aA
COVID-19 užsikrėtimų skaičius Švedijoje mažėja. Anot sveikatos institucijų, pasiekti tokių rezultatų padėjo šalies piliečių savanoriškas nusiteikimas laikytis socialinio atsiribojimo rekomendacijų.
Karantino neįvedusioje Švedijoje dabar – griežtesni reikalavimai nei daugelyje šalių
© AFP / Scanpix

Pasak Johano Carlsono, Švedijos visuomenės sveikatos agentūros generalinio direktoriaus, naujausi oficialūs duomenys rodo, kad bendras užsikrėtimų mastas „linkęs mažėti“, o „ligonių, gydomų intensyviosios priežiūros skyriuose, skaičius taip pat smunka“.

Kalbėdamas per spaudos konferenciją Stokholme antradienį, J. Carlsonas pareiškė, kad infekcijų masto lėtėjimą „lėmė mūsų nuolatinės pastangos laikytis fizinio atstumo“.

Tokios įvykių eigos pasiekta po kelis mėnesius trukusių ginčų dėl Švedijos sprendimo vengti tikro karantino ir veikiau pasikliauti savo piliečių sąmoningu apsisprendimu laikytis socialinio atsiribojimo rekomendacijų.

Bet mirčių skaičius šalyje vis dar viršija kitų Skandinavijos valstybių mirštamumo nuo COVID lygį: Švedijoje mirčių skaičius šimtui tūkstančių gyventojų yra daugiau nei dešimt kartų didesnis nei kaimyninėje Norvegijoje.

Švedijos vyriausiasis epidemiologas Andersas Tegnellas tvirtina, kad jo strategija ilgainiui pasiteisins kaip daug tvaresnis požiūris nei staigiai įvesti ir vėliau atšaukti karantinai kitose šalyse.

Buvo paminėtas Kinijos pavyzdys, kai šalis, kuri atrodė jau suvaldžiusi virusą, neseniai pranešė apie naujus protrūkius.

„Iš dalies ne tokį griežtą Švedijos požiūrį lėmė nuomonė, jog apribojimai bus reikalingi kurį laiką ir kad neaišku, ar visuomenė sutiks laikytis griežtesnių priemonių ilgą laiką“, – sakė „Bloomberg Economics“ ekonominių mokslinių tyrimų specialistė Johanna Jeansson.

Imunitetas

Bendras Švedijos atsakas į COVID-19 galbūt lėmė, kad virusas paveikė daugiau žmonių, ir iškėlė klausimą dėl kolektyvinio imuniteto. Bet duomenys iki šiol yra prieštaringi.

Visuomenės sveikatos agentūra savo birželį publikuotame tyrime nurodo, kad per savaitę, pasibaigusią gegužės 24 dieną, antikūnų nustatyta tik 6,1 proc. mėginių, surinktų šalies mastu.

Ankstesnė 50 000 testų analizė, kurią atliko privati įmonė „Werlabs AB“, parodė, kad apie 14 proc. žmonių, testuotų per šešias savaites Stokholmo regione, susiformavo COVID-19 antikūnai.

Pasak J. Carlsono, „imunitetas, be abejonės, galėjo atlikti tam tikrą vaidmenį teritorijose, kur buvo paplitęs užkratas, ir tai galėjo turėti įtakos bendriems rezultatams“.

Ironiška, pagrindiniai socialinio atsiribojimo reikalavimai Švedijoje dabar yra griežtesni nei daugelyje kitų šalių. Taip yra dėl to, kad tokios valstybės kaip Danija ir Norvegija sušvelnino karantinus, kuriuos įvedė pandemijos pradžioje, mėgindamos įveikti COVID-19.

Švedijos reikalavimų griežtumas pagal „Covid-19 Government Response Tracker“ rodo, kad šalis šiuo metu taiko griežtesnius apribojimus judėjimui nei Norvegija ir Suomija.

„Švedijos strategija yra klaidingai nušviečiama plačiu mastu, esą ji nieko nedaranti. Taip nėra, – sakė Williams Hanage‘as, Bostone įsikūrusios Harvardo visuomenės sveikatos mokyklos epidemiologijos docentas. Nors mirčių skaičius, ypač tarp senyvų slaugos namų gyventojų, yra labai didelis, galiausiai „Švedijos požiūris gali pasiteisinti kaip tvaresnis nei kitų šalių“, sakė jis.

Pasak J. Jeansson iš „Bloomberg Economics“, švedai vargu ar artimiausiu metu grįš prie įprasto gyvenimo ritmo, vis dar nerimaujant dėl viruso.

„Apribojimai greičiausiai ir toliau ribos paklausą Švedijoje, bent jau trečiąjį ketvirtį, – sakė ji. – O po to, mūsų manymu, socialinis atsiribojimas vis dar trukdys ekonominei veiklai, greičiausiai tol, kol bus prieinama vakcina.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(54 žmonės įvertino)
2.9444

Top naujienos

Delfi PliusJurga Grigienė

Keturių vaikų mama Birutė Jakučionytė apie internetines pažintis: kai kurias istorijas net nepatogu pasakoti

Birutė Jakučionytė garsėja drąsa būti atvira iki pačių savo sielos gelmių, atvirai ir...

Ekspertas ragina neapsigauti dėl Rusijos karininko žodžių: tokie išsišokimai gyvame eteryje nėra atsitiktiniai

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas,...

Karas Ukrainoje. Rusija puola rytinius Ukrainos miestus (5)

Ketvirtadienį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas susitiko su NATO kolegomis ir teigiamai...

Rusų neįsileisiančiam Vimbldonui – skaudus dūris į nugarą

Karą Ukrainoje pradėjusios Rusijos ir jai talkinančios Baltarusijos tenisininkų nepriimsiantys...

Netikėtai gauta sąskaita daugiabučio gyventojų kišenes tuština šimtais eurų: jau perspėjami ir dėl antstolių

Vilniuje esančio daugiabučio gyventojams sukėlė šoką pastato administratoriaus planai atlikti...

Lietuvės menstruacijų atostogoms pritartų: poreikis būtų, bet yra ir blogoji pasiūlymo pusė

Ispanija tapo pirma šalimi Europoje, teikiančia įstatymų projektą, kuris numato apmokamas...

Žibėnas uždraudė žaidėjams švęsti pergalę pusfinalyje, Sireika „būrė“ „Žalgirio“ sugrįžimą

Giedrius Žibėnas nori, kad „Šiaulių“ barjerą Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) pusfinalyje...

Delfi PliusEglė Gatelytė

Dėl Ukrainos dabar jau klausiama atvirai: kokį žaidimą žaidžia Scholzas? (8)

Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo kursas ginklų Ukrainai tiekimo klausimu ir toliau lieka...

Delfi PliusJustė Tovtkevičė

Ar seksualinio potraukio sumažėjimas byloja apie neištikimybę? Specialistė atsakė apie šį ir kitus neištikimybės ženklus

Neištikimybė yra skaudus momentas santykiuose. Dažniausiai jis parodo santykiuose esančias...