksponuojamos Maskvos centriniame karinių oro pajėgų muziejuje.

4. Reaktyvinis sovietinis traukinys

Pirmas ir paskutinis SSRS reaktyvinis traukinys buvo pastatytas 1970 m. Tai buvo eilinis lokomotyvas su išgaubta metaline nosimi priekyje ir dviem ant stogo pritaisytais reaktyvinio lėktuvo „Jak-40“ varikliais.

Reaktyvinis sovietinis traukinys
Reaktyvinis sovietinis traukinys
© Stopkadras

Eksperimentinis traukinys 1972 m. pasiekė 250 km per valandą greitį tiesioje atkarpoje, apie jį išsamiai rašė propagandinis sovietinis laikraštis „Pravda“. Deja, kaip rašė tas pats „Pravda“, „nugabenti keleiviams iš Maskvos iki Nevos krantų (Sankt Peterburge) reikia šešių tonų reaktyvinio kuro.“ Tai beveik tris kartus daugiau kuro, nei tokiai pačiai kelionei sunaudotų šiuolaikinis „Boeing 737“.

Traukinys nustojo važinėti 1975. Jį paliko stovėti ir irti ant senų bėgių. 2014 m. rado tik jo griuvėsius.

5. Sraigtasparnis „Mil V-12“

Šis didžiausias pasaulyje sraigtasparnis 1968 m. buvo pagamintas Maskvos sraigtasparnių gamykloje „Mil“.

Didžiulio prototipo ilgis buvo 67 m. Kad sraigtasparnis pakiltų, jam reikėjo šešių narių įgulos – taip pat ir elektriko. Sraigtasparnio užduotis buvo atmušti tarpžemynines branduolines raketas.

Mil V-12
Mil V-12
© Vida Press

1969 m. drąsi įgula pakilo sraigtasparniu į 2,25 km aukštį, gabendama 40 000 kg svorį. Šio pasaulinio sraigtasparniu pakelto svorio rekordo iki šiol niekas nepralenkė.

Atlikus įvairius bandymus, „V-12“ liko be darbo. 1974 m. du sraigtasparnius išsiuntė į poilsį. Vienas šiuo metu eksponuojamas Centriniame karinių oro pajėgų muziejuje netoli Maskvos.

2009 m. milžiniškas sraigtasparnis tapo balandžio 1-osios pokštu – jį pristatė kaip pirmą pasaulyje sraigtasparnį, kuriame įrengtas penkių žvaigždučių skraidantis viešbutis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kritikuoja valdžios ryžtą grąžinti skolą „Žalgiriui“: kada prisimins mokesčių mokėtojus? (101)

Kiek didesnė nei pusės milijono eurų premija įkris į „Žalgirio“ klubo kišenę už 1999...

Prezidentiniai reitingai: Nausėdai ant kulnų lipa dar du kandidatai (2)

Lenktynėse dėl vietos Daukanto aikštės Baltuosiuose rūmuose vyrauja keturi lyderiai....

Seimas priėmė pataisas dėl partijų finansavimo – socialdarbiečiams bus skiriama dotacija (154)

Seimas ketvirtadienį priėmė pataisas dėl partijų finansavimo – rinkimuose nedalyvavusiai...

Metų seklys: sužvėrėjusių jaunų žudikų gaują sučiupo sostinės kriminalistai (11)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Pasiskiepijau nuo gripo ir susirgau: kas atsitiko?

Kosulys, sloga, karščiavimas. Gripas ar tik peršalimas ? Nors su abiem nereikėtų juokauti,...

Prancūzijos pilyje sulaikytas „negyvas“ ukrainietis (5)

Prancūzijos policija suėmė neįvardijamą „aukšto rango“ ukrainietį, kuris tariamai...

Opozicija kerta Skverneliui: dėl galimo priesaikos sulaužymo nori šaukti neeilinį posėdį pildoma (145)

Ketvirtadienį Seime vyko bendras opozicinių frakcijų posėdis, į kurį buvo kviečiamas ministras...

Kodėl astronautai nesiprausia duše: 10 faktų apie gyvenimą nesvarumo būsenoje (2)

Miegas vertikalioje padėtyje, plaukų kirpimas dulkių siurblio pagalba. Gyvenimas orbitoje labai...

CNN: palydovinės nuotraukos rodo, kad Rusija sparčiai modernizuoja karinius objektus Kaliningrade analitikai: atnaujintos branduolinių ginklų saugyklos (319)

Sprendžiant iš kanalui CNN perduotų kosminio palydovo kameromis užfiksuotų vaizdų, Rusija...