aA
2019 metais Europos Sąjungos piliečių laukia atsakinga pareiga – išsirinkti naują Europos Parlamentą, primena Politico.com.
© Shutterstock

Balsavimas jau po pusės metų, o jo metu paaiškės, kam bus patikėta atsakomybė ateinančius penkerius metus rūpintis Europos Sąjungos institucijomis ir spręsti visam blokui aktualius klausimus, tad rinkimų kampanija žada atkaklią kovą.

Kovą ekspertai žada įdomią dar ir dėl to, jog valstybės narės tarpusavyje nesutaria, kokie klausimai svarbiausi prieš gegužę planuojamus rinkimus, o didžioji dalis Europos Sąjungos piliečių teigia nepasitikintys bloko institucijomis, turinčiomis rengti ir įgyvendinti žmonių norimus pokyčius.

Visgi visus bloko rinkimų teisę turinčius gyventojus vienija šis tas bendro – tai nerimas, jog rinkimams gresia kišimasis iš išorės: nemažai manančių, jog Europos lyderiai per menkai stengiasi tokioms grėsmėms užkirsti kelią.

Politico.com nusprendė detaliau paanalizuoti, kas labiausiai prieš Europos Parlamento rinkimus neramina rinkėjus.

Daugumoje valstybių narių į svarbiausių problemų trejetą patenka būtent migracija. Tai vienas iš klausimų, kuriam, anot respondentų, prieš artėjančius rinkimus vertėtų skirti daugiausia dėmesio. Remiantis visuomenės tyrimo išvadomis, Europos Sąjungos piliečiams aktualiausi būtent šie klausimai:

 • Migracija
 • Klimatas
 • Ekonomika ir ūkio augimas
 • Europos Sąjungos ateitis
 • Žmogaus teisės ir demokratija
 • Socialinė apsauga
 • Jaunimo nedarbas
 • Terorizmas
 • Išorės sienos
 • Saugumas ir gynyba

Migrantai veržiasi į Ispanijos teritoriją Melilijoje
Migrantai veržiasi į Ispanijos teritoriją Melilijoje
© AP / Scanpix

Iš esmės mažuma bloko piliečių mano, jog per ateinančius penkerius metus, po kurių baigsis naujo Europos Parlamento kadencija, gyvenimas Sąjungoje pablogės. Deja, tokia pati mažuma nusiteikusi ir optimistiškai, kad gyvensime geriau. Daugiausia manančių, jog mūsų gyvenimas praktiškai nesikeis – tokia tendencija fiksuojama kone visose valstybėse narėse.

Šis skeptiškas požiūris neapsiriboja vien kritišku bendros trajektorijos, kuria juda Europos Sąjunga, vertimu. Dauguma apklausose dalyvavusiųjų pesimistiškai vertina savos šalies demokratinę sistemą.

Kalbant apie pasitikėjimą demokratinėmis institucijomis (nepriklausomai nuo to, ar tai Europos Sąjungos, ar nacionalinės institucijos), galima įvardyti labai aiškią regioninę tendenciją: Europos Sąjungos šiaurės vakaruose pirmenybę piliečiai teikia ne Europos Sąjungos, o savo valstybės institucijoms, o Sąjungos pietryčiuose labiau pasitikima būtent Europos Sąjungos institucijomis.

Bulgarijoje, Ispanijoje ir Kroatijoje daugiau nei pusė respondentų nemano, jog jų šalies valdžia pakankamai stengiasi užkirsti kelią sukčiavimui rinkimuose. Skandinavijos valstybėse taip manančių – mažiau nei 10 proc.

Nerimą, jog į po pusės metų vyksiančius Europos Parlamento rinkimus gali kištis jėgos iš užsienio, remiantis visuomenės tyrimu, jaučia Europos Sąjungos piliečiai iš viso bloko. Nors dėl paties grėsmės fakto ir sutaria, nuomonės, kas galėtų kištis į rinkimus, išsiskiria. Dauguma respondentų teigia, kad kibernetinės atakos ir galimas balsų klastojimas yra didžiausios grėsmės, tačiau nuogąstavimai dėl „parduodamų ar perkamų balsų“ būdingi ne visų valstybių narių piliečiams (apklausos vykdytojai konkrečiai neįvardija, ką reiškia ši frazė, leisdami respondentams savarankiškai ją interpretuoti kaip plataus masto korupciją).

Balsavimas
Balsavimas
© DELFI / Orestas Gurevičius

Europiečiai taip pat nesutaria, kokios svarbiausios grėsmės laukia Europos Sąjungos ateinančiais metais, nors visas blokas yra bendros nuomonės dėl nemenkstančios teroristinių išpuolių rizikos. Dažniausiai apklausų metu buvo įvardytos šios grėsmės:

 • Terorizmas
 • Prastas imigracijos valdymas
 • Tarša
 • Politinis ekstremizmas
 • Stichinės nelaimės
 • Senstanti populiacija

Ir šiuo atveju egzistuoja regioninių skirtumų:

Europos Sąjungos šiaurės vakaruose piliečiai labiausiai nuogąstauja dėl politinio ekstremizmo, o rinkėjai bloko rytuose didžiausia problema įvardija migraciją. Sąjungos pietuose opiausiais klausimais įvardijama tarša ir stichinės nelaimės.

Politinės aklavietės, kuriuose atsiduriama prasidėjus Europos Sąjungos narių tarpusavio nesutarimams, apklaustųjų nebuvo įvardytos kaip didžiausią nerimą kelianti problema, tačiau pateko į penkių opiausių klausimų penketuką.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Mokslų daktarė įvertino pomidorus: juos valgant būtina laikytis vienos svarbios taisyklės (77)

Pomidorai karaliauja lietuvių šiltnamiuose. Tačiau, ar žinojote, kad pomidorų gimtinė yra Andai...

Kardiologas turi patarimų kovojantiems su aukštu kraujospūdžiu: kai kuriuos produktus turite pamiršti (32)

Jeigu iš savo maisto raciono išbrauktume kelis produktus, o savo kasdienį gyvenimą praturtintume...

Kleiza užstoja „be keturių mėnesių NBA čempioną“ Joną: ne Gasolis lėmė Toronto triumfą laida „Iš viršaus“

Jonas Valančiūnas savo karjerą Toronto „Raptors“ gretose baigė pergale Ouklande prieš...

Jakilaitis papasakojo, kas vyksta išjungus kameras: vienu metu prieš mane buvo pradėtas karas (127)

Laidų cikle „Profesija visam gyvenimui“ keliamas klausimas, ar žurnalisto profesija gali būti...

Skaudžią vyro netektį išgyvenusi Celine Dion atsitiesė ir turi patarimą visiems, kas patyrė panašų skausmą

1981 m. Celine Dion susipažino su savo būsimu vyru. Tada jai buvo 12 m. 38 m. prodiuseris...

Ką galės padaryti nauji greičio matuokliai: „matys“ per lietų ir rūką, fiksuos iki 250 km/val. (53)

Birželio pradžioje Lietuvos automobilių kelių direkcija ( LAKD ) inicijavo naują viešąjį...

Kelionės automobiliu po Europą šeimai neapsieina be nuotykių: akistata su šernu, vizitas į ligoninę ir žado netekę bulgarai (11)

Tris vaikus auginanti Vaivos ir Martyno šeima sako, kad neįsivaizduoja savo gyvenimo be kelionių,...

Estija su Latvija pradėjo akcizų karą: Lietuva tyliai laukia kas bus (159)

Statistikos departamentas prieš kelias savaites paskelbė, kad vienas 15 metų ir vyresnis...

Patyrusi keliautoja patarė, kaip nesusipykti su kelionės kompanionu

Ne vienas iš mūsų pavydžiai atsidūstame pamatę įspūdingas kelionių nuotraukas. Bet ar tikrai...

Esate pavydus? Porų psichologas patarė, kaip šio jausmo atsikratyti (22)

Pavydas – dažnas ir daugelį porų kamuojantis jausmas. Statistiškai du penktadaliai vedusių...