aA
Artėjant lemtingai dienai, Europos Parlamente antradienį vyksiantiems Europos Komisijos pirmininko rinkimams, atšiaurus vėjas pučia į vokiečių krikščionės demokratės Ursulos von der Leyen veidą. Ir pirmiausia – iš savo šalies europarlamentarų pusės: vokiečių žalieji jau prisaikdino 74 frakcijos narius nebalsuoti už ją, o vokiečių socialdemokratai trečiadienį netgi išdalino parlamente raštą „Kodėl Ursula von der Leyen yra netinkama kandidatė“ su būtų ir nebūtų politikės netesėjimų sąrašu.
Ursula von der Leyen
© Reuters / Scanpix

Toks socialdemokratų elgesys sulaukė aštrios kritikos net ir savoje stovykloje. Tai – „fundamentalus vokiečių kairiųjų nesusigaudymas“, – nusivylimo neslėpė buvęs britų Europos ministras, leiboristas Denisas MacShane‘as. O buvęs Vokietijos vidaus reikalų ministras, socialdemokratas Otto Schilly, savo partiečius išvadino paikais ir patarė galvoti apie Europos stabilumą, užuot vadovavusis „siaurais partiniais politiniais interesais“.

„Visomis įmanomis priemonėmis, įskaitant šmeižtą, siekdami U. von der Leyen užkirsti kelią į Europos Komisijos pirmininkes,16 Vokietijos socialdemokratų europarlamentarų nedaro paslaugos nei patys sau, nei demokratinei Europos kairei,“ – rašo D. MacShane‘as leidinyje „Welt am Sonntag“.

Britų politikas įsitikinęs: „Vokiečių SPD parlamentarai nemėgsta U. von der Leyen tiesiog dėl to, kad ji – ne iš jų partijos. Tačiau joks Komisijos Pirmininkas „nepriklauso“ nacionalinei ar politinei delegacijai ar bent jau neturėtų būti traktuojamas kaip kokios nors partijos, frakcijos ar tautos nuosavybė, kai tik bus išrinktas.“

Dabar ne metas taikytis įspirti

Ypač apgailėtina D. MacShane‘ui atrodo socialdemokratų idėja sukurpti „asmeniškų užsipuolimų prieš U. von der Leyen bylą, kupiną senų priešiškumų“, ir platinti ją Europos Parlamente.

Vokiečių nusistatymas prieš U. von der Leyen buvusiam britų Europos ministrui primena 1985 metus, kai prancūzų kairė blokavo kandidatą į Europos Komisijos pirmininkus, socialistą Jacquesą Delorsą, – vien dėl to, jog šis jiems atrodė esąs nepakankamai kairuoliškas. Vėliau J. Delorsas nuo 1985 iki 1995 m. sėkmingai vadovavo Europos Komisijai ir dabar tituluojamas visų laikų geriausiu Komisijos Pirmininku.

Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen
© Reuters / Scanpix

Taip, U. Von der Leyen „nėra ministrė superžvaigždė (o kas tokia superžvaigždė yra?), tačiau ji pasižymi unikalia analitinio mąstymo dovana, sugeba ne tik suvokti ir valdyti, bet ir komunikuoti kompleksiškas temas“, – giria kandidatę britas. Be to, pasak jo, tik keletas vokiečių politikų turi tokį ryškų europietišką profilį kaip U. von der Leyen.

„Pirma moteris, kuriai pasiūlyta vadovauti Europai, galės šį darbą drauge su parlamentu išties gerai atlikti. Dabar ne metas taikytis įspirti, ne metas tokiam politiniam menkadvasiškumui,“ – moralizuoja britų leiboristas.

Ar kiti Europos socialdemokratai atves vokiečius į protą?

Tai – „išties žema kampanija“, – savo partijos elgesį pasmerkė buvęs Vokietijos vidaus reikalų ministras Otto Schily. Kad vokiečių socialdemokratai agituoja nebalsuoti už U. von der Leyen, yra „paika“ ir pavojinga. „Vengiu žodžio katastrofa. Tačiau tai būtų labai apgailėtinas pralaimėjimas,“ – sakė jis.

U. von der Leyen „yra išties kompetentinga, protinga politikė su tarptautine patirtimi, turinti visas Komisijos Pirmininkei reikalingas savybes“, – sakė O. Schily leidiniui „Welt am Sonntag“. Jis prisipažino nežinantis, kas dedasi jo partiečių galvose ir nenorintis psichologizuoti, vis dėlto išsakė įtarimą, kad socialdemokratams dabar „trūksta vidinės tvirtybės, reikalingos tokiems klausimams šaltai apsvarstyti“. Mat, Vokietijos socialdemokratai šiuo metu patiria sunkią kirzę: nuo jų nusigręžia rinkėjai, o ir viduje partija susipriešinusi, pasimetusi.

„Viliuosi, kad mūsų draugams socialdemokratams iš kitų Europos šalių, ypač iš Ispanijos, pavyks perkalbėti vokiečių socialdemokratus. Būtų pragaištinga, jei Europos socialdemokratai pritartų, o vokiečiai – ne. Tuomet SPD prisidėtų prie savo stovyklos suskaldymo. Niekingiau ir būti negalėtų“, – sakė O. Schily.

Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen
© Reuters / Scanpix

Keistas reikalavimas: kandidatė privalo atsisakyti „nacionalistų balsų“

Patys vokiečių socialdemokratai europarlamentarai teigia giną demokratiją Europos Sąjungoje, nors po kilniomis deklaracijomis kyšo anaiptol ne tokie kilnūs motyvai, tarkim, įžeistos partinės ambicijos. Po to, kai Višegrado šalys ir Italija nepalaikė socialistų olando Franso Timmermanso kandidatūros, vokiečių socialdemokratai užsispyrė neremti Europos Tarybos pasiūlytos krikščionių demokratų atstovės. Nors prieš tai patys, vadovaudamiesi partine logika, atmetė bavarą Manfredą Weberį – rinkimuose į Europos Parlamentą daugiausia balsų gavusios Liaudies partijos kandidatą.

Dabar agitacinę kampaniją prieš U. von der Leyen varantys vokiečiai nesidrovi daryti spaudimo jai pačiai: kandidatė į aukščiausią Europos Sąjungos postą privalanti „aiškiai pareikšti, kad ji jokiu būdu nenori būti renkama dešiniųjų ir dešiniųjų nacionalistų iš Vengrijos, Lenkijos ar Italijos balsais,“ – dienraštyje „Tagesspiegel“ reikalavo Europos socialdemokratų partijos generalinis sekretorius, vokietis Achimas Postas. Nes tai, pasak jo, „naujajai Komisijai būtų daugiau nei dėmė, tai būtų sunki našta Europos demokratijai“.

Vokietijos radijas cituoja Lietuvos prezidentą Gitaną Nausėdą

Aišku, kad vien Europos Liaudies partijos balsų U. von der Leyen nepakaks, žalieji ir kairė yra prieš jos kandidatūrą, kitų šalių socialdemokratai ir liberalai dar svyruoja. O štai Europos konservatorių ir reformistų frakcija, turinti 62 balsus, yra palyginti palankiai nusiteikusi.

Su U. von der Leyen sutinkame ne visais punktais, tačiau „turime būti pragmatiški“, – sakė konservatyvios dešinės frakcijos atstovas spaudai. O Vengrijos užsienio reikalų ministras Péteris Szijjártó jau pažadėjo paremti kandidatę, argumentuodamas: „Ursula von der Leyen gerbia Bendrijos valstybes“.

Būtų neblogai, jei daugiau pagarbos kitoms Bendrijos valstybėms bei kitų šalių rinkėjams jaustų ir vokiečių socialdemokratai.

Balsavimo išvakarėse Vokietijos radijas „Deutschlandfunk“ šalia dviejų Vokietijos politikų, raginančių vokiečių socialdemokratus baigti blokadą, informavo apie Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos paramą:

„Ir Lietuvos prezidentas Nausėda pasisakė už gynybos ministrės išrinkimą naująja Europos Komisijos pirmininke. Tai jis pasakęs asmeniškai pačiai U. von der Leyen“, – pranešė „Deutschlandfunk“. Iki paskutinio momento lieka neaišku, ar U. von der Leyen bus išrinkta.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.0000

Top naujienos

Lietuvis pavėžėjas pasidalijo įsimintiniausiomis kelionėmis: nuo išgėrusių mamyčių, merginų pasiūlymų iki studentų be drabužių (96)

„Kiekviena kelionė yra individuali ir savotiškai smagi: būna, žmonės nori pasidalinti savo...

Beprotiškiausias Pirmojo Pasaulinio karo frontas: tai, ką kariai iškentė, neturi precedento (34)

Nors purvinas ir siaubingas apkasų karas Vakarų fronte tapo bene populiariausiu Pirmojo pasaulinio...

Gidė Gruzijoje: tik atvykusiems į šalį rusams daug kas paaiškėja turistų srautas iš Lietuvos auga (375)

Šią vasarą, po dar vieno Rusijos-Gruzijos santykių paaštrėjimo buvo prognozuojama, kad Gruzijos...

Rinktinės lyderiai norėjo kitokios pergalės prieš Rusiją: turėjome laimėti 30 taškų specialiai Krepšinis.lt iš Espo (94)

Domantas Sabonis ir Marius Grigonis dviese surinko 59 naudingumo balus – tik dešimčia mažiau...

Vestuvių šventė baigėsi tragedija: detonavus sprogmenį, žuvo daugiau nei pusšimtis ceremonijos dalyvių (2)

Sprogimo, nugriaudėjusio šeštadienį vėlai vakare per vestuves Afganistano sostinėje Kabule ,...

Savaitę užbaigsime gražiais, vasariškais orais (1)

Sekmadienio dieną debesų padangėje sukiosis nemažai, tačiau saulės spindulių taip pat netrūks....

Klaidos iš ritmo neišmušė: Sabonio ir Grigonio duetas nutildė Rusijos rinktinę (515)

Šeštadienio vakarą Espo „Metro“ arenoje, Suomijoje, vykusiose kontrolinėse rungtynėse savo...

Puikios idėjos iš viešbučių interjerų, kurias verta pasiskolinti savo namams

Apsistodami viešbučiuose atkreipiame dėmesį į interjerą, pagalvojame, kokių idėjų galime...

„Karklėje“ – ilgai lauktas Marijono Mikutavičiaus koncertas ir staigmena publikai (3)

Festivalis „Karklė 2019“ finišo link artėja su trenksmu. Čia pasirodė pastaruoju metu scenoje...