aA
Šią savaitę „The Insider“ ir „Bellingcat“ žurnalistams pavyko nustatyti tikrąją Ruslano Boširovo – vieno iš dviejų Rusijos Vyriausios žvalgybos valdybos (rus. GRU) pareigūnų, kaltinamų Skripalių apnuodijimu – tapatybę. Paaiškėjo, kad tai yra GRU pulkininkas ir Rusijos didvyris Anatolijus Čepiga, rašo svetainė theins.ru.
A. Čepigos dalinys Čečėnijoje
© theins.ru

Kas yra Anatolijus Čepiga?

A.Čepiga gimė 1979 metų balandžio 5 dieną nedideliame Nikolajevkos kaimelyje prie Rusijos ir Kinijos sienos. Sulaukęs 18 metų, jis įstojo į prestižinę Tolimųjų Rytų aukštąją kariuomenės vadovybės mokyklą (rus. DVOKU), kuri buvo įsikūrusi vos už 40 km nuo jo namų. Šioje mokslo įstaigoje buvo ruošiami ir GRU specialiosios paskirties karininkai. A. Čepiga baigė šią akademiją su pagyrimu ir išvyko tarnauti į 14-ąją GRU specialiosios paskirties brigadą. A. Čepigos padalinys (74854, vėliau – 20662) atliko svarbų vaidmenį II-ajame Čečėnijos kare. 2014 metų gruodį Vladimiro Putino nurodymu A. Čepigai buvo suteiktas Rusijos didvyrio vardas.

Štai kaip A. Čepigos „nuopelnus“ aprašė Amūro srities Ivanovsko rajono Savanoriškosios draugijos armijai, aviacijai ir laivynui remti (rus. DOSAAF) padalinio svetainė: „Didvyriu galima tapti ir mūsų, regis, taikiais laikais. Iš Nikolajevkos kaimo kilęs, 2001 metais DVOKU baigęs Anatolijus Vladimirovičius Čepiga tris kartus buvo pasiųstas į komandiruotę Čečėnijoje ir turi daugiau kaip 20 apdovanojimų bei pasižymėjimo ženklų. 2014 metų gruodį pulkininkui A. V. Čepigai už taikdariškos misijos atlikimą buvo suteiktas Rusijos Federacijos didvyrio vardas“.

Iš visko sprendžiant, „taikdariška misija“ buvo ne kas kita kaip įsiveržimas į Ukrainą (Rusijos karinė operacija Sirijoje tuo metu dar nebuvo prasidėjusi). 2014 metų pabaigoje A. Čepigos padalinys iš tikrųjų buvo pastebėtas prie sienos su Ukraina. Tačiau kokius tiksliai „žygdarbius“ atliko šis Rusijos didvyris, kol kas neaišku. Bet kokiu atveju DVOKU prie paminklo karininkui Konstantinui Rokosovskiui auksinėmis raidėmis iškalė jo pavardę.

Anatolijaus Čepigos nuotraukos
Anatolijaus Čepigos nuotraukos
© DELFI

Savo Ruslano Boširovo alter ego A. Čepiga gavo po to, kai persikėlė į Maskvą, kur baigė Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo akademiją, kuri GRU žargonu vadinama „konservatorija“.

Kaip pavyko susekti A. Čepigą?

„The Insider“ ir „Bellingcat“ žurnalistai R. Boširovo ieškojo tarp absolventų, baigusių tas karines mokslo įstaigas, kuriose GRU pareigūnai ruošiami operacijoms užsienyje ir yra intensyviai mokomi užsienio kalbų. Viena iš tokių įstaigų yra DVOKU. Žinodami apytikrį R. Boširovo amžių, „The Insider“ ir „Bellingcat“ žurnalistai peržiūrėjo 2001 – 2003 metų absolventų nuotraukas. Vienoje iš jų, darytoje Čečėnijoje, pavyko pastebėti žmogų, šiek tiek primenantį R. Boširovą.

Nors iš šios fotografijos sudėtinga daryti kokias nors išvadas, ji tapo papildomu pretekstu ieškoti R. Boširovo būtent tarp DVOKU absolventų. Tolesnėms paieškoms pasitarnavo pačios mokslo įstaigos svetainė, kurioje buvo skelbiamos absolventų, tapusių Rusijos didvyriais, pavardės. Vienas iš jų – Anatolijus Čepiga – pagal savo amžių galėjo būti R. Boširovas ir, sprendžiant iš atvirų šaltinių informacijos, tarnavo Čečėnijoje, kaip ir žmogus iš aukščiau skelbiamos fotografijos.

Jo pavardė buvo aptikta vienoje duomenų bazėje, kur A. Čepigos gyvenamosios vietos adresas Chabarovske 2003 – 2005 metais sutapo su karinio dalinio, priskirto GRU specialiosios paskirties 14-ajai brigadai, adresu. Pastaroji aplinkybė sustiprino tikimybę, kad R. Boširovas ir A. Čepiga yra vienas ir tas pats asmuo.

Išrašas iš sistemos „Rosiskij pasport“
Išrašas iš sistemos „Rosiskij pasport“
© DELFI

2014 metų išrašas iš sistemos „Rosiskij pasport“ patvirtino šią hipotezę.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Už mažamečių operacijas gydytojai ėmė kyšius: galėjo ir neduoti, visus vaikus mylėjau kaip savo (63)

Nors kvėpavimo takų ligomis sergančius vaikus gydytojas turėjo operuoti nemokamai, tačiau...

Penkeri metai po okupacijos: Krymas Rusijai kainavo nesuvokiamą sumą (116)

Praėjo pusė dešimtmečio nuo tada, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas aneksavo Ukrainos...

Iš degančio sunkvežimio išsigelbėjęs vairuotojas: viskas įvyko akimirksniu (1)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį sostinėje sunkvežimio vairuotojui teko šokti iš...

Prisvilęs naujojo stratego debiutas: pirmavusi Lietuva neatsilaikė prieš Liuksemburgą (306)

Lietuvos futbolo rinktinė nesėkmingai startavo 2020 metų Europos futbolo čempionato atrankoje ir B...

Sinoptikė: šeštadienis bus ramus ir saulėtas (38)

Penktadienis Vilniuje – graži, saulėta ir gana šilta diena, tačiau koks laukia savaitgalis? Apie...

Juozas Ruolia: kodėl patys medikai gydant vėžį taiko vandenilio peroksido efektą, bet ligoniams jo vartoti nerekomenduoja (118)

Interneto platybėse netrūksta stebuklingų receptų, neva gydančių vėžį. Žmonės geria ir...

Tik dabar lentelę nagrinėsiantis Jasikevičius: variantų buvo tiek, kad galva svaigo (18)

Eurolyga šį pavasarį teoriškai dar gali grįžti į „Žalgirio“ areną, bet jei tai buvo...

Trakų „Trasalis“ ir vėl parduodamas: prašo triskart mažiau, nei pirmą kartą (66)

Trakuose įsikūrusio viešbučio ir pramogų bei vandens relaksacijos centro „ Trasalis “...

Eurolyga: PAO ir „Baskonia“ po svarbių pergalių tapo beveik nebepavejami „Žalgiriui“ (35)

Tai, kas priklausė nuo jo paties, penktadienį su kaupu įvykdęs Kauno „Žalgiris“ praėjus vos...