aA
Penktadienio vidurnaktį – praėjus 1 317 dienų po to, kai britų rinkėjai nusprendė išstoti iš Europos Sąjungos – „Brexit“ pagaliau įvyks. Kas pasikeis po sausio 31-osios?
JK policija
JK policija
© PA / Scanpix

Iš pradžių nedaug kas. Kasdieniai reikalai tarp Jungtinės Karalystės ir ES tęsis nepakitę visą pereinamąjį periodą iki šių metų pabaigos.

Tai sudarys sąlygas Londonui ir Briuseliui derėtis dėl naujų susitarimų būsimiems santykiams, bet tuo laikotarpiu bus tam tikrų praktinių pokyčių.

Jokio kelio atgal

Teoriškai britų vyriausybė galėtų anuliuoti savo sprendimą išstoti iš ES bet kurią akimirką iki penktadienio vidurnakčio (šeštadienio 1 val. Lietuvos laiku), tarsi nieko nė nebūtų įvykę.

DELFI trumpai
Penktadienio vidurnaktį – praėjus 1 317 dienų po to, kai britų rinkėjai nusprendė išstoti iš Europos Sąjungos – „Brexitas“ pagaliau įvyks;
Kasdieniai reikalai tarp Jungtinės Karalystės ir ES tęsis nepakitę visą pereinamąjį periodą iki šių metų pabaigos;
Teoriškai britų vyriausybė galėtų anuliuoti savo sprendimą išstoti iš ES bet kurią akimirką iki penktadienio vidurnakčio (šeštadienio 1 val. Lietuvos laiku), tarsi nieko nė nebūtų įvykę;
JK nebeturės teisės skirti aukšto rango pareigūno į Europos Komisiją, nors Londonas ir pernai to nepadarė – jo vieta liko tuščia;
Britai, kaip ES pilietybės neturintys žmonės, negalės siekti aukštų postų Briuselyje, bet daug kas jau pasirūpino dviguba pilietybe ir leidimais gyventi.

Tačiau po to momento kelio atgal nebebus, Bendrija bus praradusi vieną didžiausių ir turtingiausių savo valstybių. JK bus pirmoji iš ES išstojusi narė.

Tokiu būdu ES praras 5,5 proc. savo sausumos ploto ir 66 mln. gyventojų – Bendrijoje liks maždaug 446 mln. gyventojų.

Jei JK kada nors nuspręstų, kad nori vėl įstoti, tuomet ES jai taikytų stojimo procedūras kaip ir bet kokiai kitai narystės siekiančiai išorės valstybei.

Institucijos

Briuselyje JK vėliavos prie Europos Parlamento nuleidimas simbolizuos vieną konkretų pasikeitimą: JK išstojo ir yra „trečioji šalis“.

Ji neturės europarlamentarų. 73 pernai gegužę į Europos Parlamentą išrinkti britai išvyks. 46 iš jų vietų bus paliktos būsimoms ES narėms, o 27 vietos bus paskirstytos nepakankamai atstovaujamoms šalims.

JK nebeturės teisės skirti aukšto rango pareigūno į Europos Komisiją, nors Londonas ir pernai to nepadarė – jo vieta liko tuščia.

Kas bus kitaip kitą dieną po „Brexit“?
© AFP/ Scanpix

Britų ministras pirmininkas Borisas Johnsonas nebebus kviečiamas į Europos Vadovų Tarybos susitikimus, ministrai nebedalyvaus bloko ministrų susitikimuose.

Britai, kaip ES pilietybės neturintys žmonės, negalės siekti aukštų postų Briuselyje, bet daug kas jau pasirūpino dviguba pilietybe ir leidimais gyventi.

Tačiau JK iki pereinamojo periodo pabaigos toliau mokės į ES biudžetą kaip antra didžiausia neto mokėtoja po Vokietijos.

Piliečių teisės

Kaip nurodo Jungtinės Tautos, maždaug 1,2 mln. JK piliečių gyvena kitose ES šalyse, daugiausia Ispanijoje, Airijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje ir Italijoje.

JK statistikos biuro duomenimis, Britanijoje gyvena 2,9 mln. kitų ES šalių piliečių, kurie sudaro maždaug 4,6 proc. populiacijos.

Pagal išstojimo susitarimą, kurį pasirašė abi šalys, iš pradžių abi šių piliečių grupės išsaugos iki „Brexito“ turėtas teises dirbti ir gyventi juos priėmusioje šalyje.

Tačiau britams Europoje ir ES piliečiams Britanijoje gali tekti užsiregistruoti valdžios institucijose, o atskiros valstybės narės nustatys savas procedūras.

Laisvas judėjimas bus galimas iki pereinamojo laikotarpio pabaigos. Po to ES piliečiai galės likti JK jei toliau dirbs, numatyta išstojimo sutartyje.

JK vyriausybė yra sakiusi, kad ketina nutraukti iš ES atvykstančių žmonių „judėjimo laisvę“, o dėl tikslių minėtų piliečių grupių teisių bus deramasi po „Brexito“.

Derybos

Britanija, žinoma, jau ne vienus metus derėjosi su Europos Komisijos pareigūno Michelio Barnier derybininkų komanda dėl išstojimo sąlygų.

Protestas prieš BREXIT Jungtinėje Karalystėje
Protestas prieš BREXIT Jungtinėje Karalystėje
© PA Wire / Scanpix

Bet šios derybos pasikeis po penktadienio, kai pasibaigs procedūra pagal Europos Sąjungos sutarties 50 straipsnį, o JK taps trečiąja šalimi.

Tačiau JK iki pereinamojo periodo pabaigos liks ES teisės ir Europos Teisingumo Teismo (ETT) subjektas, taip pat ir dėl bet kokių sprendimų dar neišnagrinėtose bylose.

M. Barnier derasi su ES narėmis dėl derybinio mandato prekybos susitarimui, kuris po pereigos reguliuotų komercinius ryšius tarp JK ir ES.

Tuomet bus deramasi su britų pareigūnais – taip pat, kaip Europa derasi dėl laisvosios prekybos susitarimų su kitomis trečiosiomis šalimis, tokiomis kaip Kanada ar Singapūras.

Ne taip kaip išstojimo sutarties, kurią sudarė JK ir Europos Komisija, o ratifikuos ES narės, atveju, prekybos susitarimą turės priimti daugiau kaip 30 nacionalinių ir regioninių parlamentų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(76 žmonės įvertino)
3.6842

Top naujienos

Elektros tiekėjo pasirinkimas virto košmaru – pusmetį siuntinėja iš vienos bendrovės į kitą, grasina net atjungimu (23)

Elektros rinkos liberalizavimas „Delfi“ skaitytojui jau pusmetį virtęs galvos skausmu – ką...

Giedrė Balčiūtė | D+

Specialistai įspėjo bandančius numušti temperatūrą po skiepo: šio tipo vaistų verčiau nesirinkite

Klausimai, kada ir kokiomis priemonėmis numušti pakilusią kūno temperatūrą , ypač aktualūs...

Arūnas Spraunius | D+

Amerika vs Kinija: Pekino grobuoniška politika aiški – o ką darys Bidenas?

Amerikos gynybos departamentožvalgybos tarnyba balandžio 26-ąją paskelbė pranešimą apie...

Pirmieji „The Roop“ komentarai po pusfinalio ir burtų traukimas: grupė pasirodys antroje finalo dalyje (5)

Antradienio vakarą nugriaudėjęs pirmasis „Eurovizijos“ pusfinalis Lietuvai buvo sėkmingas....

Neįtikinėtinos istorijos, iš kur kilo širdelės simbolis: kodėl jis nė kiek neprimena tikrosios širdies? (1)

Istorija siūlo įvairias versijas, pradedant senovine milžiniško pankolio rūšimi ir baigiant...

„The Roop“ sužavėjo Europą! Lietuvos diskoteka pateko į finalą (311)

Antradienio vakarą po metų pertraukos įvyko taip ilgai laukta „Eurovizijos“ pradžia –...

Milijardieriaus bitkoinų svajonė formuoja jo verslo imperiją Norvegijoje (2)

Bitkoinas Norvegijos pramoninėje širdyje turi lojalių pasekėjų: vienas turtingiausių šalies...

Kiek ir kaip miegojote praėjusią naktį? Mokslininkai pagal tai apskaičiavo, kam gresia ankstyva mirtis (1)

Dažnam iš mūsų kartais trūksta miego. Kartais tiesiog kamuoja nemiga , kartais turime per daug...

Kova tęsiasi: po krepšiais dominavęs Sabonis ir „Pacers“ paliko šlapią vietą iš „Hornets“ gynybos (1)

Savąjį NBA sezoną pratęsė žūtbūtiniame mūšyje triumfavę Indianos „Pacers“...