aA
Uraganas „Dorian“ padarė „didelės žalos“ visose Bahamose, kur galėjo būti smarkiai apgadinta ar sugriauta 13 tūkst. namų, pirmadienį pranešė Raudonasis Kryžius.
Katastrofiškas uraganas Bahamose: 295 km/val. siekiantis vėjas ūžė tarsi lėktuvo variklis, bangų aukštis kilo iki 7 m
© DELFI montažas

„Dar nematome viso paveikslo, kas įvyko“, – sakoma Tarptautinės Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio Judėjimo federacijos Nepaprastųjų padėčių operacijų centro Ženevoje vadovo Sune Bulowo pareiškime.

„Tačiau aišku, kad uraganas „Dorian“ padarė katastrofišką poveikį“, – sakė jis ir pridūrė: „Numatome, kad bus dideli pastogės poreikiai, taip pat trumpalaikės ekonominės paramos poreikis, kaip ir švaraus vandens bei medicininės pagalbos [poreikis].“


Didžiosios Bahamos salos gyventojus uraganas pakėlė anksti – 4 val. ryto.

„Mes čia, didžiosios Bahamos saloje, Friporte, kenčiame nuo „Doriano“ viesulo tamsoje, nes nėra elektros. Garsas – lyg lėktuvo variklio, vėjai ūžia, vis nesiliauja“, – teigė CNN korespondentas Patrickas Oppmannas. – Įsivaizduokite, kaip baisu žmonėms – jie namuose be elektros, be informacijos, be televizijos, gal klausosi radijo.“

Jis pridūrė, kad uraganas „Dorian“ – precedento Bahamų salose neturintis uraganas, kurio metu bangos gali siekti 6 m, o aukščiausia vieta Didžiosios Bahamos saloje yra 9 m, aiškino P. Oppmannas.

„Didžioji šios salos dalis šiandien vakare ar rytoj bus po vandeniu“, – sakė jis.

Žemai esančios Bahamų salos dėl uragano gali atsidurti po vandeniu
Uraganui „Dorian“ siaučiant Bahamų salose, žemiausiai esančioms saloms didėja rizika būti apsemtoms.

„Ši vieta, kurioje esame, aukščiausia salos vieta tėra 9 m aukščio, taigi 6 m aukščio bangos, apie kurias pranešama, reiškia, kad per ateinančias valandas ir dienas didžioji dalis salos, kurioje stoviu, atsidurs po vandeniu“, – sekmadienį iš Friporto Didžiosios Bahamos saloje informavo CNN korespondentas Patrickas Oppmannas.

Aplinkinės žemai esančios salos bus visiškai apsemtos, pridūrė jis.

23 val. JAV nacionalinis uraganų centras (NHC) įspėjo, kad tai gyvybei pavojinga audra, kurios metu bangos siekia iki 7 m. Manoma, kad dėl uragano iškris iki 76 cm lietaus šiaurės vakarų Bahamų salose.

„Baugi perspektyva daugeliui žmonių žemose salos dalyse ir salose aplink mus, kurie nusprendė pralaukti uraganą. Šis uraganas bus aprašytas istorijos vadovėliuose“, – teigė korespondentas.

„Bahamos labai stipriai nukentės. Abako (salas) nušluos, – teigė Kolorado valstijos universiteto uraganų tyrėjas Philas Klotzbachas.

Šimtai žmonių apsistoję mokyklose, bažnyčios ir kitose prieglobsčio vietose. Pranešama, kad kai kur nutrūko elektros ir vandens tiekimas, o valdžia įspėja gyventojus nebeiti į lauką, kai vėjo gūsiai pasieks 18 m per sekundę.

Šiaurinėje Bahamų archipelago dalyje uždaryti viešbučiai, gyventojai užsidarę namuose, o valdžia pasamdė jachtų, kad nuplukdytų žmones į didesnes salas.

Ministras pirmininkas Hubbertas Minnisas pabrėžė – visiems, kas nesievakuos, grės didžiulis pavojus ir galimi katastrofiški padariniai.

Didžiosios Bahamos aukštas vyriausybės pareigūnas Kwasi Thompsonas teigė: „Prašau, paisykite įspėjimo. Nebėra laiko.“

Pareigūnų teigimu, nemažai gyventojų ignoruoja nurodymus evakuotis. „Visa tai gali baigtis mirtimi. Prašome, maldaujame, maldaujame – kelkitės į saugią vietą“, – sakė policijos komisaro pavaduotojas Samuelis Butleris.

Iki 5 kategorijos sustiprėjęs uraganas „Dorian“ Bahamas įnirtingais vėjais ir liūtimis talžė sekmadienį, griaudamas namus ir miestelius. Uraganas slinko JAV pakrančių link, kur šimtams tūkstančių žmonių buvo nurodyta evakuotis.

Raudonasis Kryžius taip pat perspėjo, kad per didelius potvynius Abako salose sūriu vandeniu galėjo būti užteršti šuliniai.

Organizacija nurodė iš savo pagalbos stichinių nelaimių atvejais fondo skyrusi 250 tūkst. Šveicarijos frankų (230 tūkst. eurų) pradiniam atsakui į krizę ir tam, kad maždaug 500 šeimų būtų suteikta laikina pastogė.

„Dorian“, kurio nešamų vėjų greitis siekė 295 km per val., krantą pasiekė Abako salose Bahamų šiaurės vakaruose. Tai buvo galingiausia audra, kada nors pasiekusi šią Karibų salų grandinę.

Po kelias dienas trukusios nervingos nežinios dėl uragano tolimesnio kelio, JAV pietryčiuose esančios Floridos, Džordžijos ir Pietų Karolinos valstijos galiausiai nurodė pakrančių gyventojams evakuotis. Masinė evakuacija gali paveikti šimtus tūkstančių žmonių.

Amerikos Raudonasis Kryžius apskaičiavo, kad maždaug 19 mln. žmonių gyvena rajonuose, kuriuos galėtų paveikti audra. Nurodoma, kad potencialiai 50 tūkst. žmonių Floridoje, Džordžijoje ir Pietų Karolinoje gali reikėti laikino prieglobsčio.

Kaip nurodė Raudonasis Kryžius, šimtai jo savanorių, transporto priemonių ir daugiau kaip 30 sunkvežimių su pagalbos kroviniais mobilizuojama siekiant padėti uragano kelyje atsidūrusiems žmonėms.


Bahamų laikraščio „Tribune 242“ interneto svetainėje paskelbtoje filmuotoje medžiagoje matyti iki medinių namų stogų pajūrio miestelyje pakilęs vanduo. Purviname rudame vandenyje matėsi apvirtusios valtys, lentos, šakos ir kitokios nuolaužos.

Vėliausiais duomenimis, audros vėjų vidutinis greitis yra 265,5 km per val.; ji slenka į šiaurės vakarus 1,6 km per val. greičiu.

Po kelias dienas trukusios nervingos nežinios dėl uragano tolimesnio kelio, JAV pietryčiuose esančios Floridos, Džordžijos ir Pietų Karolinos valstijos galiausiai nurodė pakrančių gyventojams evakuotis. Masinė evakuacija gali paveikti šimtus tūkstančių žmonių.

JAV Nacionalinis uraganų centras (NHC) paskelbė, kad audra pirmadienio vakarą ir antradienį bus „pavojingai arti“ Floridos pakrantės.

Sekmadienį vakare per Didžiosios Bahamos salos rytinę dalį slinko audros akies siena. Pasak NHC, situacija šioje saloje kelia pavojų gyvybei, o naktį tik blogės.

„Neikite į „akį“, nes jai slenkant vėjas staiga sustiprės“, – 5 val. Grinvičo (8 val. Lietuvos) laiku perspėjo NHC.

Bahamų premjeras Hubertas Minnisas per spaudos konferenciją ašarodamas kalbėjo, kad „tai tikriausiai yra liūdniausia ir blogiausia diena mano gyvenime“, informavo leidinys „Nassau Guardian“.

„Susidūrėme su uraganu,.. kokio niekada nėra buvę Bahamų istorijoje“, – sakė jis.

6 val. Grinvičo (9 val. Lietuvos) laiku audra buvo 50 km į rytus nuo Friport Sičio Didžiojoje Bahamoje ir lėtai judėjo į vakarus, nurodė NHC.

NHC direktorius Kenas Grahamas sakė, kad Bahamose sunkios uragano sąlygos truks 30 valandų ar daugiau ir kad iškris 37,5–50 cm, kai kur – net 75 cm kritulių.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas Vašingtone susitiko su nepaprastųjų padėčių valdymo pareigūnais ir pareiškė, kad audra „atrodo siaubingai“.

„Numatome, kad galiausiai bus paveikta didžioji dalis rytinės pakrantės, o kai kurios [vietovės] – labai, labai smarkiai“, – teigė prezidentas.

Florida savo pirmuosius evakuacijos įsakymus paskelbė Palm Bičo, kur įsikūręs D. Trumpo golfo kurortas „Mar-a-Lago“, ir Martino apygardose.

Pietų Karolinos gubernatorius Henry McMasteris sekmadienį taip pat paskelbė pirmadienio vidurdienį įsigaliosiančią privalomąją gyventojų evakuaciją pakrantėje įsikūrusiose gyvenvietėse, kur gyvena apie 800 tūkst. žmonių.

Džordžijos gubernatorius Brianas Kempas sekmadienį paskelbė pakrantėje esančių šešių valstijos apygardų evakuaciją nuo pirmadienio vidurdienio.

„Atsižvelgdami į audros stiprumą ir nenuspėjamumą privalome pasiruošti visiems įmanomiems scenarijams“, – teigė H. McMasteris.

Gretimoje Šiaurės Karolinos valstijoje taip pat buvo paskelbta nepaprastoji padėtis.

Amerikos Raudonasis Kryžius apskaičiavo, kad maždaug 19 mln. žmonių gyvena rajonuose, kuriuos galėtų paveikti audra. Nurodoma, kad potencialiai 50 tūkst. žmonių Floridoje, Džordžijoje ir Pietų Karolinoje gali reikėti laikino prieglobsčio.

Kaip nurodė Raudonasis Kryžius, šimtai jo savanorių, transporto priemonių ir daugiau kaip 30 sunkvežimių su pagalbos kroviniais mobilizuojama siekiant padėti uragano kelyje atsidūrusiems žmonėms.

JAV vidaus saugumo sekretoriaus pareigas einantis Kevinas McAleenanas sakė, kad Floridai gali smogti uraganiniai vėjai, o paskui – ilgos liūtys ir jūros potvynis.

„Bus labai sunku, nes audra pradeda judėti į šiaurę“, – sakė jis televizijos ABC laidai „This Week“.

D. Trumpas Floridoje paskelbė federalinę nepaprastąją padėtį, taip sudarydamas sąlygas JAV ištekliais padėti valstijoms ir bendruomenėms.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Sunkiai suvokiama malonė: žymaus kompozitoriaus žudikas į laisvę paleidžiamas neatlikęs nė pusės bausmės (2)

Žymų kompozitorių Tomą Dobrovolskį be jokio priežasties nužudęs Karolis Pociūnas sulaukė...

Recesija krize virsti neturėtų, bet krypties trūksta: įvardijo neišvengiamą mokesčių didinimą

Lietuvos bendrasis vidaus produktas per metus smuko 2,5 procento. Nerimą kelia pramonės nuosmukis...

Vytenis Miškinis

Visagine – siaubinga pavydo drama: mylimąją su meilužiu užklupęs vyras surengė kruviną egzekuciją (4)

Ne kartą prieš ilgametę sugyventinę smurtavęs visaginietis, užklupęs ją besibučiuojančią su...

Po nervų karo Šeškus prabilo apie skaudžią vagystę Jonavoje

Jonavos „CBet“ bronzinėje kovoje buvo arti antrosios pergalės, tačiau įspūdingą charakterį...

Kraupus įvykis Naujojoje Vilnioje: maršrutinis autobusas pervažiavo moterį ir nutraukė jai koją

Vėlų penktadienio vakarą Naujojoje Vilnioje įvyko žiauri nelaimė. Pranešama apie sužalotą...

Jonavoje – „Lietkabelio“ kroato emocijų protrūkis: kentėjo kamuolių dėžė, kliuvo atsitiktiniams žiūrovams epizodo vaizdo įrašas

„Jonaviečiai, ką manote apie kroato elgesį?“, – klausė Jonavos „CBet“ klubas feisbuko...

Ukrainos pareigūnas: durys deryboms su Rusija uždarytos (4)

Ukraina laiko uždarytas duris deryboms su Rusija ir nesiruošia pradėti dialogo.

Viktorija Sakalauskaitė

Kaip aš ieškojau vyro Tinderyje: po žodžių „nebijok, aš tau nieko nepadarysiu“, nuėjau pas jį į namus, kur pamačiau jo tikrąjį veidą

Remiantis Lietuvos statistikos duomenimis, kas antra susituokusi pora išsiskiria. Skaičiai išties...

Lietuvis apsilankė „Gangnam style“ apdainuotame turčių rajone: ten gyventi – visiškas prestižas (1)

Su jumis sveikinuosi iš Pietų Korėjos sostinės Seulo – vieno didžiausių pasaulio miestų,...

Kovoje dėl bronzos – lygybė: atsitiesęs „Lietkabelis“ paskutiniu metimu nugvelbė pergalę Jonavoje

Lietuvos krepšinio lygoje („Betsafe- LKL “) tęsiasi bronzos siekiančių ekipų dvikova. Jonavos...