aA
Katalonijos nepriklausomybės šalininkai penktadienį blokavo kai kuriuos kelius ir susirėmė su lazdomis ginkluotais policininkais, protestuodami prieš Barselonoje įvykusį Ispanijos vyriausybės posėdį, kurį separatistai laiko provokacija.
Katalonijoje susitikus Madrido vyriausybei protestuotojai susirėmė su policija
© AP / Scanpix

Ministrai paprastai kas savaitę posėdžiauja Madride, tačiau premjero Pedro Sanchezo kabinetas šįkart nusprendė susitikti Katalonijos sostinėje, siekdamas sumažinti įtampa šioje šalies dalyje.

Panašu, kad sprendimo poveikis buvo priešingas kai kuriose šio rytinio regiono, pernai nesėkmingai bandžiusio atsiskirti nuo Ispanijos, gatvėse.

AFP korespondentai matė, kaip riaušių policijos būriai darbavosi lazdomis, vaikydami protestuotojų minią, mėginusią prasiveržti per policijos užtvaras, įrengtas už kelių šimtų metrų nuo vietos, kur vyko posėdis. Demonstrantai svaidė į pareigūnus užtvarų metalines detales.

Keli tūkstančiai kitų protestuotojų taikiai susirinko prie miesto Frankos geležinkelių stoties. Kai kurie jų laikė plakatus su užrašu „Okupantų pajėgos, lauk“.

P. Sanchezas ir Katalonijos separatistinės vyriausybės vadovas Quimas Torra pažadėjo palaikyti „veiksmingą dialogą“, mėgindami išspręsti ginčą dėl turtingo regiono statuso Ispanijos sudėtyje.

Madridas ketino per kabineto posėdį įsipareigoti padidinti minimalų atlyginimą 22 procentais, padidinti atlygius viešojo sektoriaus darbuotojams ir paskelbti investicijų į Katalonijos infrastruktūrą projektų.

„Atvykome čia, kad pademonstruotumėm (mūsų) meilę ir atsidavimą Katalonijai, – vėliau sakė vyriausybės atstovė Isabel Celaa. – Dirbame visų mūsų tėvynainių labui.“

Tačiau separatistų lyderiai posėdžio datoje įžvelgė provokaciją: pernai tą pačią dieną Madridas inicijavo pirmalaikius Katalonijos valdžios rinkimus, o anksčiau užblokavo Katalonijos nepriklausomybės iniciatyvą.

„Tai yra provokacija. Jie atvyko čia, kad mus erzintų“, – pareiškė 45-erių demonstrantas Carlesas Serra, dirbantis tekstilės pramonėje.

Ispanijos turtingiausiame regione Katalonijoje gyvena apie 7,5 mln. žmonių, vartojančių savitą kalbą.

„Nesuvaldomi“

Radikaliosios separatistų grupės, pasivadinusios Respublikos gynimo komitetais (CDR), penktadienį auštant užblokavo keliolika pagrindinių kelių, paskelbė regiono transporto departamentas.

„Gruodžio 21-ąją busime nesuvaldomi“, – socialiniame tinkle „Twitter“ daug kartų rašė CDR.

Tuo metu pilietinio separatistų judėjimo ANC paragino šalininkus blokuoti gatves Barselonoje savo automobiliais.

Apie 20 nepriklausomybės siekiančių organizacijų, įskaitant ANC, ragino palaikytojus žygiuoti per Barseloną 18 val. vietos (19 val. Lietuvos) laiku.

Ispanijos vyriausybė nusiuntė į Barseloną papildomų policijos pajėgų, o Katalonijos lyderiai ne kartą ragino demonstrantus būti taikiems.

Anot regiono policijos, buvo suimti aštuoni žmonės.

Išsiskiriančios pozicijos

Katalonija paskelbė nepriklausomybę 2017-ųjų spalį, o prieš tai surengė teismų uždraustą referendumą dėl nepriklausomybės, tačiau Madridas užblokavo tokius siekius.

Keli Katalonijos nepriklausomybės šalininkų lyderiai buvo suimti ir apkaltinti maištu bei piktnaudžiavimu viešosiomis lėšomis. Prokurorai prašo teismo įkalinti juos iki 25 metų.

P. Sanchezas padedamas Katalonijos separatistinių partijų tapo premjeru liepą, kai balsavimo dėl nepasitikėjimo netikėtai neatlaikė ankstesnis vyriausybės vadovas konservatorius Mariano Rajoy.

Iš pradžių premjeras labiau buvo linkęs taikytis su Katalonijos valdžiau nei jo konservatyvusis pirmtakas. Vis dėlto dabartinio premjero pastangos sumažinti įtampą regione neatnešė lauktų rezultatų.

P. Sanchezas ir Q. Torra ketvirtadienį vakare buvo nufotografuoti drauge sėdėdami už derybų stalo, tačiau jųdviejų susitikimą sukritikavo tiek dešinieji konservatoriai, tiek radikalieji separatistai.

Opozicinės konservatyviosios Liaudies partijos frakcijos parlamente lyderė Dolors Montserrat pavadino susitikimą „gėda“ ir „Ispanijos išdavyste“.

„Man atrodo, kad dialogas yra žingsnis atgal, – sakė separatistų demonstracijų 35-erių dalyvė Mariona Godia. – Tai panašu į nudailintą nuotrauką, kuria bandoma nuraminti žmones.“

Nors P. Sanchezas siūlo suteikti Katalonijai didesnę autonomiją, Q. Torra siekia teisiškai įpareigojančio referendumo dėl regiono nepriklausomybės.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Skvernelis paskelbė savo sprendimą dėl Prezidento rinkimų pildoma (556)

Ketvirtadienį per susitikimą su vietos bendruomene Rusnėje premjeras Saulius Skvernelis...

Gyvai / Vienam lietuviui Dakaras baigtas: Bardauskas susilaužė abi rankas, išgabentas į ligoninę atnaujinta 15.15 val. (52)

Dešimtasis Dakaro etapas – paskutinis šių metų ralyje. Šiandien visų laukia vos 112 km...

Aukštas rusų saugumo pareigūnas: Ukraina greitai gali netekti savo valstybingumo (12)

„Valdžia Kijeve daro viską, kad suskaldytų Ukrainą “, – tvirtina Rusijos Saugumo...

Žinia apie itin žiaurų išpuolį Vokietijoje išprovokavo dramatiškus pasisakymus: tokia buvo ir KGB strategija (122)

Prieš daugiau nei savaitę Vokietijos miesto Brėmeno centre buvo sumuštas Bundestago narys,...

Po partizanų kalbos suskaudo ir Kremliui: išpylė melo dozę, o kas už ją atsakys? (1040)

Karo nusikaltėliai, civilių skerdikai, nacių bendrininkai. Taip Lietuvos partizanus pastaraisiais...

Aukščiausias žaidėjas NBA istorijoje žavisi Saboniu: įspūdinga, kaip jis pats tapo savo likimo kalviu specialiai DELFI iš Londono (6)

Gheorge'as Murešanas – įspūdingo ūgio milžinas iš Rumunijos, kuris jaunystėje suprato, jog...

Karbauskis dėl pensijų kreipėsi į ministrą (152)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis...

Britų turistai siautėjo tiek, kad juos išprašė iš šalies (13)

Grupelės turistų iš Didžiosios Britanijos, tarp kurių ir vaikas, buvo paprašyta skubiai palikti...

Pasidalijo išgyvenimo patirtimi: uždirbu 466 eurus, kas mėnesį sutaupau 400 (642)

Turbūt daug kam perskaičius rašinio pavadinimą kilo klausimas „kas čia per nesąmonė?“,...

Žvilgsnis į įspūdingus viešbučio kambarius, kuriuose svečiai pasijaus tarsi pasakoje (2)

Parke „Gardaland“ ( Italijoje ) duris netrukus atvers naujas šeimoms skirtas viešbutis ,...